Organizacja humanitarna Oxfam: “pandemia zwiększyła nierówności i ubóstwo na świecie”

Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam poinformowała w swoim najnowszym raporcie „Nierówności zabijają”, że pandemia koronawirusa zwiększyła nierówności i ubóstwo na świecie. 10 najbogatszych osób globu podwoiło swoje majątki, gdy sytuacja 99 procent ludzkości się pogorszyła. Aż 160 milionów mieszkańców naszej planety popadło w ubóstwo. Oznacza to, że muszą oni przeżyć każdy dzień, mając do dyspozycji mniej niż 5,5 dolara w kieszeni, napisano w raporcie. Nierówności ekonomiczne i spowodowany tym głód oraz brak dostępu do opieki zdrowotnej, przyczyniają się do śmierci 21 tysięcy osób dziennie. To jeden człowiek umierający co cztery sekundy.  Nierówności te uderzają w całe społeczeństwa, ale ich efekty najbardziej odczuwają ubodzy, kobiety oraz mniejszości etniczne. Według Oxfam, odpowiedzialność za taki stan rzeczy odpowiada „ekonomiczna przemoc” i fundamentalne decyzje polityczne podejmowane na korzyść najbogatszych i najbardziej wpływowych osób.  Organizacja wzywa do opodatkowania zysków superbogaczy do 99 procent, co według organizacji, przyniosłoby w czasie samej tylko pandemii dochód w wysokości 812 miliardów dolarów. 

Read more

USA: można już zamawiać bezpłatne testy na COVID-19, ruszyła oficjalna strona

Amerykanie mogą już zamawiać dostarczane do domów, bezpłatne testy na Covid-19. Wszystko to w ramach programu administracji Joe Bidena, zmierzających do zwiększenia dostępu do testów dla mieszkańców USA. Ruszyła oficjalna strona, dzień przed planowanym terminem.   Aby otrzymać bezpłatny test, należy odwiedzić stronę internetową covidtests.gov i złożyć zamówienie. Obowiązuje limit 4 testów na rodzinę. Zamówienie zostanie dostarczone w okresie od 7 do 12 dni. Osoby, które nie mają dostępu do internetu będą mogły składać zamówienia na testy, korzystając z uruchomionej wkrótce infolinii.

Read more

USA: od środy można zamawiać bezpłatne testy domowe na COVID-19 w ramach programu rządowego

Od najbliższej środy, 19 stycznia, Amerykanie będą mogli zamawiać, dostarczane do domów, bezpłatne testy na Covid-19. Wszystko to w ramach programu administracji Joe Bidena, zmierzających do zwiększenia dostępu do testów dla mieszkańców USA.   Aby otrzymać bezpłatny test, należy odwiedzić stronę internetową covidtests.gov i złożyć zamówienie. Obowiązuje limit 4 testów na rodzinę. Zamówienie zostanie dostarczone w okresie od 7 do 12 dni. Osoby, które nie mają dostępu do internetu będą mogły składać zamówienia na testy, korzystając z uruchomionej wkrótce infolinii. W przypadku osób posiadających ubezpieczenie medyczne, mogą one także zamówić testy przez Internet lub kupić je w sklepach,  a następnie ubiegać się o zwrot pieniędzy, składając roszczenie do swojego ubezpieczyciela. Firmy ubezpieczeniowe zwracałaby jednak tylko do 12.00 dolarów za każdy z nich, maksymalnie do ośmiu testów na osobę miesięcznie. Zamówienia można składać bez posiadania recepty od lekarza. Testy kupione przed 15 stycznia nie są objęte programem. Osoby posiadające Medicare mogą wykonać bezpłatne testy na Covid-19 w laboratorium na zlecenie lekarza.  W przypadku Medicaid i Dziecięcego Programu Ubezpieczeń Zdrowotnych (CHIP), testy są darmowe i mogą być wykonane w domu. Osoby nieubezpieczone mogą otrzymać bezpłatne testy domowe także w niektórych lokalnych ośrodkach zdrowia lub starać się o testy za pośrednictwem programu federalnego. Dodatkowe informacje o testach dla nieubezpieczonych są dostępne na stronie hhs.gov

