Kanclerz Niemiec: porozumienie ws. samochodów spalinowych “na dobrej drodze”
Niebawem może dojść do porozumienia między niemieckim rządem a Komisją Europejską w sprawie poluzowania zakazu produkcji samochodów spalinowych – poinformował w Brukseli niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Zgodnie z nowymi ustaleniami po 2035 roku dopuszczone byłyby nie tylko pojazdy elektryczne, lecz także samochody spalinowe wykorzystujące paliwo syntetyczne. W belgijskiej stolicy trwa szczyt z udziałem unijnych przywódców. Wśród tematów dyskusji jest gospodarka, w tym inwestycje w nowe, zielone technologie. By osiągnąć unijne cele klimatyczne, komisarze zaproponowali w ostatnim czasie wprowadzenie zakazu produkcji samochodów spalinowych od 2035 roku. Przeciwne temu były Niemcy, największy producent samochodów w Unii. Spór rządu federalnego z Komisją dotyczył dopuszczenia samochodów napędzanych syntetycznymi paliwami, tak zwanymi e-paliwami. Według kanclerza Olafa Scholza porozumienie w tej sprawie jest jednak na dobrej drodze. “Jest jasne porozumienie w Europie, że Komisja powinna przedstawić regulację, zgodne z którą po 2030 roku samochody zasilane wyłącznie e-paliwami nadal będą dopuszczane. Taki jest już konsensus. Teraz chodzi jeszcze tylko pragmatycznie o to, żeby znaleźć odpowiednią drogą na przełożenie tego zapewnienia Komisji na konkretną propozycję” – powiedział Olaf Scholz. E-paliwa, czyli paliwa syntetyczne, powstają przy wykorzystaniu dwutlenku węgla i wodoru. Wytworzony gaz przekształcany jest na ciecz, która może być wykorzystana w tradycyjnych silnikach spalinowych. Proces wytwarzania tego paliwa jest jednak złożony i kosztowny, więc dopuszczenie go na rynek na masową skalę wymagało by od krajów członkowskich dużych inwestycji. Nieoficjalnie wiadomo, że Komisja chce wypracować takie rozwiązanie, by nowe samochody korzystały wyłącznie z syntetycznych, a nie z tradycyjnych paliw, nawet jeśli teoretycznie pozwalałaby na to konstrukcja silnika. Tradycyjna benzyna i diesel po 2035 roku nadal będą dostępne na stacjach – projekt komisji nie odnosi się bowiem od używanych samochodów spalinowych. Część krajów członkowskich, w tym Polska, jest przeciwna zbyt szybkiemu wycofywaniu nowych samochodów spalinowych ze sprzedaży. Polskie władze podnoszą, że taka rewolucja doprowadziłaby do znacznego wzrostu cen i mogłaby uderzyć w mniej zamożnych mieszkańców. Niewykluczone, że premier Mateusz Morawiecki będzie na ten temat w Brukseli rozmawiał z pozostałymi przywódcami, w tym z kanclerzem Olafem Scholzem.
Read morePolska podtrzymuje sprzeciw wobec zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035
Polska podtrzymuje sprzeciw wobec zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 roku. Powiedział o tym w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister klimatu i środowiska Adama Giubourgé-Czetwertyński, który uczestniczył w Brukseli w unijnej naradzie szefów resortu środowiska. Według niego, propozycja Komisji Europejskiej, która czeka na ostateczne zaakceptowanie przez unijne kraje, spowoduje, że wielu Polaków nie będzie stać na zakup aut ekologicznych. Podkreślił, że tej negatywnej oceny nie zmieniają postulaty Niemiec, które również nie zgadzają się na przyjęcie przepisów, ale z innego powodu. Chcą, by auta z silnikami spalinowymi mogły być zasilane paliwami syntetycznymi. „Nie będzie to odpowiedzią na największe obawy, które podkreślaliśmy, a mianowicie, że samochody elektryczne powinny być przystępne dla naszych obywateli. Wprowadzenie takich rozwiązań nie obniży kosztów nabycia takiego pojazdu zeroemisyjnego, dlatego – moim zdaniem – to nie jest wystarczające rozwiązanie, żeby zapewnić rozwój takiego sektora i umożliwić rzeczywiście Polakom nabycie takich bardziej przyjaznych dla środowiska pojazdów” – powiedział Polskiemu Radiu wiceminister klimatu i środowiska. Tym bardziej że Niemcy nie sprzeciwiają się wprowadzeniu daty granicznej dla produkcji aut z silnikami spalinowymi wyznaczonej na 2035 rok. A ta data dla Polski z kolei jest nie do zaakceptowania.
