Europa

Kanclerz Niemiec: porozumienie ws. samochodów spalinowych “na dobrej drodze”

23/03/2023 0 komentarzy
Scholz

Niebawem może dojść do porozumienia między niemieckim rządem a Komisją Europejską w sprawie poluzowania zakazu produkcji samochodów spalinowych – poinformował w Brukseli niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Zgodnie z nowymi ustaleniami po 2035 roku dopuszczone byłyby nie tylko pojazdy elektryczne, lecz także samochody spalinowe wykorzystujące paliwo syntetyczne.

W belgijskiej stolicy trwa szczyt z udziałem unijnych przywódców. Wśród tematów dyskusji jest gospodarka, w tym inwestycje w nowe, zielone technologie. By osiągnąć unijne cele klimatyczne, komisarze zaproponowali w ostatnim czasie wprowadzenie zakazu produkcji samochodów spalinowych od 2035 roku.

Przeciwne temu były Niemcy, największy producent samochodów w Unii. Spór rządu federalnego z Komisją dotyczył dopuszczenia samochodów napędzanych syntetycznymi paliwami, tak zwanymi e-paliwami. Według kanclerza Olafa Scholza porozumienie w tej sprawie jest jednak na dobrej drodze. “Jest jasne porozumienie w Europie, że Komisja powinna przedstawić regulację, zgodne z którą po 2030 roku samochody zasilane wyłącznie e-paliwami nadal będą dopuszczane. Taki jest już konsensus. Teraz chodzi jeszcze tylko pragmatycznie o to, żeby znaleźć odpowiednią drogą na przełożenie tego zapewnienia Komisji na konkretną propozycję” – powiedział Olaf Scholz.

E-paliwa, czyli paliwa syntetyczne, powstają przy wykorzystaniu dwutlenku węgla i wodoru. Wytworzony gaz przekształcany jest na ciecz, która może być wykorzystana w tradycyjnych silnikach spalinowych. Proces wytwarzania tego paliwa jest jednak złożony i kosztowny, więc dopuszczenie go na rynek na masową skalę wymagało by od krajów członkowskich dużych inwestycji.

Nieoficjalnie wiadomo, że Komisja chce wypracować takie rozwiązanie, by nowe samochody korzystały wyłącznie z syntetycznych, a nie z tradycyjnych paliw, nawet jeśli teoretycznie pozwalałaby na to konstrukcja silnika. Tradycyjna benzyna i diesel po 2035 roku nadal będą dostępne na stacjach – projekt komisji nie odnosi się bowiem od używanych samochodów spalinowych.

Część krajów członkowskich, w tym Polska, jest przeciwna zbyt szybkiemu wycofywaniu nowych samochodów spalinowych ze sprzedaży. Polskie władze podnoszą, że taka rewolucja doprowadziłaby do znacznego wzrostu cen i mogłaby uderzyć w mniej zamożnych mieszkańców. Niewykluczone, że premier Mateusz Morawiecki będzie na ten temat w Brukseli rozmawiał z pozostałymi przywódcami, w tym z kanclerzem Olafem Scholzem.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych