Wielka Brytania: premier potępił rasistowskie zachowania kibiców wobec angielskich zawodników

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson potępił rasistowskie zachowania kibiców wobec angielskich zawodników, którzy nie wykorzystali rzutów karnych w serii “jedenastek” w finale piłkarskich mistrzostw Europy. Czarnoskórzy piłkarze reprezentacji Anglii – Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka stali się ofiarami rasistowskich komentarzy publikowanych w mediach społecznościowych przez część angielskich kibiców. Zachowanie to oficjalnie skrytykował Boris Johnson. Na swoim koncie na Twitterze napisał: “Ta reprezentacja zasługuje, by być okrzyknięta bohaterami, a nie na rasistowskie obelgi w mediach społecznościowych”.

Read more

Prezydenci USA, Polski i Niemiec o szczycie Trójmorza w Sofii

Stany Zjednoczone pozostaną niezawodnym partnerem inicjatywy Trójmorza – zapowiedział to amerykański prezydent, Joe Biden.W Sofii trwa szczyt Trójmorza, z udziałem kilkunastu prezydentów i szefów rządów, w tym prezydenta Andrzeja Dudy. Joe Biden połączył się z Sofią zdalnie. Jak zaznaczył: „Będziemy angażowali się w budowanie wspólnych inicjatyw w tym regionie”. W opinii Joe Bidena „zwiększy to bezpieczeństwo tego obszaru, na czym skorzysta cały świat”: Cieszymy się na to, że razem będziemy mogli pokazać, jak demokracje potrafią przewodzić swoimi wartościami i wychodzić naprzeciw potrzebom swoich obywateli: pokonując pandemię COVID-19, budując prężniejszą gospodarkę oraz inwestując w wysokiej jakości infrastrukturę, w przejrzysty sposób – powiedział Joe Biden na nagraniu wyemitowanym w Sofii.  Trójmorze powstało z inicjatywy Polski i Chorwacji w 2015 roku. Zrzesza dwanaście krajów naszego regionu, w tym między innymi kraje Bałtyckie, Polskę, Czechy, Słowację, Chorwację i Bułgarię. Celem Trójmorza jest tworzenie połączeń gospodarczych, infrastrukturalnych i politycznych. Współpraca ta ma zostać rozszerzona o naukę, turystykę i kulturę. W szczycie w Sofii biorą udział również zewnętrzni partnerzy Trójmorza i potencjalni inwestorzy: ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Grecji.  “Nie mam wątpliwości, że inicjatywa Trójmorza to dobra odpowiedź na wyzwania, z którymi będziemy musieli zmierzyć się po pandemii” – mówił Sofii prezydent Andrzej Duda. Jak dodał: – Trójmorze wzmacnia równocześnie też spójność Unii Europejskiej i wzbogaca więzi transatlantyckie. Fundamenty makroekonomiczne naszych gospodarek są solidne. Perspektywy na szybką odbudowę po pandemii są optymistyczne. Według Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost gospodarczy w Europie Środkowej w 2022 roku wyniesie od 4,1 do 4,8%. Prezydent Niemiec, Frank Walter Steinemeier mówił w Sofii o potrzebie łączenia inicjatywy Trójmorza z projektami Unii Europejskiej: – Z Europejskim Zielonym Ładem oraz Planem Odbudowy mamy dwa bardzo silne narzędzia, które pozwalają nam zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z regeneracją po pandemii, zachowując spojrzenie na wyzwania które leżą przed nami – czyli przemiana w bardziej zieloną i cyfrową Europę – mówił prezydent.  Przywódcy będą w Sofii rozmawiali między innymi i walce z kryzysem wywołanym pandemią, o zatrzymaniu zmian klimatycznych oraz o rozwoju gospodarki naszego regionu. Prezydent Andrzej Duda ma również zaplanowane spotkanie…

