Francja: media o sporze z Berlinem ws. tarczy antyrakietowej

0
Fot. aerotime.aero
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Zaostrza się spór między Paryżem i Berlinem w sprawie europejskiej tarczy antyrakietowej – piszą francuskie media. Pod koniec ubiegłego roku Niemcy uzyskały poparcie kilkunastu państw NATO w sprawie utworzenia systemu „European Sky Shield”. Wczoraj w Paryżu odbyła się konferencja ministerialna, która miała być francuską odpowiedzią na inicjatywę Berlina.

„Słabe wyniki” – tak wczorajszą konferencję w Paryżu podsumowuje „L’Opinion”. Według gazety, Francuzi są “źli na Niemców”, którzy zlekceważyli zorganizowane przez prezydenta Francji spotkanie. W ostatniej chwili Berlin poinformował, że w rozmowach weźmie udział szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius. 

Francuskie media piszą, że jedyny efekt rozmów to zgoda pięciu państw – Francji, Estonii, Węgier, Belgii i Cypru – na złożenie wspólnego zamówienia na pociski rakietowe krótkiego zasięgu „Mistral”, produkowane przez europejski koncern MBDA. Paryż liczył na to, że kraje, które nie przystąpiły do niemieckiego projektu tarczy, w tym Polska, postawią raczej na francusko-włoski system obrony przeciwlotniczej „Mamba”. Uczestnicy konferencji nie zdecydowali się jednak na to rozwiązanie.  

„Po raz kolejny partnerzy Francji zignorowali apele Macrona o rozwijanie europejskiej suwerenności strategicznej” – stwierdza „Le Parisien”. 
Pałac Elizejski obawia się, że Niemcy będą dążyli do kupowania amerykańskiego sprzętu wojskowego, osłabiając europejski przemysł zbrojeniowy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!