NATO – 9 tysięcy żołnierzy w ćwiczeniach Steadfast Defender 21

0
391
NATO
Fot. www.nato.int
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ponad 9 tysięcy żołnierzy weźmie udział w manewrach NATO pod nazwą “Steadfast Defender 21”. To jedne z największych ćwiczeń Sojuszu w tym roku w Europie. Rozpoczną się 12 maja, a ich głównym celem jest sprawdzenie, czy wojska NATO mają odpowiednie zdolności odstraszania przeciwnika.
Ćwiczenia “Steadfast Defender” rozpoczną się tym razem nie na poligonie, ale przed komputerami w sztabach. Ich pierwszą fazą będzie sprawdzenie działania dwóch nowych dowództw NATO: w niemieckim Ulm i amerykańskim Norfolk.

Tydzień później rozpoczną się ćwiczenia na morzu z udziałem 5 tysięcy osób, 20 okrętów i 40 samolotów bojowych. Ostatnią fazą będą manewry lądowe w Rumunii. “Będzie tam ćwiczyć 4 tysiące żołnierzy sił szybkiego reagowania i niemal 600 pojazdów. To manewry sił lądowych połączone z użyciem ognia artyleryjskiego” – zapowiada generał Brice Houdet z dowództwa sił NATO w Europie.
Łącznie w ćwiczeniach weźmie udział ponad 9 tysięcy żołnierzy, w tym także Polacy, którzy dołączą do części lądowej w Rumunii. NATO chce w ten sposób sprawdzić swoje zdolności odstraszania, gotowość bojową żołnierzy oraz przetestować współdziałanie ze sobą armii z różnych krajów członkowskich.

Ćwiczenia rozpoczną się miesiąc po kolejnej eskalacji przemocy w Donbasie, kiedy to przy granicy z Ukrainą pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy. Moskwa zapowiedziała już wycofanie większości z nich, ale według amerykańskiego wywiadu, na razie tereny przygraniczne opuściło zaledwie 3,5 tysiąca Rosjan.

NATO podkreśla, że manewry mają wyłącznie charakter obronny, choć przyznaje, że nie są bez związku z działaniami Rosji. “Widzimy, że środowisko bezpieczeństwa jest znacznie bardziej nieprzewidywalne, między innymi z powodu agresywnego zachowania Rosji, choć także z powodu zagrożenia terrorystycznego czy cyberataków” – podkreśla rzeczniczka NAT Oana Lungescu.
Sojusz Północnoatlantycki poinformował Rosję o planach ćwiczeń “Steadfast Defender 21” oraz o możliwości udziału w nich rosyjskich obserwatorów. Według NATO, Moskwa nie wyraziła jednak na razie takiej chęci.

Wzmacnianie gotowości bojowej na wschodzie Europy to proces, który zaczął się siedem lat temu po rosyjskiej aneksji Krymu i po rozpoczęciu konfliktu w Donbasie. Od tego czasu NATO utworzyło nowe oddziały sił szybkiego reagowania i nowe dowództwa. Na wschód Europy, w tym do Polski, wysłano dodatkowych żołnierzy. Siły NATO prowadzą też teraz znacznie więcej wspólnych manewrów na terenie całej Europy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!