M. Morawiecki – chcemy zwiększyć wydobycia węgla w reakcji na szantaż Rosji
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska chce zwiększyć wydobycie węgla krajowego w reakcji na szantaż energetyczny Rosji. Szef rządu mówił o tym przed rozpoczęciem drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli, na którym kryzys energetyczny i wstrzymywanie przez Rosję dostaw gazu ma być jednym z tematów. Premier Mateusz Morawiecki mówił też o konieczności wypracowania rozwiązań na poziomie unijnym. „Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Lepiej dzisiaj myśleć o mechanizmach ogólnoeuropejskich, które pozwolą zapobiec szantażowi gazowemu i szantażowi energetycznemu” – powiedział szef rządu. Podkreślił, że na szczycie zamierza mówić o ponownym uruchomieniu energetyki węglowej. „Są kraje takie jak Niemcy, Austria, a nawet Holandia, które na zasadzie planów awaryjnych z powrotem wracają do energetyki węglowej. My utrzymaliśmy naszą energetykę węglową, chcemy zwiększyć wydobycie węgla krajowego. Jest to konieczne z perspektywy zabezpieczenia na zimę, na jesień” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Read moreM.Morawiecki: “wojna na Ukrainie to punkt zwrotny w historii europejskiej”
Wojna na Ukrainie to punkt zwrotny w europejskiej historii – powiedział premier Mateusz Morawiecki w przesłaniu wideo do uczestników konferencji w Parlamencie Europejskim w Brukseli. To czwarta konferencja Kalinowskiego dotycząca sytuacji na Białorusi, tym razem organizowana w kontekście wojny na Ukrainie. “Od prawie czterech miesięcy Ukraina walczy o swoją wolność i naszą wolność. Ta wojna będzie miała gigantyczne konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa, dla przyszłości Ukrainy, a także dla przyszłości Białorusi. W ciągu kilku tygodni Rosja zdołała zniszczyć międzynarodowy porządek, który trwał przez dziesięciolecia. Powoduje to poważne zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa, ale także szanse na odbudowę i poprawę starego systemu” – powiedział szef polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Ukrainie potrzebna jest obecnie wsparcie, by mogła ona odeprzeć atak rosyjskiego agresora. Jego zdaniem ta wojna będzie miała znaczenie dla Białorusi, bo jeśli uda się ocalić Ukrainę, to będzie silny sygnał dla Białorusinów, że zmiana jest możliwa. Nawiązując do protestów obywateli przed dwoma laty przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim, szef rządu powiedział, że wydarzyło się coś, czego nie oczekiwał Łukaszenka – setki tysięcy Białorusinów wyszły na ulice walcząc o swoje prawa. “Rozpoczęli proces, którego nie da się zatrzymać, ani przez umieszczanie w więzieniach aktywistów z powodu politycznych, ani prześladując tysiące ludzi za ich niezależne myślenie” – podkreślił. Premier powiedział też, że białoruskie społeczeństwo zmieniło się i jest gotowe dołączyć do rodziny wolnych i demokratycznych krajów. “Stoimy po stronie demokratycznej Białorusi, a tamtejsi demokraci mogą liczyć na nasze wsparcie w potrzebie” – mówił premier, dodając, że po stronie białoruskiego społeczeństwa jest ogromna determinacja i zdecydowanie, by pozostać częścią euroatlantyckiej rodziny. “Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek wcześniej spełnienia woli Kalinowskiego i zapewnienia wolności dla wszystkich narodów w naszym regionie” – zakończył swoje przemówienie premier Mateusz Morawiecki. Konferencja Kalinowskiego zorganizowana przez Partię Konserwatystów i Reformatorów i europoseł Annę Fotygę jest poświęcona przyszłości demokratycznej Białorusi. Rozmowy w gronie europosłów i ekspertów będą również dotyczyły roli Białorusi w trwającej wojnie na Ukrainie.
Read morePremier Mateusz Morawiecki o inwestycjach wyrównujących szanse
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że inwestycje prowadzone przez jego rząd tworzą Polskę równych szans. Otwierając most w Ostrowie koło Tarnowa podkreślił również, że rozwój infrastruktury drogowej przyczynia się do wzrostu inwestycji i spadku bezrobocia. Szef rządu dodał, że otwarty dziś most na Dunajcu to symbol rozwoju regionów poprzez usprawnienie komunikacji miedzy małymi ośrodkami miejskimi, a nie tylko między wielkimi miastami. “To jest ta Polska, o którą szczególnie powinniśmy dbać. Ogromna większość Polaków dostrzega nasze starania w remontach, modernizacji i budowie dróg, mostów takich jak ten w Ostrowie w gminie Wierzchosławice” – powiedział premier Morawiecki.Mierzący trzysta metrów most w Ostrowie koło Tarnowa stanął w miejscu zamkniętej i rozebranej przeprawy, która łączyła brzegi rzeki przez blisko pół wieku. Budowa nowego mostu trwała dokładnie rok, został on udostępniony dla ruchu kołowego na początku czerwca.
