Polska: próba przemytu ponad 35 mln papierosów

0
Fot. Tobacco Reporter
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ponad 35 milionów sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, wartych około 27 milionów złotych przejęli funkcjonariusze CBŚP, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Krajowej administracji Skarbowej. 

Nielegalny towar został przemycony do Polski w naczepach trzech samochodów ciężarowych. Dwa tiry zostały zatrzymane na terenie Podlasia, trzeci samochód zatrzymano w województwie łódzkim. 

Gdyby papierosy trafiły na polski rynek, straty budżetu państwa wyniosłyby około 45 milionów złotych. 

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji, w ramach wspólnych 
działań w powiecie suwalskim wytypowali do kontroli dwa tiry na polskich numerach rejestracyjnych. W pierwszym z pojazdów w przestrzeni ładunkowej znajdowały się ustawione na paletach metalowe elementy zawierające konstrukcje okienne. W związku z podejrzeniem, iż kierowca przewozi ukryte nielegalne wyroby tytoniowe, zestaw skierowano do szczegółowej kontroli. Po prześwietleniu samochodu skanerem RTG, potwierdziło się, że w naczepie pomiędzy konstrukcjami okiennymi znajdują się ogromne ilości papierosów. W naczepie drugiego samochodu, według dokumentacji, przewożone były palety ze słoikami. 

Po odchyleniu zewnętrznej folii widoczne były paczki papierosów bez znaków akcyzy skarbowej.

W sumie funkcjonariusze Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili w dwóch naczepach prawie 1 milion 200 tysięcy paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy o szacunkowej wartości ponad 18 milionów złotych. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 29 milionów złotych. 

Wobec obu kierowców ciężarówek – obywateli Polski w wieku 30 i 33 lat – wszczęte zostało śledztwo, które nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Suwałkach. Mężczyźni decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za tak duży przemyt grozi im kara pobawienia wolności nawet do 10 lat. 

Równolegle tego samego zatrzymano trzeciego tira również przewożącego ogromne ilości nielegalnych papierosów. W wyniku 
przeszukania zestawu ciężarowego ujawniono ponad 11 milionów sztuk papierosów o szacunkowej wartości ponad 8 milionów 400 tysięcy złotych. 

Kierujący pojazdem obywatel Polski został tymczasowo aresztowany. Gdyby te papierosy trafiły do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 13 milionów 800 tysięcy złotych. 

Wśród zabezpieczonych papierosów znaczną część stanowiły papierosy tzw. ,,mentolowe”, których produkcja jest zabroniona na terenie Unii Europejskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!