Polska: prezydent A. Duda o ćwiczeniach DEFENDER-Europe 20

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Po odprawie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w związku z rozpoczęciem w Polsce ćwiczeń DEFENDER-Europe 20, prezydent Andrzej Duda powiedział, że mają one sprawdzić możliwości przerzucenia wojsk amerykańskich do naszego kraju w razie konfliktu. Dziś wieczorem czasu polskiego, o godzinie 20:00 i 20:30, na teren Polski wjadą dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA. 

W odprawie zadaniowej w BBN-ie prócz prezydenta wzięli udział także szefowie resortów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji.
Akcentując defensywny, obronny charakter ćwiczeń, prezydent podkreślał, że wzmocnią one bezpieczeństwo naszego kraju. Andrzej Duda zaznaczył, że ćwiczenia mają pokazać zdolność do realizacji artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. Jak mówił, armia Stanów Zjednoczonych chce sprawdzić, jakie są możliwości i jaka jest sprawność przerzutu sił amerykańskich do Europy.  

Prezydent podkreślał, że od 1989 roku nie było w zasadzie takiego ćwiczenia. Żadne nie miały też takiej skali – w DEFENDER-Europe 20 weźmie udział 37 tysięcy żołnierzy z 18 państw z sojuszu Północnoatlantyckiego. Główną siłę będą stanowili Amerykanie. Polskę będzie reprezentowało cztery tysiące żołnierzy. Prezydent wyraził przekonanie, że akcja będzie widoczna w całej Polsce.  

Andrzej Duda podkreślił, że władze wojskowe i cywilne współpracują ze sobą. W koordynację akcji zaangażowane są straż pożarna, straż graniczna, policja. “Dla nas wielkie przedsięwzięcie – przede wszystkim niesamowite wyzwanie logistyczne. Jestem przekonany, że nasze wojsko mu podoła. Wszystko jest przygotowane” na rozpoczęte ćwiczenia – podkreślał prezydent.  
Polaków poprosił o gościnność dla sojuszniczych żołnierzy. 

Uprzedzał kierowców, że na drogach mogą tworzyć się korki powodowane przemieszczaniem się wojsk amerykańskich. Zaapelował, by słuchać i stosować się do przygotowanych specjalnie komunikatów, informujących o blokadach. “Bardzo proszę o wyrozumiałość mieszkańców i kierowców, bo to jest duża operacja, ale związana ze wzmacnianiem bezpieczeństwa naszego kraju. Myślę że wszyscy to rozumiemy” – mówił prezydent. 

Dodał, że ćwiczenia będą atrakcją dla dzieci i miłośników militariów.
Prezydent zaznaczył, że najbliższe miesiące to czas dużych wydarzeń militarnych. Jak mówił, “będziemy mieli bardzo aktywnych kilka miesięcy, jeżeli chodzi o kwestie związane z ćwiczeniami obronności”, ponieważ w czasie ćwiczeń DEFENDER-Europe 20 w Polsce będą odbywać się także ćwiczenia Anakonda. Będzie brało w nich udział 10 tysięcy naszych żołnierzy. 

Pojazdy kołowe i zestawy niskopodwoziowe przejadą wieczorem przez przejście graniczne w Kołbaskowie i skierują się do Szczecina, by po zatankowaniu ruszyć w kierunku poligonu w Drawsku Pomorskim. 

W najbliższych dniach przez przejścia w Świecku i Kołbaskowie przyjadą kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem. Do poligonów będą docierać, korzystając z autostrady A2 i drogi krajowej Nr 10. Ich trasy i godziny przejazdów mają być jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i innych użytkowników dróg.

Defender Europe 2020 to największe od 25 lat europejskie ćwiczenia z udziałem amerykańskich jednostek, bazujących na co dzień za oceanem. W sumie do Polski przybędzie około 20 tysięcy żołnierzy amerykańskich, a także kilka tysięcy przedstawicieli wojsk sojuszniczych ze sprzętem. 

DEFENDER-Europe 20 to ćwiczenia defensywne, które będą odbywać się na terenie Polski na przełomie kwietnia i maja. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!