Read morePolska: premier M. Morawiecki o węglu
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że priorytetem jego rządu jest przygotowanie systemu dystrybucji węgla, zwiększenie wydobycia w kraju i zakup surowca za granicą. Szef rząd jest dziś z wizytą w województwie śląskim. Premier powiedział, że rząd przygotowuje program, który będzie gwarantował ceny węgla sprzed podwyżek. Program, który ma gwarantował, że ceny węgla będą cenami sprzed gwałtownej zwyżki cen z ostatnich kilku miesięcy, opracowują ministrowie klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz aktywów państwowych Jacek Sasin. “To jest niezwykle ważne zarówno dla obywateli, którzy opalają węglem, którzy z węgla czerpią ciepłą wodę, ciepło w kaloryferach, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, jak i dla mniejszych ciepłowni samorządowych” – powiedział Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że rząd chce, aby poszczególne rodzaje gospodarstw domowych kupowały węgiel po cenach, na które mogą sobie pozwolić. “Nie chciałbym też takiego programu, który będzie ludziom bardziej majętnym finansować węgiel, dlatego tutaj zaproponujemy poziom dochodu na członka rodziny. W zależności od poziomu dochodu na członka rodziny będziemy refinansować tę różnicę całą lub jej część względem tych cen, które były kilka miesięcy temu przed gwałtowną podwyżką cen węgla na rynkach światowych” – powiedział premier. Mateusz Morawiecki zapowiedział też zwiększenie wydobycie węgla kamiennego w Polsce. Szef rządu dodał, że złożone są już także zamówienia do Kolumbii i do innych krajów na węgiel.
Read morePolska: premier we Wrocławiu – obchody 40-lecia Solidarności Walczącej
Premier Mateusz Morawiecki dziękował działaczom Solidarności Walczącej za ich walkę. “Dziękuję wam przyjaciele z Solidarności Walczącej za całą waszą drogę życia z tamtych lat. Jesteście wspaniałymi bohaterami naszej dzisiejszej wolności”- mówił szef rządu podczas obchodów 40-lecia Solidarności Walczącej we Wrocławiu. “Ludzie Solidarności byli bardzo dzielni, ale warto też zauważyć, że Solidarność Walcząca wyciągała z ludzi to co najlepsze. To piękna cecha tej organizacji. W Solidarności Walczącej nie było ludzi osobno od myślenia i od robienia. Ten co był od robienia, miał też myśleć a ten co był od myślenia, miał też robić. To budowało spójność organizacji i jej siłę”- dodał premier. Szef rządu podkreślił, że główną ideą Solidarności Walczącej była Rzeczpospolita niepodległa. “To był cel numer jeden. Cel tak jasno postawiony przez tę organizację i niewiele innych miało odwagę żeby w sposób wyrazisty, jednoznaczny taki cel sobie wyznaczyć” – mówił premier. Wskazał, że organizacja miała jeszcze inne cele – Rzeczpospolita solidarna. “Sprawiedliwa, taka, która oparta jest o chrześcijańskie założenia, takie, które jednocześnie są niedalekie od dzisiejszej socjaldemokracji”. Szef rządu dodał, że trzecią ideą była Rzeczpospolita wspólna dla różnych narodowości. “Jesteśmy krajem stosunkowo jednolitym narodowościowo od czasów II wojny światowej, dlatego Solidarność Walcząca promowała wspólnotę interesów państw nas otaczających” – dodał. Premier Mateusz Morawiecki nawiązał do współczesności, do wojny na Ukrainie. Mówił, że “narody Europy wschodniej walczą o wolność, o solidarność, o normalność i możliwość życia we własnym kraju. Walczą również o naszą suwerenność, wolność i niepodległość”. Jak mówił “wierzy, że dzisiejsza walka Ukrainy jest swego rodzaju kontynuacją walki Solidarności Walczącej, przesłania pierwszego zjazdu NSZZ Solidarność do narodów Europy Wschodniej, tego przesłania, które jako pierwszy w Biuletynie Dolnośląskim wydrukował mój ojciec i jego najbliżsi współpracownicy” – dodał premier. “Dziś żyjemy w szczególnym czasie, który wyznacza wojna, która toczy się na Ukrainie i jest decydującym momentem w historii świata, Europy i Polski” – podkreślał. Premier Morawiecki, złożył także kwiaty na Skwerze Kornela Morawieckiego we Wrocławiu. Kornel Morawiecki, ojciec premiera, był liderem “Solidarności Walczącej”. Zmarł 30 września 2019 roku. W ramach obchodów rocznicy wręczono dzisiaj Krzyże Wolności i Solidarności 14 działaczom “Solidarności…
Read morePremier M. Morawiecki: Ukraina może wygrać wojnę
