Niemcy: w piątek spotkanie przywódców USA, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii

Prezydent Francji Emmanuel Macron i brytyjski premier Keir Starmer spotkają się jutro w Berlinie z prezydentem Joe Bidenem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholtzem. Poinformował o tym rzecznik niemieckiego rządu.  Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci do Berlina dziś późnym wieczorem, około 22.00.  Wizyta amerykańskiego prezydenta w Niemczech była już raz odwołana z powodu huraganu Milton, który dotknął Florydę w ubiegłym tygodniu. Pomoc dla Ukrainy ma być głównym tematem jutrzejszych rozmów, ale Francuzi chcą też poruszyć kwestię izraelskich działań wojskowych Strefie Gazy i Libanie oraz ataków na misję ONZ w tym kraju. Kilka dni temu Emmanuel Macron wezwał zachodnich sojuszników, by nie dostarczali Izraelowi broni do atakowania Strefy Gazy. Obserwatorzy spodziewają się, że prezydent wróci do tego tematu podczas rozmów w Berlinie.  We francuskich mediach mówi się również, że dla Joe Bidena to okazja, by pożegnać się z europejskimi liderami i porozmawiać o sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. W Paryżu są obawy, że ewentualna wygrana kandydata republikanów Donalda Trumpa osłabi amerykańskie wsparcie dla Ukrainy.

Read more

Zatrzymania polskich kibiców w Berlinie

Zatrzymanych dziesięciu polskich kibiców, ośmiu rannych policjantów – to skutek dwóch poważnych incydentów, do jakich doszło w okolicach strefy kibica przy Bramie Brandenburskiej przy okazji wczorajszego meczu Polska-Austria. Jak poinformowała berlińska policja, pierwsze zdarzenie miało miejsce tuż przed początkiem meczu. Strefa kibica była wtedy zamknięta z powodu zbliżającej się burzy. Polscy fani domagali się jednak jej otwarcia, szturmując ustawione bariery. Policja zareagowała gazem, w wyniku czego lekko ucierpiały dwie postronne osoby. Poważniejsze skutki przyniosła kolejna sytuacja, już w trakcie wspólnego oglądania meczu w największej strefie kibica w Niemczech. Ponad stuosobowa grupa z Polski zaczepiała stewardów i szarpała barierki między sektorami. Interweniująca policja została zaatakowana butelkami i kamieniami. Gdy funkcjonariusze zatrzymywali najbardziej agresywnych Polaków, pozostali chcieli ich odbić. Ostatecznie dziesięć osób zostało zatrzymanych, z których jedna trafiła do szpitala w podejrzeniem wstrząsu mózgu. Rannych zostało tez ośmiu policjantów, jeden z nich ma złamaną rękę.

Read more

Prezydent Francji w Berlinie: Europa musi więcej inwestować w siebie, by być bardziej niezależną

Europa musi więcej inwestować w siebie, by być bardziej niezależną – powiedział prezydent Francji w Berlinie. Emmanuel Macron i kanclerz Olaf Scholz rozmawiali też o konfliktach w Ukrainie i Strefie Gazy. Sztuczna inteligencja i ekologiczne rozwiązania – to, według prezydenta Francji, obszary, w których Europa powinna być liderem. Emmanuel Macron mówił o potrzebie odważnych inwestycji, zapewniał też o wsparciu dla Ukrainy. “Kiedy patrzymy na mapę, widzimy, że wiele ataków na Ukrainę odbywa się spoza jej granic. Jeśli będziemy trzymać się dotychczasowych zasad, Ukraina nie będzie w stanie odpierać ostrzałów z baz w Rosji. Trzeba uznać prawo do ataków na miejsca w Rosji, z których startują rakiety, ale tylko wtedy, gdy nie będą zagrożone cele cywilne” – stwierdził przywódca Francji. Francuski prezydent i niemiecki kanclerz potępili też atak na cywilów w Rafah i podkreślili, że Izrael ma prawo do obrony, ale z poszanowaniem prawa międzynarodowego. Olaf Scholz wskazał na rozwiązanie konfliktu przez wyodrębnienie dwóch państw. “Wspólna pokojowa przyjacielska przyszłość dla dwóch krajów, Izraela i Palestyny, jest możliwa nawet krótko po strasznej wojnie. To widać na przykładzie naszej powojennej przyjaźni z Francją” – dodał. Trzydniowy pobyt Emmanuela Macrona był pierwszą państwową wizytą prezydenta Francji w Niemczech od 24 lat.

