Film “Barbie” zarobił w ciągu trzech tygodni ponad miliard dolarów

Film „Barbie” zarobił w ciągu trzech tygodni na świecie już ponad miliard dolarów i nadal utrzymuje się na pierwszym miejscu listy najchętniej oglądanych w kinach produkcji. Studio Warner Bros, które jest dystrybutorem filmu Grety Gerwig, zaczęło nazywać swój produkt „Barbillion”. Dotychczas tylko 53 filmy zarobiły ponad 1 miliard dolarów, a „Barbie” jest najbardziej kasowym obrazem wyreżyserowanym przez kobietę. Wyprzedziła już „Wonder Woman”, która zarobiła łącznie 821 milionów dolarów. Do pokonania pozostają jej jeszcze filmy współreżyserowane przez kobiety („Frozen” oraz „Kaptain Marvel”).

Read more

USA: AMC Theaters z rekordowym tygodniem pod względem przychodów

AMC Theaters zanotowało rekordowy tydzień pod względem przychodów dzięki niezwykłemu sukcesowi frekwencji kinowej dwóch filmów “Barbie”, jak i “Oppenheimer”.  W niedzielnym komunikacie prasowym, największa sieć kin na świecie ogłosiła, że w okresie od 21 do 27 lipca uzyskała największe przychody z biletów w ciągu jednego tygodnia od założenia firmy w 1920 roku. AMC przypisało ten wynik rekordowi otwarcia dzięki obu filmom. Obrazy utrzymały niesamowitą popularność przez drugi weekend. Film “Barbie” osiągnął zysk w wysokości 93 milionów dolarów, a “Oppenheimer” prawie 47 milionów dolarów. Weekend dwa tygodnie temu był najbardziej intensywny dla AMC od czasu zamknięcia kin w 2020 roku z powodu pandemii, zeszły weekend był trzecim najbardziej intensywnym na całym świecie od ponownego otwarcia sieci.  Firma ogłosiła również, że 65 lokalizacji kin AMC w 19 stanach i Waszyngtonie, ustanowiło rekordy kasowe w tym tygodniu.  Podczas weekendu otwarcia film “Barbie” w reżyserii Grety Gerwig zarobił 162 miliony dolarów na rynku USA, co dało mu największe otwarcie w roku 2023. Jest to również największe otwarcie w historii dla reżyserki. W międzyczasie “Oppenheimer” zadebiutował z wpływami w wysokości 82,5 miliona dolarów, według firmy analitycznej mediów Comscore. W sumie oba filmy zarobiły ponad miliard dolarów na całym świecie w zaledwie 10 dni.

Read more

Chicago: po zmianach przepisów przychody z fotoradarów zwiększyły się dwukrotnie

Przychody z fotoradarów zwiększyły się w Chicago więcej, niż dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat.  Minęło ponad dwa lata od momentu, kiedy w Chicago zaczęto wystawiać mandaty kierowcom przekraczającym prędkość o 6-10 mil na godzinę powyżej limitu prędkości. Wcześniej wystawiano mandaty za przekroczenie prędkości o 10 mil na godzinę lub więcej. Wysokość mandatu wynosiła 35 dolarów za przekroczenie o 10 mil na godzinę i 100 dolarów za przekroczenie o 11 mil na godzinę lub więcej.  Teraz kierowcy mogą dostać mandat w wysokości 35 dolarów za przekroczenie o 6-10 mil na godzinę.  Departament Transportu miasta Chicago poinformował, że od wprowadzenia nowego przepisu, obejmującego mandaty z kamer, odnotowano 15 procentowy spadek liczby mandatów wystawianych kierowcom przekraczającym prędkość o więcej niż 11 mil na godzinę.  Od marca 2019 roku do 28 lutego 2021 roku, czyli w okresie dwóch lat przed wprowadzeniem mandatów za przekroczenie prędkości o 6-10 mph, w odległości 250 metrów od fotoradarów miało miejsce niemal 1800 wypadków z obrażeniami powodującymi niesprawność lub śmierć.  Od marca 2021 roku do 28 lutego 2023 roku, czyli w okresie dwóch lat po wprowadzeniu przepisu, w odległości 250 metrów od kamery miało miejsce około 1900 wypadków z obrażeniami ciężkimi lub śmiertelnymi.  W tym samym okresie doszło do znacznego wzrostu przychodów miasta z tytułu mandatów. W okresie dwóch lat przed wprowadzeniem przepisu, miasto zarobiło około 77 milionów dolarów. Przez dwa lata po, miasto zarobiło na mandatach ponad dwukrotnie więcej, czyli około 185 milionów i 200 tysięcy dolarów.  Sześćdziesiąt procent tych mandatów wystawiono za przekroczenia prędkości w granicach 6-10 mph powyżej limitu. Jedenaście procent dotyczyło kierowców, którzy przekroczyli prędkość o 11 mph lub więcej. Pozostałe 29% mandatów to ostrzeżenia bez kosztów dla kierowców.

