Morawiecki o Janie Pawle II
Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że im bardziej świat pogrąża się w konfliktach, tym lepiej rozumiemy znaczenie takich postaci jak wielki papież Jan Paweł II, potrafiących swój niepodważalny autorytet wykorzystać do wpływania na światową politykę, godząc i i równoważąc racje oraz interesy. Jak podkreślił szef rządu, wybór Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 roku był dla wielu Polaków ogromną radością i “niespodziewaną nadzieją na lepsze jutro”. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ta nadzieja oraz działalność papieża na rzecz pokoju, wolności i Solidarności miały kluczowe znaczenie dla walki Polaków o wyzwolenie spod władzy komunistycznych uzurpatorów. “Nigdy tej chwili nie zapomnimy” – zakończył premier Mateusz Morawiecki. W niedzielę, w 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Kościół katolicki w Polsce i środowiskach polonijnych obchodził 22. Dzień Papieski.
Read moreUrban – “bohater wolnego słowa” wg NYT
Jerzy Urban zmarł 3 października w wieku 89 lat. 7 października “New York Times” w opublikowanym na łamach gazety nekrologu, którego autorem jest Clay Risen, nazwał go bohaterem wolnego słowa. Premier Mateusz Morawiecki w najnowszym odcinku swojego podcastu skrytykował artykuł “New York Times”. “Wyobrażacie, państwo, sobie to? Urban? Bohaterem w walce o wolność słowa? Jestem w takim szoku, że naprawdę brak mi słów na skomentowanie takich bredni” – stwierdził szef rządu. Według niego to jest też “zagrożenie, jakie płynie z uzależnienia od mediów społecznościowych”. “W końcu na Twitterze Jerzy Urban był w ostatnich latach tylko perwersyjnym dziadkiem, który robi śmieszne rzeczy. Tak jakby nie miał żadnej historii, tak jakby nigdy nie był obrzydliwym sługusem zbrodniczego reżimu” – podkreślił premier Morawiecki. Premier dodał, że Jerzy Urban prowadził nagonki na “bohaterów polskiej niepodległości”. Przypomniał, że wiele mówił o księdzu Jerzym Popiełuszko, Grzegorzu Przemyku, Janie Pawle II, a także o polskich bohaterach z Armii Krajowej i o żołnierzach wyklętych. “To wszystko osoby, o których bardzo wiele mówił pan Jerzy Urban. Wystarczy odszukać jego wypowiedzi. Jeśli tak dalej pójdzie, to Urban okaże się bohaterem, a ksiądz Jerzy Popiełuszko wichrzycielem i zdrajcą. W epoce postprawdy zatriumfuje już tylko propaganda. Mogę powiedzieć tylko jedno – po moim trupie” – podkreślił szef rządu. Oświadczył, że “osobiście dołoży starań, by Jerzy Urban doczekał się uczciwej opowieści na swój temat”. “Uczciwej, a więc takiej, która obnaża jego potworność” – doprecyzował premier.Premier Mateusz Morawiecki odniósł się w swoim podcaście również do ostatnich wypowiedzi miliardera Elona Muska. Na Twitterze opublikował on pomysły na zakończenie wojny na Ukrainę, które w sporej części są zbieżne z narracją Kremla. “Ta łatwość z jaką biznesmen wypowiada się o sprawach, które wymagają najwyższej powagi jest oburzająca” – ocenił premier Morawiecki.
Read moreRosyjskie aktywa na pomoc Europie?
Polska postuluje wykorzystanie części zamrożonych aktywów rosyjskich, by pomóc Europejczykom w kryzysie energetycznym. Taki pomysł przedstawił w Pradze na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przyznał, że to jedna z kolejnych propozycji wskutek braku kompromisu we Wspólnocie na przykład wobec limitów na ceny gazu. Propozycja polskiego premiera była również odpowiedzią na głosy innych przywódców zastanawiających się nad utworzeniem kolejnego funduszu. “Wskazałem na jedno źrodło, stosunkowo łatwe do pozyskania, jeśli chodzi o środki. Mianowicie aktywa zamrożone Federacji Rosyjskiej, rosyjskich oligarchów. Opiewają one na ok. 350 mld euro i dziś można sięgnąć po te środki dla dobra Ukrainy, która powinna być z tych środków odbudowywana, ale również na potrzeby mieszkańców Unii Europejskiej, mieszkańców Polski” – argumentował Mateusz Morawiecki.Inne postulaty Warszawy na zmniejszenie cen energii to zamrożenie systemu ETS lub uwolnienie praw do emisji, reforma mechanizmu ustalania cen energii oraz limity na ceny gazu. To ostatnie rozwiązanie popiera większość państw członkowskich, natomiast sprzeciwiają mu się Niemcy i Holandia. Kwestia kryzysu energetycznego będzie jeszcze w październiku jednym z tematów kolejnej Rady Europejskiej. Spotkanie przywódców unijnych państw odbędzie się za dwa tygodnie w Brukseli.
