USA: Illinois na 16. miejscu w rankingu efektywności energetycznej

Illinois zajęło 16. miejsce w rankingu efektywności energetycznej. Według American Council for an Energy-Efficient Economy, niedochodowej organizacji badawczej, która co roku publikuje tę klasyfikację, Illinois zyskało uznanie za ambitną ustawę klimatyczną, uchwaloną w 2021 roku.  Pierwsze miejsce zajęła Kalifornia, a kolejne pozycje: Massachusetts (2), Nowy Jork (3), Vermont (4), Maine (5), Dystrykt Kolumbii (6), Maryland i Rhode Island (ex aequo 7 ), Connecticut (9) i Minnesota (10). Illinois osiągnęło gorsze wyniki w obszarach takich jak normy emisji spalin pojazdów, dodatkowe opłaty za posiadanie aut elektrycznych i brak zgodności przepisów z kodeksem energetycznym z przepisami budowlanymi.  Nasz stan najgorzej wypadł w sektorze przemysłowym. Według opracowujących raport, zakłady użyteczności publicznej Illinois pozwalają dużym odbiorcom energii elektrycznej lub gazu, często obiektom przemysłowym lub handlowym, na obejście przepisów o efektywności energetycznej.

Read more

Francja: prezydent apeluje o zachowanie spokoju w obliczu ryzyka blackoutu

Prezydent Francji Emmanuel Macron apeluje o zachowanie spokoju w obliczu ryzyka przerw w dostawach prądu. Szef państwa wezwał swoich ministrów i krajowych operatorów energii do zaprzestania spekulacji na temat ewentualnego blackoutu tej zimy. W ostatnich dniach media obiegła informacja, że przerwy w dostawach prądu mogą dotknąć około 60 procent mieszkańców kraju. Stacja BFMTV informuje, że podczas posiedzenia Rady Ministrów Emmanuel Macron skrytykował członków rządu za zbyt alarmistyczne wypowiedzi w sprawie dostaw prądu. „Francuzi nie są laboratoryjnymi królikami” – podkreślił szef państwa, tłumacząc, że ryzyko blackoutu w kraju jest bardzo ograniczone.  Oburzenie prezydenta wywołały też słowa rzecznika operatora energii Enedis, którzy stwierdził niedawno, że prąd może zostać odcięty w domach, w których mieszkają osoby chore podłączone do respiratorów. „To absurdalna debata. Rolą ministrów i państwowych instytucji nie jest sianie strachu i straszenie Francuzów absurdalnymi scenariuszami. Koniec z tym wszystkim!” – apelował wczoraj Emmanuel Macron.Tymczasem eksperci wskazują, że pierwsze przeciążenia linii elektrycznych mogą nastąpić na początku tygodnia, z powodu nadciągającej fali mrozów. Francuskie elektrownie nie nadążają z produkcją prądu, z powodu trwającej od wielu miesięcy awarii niemal połowy reaktorów jądrowych w kraju.

Read more

Francuski operator sieci energetycznych: przestój w dostawie prądu tej zimy potrwa maksymalnie 1-6 dni

We Francji tej zimy skumulowany okres przestoju w dostawie prądu potrwa maksymalnie 1-6 dni – tak wynika z analiz francuskiego operatora sieci energetycznych RTE. Operator zapewnia, że ryzyko blackoutu jest na razie stosunkowo ograniczone. Wszystko będzie jednak zależało do pogody i tempa napraw elektrowni jądrowych. Operator RTE twierdzi, że przerwy w dostawach prądu mogą nastąpić w przypadku zbyt dużego obciążenia sieci podczas fali mrozów. “Będą one miały charakter rotacyjny, tymczasowy. Dotkną tylko niektóre dzielnice, z wykluczeniem priorytetowych odbiorców, na przykład szpitali i służb ratowniczych. To procedura, która może trwać lokalnie do dwóch godzin” – wyjaśniał radiu France Inter dyrektor RTE Xavier Piechaczyk. “Francja przygotowuje się na najgorsze przypadki. Ale nie to jest pewne, i możemy tego uniknąć” – podkreślił szef operatora energetycznego, wzywając Francuzów do oszczędzania energii. Z ostatnich rządowych danych wynika, że w listopadzie Francja zmniejszyła zużycie energii o 7 procent w porównaniu do poprzednich lat.Problemem pozostaje kwestia produkcji prądu. Aż 20 spośród 56 francuskich reaktorów jądrowych jest nadal nieczynnych z powodu awarii. Trwające od wielu miesięcy problemy techniczne w elektrowniach sprawiły, że Francja straciła suwerenność energetyczną, i trzykrotnie zwiększyła import energii, aby uniknąć zimą blackoutu .

