Polska: organizator nielegalnej migracji w rękach Straży Granicznej
W rękach Straży Granicznej znajduje się założyciel i członek międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przerzutem migrantów. Trzydziestotrzyletni Syryjczyk, organizator nielegalnej migracji z Białorusi przez Polskę do krajów Europy Zachodniej, został poddany ekstradycji do Polski. Mężczyzna ze środków uzyskanych dzięki umożliwianiu nielegalnego przekraczania granic przekazał co najmniej 30 milionów dolarów organizacjom terrorystycznym, a kierowana przez niego grupa przestępcza miała zarobić około 581 milionów dolarów. Był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Pod koniec kwietnia został zatrzymany w Niemczech, a w ubiegłym tygodniu trafił do Polski.Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że od marca 2021 do listopada 2023 roku grupa, którą kierował podejrzany, zorganizowała przerzut ponad 3500 osób z Białorusi do Polski i krajów Europy Zachodniej. Większość z nich pochodziła z Syrii, Jemenu i Iraku. Część uzyskanych w ten sposób środków trafiło do organizacji terrorystycznych, między innymi zbrojnego skrzydła Hezbollahu i palestyńskiego Dżihadu. W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Lublinie Syryjczyk usłyszy zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania nielegalnej migracji oraz finansowania terroryzmu. Grozi mu do 15 lat więzienia.
Read morePolska: próba przemytu ponad 35 mln papierosów
Ponad 35 milionów sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, wartych około 27 milionów złotych przejęli funkcjonariusze CBŚP, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Krajowej administracji Skarbowej. Nielegalny towar został przemycony do Polski w naczepach trzech samochodów ciężarowych. Dwa tiry zostały zatrzymane na terenie Podlasia, trzeci samochód zatrzymano w województwie łódzkim. Gdyby papierosy trafiły na polski rynek, straty budżetu państwa wyniosłyby około 45 milionów złotych. Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji, w ramach wspólnych działań w powiecie suwalskim wytypowali do kontroli dwa tiry na polskich numerach rejestracyjnych. W pierwszym z pojazdów w przestrzeni ładunkowej znajdowały się ustawione na paletach metalowe elementy zawierające konstrukcje okienne. W związku z podejrzeniem, iż kierowca przewozi ukryte nielegalne wyroby tytoniowe, zestaw skierowano do szczegółowej kontroli. Po prześwietleniu samochodu skanerem RTG, potwierdziło się, że w naczepie pomiędzy konstrukcjami okiennymi znajdują się ogromne ilości papierosów. W naczepie drugiego samochodu, według dokumentacji, przewożone były palety ze słoikami. Po odchyleniu zewnętrznej folii widoczne były paczki papierosów bez znaków akcyzy skarbowej. W sumie funkcjonariusze Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili w dwóch naczepach prawie 1 milion 200 tysięcy paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy o szacunkowej wartości ponad 18 milionów złotych. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 29 milionów złotych. Wobec obu kierowców ciężarówek – obywateli Polski w wieku 30 i 33 lat – wszczęte zostało śledztwo, które nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Suwałkach. Mężczyźni decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za tak duży przemyt grozi im kara pobawienia wolności nawet do 10 lat. Równolegle tego samego zatrzymano trzeciego tira również przewożącego ogromne ilości nielegalnych papierosów. W wyniku przeszukania zestawu ciężarowego ujawniono ponad 11 milionów sztuk papierosów o szacunkowej wartości ponad 8 milionów 400 tysięcy złotych. Kierujący pojazdem obywatel Polski został tymczasowo aresztowany. Gdyby te papierosy trafiły do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 13 milionów 800 tysięcy złotych. Wśród zabezpieczonych papierosów znaczną część stanowiły papierosy tzw. ,,mentolowe”, których produkcja jest zabroniona na terenie Unii Europejskiej.
Read moreBelgia: 11 lat więzienia za przemyt do UK 10 tys. osób
W Belgii na 11 lat więzienia skazano mężczyznę odpowiedzialnego za przemyt do Wielkiej Brytanii 10 tysięcy osób. Pochodzący z Iranu 30-latek był związany z działającą na terenie Europy siatką przemytników nielegalnych migrantów. Jak poinformowała brytyjska Narodowa Agencja do spraw Przestępczości, Hewa Rahimpur kierował swoją działalnością z Londynu. Miał organizować zakup małych łodzi z Turcji i dostarczanie ich do Niemiec, Belgii i Holandii. Łodzie były następnie transportowane na północne wybrzeże Francji, skąd – przez Kanał La Manche – przemycani byli nielegalni migranci do Wielkiej Brytanii. Za zorganizowanie nielegalnego dostania się na teren Wielkiej Brytanii, przemytnicy mieli pobierać od migrantów 3 do 6 tysięcy funtów. Zatrzymanie Brytyjczyka pochodzącego z Iranu dało początek szeroko zakrojonej akcji wymierzonej w siatkę przemytników ludzi. Wyroki w tej sprawie usłyszało już 19 osób, które zostały skazane na kary od 3 miesięcy do ośmiu lat więzienia. Policja skonfiskowała również 60 łodzi i kilkaset kamizelek ratunkowych. W ubiegłym roku przez Kanał La Manche na terytorium brytyjskie trafiła rekordowa liczba nielegalnych migrantów – 45 755 osób. W tym roku zatrzymano 25 tysięcy osób, próbujących dostać się łodziami do Wielkiej Brytanii.
