Polska: prezydent A. Duda o ćwiczeniach DEFENDER-Europe 20
Po odprawie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w związku z rozpoczęciem w Polsce ćwiczeń DEFENDER-Europe 20, prezydent Andrzej Duda powiedział, że mają one sprawdzić możliwości przerzucenia wojsk amerykańskich do naszego kraju w razie konfliktu. Dziś wieczorem czasu polskiego, o godzinie 20:00 i 20:30, na teren Polski wjadą dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA. Briefing Prezydenta w związku z rozpoczynającymi się w Polsce ćwiczeniami wojskowymi #DefenderEurope https://t.co/Ety57CKvQe — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 28, 2020 W odprawie zadaniowej w BBN-ie prócz prezydenta wzięli udział także szefowie resortów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji. Akcentując defensywny, obronny charakter ćwiczeń, prezydent podkreślał, że wzmocnią one bezpieczeństwo naszego kraju. Andrzej Duda zaznaczył, że ćwiczenia mają pokazać zdolność do realizacji artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. Jak mówił, armia Stanów Zjednoczonych chce sprawdzić, jakie są możliwości i jaka jest sprawność przerzutu sił amerykańskich do Europy. Prezydent podkreślał, że od 1989 roku nie było w zasadzie takiego ćwiczenia. Żadne nie miały też takiej skali – w DEFENDER-Europe 20 weźmie udział 37 tysięcy żołnierzy z 18 państw z sojuszu Północnoatlantyckiego. Główną siłę będą stanowili Amerykanie. Polskę będzie reprezentowało cztery tysiące żołnierzy. Prezydent wyraził przekonanie, że akcja będzie widoczna w całej Polsce. Andrzej Duda podkreślił, że władze wojskowe i cywilne współpracują ze sobą. W koordynację akcji zaangażowane są straż pożarna, straż graniczna, policja. “Dla nas wielkie przedsięwzięcie – przede wszystkim niesamowite wyzwanie logistyczne. Jestem przekonany, że nasze wojsko mu podoła. Wszystko jest przygotowane” na rozpoczęte ćwiczenia – podkreślał prezydent. Polaków poprosił o gościnność dla sojuszniczych żołnierzy. Uprzedzał kierowców, że na drogach mogą tworzyć się korki powodowane przemieszczaniem się wojsk amerykańskich. Zaapelował, by słuchać i stosować się do przygotowanych specjalnie komunikatów, informujących o blokadach. “Bardzo proszę o wyrozumiałość mieszkańców i kierowców, bo to jest duża operacja, ale związana ze wzmacnianiem bezpieczeństwa naszego kraju. Myślę że wszyscy to rozumiemy” – mówił prezydent. Dodał, że ćwiczenia będą atrakcją dla dzieci i miłośników militariów. Prezydent zaznaczył, że najbliższe miesiące to czas dużych wydarzeń militarnych. Jak mówił, “będziemy mieli bardzo aktywnych kilka miesięcy, jeżeli chodzi o kwestie związane z ćwiczeniami obronności”, ponieważ…
Read moreTragiczny wypadek na autostradzie
Tragiczny wypadek na autostradzie I-57 Expressway. W kolizji dwóch pojazdów zginęła jedna osoba. Do zdarzenia doszło o godzinie 2 nad ranem w piątek w okolicach miejscowości Riverdale. Jeden z samochodów biorący udział w wypadku spadł z drogi szybkiego ruchu na tory kolejowe, biegnące pod autostradą. Auto stanęło w płomieniach. Jedna osoba nie żyje. Wszystkie pasy ruchu biegnące w kierunku południowym na odcinku pomiędzy ulicami 127 i 147, pozostają zamknięte.
