Od marca Izrael otwiera granice dla turystów

Od 1 marca do Izraela będą mogli przyjechać wszyscy turyści – niezależnie od tego, czy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Premier Izraela oświadczył, że od przybywających będą wymagane dwa negatywne testy PCR na obecność patogenu – jeden sprzed odlotu i drugi po wylądowaniu w Izraelu. Obecnie do Izraela mogą wjechać wyłącznie cudzoziemcy zaszczepieni przeciwko COVID-19.

Read more

USA – CDC: 135 krajów na nowej liście, w tym Polska, z ostrzeżeniami przed COVID-19

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowały listę krajów, do których odradzają podróżowanie, dzieląc je w zależności od stopnia zagrożenia koronawirusem na cztery poziomy. Do objętych czwartym, najwyższym poziomem ryzyka, zaliczają 135 krajów, w tym Polskę i sąsiadów naszego kraju.  Zgodnie z klasyfikacją CDC, kraje są uważane za mające bardzo wysoki poziom zagrożenia COVID-19, kiedy zgłaszają ponad 500 przypadków nowych zachorowań na 100 tysięcy osób w ciągu ostatnich 28 dni. Oprócz Polski, Czech, Słowacji, Litwy i Niemiec, w czwartej grupie znalazły się także m.in. Austria, Francja, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania, Włochy, Australia, Brazylia, Grecja, Kanada, Meksyk i Rosja. W przypadku 39 państw CDC, ze względu na brak wiarygodnych danych, użyły określenia „nieznany” i wezwały do unikania podróży do tych krajów. W grupie tej znalazły się m.in.: Afganistan, Korea Północna i Turcja.

Read more

USA – Anthony Fauci o pandemii: “USA musi zacząć iść w stronę normalności”

Główny doradca Białego Domu ds. medycznych Anthony Fauci powiedział, że świat, w tym USA „musi zacząć iść w stronę normalności po dwóch latach walki z COVID-19. Ostrzega jednak przed lekkomyślnością: „ – Nie chcemy, żebyście byli lekkomyślni (…), ale musimy iść w stronę normalności” – stwierdził Fauci. Anthony Fauci zaznaczył, że władze każdego ze stanów stoją przed trudnymi wyborami, ponieważ starają się zrównoważyć konieczność chronienia swoich mieszkańców przed infekcjami z wyczerpaniem społeczeństwa pandemią.  Dodał, że nowa polityka władz stanowych może wiązać się m.in. z wyższymi wskaźnikami infekcji. Zauważył zarazem, że zbyt surowa polityka prewencyjna może być szkodliwa głównie dla zdrowia psychicznego mieszkańców kraju. Ekspert udzielił wywiadu agencji Reutera w momencie, kiedy w USA codziennie w wyniku COVID-19 umiera średnio 2,2 tysiąca osób. Pomimo tego fala zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych spada. Według danych rządowych średnia dobowa nowych przypadków koronawirusa wynosi około 147 tysięcy, czyli jest o 40 procent niższa niż tydzień wcześniej. 

Read more

Disneyland: od jutra zniesienie obowiązku noszenia masek dla zaszczepionych gości

Kierownictwo Disneyland i Walt Disney World Resorts ogłosiło, że od 17 lutego znosi obowiązek noszenia maseczek dla w pełni zaszczepionych gości. Osoby, które nie są w pełni zaszczepione będą musiały nadal nosić osłony na twarzach w pomieszczeniach zamkniętych. Przepis o konieczności noszenia masek będzie nadal obowiązywał dla wszystkich odwiedzających parki rozrywki, którzy korzystają z autobusów dowożących gości i kolejek jednoszynowych.  Przepisy sanitarne nie zmieniają się w kalifornijskim Universal Hollywood, które ze względu na obowiązujące przepisy covidowe w powiecie Los Angeles, nadal wymaga od gości noszenia masek przez cały czas, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, niezależnie od statusu szczepień. 

