Polska: jutro odprawa u prezydenta ws. ćwiczeń Defender Europe 2020

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda organizuje dziś (28.02.) wczesnym popołudniem spotkanie w sprawie zbliżającego się ćwiczenia “Defender Europe 2020”. W naradzie weźmie udział między innymi szef MON Mariusz Błaszczak. Minister przedstawi prezydentowi plan manewrów i jego najważniejsze punkty. W Pałacu Prezydenckim będą również dowódcy rodzajów sił zbrojnych, którzy zrelacjonują prezydentowi zaangażowanie naszego wojska w międzynarodowe ćwiczenia. 

Zwierzchnik sił zbrojnych zostanie też zapoznany z planem transportu ciężkiego sprzętu. Pierwsze dwie kolumny żołnierzy z uzbrojeniem wjadą do Polski wieczorem. Przejazd przez granicę w Kołbaskowie zaplanowano na 20.00 i 20.30. Pojazdy mają dotrzeć do Szczecina, gdzie mieści się 12. Brygada Zmechanizowana. Żołnierze mają tam zatankować pojazdy i ruszyć na poligon w Drawsku Pomorskim. 
W kolejnych dniach podobne kolumny pojazdów będą przekraczać granicę naszego państwa w Kołbaskowie i Świecku. Kolumny będą poruszały się głównie autostradą A2 i drogą krajową numer 10. Transporty zaplanowano tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców. W kolumnach będą jechały m. in. Hummery, cysterny, specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe oraz ciężarówki. Ciężki sprzęt wojskowy zostanie przetransportowany do Polski koleją. 

Defender Europe 2020 największe od 25 lat europejskie ćwiczenia z udziałem amerykańskich jednostek, bazujących na co dzień za oceanem. W sumie w manewrach będzie uczestniczyć około 37 tysięcy wojskowych. Główne epizody ćwiczenia zaplanowano na przełom kwietnia i maja. Manewry mają się odbywać w siedmiu krajach, z czego w Polsce z największą intensywnością. 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy już przerzucono na terytorium naszego kraju zza oceanu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!