Read more

Berlińskie techno na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Berlińska scena techno od tego tygodnia jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Do niemieckiej listy dodano sześć nowych pozycji, ale właśnie ta jest najbardziej komentowana. Muzyka techno stała się częścią wizerunku stolicy Niemiec. Jest traktowana jak ścieżka dźwiękowa do upadku muru berlińskiego, jednego z najbardziej znaczących wydarzeń na świecie pod koniec ubiegłego wieku. Od lat 90. nadal się jednak rozwija i wspiera artystów z pozornego marginesu – argumentują pomysłodawcy wpisania berlińskiej sceny techno na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jest na niej już między innymi hip-hop z Heidelbergu i ponad sto bardziej klasycznych wydarzeń, zjawisk i tradycji z Niemiec.  Tegorocznymi nowościami z tego kraju są: przebierańcy bożonarodzeniowi z Bawarii, saksoński alpinizm,a także – dwukrotnie – winiarstwo: z jabłek, gruszek i pigw w regionie Mozeli oraz znad rzeki Schwalm. Jest też drugi muzyczny punkt na liście, podkreślający różnorodność kultury Niemiec – w mieście Finsterwalde w Brandenburgii od końca dziewiętnastego wieku śpiewana jest ta sama pieśń a jej wykonaniu towarzyszy obecnie konkurs piosenki, na który zjeżdżają śpiewacy z całego kraju. Berlińska scena techno jest jednak w tym gronie najbardziej eksportową pozycją.

Read more

Dziennik “Bild”: “Berlin w strachu przed atakami migrantów, a MSW milczy”

“Stolica Niemiec jest oblegana przez propalestyńskich migrantów, a szefowa MSW chowa się w zaciszu swojego biura w Hesji” – oburza się dziennik “Bild”. Zdaniem gazety minister Nancy Faeser pozostaje bierna wobec nielegalnych wieców w Berlinie. Po wczorajszych starciach sympatyków Hamasu z policją zatrzymano około 200 osób. Wielu funkcjonariuszy odniosło obrażenia. W ocenie dziennika “Bild” agresja ze strony propalestyńskich migrantów narasta i jest nieobliczalna, gdyż liczyć można tylko jej skutki. Dwa dni temu doszło do ataku na jedną z berlińskich synagog, a wczoraj uczestnicy nielegalnych demonstracji podpalili samochody. “Przed naszymi oczami rozgrywają się paryskie sceny, a szefowa MSW pozostaje nieuchwytna jak cień” – czytamy. Zdaniem gazety na ulicach stolicy Niemiec toczy się obecnie “wojna zastępcza”. “Tymczasem Nancy Faeser pojechała do rodzinnej Hesji, gdzie potajemnie i mimo przegranych przez nią wyborów przygotowuje się do miękkiego lądowania po wizerunkowych porażkach w Berlinie” – stwierdził dziennik “Bild”. Niemieccy dziennikarze oburzają się, że szefowa resortu “biernie przygląda się płonącym barykadom” w Berlinie, a zamiast działać, odwiedza frankfurckie targi książki. “Również tam nie zabrakło antyizraelskich gestów. Słoweński marksista i filozof Slavoj Žižek próbował relatywizować zbrodnie Hamasu” – dodaje gazeta.

