KE potwierdza wizytę U.von der Leyen w Polsce

Komisja Europejska potwierdziła wizytę Ursuli von der Leyen w Polsce, która zmaga się z powodzią. Rzeczniczka Komisji Arianna Podesta poinformowała dziś, że szefowa Komisji będzie we Wrocławiu. „Przewodnicząca von der Leyen odwiedzi zagrożone obszary, by ocenić sytuację powstałą w wyniku niedawnych ulewnych powodzi i deszczy, które nawiedziły Polskę. Wraz z premierem Tuskiem, premierem Słowacji Fico, premierem Czech Fialą i kanclerzem Austrii Nehammerem szefowa Komisji omówi działania podjęte przez władze w reakcji na kryzys” – dodała rzeczniczka.  Rozmowa ma dotyczyć także szybszej wypłaty pieniędzy z unijnego budżetu na natychmiastową pomoc dla powodzian. Polska oczekuje też ułatwień i większej elastyczności przy wykorzystywaniu pieniędzy z programów, z których finansowane są inwestycje na zalanych terenach. 

Read more

Polska: premier M. Morawiecki zapowiedział nową inwestycję Intela we Wrocławiu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nową inwestycję firmy Intel, która powstanie na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej w gminie Miękinia koło Wrocławia. Będzie to Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Intel chce zainwestować w nowy zakład 4,6 mld dolarów. Szef rządu mówił, że to szczególna inwestycja.  “To najbardziej zaawansowane techniki produkcji, które będą przyciągały jak magnes kolejnych inwestorów i kooperantów” – powiedział szef rządu.  Realizacja inwestycji pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy dla co najmniej 2 tysięcy wysoko wykwalifikowanych pracowników, a także dla pracowników kontraktowych. Szacuje się, że na przestrzeni najbliższych kilku lat w prace budowlane zaangażowane będzie kilka tysięcy osób. Ponadto, powstanie fabryki daje dużą szansę na powstanie w pobliżu kolejnych inwestycji z tego obszaru, a także przyciągnie projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez polskie uczelnie w partnerstwie z sektorem MŚP. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że inwestycja firmy Intel jest największą typu greenfield w Polsce.  “Cieszę się, że jedno z kluczowych ogniw w produkcji najwyżej zaawansowanych technologii będzie zakotwiczone w Polsce. To bardzo ważne, że inwestycje, które zapewniają bezpieczeństwo i jednocześnie wpływają na rozwój technologiczny będą tworzone w naszym kraju” – tłumaczył premier.  Szef rządu dodał, że inwestycja Intela jest nie tylko ważnym momentem dla Polski, ale stanowi również element strategii jednej z największych i najważniejszych technologicznie firm świata – “strategii, która ma na celu budowę nowych mocy produkcyjnych”. Nowa fabryka będzie współpracować z zakładem produkcji wafli krzemowych (tzw. fabami), funkcjonującym już w Irlandii oraz zakładem powstającym w niemieckim Magdeburgu. Wyprodukowane w fabach wafle trafią do dolnośląskich zakładów integracji i testowania, w których będą rozcinane na pojedyncze chipy, integrowane w ramach docelowych produktów (np. procesorów wykorzystywanych w komputerach osobistych) oraz testowane przed dostarczeniem do klientów. Nowa inwestycja wpisuje się w strategię Unii Europejskiej, która zakłada uzyskanie 20 proc. udziału w globalnym rynku produkcji chipów do 2030 roku. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński powiedział, że to największa i najważniejsza bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce. “To inwestycja na Dolnym Śląsku i to nie jest przypadek, bo to właśnie tu tych prywatnych inwestycji jest najwięcej, zaraz po Warszawie” – dodał Janusz Cieszyński.  Kluczowym czynnikiem, który przyczynił się do wyboru okolic…

Read more

Medyczny autobus z Wrocławia trafi na Ukrainę

Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przekazało Ukrainie autobus z asortymentem medycznym. Pojazd trafi do ukraińskich żołnierzy w obwodzie zaporoskim. Do przekazania autobusu doszło przed budynkiem ambasady Ukrainy w Warszawie. Ambasador Wasyl Zwarycz podziękował wrocławskiemu MPK za gest solidarności wobec jego kraju. “My jako naród i rząd ukraiński bardzo doceniamy to wsparcie ze strony Polski, ze strony zwykłych Polaków, którzy z odruchu serca pomagają nam przeciwstawić się temu wrogowi, Rosji, która dokonuje tych zbrodni terrorystycznych wobec nie tylko Ukrainy, ale wobec całego cywilizowanego świata, opartego na zasadach prawa międzynarodowego” – podkreślił dyplomata. Prezes MPK we Wrocławiu Krzysztof Balawejder powiedział, że ukraińscy żołnierze walczą także o nasze bezpieczeństwo, a stolica Dolnego Śląska jest szczególnie zaangażowana w pomoc wschodniemu sąsiadowi. “Historia Wrocławia, Lwowa jest ściśle ze sobą powiązana, dlatego Wrocław ma szczególne zobowiązania w stosunku do ukraińskich przyjaciół, dlatego jesteśmy tutaj, dlatego cały czas na wrocławskich tramwajach powiewają ukraińskie flagi, dlatego cały czas zatrudniamy uchodźców z Ukrainy, dostosowujemy do nich nasz sprzęt, żeby czuli się u nas jak u siebie w domu. W tych działaniach nie poprzestaniemy, niczego się nie wystraszymy, głęboko wierzę, że jutro, pojutrze wspólnie będziemy świętować zwycięstwo” – powiedział prezes MPK Wrocław. Wraz z autokarem na Ukrainę pojadą również dwie palety zaopatrzenia medycznego, przekazane przez fundację WROC ma MOC. Dzięki temu transportowi do jednostki z Enerhodaru trafią apteczki, bandaże, opaski, kompresy i inne artykułu służące do udzielania pierwszej pomocy.

