USA: rzeka Mississippi dotknięta suszą

Rzeka Mississippi, znana z ogromnego zasięgu i potężnych prądów, wyschła do poziomów niespotykanych od dziesięcioleci. Tak niski poziom wody blokuje szlaki żeglugowe i zagraża dostawom wody pitnej dla społeczności Luizjany – informuje The New York Times. Na dotkniętej suszą rzece w ostatnich tygodniach wyłoniły się na powierzchnię nowe wyspy, podobnie jak kadłuby zatopionych statków i ogromna liczba utraconego na przestrzeni lat sprzętu morskiego.  Missisipi to druga pod względem długości rzeka w Ameryce Północnej (2,340 mil), płynie z północy na południe Stanów Zjednoczonych. Na dolnym odcinku rzeki w stanie Illinois poziom wody w niektórych miejscach spadł poniżej rekordów ustanowionych ponad 30 lat temu.  Ogromny zasięg rzeki, łączący uprawy soi, zakłady chemiczne i fabryki żywności sprawił, że jest to kluczowy szlak żeglugowy dla około 500 milionów ton ładunków rocznie, w tym dużej części światowych dostaw żywności. Spadek poziomu wody nie tylko zablokował ruch barek, ale zmusił statki do znacznego zmniejszenia obciążenia. Wzrósł tym samym koszt transportu barkami.

Read more

Polska: prezydent Andrzej Duda o planie rewitalizacji Odry

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zostanie stworzony system stałego, 24-godzinnego monitoringu jakości wody w Odrze. Mówił o tym w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie spotkał się z przedstawicielami administracji państwowej oraz służb zaangażowanych w badanie oraz akcję oczyszczania rzeki.  Zaznaczał, że będzie to nowy rodzaj monitoringu wód. “Wody są monitorowane jeśli chodzi o wielkość ich przepływu, tym zajmuje się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ale nie były prowadzone do tej pory 24-godzinne badania składu rzeki, jej jakości. To między innymi dzięki 24-godzinnej obserwacji Odry, udało się ustalić przyczynę – zmianę w natlenieniu dobowym rzeki – po tym rozpoznano, że przyczyną są najprawdopodobniej algi” – zaznaczał. Prezydent dodał, że przygotowywana jest specustawa o rewitalizacji Odry. Zaznaczył, że trwają badania, które mają wskazać dokładny powód zanieczyszczenia Odry. “Będziemy poszukiwali przyczyny, w którym momencie, w jakich warunkach i dlaczego nastąpiła emisja toksyny ze złotych alg” – powiedział. Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. 12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Pierwsze informacje o śniętych rybach w Odrze pojawiły się pod koniec lipca. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała rządową pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców znad Odry. Projektem przygotowanej ustawy ma się zająć Sejm na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 2 września.

Read more

Polska: minister Anna Moskwa o raporcie w sprawie Odry

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że 30 września opublikowany zostanie końcowy raport dotyczący przyczyn zatrucia ryb w Odrze. Według wstępnych ustaleń strony polskiej i niemieckiej za masowe śnięcie ryb odpowiadają głównie toksyny wytarzane przez złote algi. Podczas konferencji prasowej w niemieckim Bad Saarow minister Anna Moskwa podkreśliła, że polscy naukowcy przedstawili wyniki swoich badań naukowcom niemieckim. Ich zdaniem główną przyczyną śnięcia ryb są ichtiotoksyny, wytworzone przez złote algi. Teraz naukowcy zajmą się badaniem Odry i określeniem przyczyn wystąpienia alg w rzece. Anna Moskwa dodała, że odpowiedź na pewno nie będzie prosta i jednoznaczna. Polska minister spotyka się dziś w Berlinie z niemiecką odpowiedniczką Steffi Lemke w ramach Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska.Minister Anna Moskwa potwierdziła, że resorty środowiska Polski i Niemiec potwierdziły dobre funkcjonowanie transgranicznego zespołu badającego przyczyny śnięcia ryb w rzece granicznej. Śnięte ryby pojawiły się w Odrze pod koniec lipca. W sierpniu doszło do masowego śnięcia ryb, a z rzeki wydobyto ich kilkadziesiąt ton. Obecnie w kilkudziesięciu miejscach prowadzone jest napowietrzanie wód rzeki. Rząd przygotowuje specustawę w sprawie rewitalizacji Odry. Będzie ona obejmowała trzy obszary: środowiskowy, infrastrukturalny i biologiczny.