Read moreMorawiecki o cenach energii
Podwyżki cen energii będą dużo, dużo niższe – deklaruje premier Mateusz Morawiecki i zapowiada zmiany w krajowych przepisach dotyczących kształtowania cen. Jednocześnie szef polskiego rządu zapowiedział, że piątkowy szczyt unijny w Pradze upłynie pod znakiem dalszych rozmów o walce z wysokimi cenami energii. Polskie postulaty to – jak wyliczał Mateusz Morawiecki – czasowe zamrożenie systemu ETS, ustanowienie limitu na ceny gazu oraz zmiana mechanizmu ustalania cen surowca na poziomie Unii Europejskiej. Jak przyznał premier, obecnie najbardziej prawdopodobna jest realizacja ostatniego z pomysłów. “Zmiana mechanizmu kształtowania cen tak, aby odzwierciedlały one przede wszystkim strukturę kosztów. My to w Polsce na pewno zmienimy – tak czy owak. Ale apeluję do przywódców Unii Europejskiej, aby również w innych krajach Unii zastosowano taki mechanizm (…) po to, by spółki energetyczne nie proponowały bardzo wysokich cen energii, odnosząc się do wartości referencyjnej, jaką była cena węgla w portach holenderskich” – tłumaczył szef rządu. Mateusz Morawiecki podkreślał, że udało się wynegocjować polski postulat, czyli możliwość zastosowania specjalnej taryfy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ma to położyć kres proponowanym przez spółki energetyczne drakońskim, kilkusetprocentowym podwyżkom cen energii na przyszły rok. “Podwyżki, które dostały np. polskie piekarnie, czasami 700-800 procent, będą dużo, dużo niższymi podwyżkami. Średnia za drugi kwartał, jeśli mnie dobrze poinformowano to 748 złotych za megawatogodzinę, odnoszę się do tej średniej. Mam nadzieję, że podwyżki względem tej średniej będą naprawdę niezbyt wysokie, a już na pewno nie będą sięgały setek procent” – zapewnił. Premier mówił również, że polski postulat zamrożenia cen w ramach ETS nie uzyskał jeszcze wymaganego poparcia. Jak zapowiedział, piątkowe obrady przywódców Rady Europejskiej będą poświęcone m. in. cenom gazu oraz niemieckiej propozycji przeznaczenia 200 miliardów euro na ratowanie z kryzysu energetycznego swoich obywateli i biznesu. “Każdy jest krytyczny wobec tej propozycji”- ocenił Mateusz Morawiecki, argumentując, że niemiecki plan będzie uderzeniem w jednolity, unijny rynek.
Read moreMateusz Morawiecki w Pradze
Pokój i rozwój gospodarczy na naszym kontynencie to cele, jakie Polska stawia przed Europejską Wspólnotą Polityczną (EWP), nowym międzynarodowym formatem współpracy. W Pradze z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przywódców ponad 40 państw trwa pierwszy szczyt EWP. To zainicjowana przez francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona nieformalna grupa skupiająca 27 krajów Unii Europejskiej oraz 17 państw z jej bliskiego sąsiedztwa. Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest otwarta na nowe formaty współpracy. “Chcemy pomagać naszym sąsiadom, wiemy doskonale, że od bezpiecznego sąsiedztwa – naszego, ale także na Bałkanach Zachodnich – zależy pokój w całej Europie. Dlatego wspieram również tę inicjatywę i Polska dąży do tego, aby wraz z innymi państwami zapewnić pokojowy, dobry, szybki rozwój, wyjście z tego kryzysu dla całej UE” – zadeklarował premier. W szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej nie biorą udziału Białoruś i Rosja. Wchodząc na spotkanie w Pradze, przywódcy państw unijnych podkreślali, że to dowód izolacji obu państw zaangażowanych w agresję na Ukrainę. W obradach, oprócz państw unijnych, biorą również udział przedstawiciele krajów bałkańskich, Kaukazu Południowego, Europy Wschodniej na czele z Ukrainą, a także krajów Europy Północnej i Zachodniej – Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Przywódcy uczestniczą w sesjach tematycznych “Energia, Klimat, Ekonomia” oraz “Pokój i bezpieczeństwo”. Spotkanie zakończy wspólna kolacja robocza.