Read more

W Brukseli szczyt UE, głównie o Rosji i cyberatakach

Od spotkania z sekretarzem generalnym ONZ rozpoczął się unijny szczyt w Brukseli. Tematy pierwszej sesji to migracja i walka z koronawirusem. Najbardziej gorąca może być natomiast kolacja z udziałem europejskich przywódców i dyskusja na temat Rosji. Francja i Niemcy zaproponowały bowiem otwarcie Unii na kontakty z Moskwą oraz zorganizowanie szczytu z udziałem europejskich liderów i prezydenta Rosji. W grupie przeciwników jest między innymi Polska. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas kolacji poruszy także kwestie cyberataków na unijne kraje, w tym ostatniego ataku na Polskę. Szef polskiego rządu przed wejściem na szczyt mówił, że aby doszło do otwarcia i dialogu Unii z Rosją, Moskwa musi wycofać się z agresywnej polityki wobec Ukrainy i Polski. Dodał, że ewentualne dziedziny współpracy Unii z Rosją muszą uwzględniać interesy wszystkich krajów członkowskich. “Nie można sobie wybierać a la carte tematów, które komuś pasują, tych, które są akurat dla jednego z państw członkowskich istotniejsze i zapominać o fundamentalnych problemach, o zasadniczych sprawach związanych z polityką Federacji Rosyjskiej wobec sąsiadów” – powiedział premier. Podkreślił, że solidarność europejska wymaga zrozumienia interesów całej Unii, w tym bezpieczeństwa wschodniej flanki.  Pomysłem zorganizowania szczytu z udziałem rosyjskiego prezydenta i otwarcia na dialog jest zaskoczona premier Estonii Kaja Kallas, która przypomniała unijny szczyt w ubiegłym miesiącu. Wtedy europejscy przywódcy uznali, że Rosja jest zagrożeniem dla Unii. “Co się zmieniło? Rosja testuje jak daleko może się posunąć i jeśli się cofniemy, to nie sądzę, że będzie to z korzyścią dla Unii” – powiedziała premier Estonii. Podobnie wypowiadał się też prezydent Litwy. “Jeśli bez pozytywnych zmian w zachowaniu Rosji zaczniemy z nią współpracować to będzie to zły sygnał, na przykład dla krajów Partnerstwa Wschodniego. Wygląda na to, że staramy się rozmawiać z niedźwiedziem ratując tylko część miodu” – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Propozycję Berlina tłumaczyła kanclerz Niemiec przed wejściem na szczyt. “Amerykański prezydent pokazał, że konflikty najlepiej rozwiązywać podczas dialogu” – powiedziała Angela Merkel. To stanowisko poparł także kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

Read more

Ukraina – w następnym tygodniu duże manewry wojskowe Sea Breeze 2021

W następnym tygodniu na południu Ukrainy rozpoczną się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Sea Breeze 2021. Organizowane są przez Ukrainę i Stany Zjednoczone. W tym roku weźmie w nich udział rekordowa liczba państw. 5000 żołnierzy, 32 okręty, 40 samolotów, 18 jednostek do zadań specjalnych i płetwonurkowie – takie międzynarodowe siły zgromadzą się w północno zachodnim akwenie Morza Czarnego i w południowych ukraińskich obwodach – m.in. odeskim, chersońskim i mikołajowskim. W sumie w manewrach wezmą udział 32 kraje z całego świata i będzie to największa liczba krajów uczestniczących od 1997 roku, czyli od pierwszych ćwiczeń Sea Breeze. Taką informację podała ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie.  Oprócz organizujących manewry – Ukrainy i USA swoich przedstawicieli przyślą m.in. Polska, Wielka Brytania, Francja, kraje bałtyckie, ale też Kanada, Turcja, Japonia, czy Południowa Korea. Manewry, według informacji podanych przez ukraińskie media potrwają od 28 czerwca do 10 lipca.

Read more

Rzym: inauguracja piłkarskich Mistrzostw Europy

Dziś na Stadionie Olimpijskim w Rzymie rozpoczną się piłkarskie Mistrzostwa Europy. Reprezentacja Włoch zmierzy się z Turcją. Początek meczu o godzinie 2 pm czasu chicagowskiego. W związku z ograniczeniami sanitarnymi na trybunach w Rzymie zasiądzie zaledwie 16 tysięcy kibiców. Trzy czwarte miejsc musi być wolnych. Mimo to mecz będzie najliczniej oglądaną imprezą masową we Włoszech od początku pandemii. O 10 rano na Piazza del Popolo, ogromnym placu w centrum miasta, otwarta zostanie Strefa Kibica z wieloma atrakcjami dla fanów. Będzie czynna codziennie do 23.00 czasu lokalnego do końca turnieju. Kibice będą tam mogli śledzić wszystkie mecze na telebimie, zachowując odległość bezpieczeństwa. Telebimy staną również wzdłuż cesarskich forów na drodze wiodącej do Koloseum. Blisko sto autobusów będzie bezpłatnie przewozić fanów na stadion z kilku punktów miasta. W Rzymie odbędą się trzy mecze grupowe Włochów i jeden ćwierćfinał.