Read more

Teksas: w wyschniętym korycie rzeki odkryto ślady łap dinozaura sprzed 113 milionów lat

W wyschniętym korycie rzeki Paluxy w amerykańskim stanie Teksas odkryto ślady łap dinozaura sprzed 113 milionów lat. Jak podkreślił kierownik parku Dinosaur Valley Jeff Davis, to prawdopodobnie najdłuższy ciąg śladów pozostawionych przez jednego dinozaura, który zachował się w Ameryce Północnej. Ślady pochodzą od akrokantozaurów, których pozostałości odnajduje się głównie w Teksasie oraz w sąsiedniej Oklahomie. Davis przekazał, że różne ślady stają się widoczne i znikają w całym parku w zależności od pogody, a optymalny czas oglądania śladów dinozaurów zmienia się z roku na rok. 

Read more

Paracetamol, nikotyna, kofeina to substancje, które można znaleźć w rzekach na całym globie

Paracetamol, nikotyna, kofeina, a także leki na padaczkę i cukrzycę – to najczęstsze substancje, jakie badacze z brytyjskiego University of York znaleźli w rzekach na całym globie. Najbardziej zanieczyszczone były wody płynące w Pakistanie, Boliwii i Etiopii.  Naukowcy pobrali próbki wody z ponad tysiąca miejsc testowych w ponad 100 krajach. Okazało się, że więcej niż 25 procent z 258 przebadanych rzek zawierała „aktywne składniki farmaceutyczne”. Ich stężenia uznano za niebezpieczne dla wodnej fauny i flory. Dwoma najczęściej wykrywanymi w rzekach farmaceutykami były karbamazepina – stosowana w leczeniu padaczki i nerwobólów oraz metformina – stosowana w leczeniu cukrzycy. Stwierdzono również wysokie stężenia kofeiny, nikotyny i paracetamolu, który stosuje się przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. W afrykańskich rzekach znaleziono również duże ilości artemizyniny, wykorzystywanej w medycynie do leczenia malarii. Najbardziej zanieczyszczone rzeki znajdowały się głównie w krajach o niskich i średnich dochodach, jak również miejscach, gdzie gospodarka ściekowa i produkcja farmaceutyczna są na niskim poziomie.

Read more

Illinois: sukces obrońców środowiska naturalnego ws. zatrucia rzeki odpadami toksycznymi

Sukces obrońców środowiska naturalnego z niedochodowej organizacji American Rivers, którzy w 2018 roku zaalarmowali opinię publiczną o zatruciu odpadami toksycznymi, znajdującej się na krajowej liście zasobów naturalnych i miejsc specjalnie chronionych, Vermilion River. Na wałach rzeki, na odcinku nazwanym Middle Fork, w okolicach miejscowości Oakwood w powiecie Vermilion, w środkowo-wschodniej części Illinois, zaobserwowano liczne purpurowe i pomarańczowe smugi błota. Był to efekt przedostawania się do gruntów odpadów toksycznych z nieistniejącej już elektrowni węglowej należącej niegdyś do firmy energetycznej Dynegy, a obecnie do korporacji Vistra z główną siedzibą w Teksasie. Tuż przed jej zamknięciem w 2011 roku, w specjalnie wykopanym zbiorniku, złożono 3,3 miliona jardów sześciennych (666,5 miliona galonów) pyłu węglowego, zawierającego arsen, chrom, żelazo, ołów i mangan.     W 2012 roku, firma Dynegy została podana do sądu przez stanową Agencję Ochrony Środowiska Illinois. Sprawa, którą zajęło się także biuro prokuratora stanowego Illinois Kwame Raoula, zakończyła się polubownym porozumieniem. Na jego mocy obecny właściciel byłej elektrowni, firma Vistra z główną siedzibą w Teksasie, zobowiązała się do oczyszczenia terenów i utylizacji toksycznych odpadów.  