Read more

Ukraina – 30% deficyt energii elektrycznej

W ukraińskich sieciach przesyłowych występuje 30-procentowy deficyt energii elektrycznej. To efekt powtarzających się zmasowanych rosyjskich ataków rakietowych skierowanych w infrastrukturę energetyczną. W związku z brakiem energii w wielu miejscowościach stosowane są wielogodzinne przerwy w dostawach prądu. Produkcja prądu na poziomie około 70 procent potrzeb wynika między innymi z wczorajszego awaryjnego wyłączenia bloków energetycznych w kilku elektrowniach, ale też ze zwiększonego zużycia związanego z nastaniem chłodów – poinformował ukraiński koncern „Ukrenerho”. Deficyt, jak czytamy, wynika z 7 zmasowanych rosyjskich ataków rakietowych, które miały miejsce w ostatnich tygodniach. Po zeszłotygodniowym ostrzale, między innymi wszystkie ukraińskie elektrownie jądrowe były odcięte na pewien czas od systemu przesyłu energii. Z powodu deficytu, oprócz planowanych przerw w dostawach prądu do odbiorców, wprowadzane są też nadzwyczajne wyłączenia energii elektrycznej. Takie przerwy zastosowane są między innymi w ukraińskiej stolicy. Tam prąd włączany ma być na kilka godzin w ciągu doby.

Read more

Włochy: G. Meloni o cenach energii i Francji

Wysokie ceny energii i konflikt z Francją w sprawie przyjmowania migrantów – to najważniejsze kwestie do rozwiązania – poinformowała na konferencji prasowej premier Włoch Giorgia Meloni. Włoski rząd przeznaczył 9 miliardów euro na zrekompensowanie strat rodzin po wzroście cen energii i na gwarancje państwa na spłatę przez przedsiębiorstwa rachunków za energię w ratach.   Do 10 stycznia 2023 r. przedłużono obniżoną akcyzę na paliwa i gaz dla gospodarstw domowych, ale okrojono ulgę na remont domu, bo obciąża budżet państwa kwotą 60 miliardów euro, a przynosi korzyść nielicznym.  Komentując przyjęcie przez Francję 230 migrantów ze statku Ocean Viking i rosnące napięcie w kwestii migrantów, Giorgia Meloni podkreśliła, że jest to pierwszy statek organizacji pozarządowej, który kiedykolwiek zadokował we Francji, podczas gdy Włochy przyjęły 90 tysięcy migrantów. „Nigdzie nie jest napisane, że jedynym bezpiecznym portem na całym Morzu Śródziemnym są Włochy” – stwierdziła i dodała, że Włochy chcą nowego paktu europejskiego regulującego rozlokowanie migrantów.

Read more

Polska – Premier: cena energii jest motorem inflacji w całej Europie

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że cena energii jest motorem inflacji w całej Europie. Przed południem szef rządu uczestniczył w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, które było poświęcone sytuacji w energetyce. Rozpoczynając spotkanie, Mateusz Morawiecki mówił, że cena energii jest – jak określił – “matką wszystkich kosztów”, ponieważ w zależności od branży przekłada się na koszty produkcji i usług we wszystkich przedsiębiorstwach. Podkreślał, że z inflacją mierzą się niemal wszystkie kraje. “Mamy do czynienia ze zjawiskiem epokowym, które dotyka wszystkich krajów Europy i prawie wszystkich krajów świata” – powiedział premier. Dodał, że w tej sytuacji jego rząd stara się działać tak, aby zdusić inflację, ale jednocześnie nie doprowadzić do wzrostu bezrobocia, co – jak zaznaczył premier – nie jest łatwe. Premier Morawiecki mówił także, że niskie ceny energii i pieniądza odeszły w przeszłość. W swoim wystąpieniu podkreślał, że ze skutkami wzrostu tych kosztów Polska, jak i cała Europa, będzie musiała radzić sobie przez dłuższy czas. Dodał, że te koszty przekładają się na wysoką inflację i wyższe koszty produkcji. Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego szef rządu poparł postulat ograniczenia zysków spółek energetycznych. Jego zdaniem, ten sektor musi za ten rok wyjść “na zero”, ewentualnie z niewielkim zyskiem. Premier powiedział, że popiera też ideę ograniczenia inwestycji w tych spółkach. “Chce ograniczyć również inwestycje do tych najbardziej niezbędnych dla sektora energetycznego, tak, żeby zysk tych spółek netto był niewielki” – powiedział Mateusz Morawiecki. Premier podkreślał również, że jego rząd podjął szereg działań osłonowych, które mają ochronić odbiorców indywidualnych, instytucje publiczne i przedsiębiorców przed skutkami gwałtownego wzrostu cen energii. Przypomniał, że obniżone zostały między innymi stawki VAT i akcyza na paliwo i energię, a cena prądu dla gospodarstw domowych została zamrożona do poziomu zużycia dwa tysiące kilowatogodzin rocznie.