Read morePolska: 100 mln zł dla szpitali w związku z zagrożeniem koronawirusem
Rząd przeznaczy 100 milionów złotych dla szpitali na przygotowania do przyjęcia pacjentów, którzy mogą być zakażeni koronawirusem. Poinformował o tym szef kancelarii premiera Michał Dworczyk na konferencji prasowej po zakończeniu odprawy premiera z wojewodami. Spotkanie poświęcone było zagrożeniu związanemu z rozprzestrzenianiem się nowego wirusa w Europie. Szef kancelarii premiera dodał, że szpitale będą mogły aplikować o dodatkowe pieniądze za pośrednictwem wojewodów. Minister Michał Dworczyk poinformował również, że zamówiono dodatkowe 30 tysięcy testów do badania osób potencjalnie zarażonych. Koronawirus jest ogromnym zagrożeniem – nad jego zastopowaniem głowi się cały świat. Polskie służby – zdrowia, mundurowe i sanitarne – współdziałają, aby minimalizować zagrożenie dla obywateli. Na bieżąco monitorujemy sytuację. Dziś rano odprawa z wojewodami. pic.twitter.com/iQdZrWEHfQ — Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) February 28, 2020 Po spotkaniu z premierem i wojewodami minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o spokój i rozwagę w informowaniu o koronawirusie. Łukasza Szumowskiego zapewnił, że informacje o pandemii są przekazywane na bieżąco. “Jeżeli tylko pojawi się sygnał, że jest w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, niezwłocznie zostanie o tym poinformowany premier, a także wszyscy Polacy za pośrednictwem mediów” – powiedział minister zdrowia. Dodał, że dotychczas w Polsce nie potwierdzono zakażenia nowym patogenem. „Wszystkie wczorajsze testy – było ich w sumie 39 – dały wynik negatywny. Możemy się spodziewać, że w ciągu najbliższych dni, jeden z wyników potwierdzi zakażenia wirusem. Ale dziś nie należy straszyć ludzi, że mamy koronawirusa w Polsce” – mówił Łukasz Szumowski. Minister Szumowski poinformował również, że premier wydał wojewodom polecenie wprowadzenia podwyższonej gotowości w szpitalach. Jak mówił Łukasz Szumowski, oznacza to, że wojewodowie mogą teraz decyzją administracyjną pod rygorem natychmiastowej wykonalności zlecać szpitalom wykonanie określonych zadań. “Na przykład zwiększyć bazę łóżek zakaźnych, przekształcić oddział w oddział zakaźny czy zarządzić zwiększenie obsady personelu” – tłumaczył minister. Dodał, że zgodnie z tą ustawą NFZ zapewni szpitalom środki finansowe na te wszystkie działania. Łukasz Szumowski podkreślił, że w związku z tym wszystkie działania będą koordynowane w jednym ośrodku. Dodał, że wszystkie szpitale otrzymały wczoraj w nocy jednolitą instrukcję postępowania w razie wystąpienia zagrożenia. Minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że…
Read moreCPS: zamiast Dnia Kolumba – Dzień Ludności Rdzennej
W środę, głosami 5-2, Chicagowska Rada Edukacyjna zadecydowała o zakończeniu obchodzenia w szkołach publicznych Dnia Kolumba. W zastępstwie do kalendarza wprowadzono Indigenous Peoples Day, a więc Dzień Ludności Rdzennej. Decyzja Rady Edykacyjnej Chicago spotkała się z dezaprobatą Amerykanów pochodzenia włoskiego mieszkających w naszym mieście. Sergio Giangrande, prezydent amerykańsko-włoskiego Komitetu Obywatelskiego w Chicago określił postanowienie władz CPS jako policzek wymierzony w półmilionową społeczność włoską w Wietrznym Mieście i wszystkich Włochów na całym świecie. Zapowiedział także walkę o przywrócenia obchodów Dnia Kolumba w chicagowskich szkołach publicznych.
Read moreUSA: rząd rozszerza testy na koronawirusa
Rząd Stanów Zjednoczonych rozszerza zakres testów na koronawirusa. Od dziś badaniom będą poddawane nie tylko osoby z objawami, które podróżowały do Chin ale również te, które przebywały w Iranie, Japonii, Włoszech i Korei Południowej. Aby zostać przebadanym na obecność koronawirusa w Stanach Zjednoczonych trzeba posiadać objawy kliniczne i należeć do grupy ryzyka epidemiologicznego. Objawy kliniczne obejmowały dotychczas gorączkę i symptomy choroby dolnych dróg oddechowych, a epidemiologiczne bezpośredni kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. Testy przeprowadzano także Amerykanom wymagającym leczenia szpitalnego dolnych dróg oddechowych, którzy odwiedzili Chiny. Zgodnie z nowymi wytycznymi testy będą przeprowadzane także osobom, które trafiły do szpitala z chorobą dolnych dróg oddechowych a w ciągu 14 dni poprzedzających chorobę były w Iranie, Japonii, Włoszech i Korei Południowej czyli krajach z największą liczbą zakażeń. Dodatkowo testom zostaną poddani pacjenci, którzy trafili do szpitala z zapaleniem płuc a lekarze nie są w stanie stwierdzić przyczyny choroby. W ostatnich dniach amerykańskie władze były krytykowane za to, że objęły testami na koronawirusa zbyt małą liczbę osób. W całych Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ich niespełna 500, z czego 15 dało wynik pozytywny. Kryteria zmieniono dzień po tym jak koronawirusa wykryto u mieszkańca Kalifornii, którego wcześniej nie poddano testom ponieważ nie spełniał rządowych kryteriów mimo, że lekarze podejrzewali u niego chorobę.