Read more

Kanada: do użytku dopuszczony pierwszy lek na COVID-19

Kanada, po Stanach Zjednoczonych,  dopuściła do użytku pierwszy lek przeciw Covid-19 do stosowania w domu. Lek będzie wydawany na receptę. Ministerstwo zdrowia uważa, że zapotrzebowanie na taki rodzaj terapii będzie rosło. Dopuszczona do stosowania terapia to Paxlovid produkowany przez koncern Pfizer. Lek, który blokuje namnażanie się wirusa SARS-CoV-2, jest bowiem przeznaczony do zastosowania w ciągu 5 dni od pojawienia się symptomów. Dostawy zostały przez Kanadę zamówione jeszcze w grudniu, przed dopuszczeniem leku do użytku i pierwsze tabletki mają się pojawić w nadchodzących tygodniach. Już w tym tygodniu lek ten ma pojawić się w aptekach na terenie Illinois. 

Read more

Grecja: seniorzy mają obowiązek szczepień na COVID-19

Od północy greccy seniorzy zapłacą grzywnę, jeżeli nie są zaszczepieni na COVID-19. Obowiązek szczepień dotyczy osób powyżej 60 roku życia. Grecki rząd wprowadził obowiązek szczepień dla seniorów z końcem listopada. Seniorzy mieli 6 tygodni, żeby przyjąć szczepionkę. Od dziś osoby, które tego nie zrobiły, zapłacą miesięczną grzywnę. W styczniu będzie to 50 euro. Od lutego opłata wzrośnie do 100 euro. Grecki rząd już ogłosił, że zmiana prawa w tym zakresie jest sukcesem. Jak szacują władze od listopada liczba szczepień wśród najstarszych obywateli wzrosła o ponad 200 tysięcy osób. Obecnie zaszczepionych lub zarejestrowanych na szczepienie jest ponad 90 procent seniorów.

Read more

Austria – protesty przeciwko planom wprowadzenia obowiązku szczepień

Tysiace osób wyszło na ulice Wiednia, aby zaprotestować przeciwko rządowym planom wprowadzenia obowiązkowych szczepień na COVID-19. W przyszłym tygodniu nad takim rozwiązaniem ma głosować austriacki parlament. Obowiązkowe szczepienia miałyby zostać wprowadzone od 1 lutego.  Rząd ogłosił swoje plany w listopadzie, po wprowadzeniu, czwartego już ogólnokrajowego lockdownu. Jeśli parlament wyrazi zgodę, Austria będzie pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym szczepienia przeciw COVID-19 będą obowiązkowe. Według sondażu przeprowadzonego przez magazyn “Profil”, przeciwko wprowadzeniu takiego przepisu od 1 lutego jest 51 procent ankietowanych. 45 procent Austriaków popiera go.  Dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło do tej pory ponad 70 procent mieszkańców Austrii.

Read more

Illinois: w stanowym systemie opieki zdrowotnej brakuje personelu, wysłano ponad 2 tys. pracowników kontraktowych

Ponad 2 tysiące kontraktowych pracowników opieki zdrowotnej jest wysyłanych do szpitali w całym stanie Illinois. W stanowym systemie opieki zdrowotnej brakuje personelu. J.B. Pritzker ogłosił na środowej konferencji prasowej, że 919 dodatkowych pracowników zostało już umieszczonych w szpitalach najbardziej przeciążonych liczbą chorych na COVID-19. Oczekuje się, że do końca przyszłego tygodnia przyjedzie kolejnych 552 pracowników. Illinois tworzy również „zespoły reagowania na COVID”. Około 237 jest już w terenie, a kolejne 340 ma do nich wkrótce dołączyć. W minionym tygodniu średnia dzienna liczba mieszkańców Illinois z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 wyniosła 35,5 tysiąca. We wtorek, 11 stycznia, w szpitalach naszego stanu przebywało 7,219 zakażonych koronawirusem, a oddziały intensywnej opieki zajęte były w 91 procentach.