Read more

Berlin: 15-letni uczeń pobił nauczyciela za zakaz wywieszania palestyńskiej flagi

W Berlinie 15-letni uczeń pobił nauczyciela za zakaz wywieszania palestyńskiej flagi. Policja wszczęła śledztwo. Do incydentu doszło w Ernst-Abbe-Gymnasium w berlińskiej dzielnicy Neukölln. Piętnastolatek przemierzał teren szkoły z palestyńską flagą. Zwrócił na siebie uwagę nauczyciela, który kazał mu ją schować. Uczeń najpierw uderzył go w twarz, a następnie kopnął. Nagranie zdarzenia trafiło do sieci. Młody sprawca utrzymuje, że działał w obronie koniecznej. Według jego wersji pierwszy cios oddał sześćdziesięciojednoletni pedagog. Sprawę bada policja. Uczeń arabskiego pochodzenia został zawieszony do końca tygodnia. Wobec nauczyciela zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne. W Neukölln niemal codziennie odbywają się wiece poparcia dla terrorystów Hamasu. Funkcjonariusze zabezpieczają w całym kraju izraelskie i żydowskie obiekty. Prezydent Frank-Walter Steinmeier powiedział, że uczestnicy tych demonstracji łamią prawo i odbierają godność ofiarom.

Read more

Prezydent Niemiec: “na Berlinie i Rzymie spoczywa główny ciężar skutków migracji”

Niemcy i Włochy ponoszą największy ciężar obecnego kryzysu migracyjnego – uważa prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. W wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie “Corriere della Sera”, opublikowanym także w dzienniku “Die Welt”, polityk bije na alarm, domagając się mechanizmu “obowiązkowej solidarności”. Prezydent Frank-Walter Steinmeier, przebywający obecnie z trzydniową wizytą w Rzymie, wyraził słowa uznania dla trudu włożonego przez Włochów w walkę z kryzysem migracyjnym. “Europa nie uznała w wystarczający sposób wzięcia tej odpowiedzialności przez stronę włoską” – zaznaczył.  Gospodarz Pałacu Bellevue dodał, że także w jego kraju nie ma obecnie pilniejszego problemu niż nieustający napływ uchodźców. Według niego Niemcy są głównym krajem docelowym dla osób docierających szlakami migracyjnymi ze wschodu i południa. “Ponad jedną trzecią wniosków azylowych, złożonych w pierwszej połowie roku w Unii Europejskiej, odnotowano w Niemczech” – powiedział. Takich głosów jest za Odrą coraz więcej, bez względu na polityczne barwy. Wyłania się z nich obraz kraju, w którym nie ma już miejsca na dalszych imigrantów. Premier Hesji Boris Rhein zażądał wzmocnienia kontroli na granicy z Polską. Lider bawarskiej CSU Markus Söder domaga się zaś przywrócenia górnego limitu liczby przyjmowanych uchodźców. Wielu polityków, w tym sam prezydent, opowiada się za przymusową relokacją, wykluczaną jednak przez inne państwa członkowskie. 

Read more

Berliner Zeitung: Coraz więcej migrantów i uchodźców w stolicy Niemiec

Coraz więcej uchodźców i osób ubiegających się o azyl przybywa do Berlina – pisze “Berliner Zeitung”. “Tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu przyjeżdżają ludzie, którzy przeprowadzają się do miasta między innymi w poszukiwaniu pracy. Przyjeżdżają też ci, którzy uciekają przed wojną na Ukrainie” – wskazuje gazeta. Jak informuje, stolica Niemiec sprawia wrażenie “jakby pękała w szwach”.  Przytaczane są statystyki Urzędu ds. uchodźców (LAF). Od początku roku do końca lipca o azyl w Berlinie ubiegało się 8050 osób. Wiele wskazuje, że w tym roku będzie ich więcej niż w zeszłym – w 2022 było to 14 407 osób. Jak informuje “Berliner Zeitung” napływ migrantów i uchodźców wskazuje, że wszystkie 32 500 miejsc w schroniskach LAF zostanie zajętych do końca roku. Wiele osób zakwaterowano w schroniskach modułowych, pozostali są w pustych hotelach lub budynkach administracji publicznej, które nie były już używane. Burmistrzowie kilku dzielnic wskazują, że niektóre przyjmują dużą liczbę uchodźców, podczas gdy inne okręgi się wstrzymują. Wzywają do równomiernego podziału.