Read more

Chicago: w tym roku rzeka nie będzie zabarwiona na kolor zielony z okazji Dnia Św. Patryka

Rzeka Chicago nie będzie w tym roku zabarwiona na kolor zielony z okazji Dnia Świętego Patryka .  Informację potwierdził w piątek rzecznik Chicago Plumbers Union Local 130. Władze związku zapowiedziały, że planują transmitować na żywo sobotnią paradę, ale nie ujawniły gdzie parada ma się odbyć. Wiadomo jedynie, że rozpocznie się o godz. 2 po południu. Mieszkańców zachęca się do korzystania z uroczystości „w zaciszu własnego domu”. Parada z okazji Dnia Świętego Patryka w Chicago została odwołana drugi rok z rzędu z powodu pandemii koronawirusa „Współpracujemy z organizatorami i społecznościami, aby znaleźć sposoby obchodzenia Dnia Świętego Patryka w bezpieczny sposób, zgodny z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego” – powiedziała burmistrz Lori Lightfoot. Władze  Chicago przypominają, że w mieście wciąż obowiązują wytyczne sanitarne.

Read more

Polska: do Wisły trafiło ponad 2 mld 470 milionów litrów ścieków z Czajki

Od początku tegorocznej awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka do Wisły zrzucono ponad 2 miliardy 470 milionów litrów nieczystości. Tak wynika z danych ze strony internetowej www.ruchtrzaskowskiego.pl, na której znajduje się licznik litrów ścieków, które trafiają wprost do rzeki po awarii w oczyszczalni Czajka.Wczoraj wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa napisała, że w ubiegłym roku rząd wybudował most i rurociąg w 10 dni od zera. W tym roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, “mając od nas dokumentację, wsparcie, koncepcję, wykonawców i materiały potrzebuje 3 tygodnie. A ścieki płyną…” – napisała na twitterze Anna Moskwa.  Wody Polskie bezpłatnie przekażą władzom Warszawy rurociągi, które w ubiegłym roku służyły do wybudowania awaryjnego przesyłu ścieków. W ten sposób chcą pomóc w jak najszybszym rozpoczęciu prac, by jak najszybciej zacząć ratować rzekę. Decyzję Wody Polskie konsultowały z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem. Od soboty do Wisły w Warszawie trafia średnio około 3,5 tysiąca litrów nieczystości komunalnych i przemysłowych. W szczytowych momentach, w związku z intensywnymi opadami deszczu, w każdej sekundzie do rzeki dostawało się nawet 15 tysięcy litrów ścieków. Jak informuje #WIOS w Gdańsku, w związku z awarią oczyszczalni ścieków "Czajka", w województwie pomorskim ustalono 4 punkty monitoringu celowego wód rzeki Wisły. Próbki wody będą pobierane codziennie. Szczegółowe informacje 🔽🔽🔽 https://t.co/Pv2nMfs5tw pic.twitter.com/Cim7FqlXPM — Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (@PL_GIOS) September 2, 2020 We wtorek Wojsko Polskie rozpocznie budowę mostu pontonowego, na którym zostanie ułożony zastępczy kolektor odprowadzający ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni “Czajka”. Przeprawa ma być gotowa w czwartek 10 września. Wojsko i Wody Polskie prowadzą działania w ramach pomocy rządu udzielonej władzom stolicy na wniosek prezydenta Warszawy.  Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że podjął decyzję o użyczeniu rur ze względu na długie procedury zakładanej pierwotnie odsprzedaży rur, dokumentacji i innego osprzętu. Wymagałaby ona dwutygodniowego przetargu. Tymczasem – jak mówił Przemysław Daca – “koszty zatrucia Wisły w ciągu tych 14 dni są nie do wyceny”. Wcześniej prezes tłumaczył, że zastosowany przez Miasto zabieg ozonowania zrzucanych do rzeki ścieków nie jest ich oczyszczaniem, a jedynie usuwaniem bakterii i to –…

Read more