Read moreNBA: Warriors przegrali z Lakers (WYNIKI)
Golden State Warriors przegrali z Los Angeles Lakers 86:116 (24:24, 28:30, 17:40, 17:22) w meczu koszykarskiej ligi NBA. Dla Warriors 23 punkty rzucił Eric Paschall, który zanotował też 3 zbiórki i 2 asysty. Dla Lakers 23 punkty zdobył Anthony Davis, który dołożył do tego 6 zbiórek i asystę. W innych spotkaniach rozegranych w czwartek Philadelphia 76ers wygrali z New York Knicks 115:106, Indiana Pacers pokonali Portland Trail Blazers 106:100, a Oklahoma City Thunder zwyciężył Sacramento Kings 112:108. Na Zachodzie prowadzą Lakers z bilansem 45 zwycięstw i 12 porażek. Na Wchodzie liderem są Milwaukee Bucks z 50 wygranymi i 8 porażkami. The updated NBA standings through Feb. 27. pic.twitter.com/bXWonTbGRd — NBA (@NBA) February 28, 2020
Read moreMiasto Chicago w sądzie federalnym
Prawnik z Chicago Jacie Zolna z kancelarii Myron M. Cherry & Associates złożył pozew do sądu federalnego o rozpatrzenie zgodności ordynacji miejskiej z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Chodzi o przepis, umożliwiający sprzedaż przez miasto odholowywanych aut firmom świadczącym te usługi. Jacie Zolna reprezentuje w tej sprawie Josepha Walawskiego, którego Nissan został w 2018 roku odholowany, a następnie sprzedany do United Road Towing Inc. za jedyne 204 dolary. Auto mężczyzny zostało zabrane ze względu na niezapłacone mandaty opiewające na kwotę 500 dolarów. Joseph Walawski, który borykał się z problemami finansowymi miał do wyboru spłatę kolejnej raty z 17-tysięcznej pożyczki na Nissana, czy też zapłacenie kar. Wybrał pierwszą opcję nie wiedząc o tym, że auto zostanie wkrótce sprzedane. Według obowiązującego przepisu, miasto Chicago ma prawo sprzedać lub zniszczyć zabrane auto po 21 dniach od momentu odholowania pojazdu. Właściciel samochodu ma prawo ubiegać się o przedłużenie okresu przechowywania auta o 15 kolejnych dni. W kwietniu Sąd Najwyższy USA zajmie się innym pozwem mieszkańców Chicago, którzy domagają się, aby odholowane auta były zwracane właścicielom w przypadku ogłoszenia przez nich upadłości finansowej.
Read morePolska: jutro odprawa u prezydenta ws. ćwiczeń Defender Europe 2020
Prezydent Andrzej Duda organizuje dziś (28.02.) wczesnym popołudniem spotkanie w sprawie zbliżającego się ćwiczenia “Defender Europe 2020”. W naradzie weźmie udział między innymi szef MON Mariusz Błaszczak. Minister przedstawi prezydentowi plan manewrów i jego najważniejsze punkty. W Pałacu Prezydenckim będą również dowódcy rodzajów sił zbrojnych, którzy zrelacjonują prezydentowi zaangażowanie naszego wojska w międzynarodowe ćwiczenia. Zwierzchnik sił zbrojnych zostanie też zapoznany z planem transportu ciężkiego sprzętu. Pierwsze dwie kolumny żołnierzy z uzbrojeniem wjadą do Polski wieczorem. Przejazd przez granicę w Kołbaskowie zaplanowano na 20.00 i 20.30. Pojazdy mają dotrzeć do Szczecina, gdzie mieści się 12. Brygada Zmechanizowana. Żołnierze mają tam zatankować pojazdy i ruszyć na poligon w Drawsku Pomorskim. W kolejnych dniach podobne kolumny pojazdów będą przekraczać granicę naszego państwa w Kołbaskowie i Świecku. Kolumny będą poruszały się głównie autostradą A2 i drogą krajową numer 10. Transporty zaplanowano tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców. W kolumnach będą jechały m. in. Hummery, cysterny, specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe oraz ciężarówki. Ciężki sprzęt wojskowy zostanie przetransportowany do Polski koleją. Defender Europe 2020 największe od 25 lat europejskie ćwiczenia z udziałem amerykańskich jednostek, bazujących na co dzień za oceanem. W sumie w manewrach będzie uczestniczyć około 37 tysięcy wojskowych. Główne epizody ćwiczenia zaplanowano na przełom kwietnia i maja. Manewry mają się odbywać w siedmiu krajach, z czego w Polsce z największą intensywnością. 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy już przerzucono na terytorium naszego kraju zza oceanu.
Read moreUSA: spadki kursów na giełdzie
Sesja na nowojorskiej giełdzie rozpoczęła się od spadków. Indeks Dow Jones spadł o 1,8 procent, indeks S&P 500 o 2,1 procent, a Nasdaq o 2,7 procent. Dziś spadły też indeksy głównych giełd europejskich: w Londynie o 3,45 procent, w Paryżu o 3,85 procent, a we Frankfurcie nad Menem o 3,6 procent. Powodem spadków są obawy przed negatywnym wpływem epidemii koronawirusa na światową gospodarkę.
Read moreAmazon otworzy sklep spożywczy w Naperville
Amazon planuje otwarcie sklepu spożywczego w Naperville. Wniosek o przyznanie licencji kategorii “Class D” wpłynął już do władz miasta. Amazon zajmie część powierzchni użytkowej byłej lokalizacji sklepu Dominick’s przy 3116 South Route 59 w Naperville. Nie poinformowano kiedy odbędzie się uroczyste otwarcie sklepu. Na terenie aglomeracji Chicago otwarto jak dotychczas siedem sklepów Amazon Go, specjalizujących się głównie w sprzedaży kanapek i sałat.
Read more







