Illinois – IDOC: tymczasowe wstrzymanie przyjmowania osób z więzień okręgowych z powodu zachorowań na COVID-19

Stanowy Departament Więziennictwa Illinois (IDOC) wstrzymał tymczasowo przyjmowanie osób z więzień okręgowych. Powód, to wzrost zachorowań na COVID-19 w ośrodkach odosobnienia. Zarządzenie dotyczy więzień to: Graham, Logan, Menard i Northern Reception and Classification Centers, do których przewożone są nowe osoby. O sprawie poinformowane zostały wszystkie biura szeryfów. Stanowy Departament Więziennictwa Illinois wykorzystuje obecnie pomieszczenia, zwykle zarezerwowane dla nowych przyjęć, do kwarantanny i izolacji więźniów, którzy zostali narażeni na zakażenie lub uzyskali pozytywny wynik testu na COVID-19. Departament będzie nadal przyjmował osoby z więzień okręgowych, które mają zostać zwolnione z aresztu tego samego dnia, w którym zostaną przywiezione.

Read more

Londyn: burza po doniesieniu o kolejnej lockdownowej imprezie na Downing Street

W Zjednoczonym Królestwie oburzenie po doniesieniach o kolejnej lockdownowej imprezie na Downing Street. Według mediów w przyjęciu półtora roku temu brać miało udział około czterdziestu osób, w tym premier Boris Johnson. Opozycja mówi o hipokryzji, ale niezadowolenie narasta też w partii rządzącej. Doniesień o kolejnych przyjęciach jest coraz więcej. Media są dziś pełne historii ludzi, którzy w czasie, gdy na Downing Street odbywały się przyjęcia, tracili swoich bliskich. Należy do nich doktor Saleyha Ahsan, której ojciec umierał w maju 2020 roku na COVID-19. “Pracowałam na oddziale i widziałam, co ta choroba ludziom, tak bardzo nie chciałam, by stało się to mojemu ojcu” – opowiada. Dodaje, że słysząc kolejne doniesienia o imprezach, ma poczucie niesprawiedliwości. “Jedne zasady są dla nich, inne dla nas – gorszych ludzi. Sądzę, że oni tak nas myślą” – mówi Polskiemu Radiu. Premier mógł dziś pojawić się w Izbie Gmin, bo opozycja zwołała w tej sprawie awaryjną debatę (tzw. “pilne pytanie”). Ale Boris Johnson nie przyszedł, w zamian wysyłając swego współpracownika. W Izbie Gmin poseł północnoirlandzkiej DUP Jim Shannon zadawał pytanie o przyjęcie na Downing Street, ale załamał mu się głos, gdy wspomniał umierającą w samotności matkę. Nagranie obiegło media. “Boris współczuł swoim współpracownikom, którzy pracowali długie godziny. Przeszli po prostu z biura do ogrodu” – tak w BBC bronił premiera konserwatywny poseł Michael Fabricant, dodając, że zagrożenie dla zdrowia publicznego było minimalne. O “fatalnym nastroju” w partii rządzącej mówią jednak telewizji Sky News szeregowi posłowie Konserwatystów. “Boris, musisz skończyć z tą farsą” – pisze na pierwszej stronie lojalny zwykle prawicowy tabloid Daily Express. Telewizja ITV dotarła do mailowego zaproszenia na przyjęcie, wysłanego przez współpracownika premiera. Sekretarz Johnsona Martin Reynolds swoją wiadomość opatrzył prośbą: “przynieście swój alkohol”. Stacja, podobnie jak BBC i Sky News, utrzymuje, że na imprezie był też Boris Johnson. Przepisy zabraniały wówczas takich spotkań. Tego dnia na Wyspach zanotowano 363 zgony spowodowane koronawirusem, a podczas konferencji prasowej minister kultury apelował, by ludzie w miarę możliwości zostali w domu.

Read more

Włochy: z powodu koronawirusa odwołano ponad połowę operacji chirurgicznych

We Włoszech z powodu zajętości łózek na oddziałach intensywnej terapii na Covid-19 odwołano ponad połowę wszystkich zaplanowanych operacji, w tym onkologicznych. Dane opublikowało Stowarzyszenie Włoskich Chirurgów.  Stowarzyszenie alarmuje, że w niektórych regionach trzeba było przełożyć aż 80 procent operacji, w tym związanych z chorobami nowotworowymi. W wielu przypadkach, z powodu zbyt długiego oczekiwania, na operację jest już za późno.  Znaczna większość chorych na koronawirusa przebywających na oddziałach intensywnej terapii to osoby niezaszczepione. W sumie chodzi o blisko 1600 osób. W tej chwili zajmują oni 17 procent wszystkich miejsc, ale w niektórych regionach odsetek jest dwukrotnie wyższy.  Biorąc pod uwagę wszystkich hospitalizowanych, zakażeni koronawirusem zajmują co czwarte łóżko szpitalne. Statystyki te stale rosną.