Read more

WHO apeluje do Europejczyków o czujność latem

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do Europejczyków o zachowanie czujności podczas lata. Szef europejskiego oddziału WHO podkreśla, że choć sytuacja epidemiczna na kontynencie znacząco się poprawiła, to region nadal nie jest jeszcze bezpieczny. Podczas wideokonferencji prasowej Hans Kluge mówił, że w ubiegłym tygodniu w Europie zanotowano 368 tysięcy nowych zachorowań. To zaledwie jedna piąta w porównaniu do zakażeń ze szczytu ostatniej fali w kwietniu. Szef WHO w Europie podkreślał jednak, że lato będzie czasem większego zagrożenia. “Oczywiście nie sposób nie zauważyć postępu, jaki zrobiła większość krajów w regionie. Musimy jednak pamiętać, że niebezpieczeństwo nie minęło. Przed nami lato, czas wielu spotkań, przemieszczania się, dużych festiwali i wydarzeń sportowych. Dlatego WHO Europę wzywa do ostrożności” – powiedział Hans Kluge. Według danych WHO, całkowicie zaszczepionych zostało jedynie 30 procent Europejczyków. To wciąż za mało, by kontynent osiągnął tzw. zbiorową odporność. Eksperci są też zaniepokojeni rosnącą liczbą nowych zakażeń wariantem Delta na Wyspach Brytyjskich. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 3 miliony i 759 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 174 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Read more

Włochy: co najmniej 12 ofiar śmiertelnych w wyniku katastrofy kolejki linowej

Liczba śmiertelnych ofiar katastrofy kolejki linowej we Włoszech wzrosła do 12, choć nieoficjalnie mówi się o 13 ofiarach, W przepaść runęła kabina kolejki linowej w Piemoncie nad jeziorem Lago Maggiore. Trasa kolejki prowadzi z placu w miejscowości Stresa nad jeziorem na szczyt Mottarone. Kabiną na 40 osób w związku z ograniczeniami sanitarnymi podróżowało kilkanaście osób. 100 metrów przed stacją końcową urwała się lina i kabina runęła z dużej wysokości na położony poniżej, trudno dostępny zalesiony teren. Utrudniało to akcję ratunkową, w której udział wzięły ekipy strażackie i trzy helikoptery. Z najnowszych informacji wynika, że katastrofę przeżyło tylko dwoje dzieci w wieku 5 i 9 lat. Zostały przewiezione helikopterami do szpitala w Turynie. Jak poinformowano, jedno dziecko jest w bardzo ciężkim stanie, a drugie mimo poważnych obrażeń, po przybyciu do szpitala było przytomne i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Read more

Disneyland w Paryżu ponownie otwarty 17 czerwca

Disneyland w Paryżu zostanie ponownie otwarty 17 czerwca – ogłoszono na stronie internetowej największego parku rozrywki we Francji. Rezerwacja biletów będzie możliwa od jutra. Park Disneya wznowi działalność po siedmiomiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa.  Dyrekcja Disneylandu w Paryżu poinformowała, że 17 czerwca większość atrakcji i hoteli zostanie otwarta dla odwiedzających. „Wprowadzone zostaną wzmocnione środki sanitarne i zasady bezpieczeństwa” – napisano w komunikacie. Wszystkie osoby powyżej 6 roku życia będą musiały nosić maskę ochronną podczas pobytu na terenie parku. Nie wprowadzono jednak obowiązku wykonania testu na Covid-19 przed wejściem do Disneylandu. Ograniczono natomiast liczbę odwiedzających – zgodnie z wymaganiami rządu. Przewidują one, że od 9 czerwca parki rozrywki mogą przyjmować maksymalnie 5 tysięcy osób dziennie. Przed pandemią koronawirusa park Disneya w Paryżu odwiedzało średnio 40 tysięcy osób każdego dnia.  Tym samym Disneyland w Paryżu wznowi działalność po najdłuższym zamknięciu w historii parku. 30 października ubiegłego roku francuski rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich miejsc rozrywki z powodu narastającej drugiej fali koronawirusa. Wcześniej park był nieczynny od marca do lipca, podczas pierwszej fali pandemii.  W poprzednich latach do Disneylandu w Paryżu przyjeżdżało co roku niemal 15 milionów osób. Jest to najbardziej odwiedzane miejsce turystyczne we Francji. 