Read moreKultowy Fiat 126p może doczekać się nowoczesnej wersji elektrycznej
Dziś Fiat 126p wzbudza wielkie zainteresowanie na drogach. Okazuje się, że kultowy pojazd być może doczeka się swojej nowoczesnej wersji i to…elektrycznej. Włosi właśnie stworzyli projekt elektryka Vision 126, który opiera się na kształtach słynnego malucha. Wizją nowego Fiata 126 podzieliło się włoskie studio projektanckie MA-DE studio. Kultowe autko powstało we Włoszech w 1972 roku jako Fiat 126. W PRL na licencji jako Fiat 126p był niewątpliwie najpopularniejszym samochodem w Polsce. Produkcja małego autka w naszym kraju trwała aż do 2000 roku.
Read moreChicago Auto Show wraca do McCormick Place
W przyszłym roku Chicago Auto Show wraca do hal wystawowych w McCormick Place. Wydarzenie odbędzie się pomiędzy 11 a 20 lutego 2023. Odwiedzający wystawę będą mogli korzystać z torów testowych wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Dostępny będzie technologiczny hub, edukujący o elektrycznych samochodach. Przed otwarciem show do McCormick Place wróci również bieg „Toyota Miles Per Hour”, który polega na przebiegnięciu w ciągu godziny jak najdłuższego dystansu. Bilety na Auto Show są już w sprzedaży: 15.00 dla dorosłych oraz 10.00 dolarów dla seniorów i dzieci pomiędzy 4, a 12 rokiem życia. Dzieci poniżej 4 roku życia mają wstęp wolny.
Read moreJoe Biden w Detroit
Joe Biden odwiedził Międzynarodowe Targi Motoryzacyjne w Detroit. Prezydent USA promuje tam rządowe inwestycje w elektryczne samochody oraz sieć stacji ładowania tych pojazdów. Biden podziwiał jednak również najnowszą spalinową Corvettę. Międzynarodowe targi w Detroit są największą imprezą motoryzacyjną w Ameryce Północnej. Joe Biden udał się tam niedługo po uchwaleniu przez demokratów w Kongresie podpisana przez niego ustawę, która przewiduje 370 miliardowe inwestycje w czyste technologie. Amerykanie będą mogli wkrótce skorzystać z ulgi podatkowej na zakup samochodów elektrycznych w wysokości 7500 USD. Joe Biden odwiedził stoiska Chevroleta, General Motors, Forda i Stellantis. Szczególnie zainteresowała go jednak nowa Corvetta ze spalinowym silnikiem o pojemności 5,5 litra i mocy 670 KM. Biden, który określa siebie mianem „car guy” i posiada klasyczną Corvettę model 1967, żartował, że zamiast samolotem Air Force One wróci do Białego Domu tym właśnie autem. Podczas wizyty w Detroit Joe Biden spotkał się z szefami firm motoryzacyjnych i związkowcami. Podkreślał fakt, że ulgi podatkowe będą przysługiwać na auta wyprodukowane w USA. Rząd USA planuje też wybudowanie 500 tysięcy stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Kongres uchwalił już fundusze na ten cel.
Read moreRosyjski przemysł samochodowy odczuwa zachodnie sankcje
Rosyjski przemysł samochodowy zaczyna odczuwać konsekwencje zachodnich sankcji. Jak poinformowała Nowaja Gazieta, koncern AwtoWAZ ograniczył działalność. Część pracowników wysłano na urlopy, a niektóre linie produkcyjne będą funkcjonowały w niepełnym wymiarze. Po tym jak rosyjska armia wkroczyła na terytorium Ukrainy z rosyjskiego rynku motoryzacyjnego wycofały się światowe koncerny samochodowe. AwtoWAZ jest grupą, która obsługuje marki Łada, Nissan, Datsun i Renault. Według Nowej Gaziety, w związku z zachodnimi sankcjami rosyjskie zakłady mają problemy z importem niektórych podzespołów – głównie chodzi o elektronikę. Zachodnie sankcje odczuł także rosyjski rynek odzieżowy. Swoją działalność na terytorium Rosji wstrzymała większość zagranicznych firm. Także sieci spożywcze zawieszają współpracę z rosyjskimi hurtowniami i sklepami. Podobnie zareagowała branża chemiczna i perfumeryjna. W ocenie części rosyjskich ekonomistów, rosyjski rynek czeka ograniczenie asortymentu i systematycznie rosnące bezrobocie.
