USA: rzeka Mississippi dotknięta suszą

0
210
Fot. CNN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rzeka Mississippi, znana z ogromnego zasięgu i potężnych prądów, wyschła do poziomów niespotykanych od dziesięcioleci. Tak niski poziom wody blokuje szlaki żeglugowe i zagraża dostawom wody pitnej dla społeczności Luizjany – informuje The New York Times.

Na dotkniętej suszą rzece w ostatnich tygodniach wyłoniły się na powierzchnię nowe wyspy, podobnie jak kadłuby zatopionych statków i ogromna liczba utraconego na przestrzeni lat sprzętu morskiego. 

Missisipi to druga pod względem długości rzeka w Ameryce Północnej (2,340 mil), płynie z północy na południe Stanów Zjednoczonych. Na dolnym odcinku rzeki w stanie Illinois poziom wody w niektórych miejscach spadł poniżej rekordów ustanowionych ponad 30 lat temu. 

Ogromny zasięg rzeki, łączący uprawy soi, zakłady chemiczne i fabryki żywności sprawił, że jest to kluczowy szlak żeglugowy dla około 500 milionów ton ładunków rocznie, w tym dużej części światowych dostaw żywności. Spadek poziomu wody nie tylko zablokował ruch barek, ale zmusił statki do znacznego zmniejszenia obciążenia. Wzrósł tym samym koszt transportu barkami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!