Read more

Chicago: za kadencji L.Lightfoot zainstalowano prawie 2 tys. nowych parkometrów, dochód z nich to ponad 14 mln dolarów

Od czasu objęcia przez Lori Lightfoot w maju 2019 roku urzędu burmistrza Chicago, na ulicach Wietrznego Miasta zainstalowano 1,802 nowe parkometry w 193 okręgach miasta, głównie w centrum i na północy Chicago. Tak wynika z danych ratusza. Dochód z nowych parkometrów w tym okresie wyniósł 14,6 miliona dolarów, w tym 8,5 miliona w tym roku. W 2008 roku, administracja ówczesnego burmistrza Chicago Richarda M. Daley’ego, podpisała umowę z Chicago Parking Meters LLC, na 75-letnią dzierżawę parkometrów o wartości 1,15 miliarda dolarów. Przez 14 lat firma ta zarobiła już na opłatach parkingowych ponad 1,65 miliarda dolarów, w tym 91,6 miliona w 2020 i 136 milionów w 2021 roku. Rzeczniczka Departamentu Finansów Rose Tibayan powiedziała, że pieniądze z nowych parkometrów nie stanowią dodatkowego obciążenia podatkowego dla mieszkańców Chicago, ponieważ miasto wykorzystuje je do dokonania płatności na rzecz Chicago Parking Meters LLC z tytułu poniesionych przez tę firmę strat finansowych w wyniku wyłączenia z użytkowania parkometrów podczas festiwali i remontów ulic.

Read more

Raport ws. przychodów fundacji B.Obamy, w ciągu pięciu lat zebrała blisko 900 mln dolarów

Fundacja byłego prezydenta Baracka Obamy wyznaczyła latem ubiegłego roku cel zebrania w latach 2021-2026, 1,6 miliarda dolarów na opłacenie budowy centrum prezydenckiego (OPC) oraz na jego działalność w kolejnych latach. Jednak całkowity przychód fundacji w 2021 roku wyniósł 160 milionów dolarów, czyli tylko 10 procent zakładanego planu. Według raportu był to drugi najniższy całkowity dochód, jaki fundacja odnotowała od czasu jej założenia. W 2019 roku było to 139 milionów dolarów. Dwa lata wcześniej fundacja odnotowała najwyższy przychód w wysokości 232 milionów dolarów. W ciągu pięciu lat istnienia fundacja zebrała łącznie 866 milionów dolarów. Na koniec 2021 roku aktywa netto wyniosły 680 milionów dolarów, czyli o 21 procent więcej niż rok wcześniej.  Pozyskiwanie funduszy w ostatnich latach utrudniała zarówno pandemia COVID-19, jak i duże opóźnienia w zatwierdzeniu budowy centrum prezydenckiego. Po długich przepychankach w sądzie, we wrześniu odbyło się oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę centrum, który powstanie w dzielnicy Jackson Park. Fundacja poinformowała, że budowa budynków i kampusu OPC będzie kosztować 700 milionów dolarów. Kolejne 90 milionów dolarów będzie potrzebne na zebranie eksponatów i przygotowanie do otwarcia, a 40 milionów na roczną działalność centrum po zakończeniu budowy. Do końca 2021 roku, koszty budowy wyniosły zaledwie 115 milionów dolarów. Najwięcej, bo ponad 20,5 miliona dolarów, otrzymał firma nadzorująca budowę, Lakeside Alliance. Ujawniono także zarobki kadry kierowniczej. Dyrektor generalna Valerie Jarrett zainkasowała 581,305 dolarów plus fundusze na inne wydatki w wysokości 11,600 dolarów.   Oczekuje się, że każdego roku miejsce to odwiedzać będzie 750 tysięcy osób.

Read more