Read more

Rosyjskie aktywa na pomoc Europie?

Polska postuluje wykorzystanie części zamrożonych aktywów rosyjskich, by pomóc Europejczykom w kryzysie energetycznym. Taki pomysł przedstawił w Pradze na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przyznał, że to jedna z kolejnych propozycji wskutek braku kompromisu we Wspólnocie na przykład wobec limitów na ceny gazu. Propozycja polskiego premiera była również odpowiedzią na głosy innych przywódców zastanawiających się nad utworzeniem kolejnego funduszu. “Wskazałem na jedno źrodło, stosunkowo łatwe do pozyskania, jeśli chodzi o środki. Mianowicie aktywa zamrożone Federacji Rosyjskiej, rosyjskich oligarchów. Opiewają one na ok. 350 mld euro i dziś można sięgnąć po te środki dla dobra Ukrainy, która powinna być z tych środków odbudowywana, ale również na potrzeby mieszkańców Unii Europejskiej, mieszkańców Polski” – argumentował Mateusz Morawiecki.Inne postulaty Warszawy na zmniejszenie cen energii to zamrożenie systemu ETS lub uwolnienie praw do emisji, reforma mechanizmu ustalania cen energii oraz limity na ceny gazu. To ostatnie rozwiązanie popiera większość państw członkowskich, natomiast sprzeciwiają mu się Niemcy i Holandia. Kwestia kryzysu energetycznego będzie jeszcze w październiku jednym z tematów kolejnej Rady Europejskiej. Spotkanie przywódców unijnych państw odbędzie się za dwa tygodnie w Brukseli.

Read more

Morawiecki o cenach energii

Podwyżki cen energii będą dużo, dużo niższe – deklaruje premier Mateusz Morawiecki i zapowiada zmiany w krajowych przepisach dotyczących kształtowania cen. Jednocześnie szef polskiego rządu zapowiedział, że piątkowy szczyt unijny w Pradze upłynie pod znakiem dalszych rozmów o walce z wysokimi cenami energii. Polskie postulaty to – jak wyliczał Mateusz Morawiecki – czasowe zamrożenie systemu ETS, ustanowienie limitu na ceny gazu oraz zmiana mechanizmu ustalania cen surowca na poziomie Unii Europejskiej. Jak przyznał premier, obecnie najbardziej prawdopodobna jest realizacja ostatniego z pomysłów. “Zmiana mechanizmu kształtowania cen tak, aby odzwierciedlały one przede wszystkim strukturę kosztów. My to w Polsce na pewno zmienimy – tak czy owak. Ale apeluję do przywódców Unii Europejskiej, aby również w innych krajach Unii zastosowano taki mechanizm (…) po to, by spółki energetyczne nie proponowały bardzo wysokich cen energii, odnosząc się do wartości referencyjnej, jaką była cena węgla w portach holenderskich” – tłumaczył szef rządu. Mateusz Morawiecki podkreślał, że udało się wynegocjować polski postulat, czyli możliwość zastosowania specjalnej taryfy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ma to położyć kres proponowanym przez spółki energetyczne drakońskim, kilkusetprocentowym podwyżkom cen energii na przyszły rok. “Podwyżki, które dostały np. polskie piekarnie, czasami 700-800 procent, będą dużo, dużo niższymi podwyżkami. Średnia za drugi kwartał, jeśli mnie dobrze poinformowano to 748 złotych za megawatogodzinę, odnoszę się do tej średniej. Mam nadzieję, że podwyżki względem tej średniej będą naprawdę niezbyt wysokie, a już na pewno nie będą sięgały setek procent” – zapewnił. Premier mówił również, że polski postulat zamrożenia cen w ramach ETS nie uzyskał jeszcze wymaganego poparcia. Jak zapowiedział, piątkowe obrady przywódców Rady Europejskiej będą poświęcone m. in. cenom gazu oraz niemieckiej propozycji przeznaczenia 200 miliardów euro na ratowanie z kryzysu energetycznego swoich obywateli i biznesu. “Każdy jest krytyczny wobec tej propozycji”- ocenił Mateusz Morawiecki, argumentując, że niemiecki plan będzie uderzeniem w jednolity, unijny rynek.