Read moreUE: sprzedaż samochodów hybrydowych przewyższyła sprzedaż pojazdów dieslowych
W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii w Unii Europejskiej sprzedaż nowych samochodów hybrydowych przewyższyła sprzedaż nowych pojazdów z silnikiem diesla. Wzrósł także udział sprzedanych nowych pojazdów elektrycznych. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów najwięcej nowo rejestrowanych pojazdów napędzanych było benzyną – 40 procent, co oznacza spadek o 7,5 punktów procentowych rok do roku. Klasyczne hybrydy oraz diesle stanowiły po 19,6 procent. Jednostkowo jednak sprzedaż hybryd przewyższyła sprzedaż aut z silnikami wysokoprężnymi – zarejestrowano 1 milion 901 tysięcy 239 nowych hybryd i 1 milion 901 tysięcy 191 nowych diesli. Dla aut hybrydowych to wzrost o ponad 60 procent rok do roku. W przypadku silników Diesla to spadek o ponad 8 punktów procentowych. W Polsce zarejestrowano ponad 122 tysiące nowych hybryd. To dwukrotny wzrost w porównaniu z 2020 rokiem. Więcej sprzedano także nowych pojazdów z napędem elektrycznym – wliczając hybrydy ładowane z gniazda, które stanowiły 18 procent wszystkich zarejestrowanych samochodów. To wzrost z 10,5 procent w 2020 roku. Z nich w 2021 roku 9,1 procent nowo rejestrowanych aut stanowiły pojazdy elektryczne – to wzrost o ponad 63 procent rok do roku – z 538 734 do 878 432. Z kolei 8,9 procent wszystkich nowych sprzedanych pojazdów stanowiły hybrydy ładowane z gniazdka. To wzrost o 70,7 procent z 507 917 sztuk w 2020 roku do 867 092 w roku ubiegłym. W 2021 roku w Polsce zarejestrowano ponad 9,2 tysiące aut hybrydowych ładowanych z gniazda oraz ponad 7,1 tysiąca pojazdów elektrycznych. To także około dwukrotne wzrosty rok do roku.
Read moreW 2021 roku rekord sprzedaży aut Rolls-Royce i Bentley
W 2021 roku producenci luksusowych aut Rolls-Royce i Bentley sprzedali rekordową ilość swoich pojazdów. Rolls-Royce dostarczył na światowy rynek 5,586 samochodów. To największa liczba aut, jaką kiedykolwiek firma sprzedała w ciągu jednego roku w swojej 117-letniej historii. Bentley ustanowił również rekord, sprzedając w zeszłym roku 14,659 sedanów i SUV. To wzrost o 31 procent w stosunku do 2020 roku. Do wspomnianej dwójki dołączy prawdopodobnie trzeci producent luksusowych aut Lamborghini. Nie podano jeszcze dokładnych danych o rocznej sprzedaży za 2021 rok, ale w grudniowym wywiadzie dyrektor generalny firmy Stephan Winkelmann powiedział, że sprzedaż jest na dobrej drodze do ustanowienia nowego rekordu. Tylko na amerykański rynek, największy tej marki, Lamborghini dostarczyło w zeszłym roku 2,472 pojazdy, co stanowi wzrost o 11 procent w porównaniu do roku 2020. Christophe Georges, prezes i dyrektor generalny firmy Bentley, przypisał rekordowy rok 2021 w części wyraźnemu ożywieniu gospodarczemu, niskim stopom procentowym i wprowadzeniu na rynek nowych modeli. W przypadku Rolls-Royce’a, ubiegły rok był pierwszym, w którym rozpoczęto produkcję, bardziej praktycznej i przystępnej cenowo wersji Phantoma (455 tysięcy dolarów), sedana Ghost (podstawowa cena -300 tysięcy dolarów). Rolls-Royce wprowadził również na rynek wersję Ghost of Black Badge, która okazała się popularna wśród młodszych nabywców Rolls-Royce’a. W tym samym czasie Bentley przypisał znaczną część swojego sukcesu nowej opcji hybrydowej SUV. Dwadzieścia procent wszystkich sprzedanych SUV stanowił Bentley Bentayga. Sprzedaż Bentaygi wzrosła o 48 procent w porównaniu do roku 2020. Sprzedaż modelu Bentley w wersji sedan, Flying Spur (200 tysięcy dolarów), wzrosła o 88 procent dzięki wprowadzeniu tańszej wersji z silnikiem V8. Bentley i Lamborghini są częścią Volkswagen Group, a Rolls-Royce – BMW.