Read more

USA: Sąd Najwyższy wstrzymał regulacje ws. obowiązkowych szczepień dla pracowników firm

Sąd Najwyższy wstrzymał regulacje wprowadzone przez administrację prezydenta Bidena w sprawie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 dla firm zatrudniających ponad 100 osób.  Sąd Najwyższy powstrzymał administrację Bidena od obowiązku egzekwowania wymogu szczepień pracowników dużych firm oraz poddawaniu się cotygodniowym testom na Covid-19 i noszeniu masek w pracy.  Jednocześnie sąd zezwolił  administracji prezydenta na wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla większości pracowników służby zdrowia. 

Read more

USA – Bill Gates: “po wariancie Omikron koronawirus może być jak sezonowa grypa”

Współzałożyciel Microsoftu, miliarder Bill Gates stwierdził w rozmowie z szefową ds. globalnego zdrowia publicznego Uniwersytetu w Edynburgu prof. Devi Sridhar, że „dopóki omikron nie ustąpi, nieszczepieni ludzie będą wciąż doświadczać najcięższych przypadków choroby”. Dodał także, że „być może przez jakiś czas będziemy musieli brać co roku zastrzyki przeciwko Covidowi, podobnie jak przeciwko grypie”. Zdaniem Gatesa i niektórych ekspertów szybkie rozprzestrzenianie się omikronu może wyposażyć wystarczająco dużo liczbę osób w tzw. „odporność naturalną” i spowodować by pandemia przeszła w fazę endemiczną. Gates nie wyklucza jednak innego możliwego scenariusza, według którego kolejny wariant koronawirusa może być bardziej dotkliwy, lub przenoszony w inny sposób aniżeli dotychczasowe. W jego opinii jest to jednak mało prawdopodobne.

Read more

USA: prezydent Joe Biden wysyła personel medyczny do 6 stanów

W Stanach Zjednoczonych padają kolejne rekordy pandemii koronawirusa. Liczba Amerykanów z Covid-19 przebywających w szpitalach zbliża się do 150 tysięcy.  Prezydent Joe Biden zapowiada wsparcie lokalnych szpitali i kieruje do 6 stanów wojskowych medyków.W USA każdego dnia wykrywa się średnio ponad 800 tysięcy przypadków Covid-19. Według ekspertów w rzeczywistości liczba infekcji może być kilkakrotnie większa ponieważ system testowania jest przeciążony a dominujący obecnie wariant omikron u wielu osób przebiega bezobjawowo, między innymi dzięki temu, że są zaszczepieni.  Zdecydowana większość hospitalizowanych pacjentów z Covid to osoby niezaszczepione. I choć omikron jest łagodniejszy od poprzednich wariantów koronawirusa, duża liczba przypadków powoduje przeciążenie szpitali. Problem potęguje fakt, że wielu lekarzy i pielęgniarek przebywa na kwarantannie. Rząd federalny skierował do 24 stanów ponad 800 medyków. W całym kraju w walce z Covid pomaga 14 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej.  Dziś prezydent Joe Biden ogłosi, że wysyła dodatkowy personel do szpitali w 6 stanach – Nowy Jork, New Jersey, Ohio, Rhode Island, Michigan i Nowy Meksyk.  Dyrektor Federalnej Agencji leków USA Janet Woodcock powiedziała we wtorek w Kongresie, że wariant omikron zarazi prawdopodobnie większość Amerykanów i że głównym zadaniem rządu powinno być wsparcie szpitali by ich funkcjonowanie nie zostało zakłócone zanim liczba infekcji zacznie się zmniejszać. 

Read more