Były szef FBI przyznał się do pracy dla rosyjskiego oligarchy
Charles McGonigal, były szef biura kontrwywiadu Federalnego Biura Śledczego w Nowym Jorku przyznał we wtorek przed sądem federalnym, że pracował dla objętego sankcjami USA rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski. Prowadził też dochodzenie w sprawie jego rywala biznesowego. Próbował również pomóc Deripasce usunąć go z listy sankcji. 55-letni McGonigal powiedział, że ma „wyrzuty sumienia” w związku z wykonaną pracą rzecz oligarchy, za którą przyjął ponad 17 000 dolarów. Choć praca dla Deripaski miała miejsce już po przejściu na emeryturę, McGonigal został też oskarżony w osobnej sprawie o przestępstwa w czasie swojej pracy jako szef wydziału kontrwywiadu w nowojorskim biurze FBI. Miał wówczas ukrywać przed służbą swoje relacje z byłym przedstawicielem albańskiego wywiadu, od którego otrzymał 250 tysięcy dolarów. McGonigal pracował w FBI od 1996 roku, zajmując się m.in. rosyjską przestępczością zorganizowaną oraz działalnością rosyjskich służb. Grozi mu do pięciu lat więzienia. Ogłoszenie wyroku ma nastąpić 14 grudnia.
Read moreUSA: w więzieniu zmarł Robert Hanssen, były agent FBI oraz rosyjski szpieg, miał 79 lat
W amerykańskim więzieniu, w wieku 79 lat, zmarł Robert Hanssen – były agent FBI, uznany za jednego z najbardziej niebezpiecznych szpiegów działających na szkodę USA. Od 1979 roku sprzedawał amerykańskie tajemnice KGB, a po rozpadzie ZSRR – rosyjskiemu wywiadowi. Hanssena aresztowano w 2001 roku w parku w Wirginii. Przyznał się do sprzedaży tysięcy ściśle tajnych materiałów Związkowi Sowieckiemu, a później Rosji. Łącznie za swoje usługi zainkasował 1,4 miliona dolarów. Miał pseudonim „Ramon Garcia”. Informacje przekazywał agencjom szpiegowskim za pomocą szyfrowanej komunikacji i martwych punktów, nigdy nie spotykając się osobiście z „rosyjskim opiekunem”. W FBI miał nieograniczony dostęp do tajnych informacji na temat operacji kontrwywiadowczych biura. Ujawnił m.in. szczegóły dotyczące przygotowań USA do wojny nuklearnej i tajnego tunelu podsłuchowego pod ambasadą sowiecką w Waszyngtonie. Zdradził podwójnych agentów, w tym sowieckiego generała Dmitrija Poliakowa, którzy zostali później straceni. Robert Hanssen odsiadywał wyrok dożywocia w federalnym zakładzie karnym we Florence, w stanie Kolorado.
Read moreSzwecja: co trzeci rosyjski dyplomata może być agentem Kremla
Co trzeci rosyjski dyplomata w Sztokholmie może być agentem Kremla. Säpo, szwedzka policja bezpieczeństwa, nie ma wątpliwości, że w kraju tym operują agencji trzech rosyjskich służb: GRU, SVR i FSB. Zainteresowanie Szwecją rosyjskich służb wzrosło w ostatnich latach, a szczególnie po inwazji Rosji na Ukrainę. Agentami, oprócz dyplomatów, mogą być także Rosjanie przyjeżdżający w odwiedziny lub pracujący w Szwecji. Największym zainteresowaniem szpiegów cieszą się informacje na temat zdobyczy naukowych i obrony. Säpo ostrzega, że Rosjanie mogą podsłuchiwać rozmowy telefoniczne Szwedów. Mimo to w Sztokholmie nie sugeruje się, by rosyjscy dyplomaci mieli zostać wyrzuceni z tego kraju. Jednocześnie w Szwecji pojawiły się głosy, że kraj ten, podobnie jak Finlandia, może złożyć wniosek o wstąpienie do NATO na zaplanowanym na 30 czerwca szczycie w Madrycie. Przystąpienie do NATO popiera w sondażach też coraz więcej Szwedów.
Read moreIllinois: sportowcy z uczelni będą mogli zatrudniać agentów i podpisywać umowy sponsorskie
Studenci-sportowcy wszystkich uczelni w Illinois będą mogli zatrudniać agentów i podpisywać umowy sponsorskie. Tak zadecydowali ustawodawcy naszego stanu na poniedziałkowej sesji parlamentu Illinois. Za przyjęciem ustawy, która musi być jeszcze podpisana przez J.B. Pritzkera, głosowało 95 kongresmenów. Przeciw było 18. Jeszcze większe poparcie nowe prawo uzyskało w Senacie Illinois, gdzie za głosowało 56 senatorów, a przeciw było tylko 2. W przypadku złożenia podpisu pod ustawą przez gubernatora, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca. Prawo miałoby zastosowanie zarówno w uczelniach publicznych, jak i prywatnych. Zakazywałoby sportowcom akademickim promowania zakładów sportowych, produktów alkoholowych i tytoniowych oraz marihuany, e-papierosów, hazardu, rozrywki dla dorosłych lub jakichkolwiek innych produktów „uznanych za niezgodne z wartościami instytucji naukowo-edukacyjnych”. Kalifornia była pierwszym stanem, który w 2019 roku uchwalił przepisy zezwalające sportowcom akademickim na podpisywanie umów sponsorskich, ale prawo to wejdzie w życie dopiero w 2023 roku. Obecnie, łącznie 15 stanów stworzyło przepisy zezwalające na tę praktykę. W 5 z nich, 1 lipca, wejdzie ono w życie. Są to: Floryda, Georgia, Alabama, Mississippi i Nowy Meksyk.
Read more