Read more

Kolejny apel francuskich wojskowych w sprawie ratowania kraju przed islamizmem

Francuscy wojskowi opublikowali kolejny apel na portalu prawicowego tygodnika „Valeurs Actuelles” w sprawie ratowania kraju przed islamizmem. List otwarty w tej sprawie napisało pod koniec kwietnia kilkudziesięciu generałów i oficerów w stanie spoczynku. Tym razem autorami tekstu są wojskowi służby czynnej.

Read more

NATO – 9 tysięcy żołnierzy w ćwiczeniach Steadfast Defender 21

Ponad 9 tysięcy żołnierzy weźmie udział w manewrach NATO pod nazwą “Steadfast Defender 21”. To jedne z największych ćwiczeń Sojuszu w tym roku w Europie. Rozpoczną się 12 maja, a ich głównym celem jest sprawdzenie, czy wojska NATO mają odpowiednie zdolności odstraszania przeciwnika.Ćwiczenia “Steadfast Defender” rozpoczną się tym razem nie na poligonie, ale przed komputerami w sztabach. Ich pierwszą fazą będzie sprawdzenie działania dwóch nowych dowództw NATO: w niemieckim Ulm i amerykańskim Norfolk. Tydzień później rozpoczną się ćwiczenia na morzu z udziałem 5 tysięcy osób, 20 okrętów i 40 samolotów bojowych. Ostatnią fazą będą manewry lądowe w Rumunii. “Będzie tam ćwiczyć 4 tysiące żołnierzy sił szybkiego reagowania i niemal 600 pojazdów. To manewry sił lądowych połączone z użyciem ognia artyleryjskiego” – zapowiada generał Brice Houdet z dowództwa sił NATO w Europie.Łącznie w ćwiczeniach weźmie udział ponad 9 tysięcy żołnierzy, w tym także Polacy, którzy dołączą do części lądowej w Rumunii. NATO chce w ten sposób sprawdzić swoje zdolności odstraszania, gotowość bojową żołnierzy oraz przetestować współdziałanie ze sobą armii z różnych krajów członkowskich. Ćwiczenia rozpoczną się miesiąc po kolejnej eskalacji przemocy w Donbasie, kiedy to przy granicy z Ukrainą pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy. Moskwa zapowiedziała już wycofanie większości z nich, ale według amerykańskiego wywiadu, na razie tereny przygraniczne opuściło zaledwie 3,5 tysiąca Rosjan. NATO podkreśla, że manewry mają wyłącznie charakter obronny, choć przyznaje, że nie są bez związku z działaniami Rosji. “Widzimy, że środowisko bezpieczeństwa jest znacznie bardziej nieprzewidywalne, między innymi z powodu agresywnego zachowania Rosji, choć także z powodu zagrożenia terrorystycznego czy cyberataków” – podkreśla rzeczniczka NAT Oana Lungescu.Sojusz Północnoatlantycki poinformował Rosję o planach ćwiczeń “Steadfast Defender 21” oraz o możliwości udziału w nich rosyjskich obserwatorów. Według NATO, Moskwa nie wyraziła jednak na razie takiej chęci. Wzmacnianie gotowości bojowej na wschodzie Europy to proces, który zaczął się siedem lat temu po rosyjskiej aneksji Krymu i po rozpoczęciu konfliktu w Donbasie. Od tego czasu NATO utworzyło nowe oddziały sił szybkiego reagowania i nowe dowództwa. Na wschód Europy, w tym do Polski, wysłano dodatkowych żołnierzy. Siły NATO prowadzą też…

Read more