Read morePolski rząd walczy o reperacje
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że parafowanie noty dyplomatycznej dotyczącej uregulowania sprawy następstw ataku na Polskę i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 to kolejny ważny krok w stronę sprawiedliwości i uporządkowania naszej wspólnej przeszłości. Szef rządu napisał w mediach społecznościowych, że Niemcy nie tylko zdewastowali nasz kraj i wymordowali miliony polskich obywateli, lecz także swoją agresją na wiele lat zablokowali rozwój Polski. “Często nie docenia się skali niemieckich zniszczeń dokonanych w Polsce podczas drugiej wojny światowej, za które nasz kraj nigdy nie otrzymał odpowiedniej rekompensaty. Reparacje to zadośćuczynienie za zbrodnie niemieckie dokonane na narodzie polskim, o których nigdy nie wolno zapomnieć” – podkreślił Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów jest przekonany, że Polska otrzyma reparacje od Niemiec, choć nie nastąpi to szybko, a droga do uzyskania ich będzie długa i wyboista. Zdaniem Mateusza Morawieckiego ten proces może być rozciągnięty na pokolenia, w szczególności samo spłacanie poszczególnych rat, bo kwota rzeczywiście jest duża. “Niezwykle ważne jest jednak nie tylko zadośćuczynienie finansowe, ale też jest moralny i aksjologiczny wymiar tego procesu, czyli historyczna słuszność i pozycja na polu międzynarodowym” – dodał premier. Zaznaczył też, że ani rzekome zrzeczenie z 1953 roku, ani późniejsze umowy – w tym umowa 2+4 – nie mogą być traktowane jako akty rozstrzygające sprawę. “Żadnej takiej uchwały nie odnaleziono w archiwach. Nie mówiąc już o tym, że sam Bierut – jako sowiecki agent – był osobą niejako podwójnie nieuprawnioną do przedstawiania takiego zobowiązania. Tego typu zrzeczenia mogłaby dokonać Rada Państwa lub Sejm – ale nie wydały one żadnego takiego aktu” – oświadczył szef rządu. Według niego wbrew opiniom i szkodliwym dla polskiej sprawy kpinom wielu opozycyjnych polityków, władze są konsekwentne, a ich działania przynoszą wymierne efekty. “Miesiąc temu, kiedy publikowaliśmy raport przygotowany pod kierownictwem Arkadiusza Mularczyka, mówili oni, że to zagrywka obliczona jedynie na wewnętrzny efekt polityczny, na którą nikt nie zwróci uwagi – to jednak oczywista nieprawda, a my idziemy dalej i domagamy się sprawiedliwości” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał dziś notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Po uroczystym złożeniu…
Read morePremier M. Morawiecki: rząd PiS potroił wydatki na obronność
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w PZL Świdnik powiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości potroił wydatki na obronność.“Rok 2023 to potrojenie – a nawet więcej, licząc zakupy sprzętu wojskowego, które już realizujemy na całym świecie” – powiedział. Podkreślił, że bezpieczna Polska bierze się z bezpieczeństwa militarnego, obronnego, a ono jest możliwe tylko w oparciu o fundament bezpiecznych finansów publicznych. Premier powiedział też, że nie ma silnego państwa bez silnej armii, a silna armia może urosnąć tylko na fundamencie silnego, sprawnego od strony finansowej państwa polskiego. Według niego, w sytuacji geopolitycznego zagrożenia polska armia musi mieć najnowocześniejsze technologie. Musi być skuteczna. Zaznaczył, że polska broń udowadnia dziś na Ukrainie swoją skuteczność, to broń wyprodukowana między innymi za pieniądze budżetowe.Odpowiadając na pytania premier podkreślił, że będzie się domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski. “Nie może być nadmiarowych, nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa, będziemy ograniczać maksymalnie, tak jak będziemy mogli koszty energii, nie tylko dla gospodarstw domowych, to już zrobiliśmy, ale także dla innych podmiotów, w szczególności dla szkół, szpitali, fundacji, dla innych podmiotów wrażliwych” – uzupełnił. PZL “Świdnik”, który odwiedził premier, to firma zajmująca się produkcją samolotów i śmigłowców.
Read morePolska – premier Mateusz Morawiecki o Baltic Pipe
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że otwarcie gazociągu Baltic Pipe pozwoli na pełne uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu. Podkreślił jednocześnie, że projekt budowy gazociągu z Norwegii został zakończony zgodnie z terminem i w przewidzianym budżecie.Szef rządu zapowiedział również stopniowe wypełnianie Baltic Pipe w miarę potrzeb i podkreślił, że Polska jest bezpieczna dzięki kontraktom gazowym z USA i Katarem oraz własnemu wydobyciu i interkonektorom gazowym z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. “Naszą rurę gazociągu bałtyckiego wypełnimy w takim zakresie, w jakim będzie to niezbędne, aby gazu było w Polsce dosyć” – wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki. Dostawy gazu ziemnego poprzez Baltic Pipe mają się rozpocząć 1 października. Natomiast uroczyste otwarcie gazociągu nastąpi 27 września. Jego pełna przepustowość na poziomie 10 miliardów metrów sześciennych rocznie ma być gotowa już w styczniu 2023 roku.