Read moreHiszpańskie służby udaremniły przemyt 9,5 tony kokainy
Hiszpańska policjanci i celnicy udaremnili przemyt 9,5 tony kokainy, pochodzącej z Ekwadoru. To największa próba przemytu tego narkotyku w historii tego kraju. Transport kokainy został przejęty w porcie w Algeciras na południu Hiszpanii. Narkotyki były ukryte w skrzynkach z bananami, które znajdowały się w chłodni. Hiszpańskie służby mówią o “bezprecedensowym ciosie, zadanym jednej z największych światowych organizacji przestępczych, zajmującej się przemytem narkotyków”. Kokaina miała trafić do europejskich grup przestępczych. Wraz z transportem znaleziono logotypy kilkudziesięciu takich grup.
Read moreTeksas: agenci straży granicznej odkryli zagrożony gatunek małp podczas próby przemytu
Agenci Straży Granicznej Stanów Zjednoczonych dokonali zaskakującego odkrycia w zeszły weekend, kiedy aresztowali migrantkę przemycającą plecak wypełniony siedmioma małpkami gatunku z rodziny czepiakowatych, o czym poinformowały władze federalne. Agenci znaleźli małpy w niedzielę, kiedy zatrzymano nieletnią Meksykankę w Brownsville, Teksas, mieście znajdującym się na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Sektor Patroli Granicznych Doliny Rio Grande opublikował wideo na Facebooku, na którym widać małpy skulone wewnątrz torby, która miała otwory umożliwiające zwierzętom oddychanie. Migrantka została aresztowana, a małpki, które mają swoje naturalne siedliska w Ameryce Środkowej i Południowej, zostały przekazane Służbie Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych. Czepiaki należą do 25 najbardziej zagrożonych gatunków naczelnych na świecie, według Wildlife Conservation Society. Próby przemytu egzotycznych zwierząt do Stanów Zjednoczonych są stosunkowo częste. Wcześniej w tym roku zostało skonfiskowanych 29 jajek papugi Amazonki u przemytnika na lotnisku międzynarodowym w Miami. W listopadzie ubiegłego roku oskarżono osiem osób o przemyt zagrożonych małp długouchych do Stanów Zjednoczonych. W sierpniu ubiegłego roku mężczyzna z Kalifornii przyznał się do przemytu ponad 1700 dzikich zwierząt do Stanów Zjednoczonych z Meksyku.
Read moreIllinois: 19 lat więzienia za przemyt narkotyków z Meksyku
Sędzia Federalna Illinois Sharon Johnson Coleman, skazała Felipe Cabrera Sarabię na ponad 19 lat pozbawienia wolności za handel narkotykami. Mężczyzna był znany w kręgach narkotykowych jako „Inżynier” ze względu na swoje umiejętności organizacji przemytu niedozwolonych substancji w ogromnych ilościach z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Szefem Sarabii był El Chapo, baron narkotykowy, który odsiaduje obecnie w amerykańskim więzieniu karę dożywocia. W styczniu ubiegłego roku Cabrera Sarabia przyznał się do handlu kokainą i heroiną dla kartelu Sinaloa. Oblicza się, że przez ostatnie dziesięciolecia ta organizacja przestępcza odpowiedzialna była za przemyt 80 procent narkotyków, które trafiały następnie do Chicago. Na poczet odbywania kary pozbawienia wolności Sarabii wliczono czas spędzony w więzieniu w Meksyku w oczekiwaniu na ekstradycję. W amerykańskim więzieniu spędzi więc około 9 lat. Po wyjściu na wolność zostanie tam deportowany do Meksyku.
