Polska: minister Anna Moskwa o raporcie w sprawie Odry

0
207
Fot. Twitter: Anna Moskwa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że 30 września opublikowany zostanie końcowy raport dotyczący przyczyn zatrucia ryb w Odrze. Według wstępnych ustaleń strony polskiej i niemieckiej za masowe śnięcie ryb odpowiadają głównie toksyny wytarzane przez złote algi.

Podczas konferencji prasowej w niemieckim Bad Saarow minister Anna Moskwa podkreśliła, że polscy naukowcy przedstawili wyniki swoich badań naukowcom niemieckim. Ich zdaniem główną przyczyną śnięcia ryb są ichtiotoksyny, wytworzone przez złote algi. Teraz naukowcy zajmą się badaniem Odry i określeniem przyczyn wystąpienia alg w rzece. Anna Moskwa dodała, że odpowiedź na pewno nie będzie prosta i jednoznaczna.

Polska minister spotyka się dziś w Berlinie z niemiecką odpowiedniczką Steffi Lemke w ramach Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska.Minister Anna Moskwa potwierdziła, że resorty środowiska Polski i Niemiec potwierdziły dobre funkcjonowanie transgranicznego zespołu badającego przyczyny śnięcia ryb w rzece granicznej.

Śnięte ryby pojawiły się w Odrze pod koniec lipca. W sierpniu doszło do masowego śnięcia ryb, a z rzeki wydobyto ich kilkadziesiąt ton. Obecnie w kilkudziesięciu miejscach prowadzone jest napowietrzanie wód rzeki.

Rząd przygotowuje specustawę w sprawie rewitalizacji Odry. Będzie ona obejmowała trzy obszary: środowiskowy, infrastrukturalny i biologiczny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!