Read more

UE: przepisy kryzysowe przyjęte

Przy sprzeciwie Polski i Słowacji unijne kraje przyjęły przepisy dotyczące kryzysu energetycznego. Chodzi o obowiązkowe oszczędzanie energii elektrycznej i opłat od nadzwyczajnych zysków producentów energii. Zielone światło dla przepisów dali w piątek ministrowie energii krajów członkowskich. Dziś zakończyła się procedura pisemna. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa już wtedy zapowiadała, że Polska sprzeciwia się obowiązkowym działaniom regulowanym na poziomie europejskim. Podkreślała, że takie działania leżą w gestii państw członkowskich. Dziś do przyjętych przepisów Polska dołączyła deklarację, w której napisała, że nadzwyczajne działania Unii w obszarze energii powinny być zgodne z zasadą solidarności energetycznej. “Równocześnie jednak działania te powinny być oparte na odpowiedniej do ich charakteru podstawie traktatowej” – czytamy w oświadczeniu. Polska uważa, że decyzje, które wiążą się z miksem energetycznym powinny być podejmowane jednomyślnie, a nie większością głosów.

Read more

EU – jak obniżyć koszty energii

W Brukseli dziś nadzwyczajna unijna narada ministerialna (początek ok 10.00) w sprawie kryzysu energetycznego. Celem jest uzgodnienie działań, które pozwolą na obniżenie wysokich cen energii. Podstawą do dyskusji są plany Komisji Europejskiej. Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej i zebranie nadmiernych zysków firm energetycznych, by przekazać je odbiorcom dotkniętym przez kryzys – to propozycje Komisji . “Musimy podjąć te bezprecedensowe działania, by sytuacja się nie pogorszyła i by chronić obywateli i firmy przed rosnącymi bardzo szybko cenami energii” – argumentowała unijna komisarz do spraw energii Kadri Simson. Komisja zaproponowała skoordynowane oszczędności w całej Unii – obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej w wybranych godzinach szczytu. Ponadto 140 miliardów euro ma być zebranych od firm energetycznych zarabiających teraz na wysokich cenach energii. I tu Komisja przedstawiła dwie propozycje. Pierwsza to pułap cenowy dla firm produkujących tanią elektryczność na przykład z odnawialnych źródeł energii, a druga to opłata solidarnościowa od firm produkujących z paliw kopalnych – ropy, gazu i węgla. W tym przypadku pobierana ma być jedna trzecia nadmiernych zysków uzyskanych ponad średnią z ostatnich trzech lat. Te pieniądze maja być przekazywane odbiorcom energii najbardziej dotkniętym jej wysokimi cenami. Polska, jak tłumaczyła w Brukseli kilkanaście dni temu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, jest przeciwna obowiązkowemu narzucaniu redukcji zużycia energii elektrycznej. “Jakakolwiek ingerencja w mikst energetyczny wymaga jednomyślności. Nie ma mowy o kwalifikowanej większości. To są kompetencje każdego z państw członkowskich” – podkreślała minister Moskwa. Negatywnie też oceniła propozycje opłat od nadmiernych zysków firm energetycznych. Podczas dzisiejszego spotkania poruszony zostanie też dziś zapewne pomysł wprowadzenia limitów cenowych na gaz. Grupa 15 krajów, w tym Polska, napisała w tej sprawie list do Komisji Europejskiej domagając się propozycji legislacyjnych. Bruksela jednak nie zamierza na razie przedstawiać żadnych projektów argumentując między innymi że ustalenie pułapu cenowego na ten surowiec będzie trudne i będzie się wiązało między innymi z zagrożeniem bezpieczeństwa dostaw. Zignorowanie postulatów wywołało wczoraj oburzenie 15-tki.

Read more