Read more

Niemcy: trzystopniowy plan luzowania obostrzeń

Po dzisiejszym spotkaniu z premierami niemieckich landów kanclerz Olaf Scholz przedstawił trzyetapowy plan znoszenia restrykcji pandemicznych. Jako pierwsze zostaną złagodzone obostrzenia w handlu detalicznym. Spadek wskaźnika zapadalności na Covid-19 i poprawa sytuacji w szpitalach zachęciły niemiecki rząd do dyskusji o złagodzeniu przepisów sanitarnych. “Szczyt zakażeń został osiągnięty. Wprowadzone przez nas zasady sprawiły, że przeszliśmy przez falę Omikrona znacznie lepiej niż inne kraje” – stwierdził kanclerz Olaf Scholz. Po konferencji z udziałem władz landów szef rządu federalnego poinformował, że 4 marca – po pierwszych luzowaniach w handlu detalicznym – zostanie w różnych obszarach zniesiona tak zwana “zasada 2G plus”. Oznacza to, że w restauracjach, barach i hotelach wystarczy przedstawienie ujemnego wyniku testu na koronawirusa.  20 marca z kolei mają zostać zniesione wszystkie “daleko idące ograniczenia w życiu społecznym i gospodarczym”. Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrik Wüst zastrzegł jednak, że “wirus nie zerka na kalendarz” i w zależności od przebiegu pandemii restrykcje mogą zostać w każdej chwili przywrócone.

Read more

Francja : 4 miliony osób straciło paszport szczepionkowy

Ponad 4 miliony Francuzów straciło paszport szczepionkowy w wyniku wprowadzenia nowych przepisów dotyczących aktywacji przepustki. Francuskie władze skróciły z siedmiu do czterech miesięcy termin na przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19, bez której nie można zachować ważności paszportu szczepionkowego. Cyfrową przepustkę stracili Francuzi powyżej 18 roku życia, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki przed 15 listopada, i którzy od tego czasu nie przyjęli trzeciej dawki preparatu. Wyjątkiem są osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu w ciągu ostatnich czterech miesięcy. W ich przypadku termin dezaktywacji przepustki został opóźniony.  Francja ogłosiła również amnestię dla osób posługujących się fałszywymi paszportami szczepionkowymi, jeżeli zdecydują się one przyjąć pierwszą dawkę preparatu. Szacuje się, że ponad 200 tysięcy Francuzów korzysta z nielegalnego zaświadczenia o szczepieniu. Rząd podjął decyzję o zaostrzeniu zasad aktywowania przepustek szczepionkowych w grudniu, w obawie przed falą wariantu Omikron. Według rządowych prognoz sytuacja epidemiczna w kraju uspokoi się pod koniec marca, i możliwe będzie wtedy zniesienie paszportu szczepionkowego. 

Read more

Włochy: obowiązek szczepień dla pracowników powyżej 50 lat

We Włoszech od wtorku wszyscy powyżej 50 lat mogą podjąć pracę wyłącznie pod warunkiem ukończenia cyklu szczepień przeciw koronawirusowi lub przebycia choroby. Obowiązek kontroli przepustek covidowych spoczywa na pracodawcy. W przypadku złamania nakazu pracownik zostanie ukarany grzywną od 600 do 1500 euro. Pracodawca, który zlekceważył obowiązek kontroli, musi się liczyć z grzywną w wysokości od 400 do 1000 euro. Kary będą podwajane w przypadku recydywy. Niezaszczepieni pracownicy zostaną zawieszeni ze skutkiem natychmiastowym i pozbawieni zarobków. Brak szczepień nie może być jednak powodem do zwolnienia z pracy. Nowe regulacje będą obowiązywać co najmniej do 15 czerwca.  Do tej pory obowiązek szczepień dotyczył wyłącznie pracowników służby zdrowia, oświaty, policję i wojsko. Jak się szacuje, we Włoszech jest w tej chwili blisko półtora miliona niezaszczepionych pracowników powyżej 50 lat.