Read more

Bruksela: kilkutysięczny protest przeciw ograniczeniom; premier: miliony myślą inaczej

Kilka tysięcy osób demonstrowało w Brukseli przeciwko ograniczeniom covidowym. “Miliony myślą inaczej” – odpowiada premier Belgii Alexander De Croo. Manifestacja przebiegła spokojnie, ale pod koniec nieliczna grupa chuliganów starła się z policją. Przeciwnicy obostrzeń wyszli na ulice po raz czwarty w ostatnich miesiącach. Demonstrujący mówili o ograniczeniu swobód obywatelskich, dyktaturze, braku prawnych i naukowych podstaw wprowadzania przepustek sanitarnych. “Kompletny nonsens i szaleństwo” – skomentował szef belgijskiego rządu w wywiadzie dla flamandzkiej telewizji VTM. “Gdyby wszyscy zachowywali się jak osoby, które wzięły udział w demonstracji, mielibyśmy lockdown od kilku miesięcy” – powiedział Alexander De Croo. Podkreślił, że rząd nie zamierza wycofywać się z wprowadzonych ograniczeń i że nie są wykluczone kolejne. “Wolność kończy się wtedy, kiedy zagraża zdrowiu i życiu innych” – dodał.

Read more

Francja: demonstracje w 150 miastach przeciwko paszportom szczepionkowym

W ponad 150 miastach we Francji odbyły się demonstracje przeciwników wprowadzenia paszportów covidowych. Od tygodnia we francuskim parlamencie trwa debata nad ustawą ograniczającą dostęp do przestrzeni publicznej niezaszczepionym, którzy mają więcej niż 12 lat. Nowe prawo ma wejść w życie w połowie stycznia. Demonstracje przeciwników wprowadzenia paszportów szczepionkowych odbyły się w niemal wszystkich dużych miastach we Francji. Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało między innymi w Marsylii, Lyonie i Montpellier. Manifestujący przeszli też ulicami Paryża i zgromadzili się w na placu Vauban, w pobliżu siedziby ministerstwa zdrowia. Demonstracje zorganizowała eurosceptyczna partia “Patrioci”. Uczestniczyli w nich także przedstawiciele ruchu “żółtych kamizelek”, związki zawodowe, oraz politycy z wielu prawicowych i lewicowych partii. Protestujący domagali się wycofania ustawy. Skandowali też hasła przeciwko prezydentowi Emmanuelowi Macrononowi, który przed kilkoma dniami stwierdził, że osoby niezaszczepione uważa za “nieodpowiedzialne” i “nie są one dla niego obywatelami”.W ostatnich tygodniach ponad milion dwieście tysięcy Francuzów podpisało petycję sprzeciwiającą się ustawie o paszportach szczepionkowych.

Read more

Indie: 65-latek przyjął 11 dawek szczepionki przeciw COVID-19

65-letni Brahmdeo Mandal z Bihar w Indiach prawdopodobnie przyjął 11 dawek szczepionki przeciwko Covid-19. Emerytowany listonosz twierdzi, że było ich dokładnie 11, a przyłapano go tuż przed przyjęciem 12. Powiedział, że zrobił to, by być zdrowym. Nie zauważył u siebie żadnych negatywnych skutków. W jednym przypadku Mandal przyjął dwie dawki szczepionki w tym samym punkcie w ciągu zaledwie 30 minut. Na ogół jednak podróżował do dwóch sąsiednich dystryktów, aby tam otrzymać preparat. Przy rejestracji używał różnych dowodów osobistych. W ubiegłym tygodniu mężczyzna został w końcu powstrzymany przed przyjęciem kolejnej dawki. Teraz śledztwo ma wykazać, jak to możliwe, że senior tyle razy przyjął preparat. 

