Mateusz Morawiecki w Pradze

0
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Pokój i rozwój gospodarczy na naszym kontynencie to cele, jakie Polska stawia przed Europejską Wspólnotą Polityczną (EWP), nowym międzynarodowym formatem współpracy. W Pradze z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przywódców ponad 40 państw trwa pierwszy szczyt EWP.


To zainicjowana przez francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona nieformalna grupa skupiająca 27 krajów Unii Europejskiej oraz 17 państw z jej bliskiego sąsiedztwa. Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest otwarta na nowe formaty współpracy.


“Chcemy pomagać naszym sąsiadom, wiemy doskonale, że od bezpiecznego sąsiedztwa – naszego, ale także na Bałkanach Zachodnich – zależy pokój w całej Europie. Dlatego wspieram również tę inicjatywę i Polska dąży do tego, aby wraz z innymi państwami zapewnić pokojowy, dobry, szybki rozwój, wyjście z tego kryzysu dla całej UE” – zadeklarował premier.


W szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej nie biorą udziału Białoruś i Rosja. Wchodząc na spotkanie w Pradze, przywódcy państw unijnych podkreślali, że to dowód izolacji obu państw zaangażowanych w agresję na Ukrainę. W obradach, oprócz państw unijnych, biorą również udział przedstawiciele krajów bałkańskich, Kaukazu Południowego, Europy Wschodniej na czele z Ukrainą, a także krajów Europy Północnej i Zachodniej – Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii.


Przywódcy uczestniczą w sesjach tematycznych “Energia, Klimat, Ekonomia” oraz “Pokój i bezpieczeństwo”. Spotkanie zakończy wspólna kolacja robocza.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!