Read more

Wilmette: protest przeciwko obowiązku noszenia masek w budynkach szkolnych

Grupa około 500 rodziców uczniów Dystryktu Szkolnego 39 Wilmette, na północnych przedmieściach, zaplanowała na poniedziałek protest przed ratuszem miasta. Sprawa dotyczy obowiązku noszenia masek w placówkach edukacyjnych tego okręgu. Ponad tydzień temu, sędzia powiatu Sangamon wydała tymczasowy nakaz zawieszenia rozporządzenia gubernatora Illinois J.B. Pritzkera odnośnie noszenia osłon na twarzach przez uczniów i pracowników szkół. Chociaż w pozwie nie wymieniono Dystryktu 39 Wilmette, organizatorzy protestu stwierdzili, że dwa sąsiednie okręgi szkolne zadecydowały, że noszenie masek jest teraz opcjonalne i ich dystrykt powinien postąpić podobnie. Od poniedziałku, aż do odwołania, uczniowie z Dystryktu Szkolnego 79 Fremont przejdą natomiast na nauczanie zdalne. Decyzja władz powiatu Lake podyktowana została informacjami o możliwej konfrontacji pomiędzy przeciwnikami noszenia masek z uczniami. W dystrykcie szkolnym Naperville 203, postanowiono, że od wtorku noszenie maski będzie opcjonalne.Urzędnicy okręgowi powiedzieli, że czekają na więcej orzeczeń sądowych lub informacji od gubernatora, których jeszcze nie otrzymali, więc kontynuują tę zmianę. Jednak w autobusach szkolnych nadal będą wymagane maski.

Read more

USA – Walmart: zaszczepieni pracownicy nie muszą już nosić masek

Walmart ogłosił, że 11 lutego zakończył egzekwowanie wewnętrznego zarządzenia o obowiązku noszenia masek dla w pełni zaszczepionych pracowników (2 dawki Pfizera/Moderny lub 1 dawka J&J) i planuje zakończenie codziennych badań przesiewowych oraz od 31 marca programu płatnych urlopów dla osób chorujących na COVID-19. Zgodnie z komunikatem prasowym firmy, w pełni zaszczepieni pracownicy nie będą musieli nosić masek w żadnej placówce Walmart lub Sam’s Club ze skutkiem natychmiastowym, chyba że wymagają tego władze stanowe lub lokalne. Niezaszczepieni pracownicy będą musieli nadal nosić maski aż do odwołania. Maski będą nadal wymagane w przypadku pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub klientem w punktach opieki klinicznej, niezależnie od statusu szczepień.

Read more

Belgia łagodzi ograniczenia covidowe od 18 lutego

Od przyszłego piątku Belgia jeszcze bardziej złagodzi ograniczenia covidowe. Tak zdecydowali dziś premierzy i ministrowie rządu federalnego i władz regionalnych. Za tydzień Belgia nie będzie już oznacza kolorem czerwonym, lecz pomarańczowym. Tak zwany barometr covidowy to trójkolorowy system do oceny sytuacji epidemicznej, wiążący skalę ograniczeń z liczbą hospitalizacji oraz zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Ustalono, że od piątku kluby nocne zostaną ponownie otwarte, ale do wejścia potrzebny będzie certyfikat covidowy. Zniesione będą ograniczenia w gastronomii dotyczące godzin zamknięcia kawiarni, czy restauracji oraz te określające maksymalną liczbę sześciu osób przy stole. Ponownie będzie można stać lub siedzieć przy barze.  Praca zdalna już nie będzie obowiązkowa 4 dni w tygodniu, ale tylko zalecana. Ponadto dzieci poniżej 12-ego roku życia nie będą musiały już nosić maseczek ochronnych. Znowu będzie można robić zakupy w większej grupie. Do tej pory można je było robić tylko z jedną osobą towarzyszącą. 

Read more