Read more

Sąd Najwyższy USA zajmuje się obowiązkiem szczepień

Amerykański Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy wprowadzony przez prezydenta Joe Bidena obowiązek zaszczepienia pracowników lub poddawania ich regularnym testom na Covid-19 jest zgodny z konstytucją. Biały Dom przekonuje, że przepisy są niezbędne w walce z pandemią. Krytycy oskarżają rząd o nadużycie uprawnień. Jesienią ubiegłego roku prezydent Joe Biden podpisał rozporządzenie według którego pracodawcy muszą poddawać regularnym testom pracowników, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko Covid-19. Regulacje dotyczą firm zatrudniających powyżej 100 osób. Przepisy, które miały wejść w życie 4 stycznia stały się jednak przedmiotem sporu politycznego i prawnego.  Republikańscy politycy oraz gubernatorzy tej partii zaskarżyli rządowe regulacje do sądu argumentując, że naruszają one wolność gospodarczą i prawa obywateli. Biały Dom przekonuje, że działa w ramach swoich uprawnień do zapewnienia Amerykanom bezpiecznych warunków pracy.  Sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego, który rozpoczyna przesłuchania i analizy argumentów obu stron. Sąd ma również rozstrzygnąć legalności innego rozporządzenia prezydenta Bidena nakazującego poddanie szczepieniom wszystkich pracowników zakładów służby zdrowia korzystających z funduszy federalnych. Oba rozporządzenia dotyczą przedsiębiorstw zatrudniających łącznie 100 milionów Amerykanów.  W związku z postępowaniem przed Sądem najwyższym Administracja BHP zawiesiła egzekwowanie nakazów szczepień.

Read more

Illinois: 2 leki na COVID-19 będą dostępne w aptekach w tym miesiącu

Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois (IDPH) ogłosił w czwartek, że dwa zatwierdzone leki na COVID-19 do końca miesiąca będą dostępne na receptę w aptekach stanowych. Doustne leki przeciwwirusowe Paxlovid (Pfizer) i Molnupiravir (Merck) będą dostępne wyłącznie na receptę i mają zapobiegać poważnemu rozwojowi choroby.  Osoby dotknięte COVID powinny przyjmować leki przeciwwirusowe zaraz po zdiagnozowaniu wirusa i w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów. Oczekuje się, że Paxlovid zmniejszy ryzyko hospitalizacji o 89%, a Molnupiravir o około 30%.  Molnupiravir jest przeznaczony do stosowania, gdy inne opcje leczenia nie są dostępne.

Read more

Illinois: kolejny rekord zakażeń COVID-19

llinois odnotowało kolejną rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. Według danych stanowego Departamentu Zdrowia Publicznego, w czwartek zarejestrowano 44,089 zachorowań na COVID-19. To o blisko 12 tysięcy więcej niż w środę. W czwartek stwierdzono zgon 104 osób zakażonych patogenem.   W szpitalach przebywa obecnie 7,098 pacjentów, w tym 646 pod respiratorami. Od początku wybuchu pandemii, w naszym stanie odnotowano 2 miliony 339 tysięcy zakażeń na koronawirusa i 28,260 zgonów na COVID-19. 60,84 procent populacji naszego stanu jest w pełni zaszczepiona.

Read more

WHO: “Omikron nie jest łagodnym wariantem”

Światowa Organizacja Zdrowia informuje o rekordowo wysokiej liczbie nowych zakażeń koronawirusem na globie. Powodem jest nowy wariant Omikron. Szef WHO podkreśla, że choć nowa odmiana nie wywołuje aż tak poważnych skutków u chorego jak poprzednie wersje SARS-CoV-2, to nie może być traktowana jako “łagodna”. Szef WHO poinformował podczas wideokonferencji prasowej, że w ubiegłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia zanotowała najwyższą globalną liczbę nowych zakażeń od początku pandemii. Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślał, że nie można lekceważyć nowego wariantu koronawirusa. “Omikron wydaje się być mniej zabójczy niż Delta, zwłaszcza u osób zaszczepionych. Nie oznacza to, że jest wariantem łagodnym. Tak jak poprzednie odmiany, kładzie ludzi do szpitali i zabija ludzi. To tsunami nowych przypadków jest tak ogromne i szybkie, że powoduje paraliż służby zdrowia na całym świecie” – dodał. Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała o szczepienie kolejnych osób, a także o mycie rąk, noszenie masek i zachowywanie dystansu społecznego. W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych w ciągu jednej doby zakaziło się ponad milion osób, a we Francji ponad 330 tysięcy osób. Dzisiaj we Włoszech liczba nowych przypadków przekroczyła 200 tysięcy. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 469 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 299 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Read more