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją. Szef rządu podkreślił na otwarciu Kongresu Polska Wielki Projekt, że historia uczy, iż zwycięża nie ten, kto ma przewagę materialną, ale ten, kto jest bardziej zdeterminowany. “Ukraina może wygrać, chociaż jest słabsza, chociaż nie po jej stronie leży przewaga techniczna, ale może wygrać i wygra, bo pokazuje ogromną determinację i ogromną odwagę” – powiedział premier. “A Rosja może przegrać mimo tej wielkiej przewagi technologicznej”. Mateusz Morawiecki ostrzegł jednak, że Zachód, który ma przewagę technologiczną nad Rosją, może przegrać, jeśli nie doceni jej cierpliwości i determinacji. “My Polacy rozumiemy tę historyczność chwili i dlatego musimy budzić Europę z jej drzemki” – podkreślił premier. “Musimy apelować, walczyć o jej świadomość. Musimy aranżować, reżyserować sankcje po to, aby Ukraina miała szanse wygrać w dłuższej perspektywie. Musimy organizować dostawy broni, aby mogła wygrać, mogła przetrwać w krótkiej perspektywie” – powiedział Mateusz Morawiecki. XII Kongres Polska Wielki Projekt pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy potrwa do niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wiodącym tematem jedenastu paneli dyskusyjnych będzie wojna na Ukrainie. Poruszone zostaną też zagadnienia dotyczące między innymi: Trójmorza, Rosji, regionu Europy Środkowej, nowych technologii czy kwestii unijnych. W niedzielę na zakończenie Kongresu wręczona zostanie Nagroda imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Organizatorem Kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Patronem medialnym jest Polskie Radio 24 oraz Program 2 Polskiego Radia. Więcej informacji o programie Kongresu na stronie organizatora: polskawielkiprojekt.pl
Read moreM.Morawiecki: Europa zwycięża, gdy wspólnie wypracowujemy narzędzia przeciwdziałające rosyjskiej agresji
“Europa zwycięża, gdy wspólnie wypracowujemy narzędzia przeciwdziałające rosyjskiej agresji. Gdy jednak górę biorą krótkowzroczne i egoistyczne kalkulacje, wszyscy na powrót stajemy się zakładnikami przeszłości. Polska i Czechy idą razem w przyszłość” – napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze po polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych. Premierzy Mateusz Morawiecki i Petr Fiala rozmawiali o energetyce, rozwoju infrastruktury, współpracy militarnej, a także rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podczas konsultacji szef czeskiego rządu zapewnił, że Czechy przy pomocy Polski chcą jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich surowców. Petr Fiala mówił też m.in. o potrzebie rozwinięcia połączeń kolejowych z polskimi portami.Po spotkaniu podpisano umowę o współpracy w dziedzinie obronności, a także porozumienie o współpracy pomiędzy polskim Ministerstwem Infrastruktury oraz Ministerstwem Transportu Czech w sprawie rozwoju połączeń transportowych, które łączą polskie porty morskie z czeskim terytorium. Spotkanie w Pradze było siódmą turą polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych. Kolejne odbędzie się w Warszawie.
Read moreUkraina: premier M.Morawiecki w Borodziance
W Borodziance polska delegacja z premierem Mateuszem Morawieckim uczestniczyła w otwarciu miasteczka kontenerowego dla mieszkańców, którzy stracili domy na skutek wojny z Rosją. Podczas przemówienia premier Morawiecki podkreślił, że nasi sąsiedzi walczą o przywrócenie pokoju w swoim kraju, ale też walczą za pokój w całej Europie. “Dzisiaj żyjemy w cieniu barbarzyńskiego, bestialskiego ataku Rosji. Dzisiaj Rosja testuje swoje laboratorium zła. To próba sprawdzenia Zachodu, próba sprawdzenia wolnego świata, do jakiego punktu można się posunąć. Morderstwa, mobilne krematoria, gwałty, wywózki dzieci, zbrodnie ludobójstwa” – mówił szef rządu. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska zna podobne metody z czasów przed wybuchem drugiej wojny światowej. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że od 1938 roku hitlerowskie Niemcy sukcesywnie zagarniały kolejne tereny: Austrię, Czechosłowację, a potem Polskę. “Miejmy z tyłu głowy tamtą wiedzę historyczną, żebyśmy my, jako Europa, jako Unia Europejska, nie obudzili się zdziwieni, że Putin idzie dalej, że Kreml idzie dalej. Dzisiaj tamę tej napaści stawiają Ukraińcy, dlatego my tutaj dzisiaj w Borodziance, jak i w wielu innych miejscach na Ukrainie staramy się przywrócić namiastkę życia” – podkreślił premier. W Borodziance szef rząd poinformował, że Polska i Ukraina przygotowały umowy międzyresortowe. Mają one pomóc Ukrainie, a jednocześnie dać impuls polskiej gospodarce. Ujawnił, że jedna z umów dotyczy eksportu ukraińskiego zboża. “Otrzymujemy środki finansowe ze strony Unii Europejskiej po to, żeby zwiększyć przepustowość, poprawić infrastrukturę, która umożliwi wywóz zboża, wywóz towarów z Ukrainy na Bliski Wschód, do Afryki i do innych państw, a więc Polska będzie hubem gospodarczym dla niepodległej Ukrainy” – powiedział premier. Szef polskiego rządu dodał, że inne umowy podpisały resorty obrony, spraw wewnętrznych oraz infrastruktury Polski i Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki nawiązał też do zakończonego wczoraj szczytu Unii Europejskiej. Szef polskiego rządu wyraził zadowolenie z przyjętego szóstego już pakietu sankcji, które pozwolą m.in. do końca roku ograniczyć do 90 procent dostawy rosyjskiej ropy. Premier podkreślił, że zadaniem Zachodu jest pomaganie Ukrainie i doprowadzenie do jak najszybszego zakończenia wojny. “Oby ta tymczasowość była jak najkrótsza, obyśmy przywrócili jak najszybciej normalne życie, normalne warunki. Polskie firmy będą brały udział w odbudowie, ale najpierw trzeba…
Read moreM. Morawiecki – nikt nie chce kupować energii od barbarzyńskiego kraju
“Nikt nie chce kupować energii od Rosji, to kraj barbarzyński”- mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Dziś drugi dzień posiedzenia Rady Europejskiej, która w nocy uzgodniła nałożenie sankcji na import rosyjskiej ropy naftowej drogą morską.Polski premier powiedział, że potrzeba pełnego uniezależnienia się Wspólnoty od rosyjskiej energii. “Rosja, barbarzyński kraj, na którym nie można polegać, okazała się nie tylko partnerem niegodnym zaufania, ale okazała się państwem zbrodniczym. Dlatego dyskutujemy o tym jak w najszybszy sposób odejść nie tylko od węglowodorów rosyjskich jak węgiel, czy ropa, ale także w dalszej perspektywie od gazu” – mówił Mateusz Morawiecki. W drugim dniu unijnego szczytu przywódcy omawiają też kwestie związane z bezpieczeństwem żywnościowym i unijną polityką obronną. Polski premier zadeklarował, że już wczoraj pokazał możliwości naszego kraju w celu zwiększenia eksportu ukraińskiego zboża. “Pokazałem, ile jeszcze możemy zrobić, zwłaszcza, jeśli bylibyśmy wsparci przez partnerów europejskich” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. W kontekście obronności, szef rządu zaznaczył, że niezwykle istotne dla Warszawy jest uwzględnienie w projekcie konkluzji roli NATO. “Oczywiście dla wszystkich rola NATO jest istotna, ale to, że wszelkie aspekty europejskiej polityki obronnej muszą być częścią szerszego Sojuszu, najsilniejszego sojuszu wojskowego w historii świata, to bardzo ważne i to udało się również do konkluzji wpisać” – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.
Read morePolska: oświadczenia majątkowe, Trzaskowski zarabia mało, a Kukiz oszczędził 42 złote
Według opublikowanych oświadczeń majątkowych prezes PiS Jarosław Kaczyński ma 253 tysięcy oszczędności, premier Mateusz Morawiecki zgromadził na koniec roku obligacje o wartości 4 mln 600 tys. 460 zł., szef klubu KO Borys Budka posiada 100 tysięcy złotych oszczędności, lider Konfederacji Krzysztof Bosak zgromadził do końca roku 2021 około 116 tys. złotych, a Rafał Trzaskowski 92 tysiące. Z oświadczeń majątkowych wynika również, że Paweł Kukiz zaoszczędził tylko 42 złote. W kierownictwie warszawskiego ratusza Rafał Trzaskowski jest najgorzej zarabiającym urzędnikiem. Tak wynika z oświadczenia majątkowego prezydenta stolicy. Według deklaracji Trzaskowski zarobił w zeszłym roku w Urzędzie Miasta Warszawy 166 tys. złotych. To mniej niż jego zastępcy, którzy zarobili ponad dwa razy więcej. Najwięcej zarobiła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska – 386 tysięcy złotych. Niewiele gorszy wynik osiągnął w zeszłym roku skarbnik Warszawy Mirosław Czekaj, który w samym tylko urzędzie miejskim zarobił 377 tysięcy złotych. Oświadczenie majątkowe są dostępne na stronach sejmowych w profilach polityków: sejm.gov.pl
Read more