Read more21-latek z Indiany oskarżony o nielegalny przemyt broni do Illinois, która miała być użyta w zabójstwie chicagowskiej policjantki
21-letni Corey Gray z LaPorte, Indiana, został oskarżony o nielegalny przewóz broni do Illinois. Mężczyzna miał sprzedać przemyconego Glocka 9mm koledze. Pistolet miał następnie trafić w ręce zabójców chicagowskiej policjantki, 24-letniej Aréanah Preston. Corey Gray został zatrzymany w środę rano i jeszcze tego samego dnia stanął przed sądem federalnym Illinois w Chicago. Aréanah Preston, której pogrzeb odbył się w minioną środę, została zastrzelona przez napastników 6 maja przed swoim domem w dzielnicy Avalon Park. O zabójstwo policjantki zostali oskarżeni: 19-letni Trevell Breeland, 19-letni Joseph Brooks, 18-letni Jakwon Buchanan i 16-letni Jaylan Frazier.
Read moreUSA: straż graniczna udaremniła przemyt kokainy o wartości blisko 3 mln dolarów
Funkcjonariusze amerykańskiej straży granicznej w ciągu trzech dni udaremnili przemyt kokainy o wartości 2,7 miliona dolarów. Zdarzenia miały miejsca na przejściach granicznych w Teksasie w okresie od 25 do 27 maja, ale o sprawach poinformowano teraz. Największa konfiskata narkotyków miała miejsce na moście World Trade Bridge w Laredo. Funkcjonariusze amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic (CBP) zatrzymali kierowcę ciężarówki, który w oponach przewoził 32 paczki kokainy o łącznej wadze blisko 120 funtów i czarnorynkowej wartości około 922 tysięcy dolarów. Kilka godzin później w przekraczającym południową granicę USA SUV znaleziono 75 funtów narkotyków o wartości 577 tysięcy dolarów, a następnego dnia w innej ciężarówce 80 funtów narkotyków o wartości 620 tysięcy dolarów. W dniach 26-27 maja funkcjonariusze CBP w Brownsville w Teksasie wykorzystali nieinwazyjny system inspekcji i psy tropiące narkotyki, aby przechwycić dwa ładunki kokainy i jeden ładunek metamfetaminy o łącznej wartości miliona 69 tysięcy dolarów.
Read moreCentralny Azyl dla Zwięrząt
W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy Centralnym Azylu dla Zwierząt. Zgodnie z nim, do Azylu trafiałyby na przykład odebrane przemytnikom drapieżniki. Sprawozdanie komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa przedstawiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch. Jak mówiła, chodzi przede wszystkim o zapewnienie schronienia i opieki zwierzętom o “nieuregulowanym statusie prawnym”. Dodała, że celem projektu jest też ochrona społeczeństwa przed zagrożeniem dla ich zdrowia i życia, stwarzanym przez te zwierzęta. Zgodnie z ustawą, Centralny Azyl dla Zwierząt miałby powstać na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą, na gruntach Skarbu Państwa. Jak mówiła wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, lokalizacja ośrodka jest efektem szerokich konsultacji, nie tylko społecznych, ale także z resortem finansów i służbą celną. Jak wyjaśniła, to celnicy wskazali miejsce, gdzie powinien znajdować się azyl. “Również mamy pozytywną opinię dyrektora warszawskiego ZOO” – dodała. Podczas dyskusji większość klubów i kół parlamentarnych opowiedziała się za projektem. Część zapowiedziała wniesienie poprawek, którymi zajmie się sejmowa komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.
Read moreUSA-Meksyk: przesyłka chusteczek dla dzieci próbą przemytu kokainy o wartości blisko 12 mln dolarów
Przesyłka chusteczek dla dzieci na granicy USA z Meksykiem okazała się próbą przemytu kokainy o wartości 11,8 mln dolarów. W poniedziałek Funkcjonariusze US Customs and Border Protection wydali komunikat, że przejęli narkotyki w piątek na moście Colombia-Solidarity na północ od miejscowości Laredo w stanie Teksas. Most łączy Teksas i meksykański stan Nuevo Laredo, który oddziela rzeka Rio Grande. Funkcjonariusze straży granicznej wysłali ciężarówkę z przyczepą, która twierdziła, że przewozi tylko chusteczki dla dzieci, do drugiej kontroli. Następnie inspekcja z użyciem psów doprowadziła do odkrycia 1,935 paczek o wadze 1,533 funtów domniemanej kokainy. “Ta konfiskata jest doskonałym przykładem zarządzania bezpieczeństwem na granicy i tego, jak pomaga zapobiegać dotarciu niebezpiecznych substancji do naszych społeczności” – powiedział w komunikacie Alberto Flores, dyrektor w Laredo Port of Entry. Zgodnie z komunikatem, funkcjonariusze przejęli narkotyki, a amerykańskie służby imigracyjne i celne (US Immigration and Customs Enforcement-Homeland Security Investigations) rozpoczęły śledztwo w tej sprawie.
Read more