Read morePolska: premier Morawiecki po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Wilnie, że Europa musi zrobić wszystko, by nie stać się w przyszłości przedmiotem rosyjskiego szantażu. Po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych zaznaczył, że Polska i Litwa od dawna ostrzegały przed rosyjskim zagrożeniem i błędną polityką energetyczną. “Niestety trzeba było zdarzeń ostatnich miesięcy, by Europa Zachodnia i cały świat przyznały nam rację” – zaznaczył. “Niemiecko-rosyjska polityka gazowa musi nieodwracalnie przejść do przeszłości” – dodał premier. Wskazał, że prawdziwa cena rosyjskiego gazu to szantaż oraz “cena krwi, która jest przelewana przez Ukraińców”. Premier Morawiecki podkreślił, że sankcje wobec Rosji stają się z dnia na dzień coraz bardziej skuteczne, a Europa nie może się w tej kwestii poddać. Dodał, że jesteśmy świadkami przebudowy architektury bezpieczeństwa. Pytany o niemiecką pomoc dla Ukrainy Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jest ona niewystarczająca. Premier wezwał też Unię Europejską do zmiany polityki w kwestii ustalania cen energii. Wskazał, że te dotychczasowe mechanizmy prowadzą do napięć społecznych i przyczyniają się do inflacji. Były to trzecie polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe z udziałem premierów oraz ministrów. Zakończyło je podpisanie wspólnej deklaracji w sprawie rozwoju współpracy dwustronnej.
Read morePolska: premier M. Morawiecki i minister A. Moskwa o “tarczy solidarnościowej”
Zamrożenie cen prądu i zachęty do oszczędzania energii- to najważniejsze zapisy tak zwanej tarczy solidarnościowej dla rodzin i przedsiębiorców, która ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen. Założenia tarczy przedstawili dziś premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie klimatu i środowiska Anna Moskwa, rozwoju i technologii Waldemar Buda, a także szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zamrożenie cen prądu będzie dotyczyć odbiorców, którzy nie zużywają więcej niż 2000 tysiące KWh. Wyższe limity będą miały rodziny 3 plus i z niepełnosprawnymi dziećmi oraz rolnicy. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zadaniem rządu jest ochrona Polaków przed ekonomicznymi skutkami kryzysu energetycznego wywołanego przez działania Rosji. Mateusz Morawiecki poinformował, że pierwsze decyzje dotyczą m.in. spółek skarbu państwa. “Rząd zaczyna od siebie. Po pierwsze, poprosiłem ministra aktywów państwowych pana premiera Sasina, aby ograniczył, aby wyeliminował ekstrapremie, bonusy w spółkach skarbu państwa dla zarządów. To zadanie będzie musiało być wykonane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, będę czuwał nad tym, żeby było we właściwy sposób wykonywane” – podkreślił Mateusz Morawiecki. Premier zapowiedział też działania wobec firm, które czerpią zyski, wykorzystując kryzys energetyczny. “Mówiłem o tym już od kilku miesięcy na spotkaniach Rady Europejskiej, na spotkaniach z różnymi premierami. Wzywamy Komisję Europejską do działań w tym zakresie, ale jednocześnie nie czekamy na to, aż się tam uda wypracować ostateczną decyzję – tylko sami również będziemy proponować w tym sektorze energetycznym odpowiednie regulacje, które będą służyły również zmniejszeniu potrzeb budżetowych” – wskazał szef rządu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorstw i firm w ramach “tarczy solidarnościowej”. Podkreślił, że bezpieczeństwo polskich rodzin i miejsc pracy jest bezpośrednio związane z bezpieczeństwem przedsiębiorców. Podczas konferencji prasowej premier zapewnił, że ważnym krokiem we wspieraniu przedsiębiorców jest ograniczenie zużycia energii w obiektach administracji publicznej. “Administracja rządowa, ale także administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o dziesięć procent już od najbliższego czasu – nie od 1 stycznia, tylko chcemy, żeby to było od 1 października” – podkreślił Mateusz Morawiecki. Premier wyjaśnił, że takie działania są bardzo istotne w kontekście między innymi pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych. Zaznaczył, że wsparcie tych firm jest niezbędne, gdyż…
Read more






