Europa

Francja: media o sporze z Berlinem ws. tarczy antyrakietowej

20/06/2023 0 komentarzy

Zaostrza się spór między Paryżem i Berlinem w sprawie europejskiej tarczy antyrakietowej – piszą francuskie media. Pod koniec ubiegłego roku Niemcy uzyskały poparcie kilkunastu państw NATO w sprawie utworzenia systemu „European Sky Shield”. Wczoraj w Paryżu odbyła się konferencja ministerialna, która miała być francuską odpowiedzią na inicjatywę Berlina.

„Słabe wyniki” – tak wczorajszą konferencję w Paryżu podsumowuje „L’Opinion”. Według gazety, Francuzi są “źli na Niemców”, którzy zlekceważyli zorganizowane przez prezydenta Francji spotkanie. W ostatniej chwili Berlin poinformował, że w rozmowach weźmie udział szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius. 

Francuskie media piszą, że jedyny efekt rozmów to zgoda pięciu państw – Francji, Estonii, Węgier, Belgii i Cypru – na złożenie wspólnego zamówienia na pociski rakietowe krótkiego zasięgu „Mistral”, produkowane przez europejski koncern MBDA. Paryż liczył na to, że kraje, które nie przystąpiły do niemieckiego projektu tarczy, w tym Polska, postawią raczej na francusko-włoski system obrony przeciwlotniczej „Mamba”. Uczestnicy konferencji nie zdecydowali się jednak na to rozwiązanie.  

„Po raz kolejny partnerzy Francji zignorowali apele Macrona o rozwijanie europejskiej suwerenności strategicznej” – stwierdza „Le Parisien”. 
Pałac Elizejski obawia się, że Niemcy będą dążyli do kupowania amerykańskiego sprzętu wojskowego, osłabiając europejski przemysł zbrojeniowy.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych