Polska: premier we Wrocławiu – obchody 40-lecia Solidarności Walczącej

0
140
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki dziękował działaczom Solidarności Walczącej za ich walkę. “Dziękuję wam przyjaciele z Solidarności Walczącej za całą waszą drogę życia z tamtych lat. Jesteście wspaniałymi bohaterami naszej dzisiejszej wolności”- mówił szef rządu podczas obchodów 40-lecia Solidarności Walczącej we Wrocławiu. “Ludzie Solidarności byli bardzo dzielni, ale warto też zauważyć, że Solidarność Walcząca wyciągała z ludzi to co najlepsze. To piękna cecha tej organizacji. W Solidarności Walczącej nie było ludzi osobno od myślenia i od robienia. Ten co był od robienia, miał też myśleć a ten co był od myślenia, miał też robić. To budowało spójność organizacji i jej siłę”- dodał premier.

Szef rządu podkreślił, że główną ideą Solidarności Walczącej była Rzeczpospolita niepodległa. “To był cel numer jeden. Cel tak jasno postawiony przez tę organizację i niewiele innych miało odwagę żeby w sposób wyrazisty, jednoznaczny taki cel sobie wyznaczyć” – mówił premier. Wskazał, że organizacja miała jeszcze inne cele – Rzeczpospolita solidarna. “Sprawiedliwa, taka, która oparta jest o chrześcijańskie założenia, takie, które jednocześnie są niedalekie od dzisiejszej socjaldemokracji”. Szef rządu dodał, że trzecią ideą była Rzeczpospolita wspólna dla różnych narodowości. “Jesteśmy krajem stosunkowo jednolitym narodowościowo od czasów II wojny światowej, dlatego Solidarność Walcząca promowała wspólnotę interesów państw nas otaczających” – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki nawiązał do współczesności, do wojny na Ukrainie. Mówił, że “narody Europy wschodniej walczą o wolność, o solidarność, o normalność i możliwość życia we własnym kraju. Walczą również o naszą suwerenność, wolność i niepodległość”. Jak mówił “wierzy, że dzisiejsza walka Ukrainy jest swego rodzaju kontynuacją walki Solidarności Walczącej, przesłania pierwszego zjazdu NSZZ Solidarność do narodów Europy Wschodniej, tego przesłania, które jako pierwszy w Biuletynie Dolnośląskim wydrukował mój ojciec i jego najbliżsi współpracownicy” – dodał premier.

“Dziś żyjemy w szczególnym czasie, który wyznacza wojna, która toczy się na Ukrainie i jest decydującym momentem w historii świata, Europy i Polski” – podkreślał.

Premier Morawiecki, złożył także kwiaty na Skwerze Kornela Morawieckiego we Wrocławiu. Kornel Morawiecki, ojciec premiera, był liderem “Solidarności Walczącej”. Zmarł 30 września 2019 roku. 

W ramach obchodów rocznicy wręczono dzisiaj Krzyże Wolności i Solidarności 14 działaczom “Solidarności Walczącej”. Odbędzie się także walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Solidarności Walczącej. 

Wczoraj w ramach obchodów IPN zaprezentował publikację “Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku w Encyklopedii Solidarności”. Odbyła się też premiera filmu “Rebelia” w reżyserii Krzysztofa Kunerta. 

Solidarność Walcząca była podziemnym, radykalnym ugrupowaniem niepodległościowym. Idea jej utworzenia zrodziła się po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. Powstała we Wrocławiu w 1982 roku – w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęto wydawanie pisma “Solidarność Walcząca”, które redagowali m.in. Kornel Morawiecki, Paweł Falicki, Zbigniew Jagiełło, Andrzej Kisielewicz, Romuald Lazarowicz. Działaczami SW byli również Ewa Kubasiewicz i Andrzej Kołodziej. Nie chcieli kompromisu z komunistami, domagali się całkowitego odsunięcia od władzy reżimu Wojciecha Jaruzelskiego.

Solidarność Walcząca miała bardzo złożoną i głęboko zakonspirowaną strukturę – działał w niej m.in. kontrwywiad pozyskujący informacje o działalności Służby Bezpieczeństwa i aktywnie z nią walczący. Organizacja nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. SW miała swój sztandar, rotę przysięgi, tajną pocztę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!