Read more

Polska: premier we Wrocławiu – obchody 40-lecia Solidarności Walczącej

Premier Mateusz Morawiecki dziękował działaczom Solidarności Walczącej za ich walkę. “Dziękuję wam przyjaciele z Solidarności Walczącej za całą waszą drogę życia z tamtych lat. Jesteście wspaniałymi bohaterami naszej dzisiejszej wolności”- mówił szef rządu podczas obchodów 40-lecia Solidarności Walczącej we Wrocławiu. “Ludzie Solidarności byli bardzo dzielni, ale warto też zauważyć, że Solidarność Walcząca wyciągała z ludzi to co najlepsze. To piękna cecha tej organizacji. W Solidarności Walczącej nie było ludzi osobno od myślenia i od robienia. Ten co był od robienia, miał też myśleć a ten co był od myślenia, miał też robić. To budowało spójność organizacji i jej siłę”- dodał premier. Szef rządu podkreślił, że główną ideą Solidarności Walczącej była Rzeczpospolita niepodległa. “To był cel numer jeden. Cel tak jasno postawiony przez tę organizację i niewiele innych miało odwagę żeby w sposób wyrazisty, jednoznaczny taki cel sobie wyznaczyć” – mówił premier. Wskazał, że organizacja miała jeszcze inne cele – Rzeczpospolita solidarna. “Sprawiedliwa, taka, która oparta jest o chrześcijańskie założenia, takie, które jednocześnie są niedalekie od dzisiejszej socjaldemokracji”. Szef rządu dodał, że trzecią ideą była Rzeczpospolita wspólna dla różnych narodowości. “Jesteśmy krajem stosunkowo jednolitym narodowościowo od czasów II wojny światowej, dlatego Solidarność Walcząca promowała wspólnotę interesów państw nas otaczających” – dodał. Premier Mateusz Morawiecki nawiązał do współczesności, do wojny na Ukrainie. Mówił, że “narody Europy wschodniej walczą o wolność, o solidarność, o normalność i możliwość życia we własnym kraju. Walczą również o naszą suwerenność, wolność i niepodległość”. Jak mówił “wierzy, że dzisiejsza walka Ukrainy jest swego rodzaju kontynuacją walki Solidarności Walczącej, przesłania pierwszego zjazdu NSZZ Solidarność do narodów Europy Wschodniej, tego przesłania, które jako pierwszy w Biuletynie Dolnośląskim wydrukował mój ojciec i jego najbliżsi współpracownicy” – dodał premier. “Dziś żyjemy w szczególnym czasie, który wyznacza wojna, która toczy się na Ukrainie i jest decydującym momentem w historii świata, Europy i Polski” – podkreślał. Premier Morawiecki, złożył także kwiaty na Skwerze Kornela Morawieckiego we Wrocławiu. Kornel Morawiecki, ojciec premiera, był liderem “Solidarności Walczącej”. Zmarł 30 września 2019 roku.  W ramach obchodów rocznicy wręczono dzisiaj Krzyże Wolności i Solidarności 14 działaczom “Solidarności…

Read more

USA: samoloty studentów z Wrocławia zwyciężyły w konkursie dla konstruktorów

Samoloty skonstruowane przez studentów z zespołu JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej zwyciężyły w klasyfikacji generalnej w dwóch klasach konkursu dla młodych konstruktorów SAE Aero Design West, rozgrywanego w Stanach Zjednoczonych. W zawodach uczestniczyło 47 zespołów z ośmiu krajów. Wrocławski zespół od lat odnosi sukcesy na tych zawodach. W tym roku zespół JetStream zaprezentował w USA trzy samoloty w klasach – Micro, Regular i Advanced. Wrocławianie zwyciężyli w klasyfikacji generalnej klasy Advanced i Micro.  SAE Aero Design to seria zawodów dla młodych konstruktorów lotniczych. Organizuje je każdego roku w trzech edycjach – West, East i Brazil – stowarzyszenie SAE International. Konkursowi patronują giganci z branży lotniczej, m.in. Lockheed Martin, Siemens czy Solidworks.

Read more