Read moreUSA: Amerykanie nie chcą sprzedawać swoich pojazdów
Amerykanie nie chcą sprzedawać swoich pojazdów. Według serwisu motoryzacyjnego iSeeCars.com, 6,1 procent właścicieli trzyma swoje auta przez 15 lat lub dłużej. Co ciekawe, lista składa się głównie z pojazdów SUV i crossover, z kilkoma pickupami, minivanem i sedanem. Jeszcze bardziej interesujący jest fakt, że wszystkie pojazdy pochodzą z Japonii, a na listach dominuje jeden producent samochodów – Toyota. Serwis iSeeCars przeanalizował ponad 660 tysięcy używanych samochodów sprzedanych w 2020 roku, wyprodukowanych w latach 1981-2005. W zestawieniu nie uwzględniono ciężarówek, furgonetek i pojazdów, które nie są już produkowane oraz te których liczba sprzedanych sztuk była niewielka. Pierwsze miejsce zdecydowanie zajęła Toyota Prius. Aż 13,7 procent właścicieli tych aut decyduje się na posiadanie ich przez co najmniej 15 lat. To jest o 2,2 razy więcej od średniej krajowej właścicieli innych samochodów. Według serwisu iSeeService.com „Prius przyciąga kierowców dzięki oszczędności paliwa i niskim kosztom użytkowania, a dłuższe posiadanie pojazdu pomaga kierowcom zmaksymalizować oszczędności paliwa”. Na kolejnych miejscach klasyfikacji znalazły się: 2: Toyota Highlander: 12.4%, 3: Toyota Tacoma: 11.6%, 4: Toyota Sienna: 11.5%, 5: Toyota Tundra: 11.3%, 6: Honda CR-V: 10.7%, 7: Honda Pilot: 10.4%, 8: Subaru Forester: 9.8%, 9: Toyota 4Runner: 9.4%, 10: Toyota Sequoia: 9.1%
Read moreIzera: polski samochód elektryczny ma zjechać z taśmy produkcyjnej w 2023 roku
Polski samochód elektryczny – Izera – w trzecim kwartale 2023 roku ma zjechać z taśmy produkcyjnej. Przedstawiciele spółki ElectroMobility Poland zaprezentowali prototypy dwóch aut. W przyszłym roku, na Śląsku, ma się rozpocząć budowa fabryki. Jak przekonywali przedstawiciele firmy, samochód ma być dostępny dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego. Za 3 lata #Izera zjedzie z linii produkcyjnej. Zaprezentowano polską markę elektryków #ElectroMobilityPoland #wieszwięcej https://t.co/SeDuQ7jNaA — portal tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) July 28, 2020 Podczas konferencji zaprezentowano logotyp i nazwę marki, a także prototypy samochodów – czerwonego hatchbacka i białego SUV-a.Jak wyjaśniał Paweł Tomaszek z ElectroMobility Poland, nazwa marki pochodzi od rzeki Izera, która wypływa na pograniczu Polski i Czech w Górach Izerskich. “Ten międzynarodowy charakter, zarówno rzeki, jak i również transgraniczność regionu, odpowiada naszym ambicjom. Izera chce przekraczać te granice, zarówno te geograficzne, jak i te rozumiane w sposób bardziej symboliczny” – podkreślił. Dodał, że projekt prowadzony jest też we współpracy z międzynarodowymi partnerami. .@TeleexpressTVP | Dziś odbyła się premiera dwóch prototypów samochodów elektrycznych nowej polskiej marki #IZERA.pic.twitter.com/qUn1Bhy3Fo — TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) July 28, 2020 Dyrektor ds. rozwoju technicznego spółki Łukasz Maliczenko zapewniał, że spółka realizuje projekt tak samo, jak duże koncerny motoryzacyjne. Prace rozpoczęły się w połowie 2018 roku, a celem jest produkcja seryjna w trzecim kwartale 2023 roku. Spółka ElectroMobility Poland pokazała dziś dwa prototypy polskich samochodów elektrycznych – w nadwoziu SUV–a i hatchbacka. Ujawniono także nazwę, logo oraz hasło nowej marki. Szczegóły wkrótce na https://t.co/NfGo84Sg4F #izera(zdj. @smolinska_j / mat. pras.) pic.twitter.com/3ierqEFCxG — Puls Biznesu (@puls_biznesu) July 28, 2020 Dyrektor biura projektu ElectroMobility Poland Małgorzata Królak mówiła, że polska marka jest ważna z punktu widzenia naszej gospodarki. Przypomniała, że motoryzacja, to drugi co do wielkości sektor naszej gospodarki. Jak wskazywała, w trakcie budowy zakładu produkcyjnego stworzy ponad 3,5 tysiąca pracy, a w samej fabryce znajdzie zatrudnienie kolejne 3 tysiące osób. Kolejne miejsca pracy – jak dodała Małgorzata Królak – mogą być tworzone u dostawców i w powiązanych branżach. “To potencjalnie kolejne 12 tysięcy ludzi” – podkreśliła. Nazwie marki towarzyszy hasło “Milion powodów, by jechać dalej”. Prezes spółki Piotr Zaremba mówił,…
Read more








