Trójkąt Weimarski: spotkanie ministrów spraw zagranicznych

0
Fot. AFP/The European Conservative
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Walka z rosyjską dezinformacją i działania na rzecz Ukrainy – to najważniejsze tematy poruszone przez ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski. 

W Weimarze, od którego nazwę wziął format Trójkąta Weimarskiego przyjęto trzypunktową agendę. Przedstawiła ją gospodyni spotkania – Annalena Baerbock.

„Po pierwsze europejskie bezpieczeństwo. Chcemy uczynić z Unię Europejskiej Unię Bezpieczeństwa, naszą gwarancją na życie jest NATO. Po drugie musimy lepiej i szybciej osiągać porozumienia. Po trzecie zgodziliśmy się na zielony Trójkąt Weimarski”. Ten ostatni punkt przedstawiony przez szefową dyplomacji Niemiec, dotyczy także bezpieczeństwa energetycznego.

Radosław Sikorski podkreślił, że Polska już poza agendą ma swoje priorytety – w czerwcu powinny zacząć się negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej:

„Ukraina walczy o prawo do wyboru swojej rodziny i swojego rozwoju. Stawka tej wojny jest bardzo duża, bo ustaliliśmy po drugiej wojnie światowej pewne tabu – nie wolno zmieniać granic w Europie siłą”.

Również do rosyjskiej agresji odniósł się Stéphane Séjourné. Francuski minister podkreślił, że Unia coraz lepiej radzi sobie z rosyjską dezinformacją, ale jest też jej coraz więcej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!