Read more

Francja: media o sporze z Berlinem ws. tarczy antyrakietowej

Zaostrza się spór między Paryżem i Berlinem w sprawie europejskiej tarczy antyrakietowej – piszą francuskie media. Pod koniec ubiegłego roku Niemcy uzyskały poparcie kilkunastu państw NATO w sprawie utworzenia systemu „European Sky Shield”. Wczoraj w Paryżu odbyła się konferencja ministerialna, która miała być francuską odpowiedzią na inicjatywę Berlina. „Słabe wyniki” – tak wczorajszą konferencję w Paryżu podsumowuje „L’Opinion”. Według gazety, Francuzi są “źli na Niemców”, którzy zlekceważyli zorganizowane przez prezydenta Francji spotkanie. W ostatniej chwili Berlin poinformował, że w rozmowach weźmie udział szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius.  Francuskie media piszą, że jedyny efekt rozmów to zgoda pięciu państw – Francji, Estonii, Węgier, Belgii i Cypru – na złożenie wspólnego zamówienia na pociski rakietowe krótkiego zasięgu „Mistral”, produkowane przez europejski koncern MBDA. Paryż liczył na to, że kraje, które nie przystąpiły do niemieckiego projektu tarczy, w tym Polska, postawią raczej na francusko-włoski system obrony przeciwlotniczej „Mamba”. Uczestnicy konferencji nie zdecydowali się jednak na to rozwiązanie.   „Po raz kolejny partnerzy Francji zignorowali apele Macrona o rozwijanie europejskiej suwerenności strategicznej” – stwierdza „Le Parisien”. Pałac Elizejski obawia się, że Niemcy będą dążyli do kupowania amerykańskiego sprzętu wojskowego, osłabiając europejski przemysł zbrojeniowy.

Read more

Wiceminister A. Mularczyk o wylocie do Berlina ws. reparacji wojennych

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział podczas konferencji prasowej, że w sprawie reparacji wojennych mamy do czynienia z absolutną dyskryminacją naszego kraju, ponieważ wielkie straty materialne i ludzkie nigdy nie zostały naprawione. W poniedziałek wiceszef resortu dyplomacji spotka się w Berlinie z posłami Bundestagu, aby kontynuować rozmowy na temat reparacji. Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że dotychczas słyszymy ze strony niemieckich władz bardzo kłamliwą narrację, z którą polska strona nie może się zgodzić. “Że Niemcy zostały wyzwolone od nazistów przez aliantów, taką narrację propagowała zarówno kanclerz Angela Merkel, jak również niedawno Olaf Scholz. Co oznacza, że Niemcy uważają, że nie zostały pokonane podczas wojny, ale że zostały wyzwolone. My nie możemy się na taką perspektywę zgodzić dlatego, że ona głęboko uderza w nasze poczucie sprawiedliwości, prawdy historycznej i będziemy o tych kwestiach głośno mówić” – wyjaśnił wiceminister. Poniedziałkowa wizyta jest trzecią z kolei, którą w sprawie reparacji wojennych złoży wiceminister Arkadiusz Mularczyk w Berlinie. “Zakładam, że jest po stronie niemieckiej wola współpracy, wsłuchania się w argumenty. Myślę, że warto podziękować panu posłowi Dietmarowi Nietanowi z partii SPD, który był inicjatorem po stronie niemieckiej. Pan poseł niedawno udzielił wywiadu jednej z niemieckich gazet, w którym stwierdził, że Niemcy powinny pochylić się nad kwestią reparacji wojennych oraz restytucji mienia skradzionego podczas wojny z Polski, więc to należy traktować jako dobry sygnał” – mówił Arkadiusz Mularczyk. Wiceminister spraw zagranicznych zauważył, że inicjatorem walki o reparacje wojenne jest prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Polska – jak zaznaczył wiceszef resortu dyplomacji – wciąż odbudowuje się po wojnie, czego najbardziej wymownym przykładem jest Warszawa i zniszczony Pałac Saski.

Read more