USA: szef Pentagonu Lloyd Austin po spotkaniu z ministrem obrony Korei Południowej
Szef Pentagonu Lloyd Austin odbył doroczne robocze spotkanie z ministrem obrony Korei Południowej Suh Wookiem. Dyskutowano na temat wyzwań związanych z rosnącą potęgą wojskową Chin i ewoluującym zagrożeniem nuklearnym i rakietowym ze strony Korei Północnej. – Mamy obawy dotyczące zdolności militarnych, do jakich Chińska Republika Ludowa wciąż dąży. Chęć posiadania przez nią broni hipersonicznej zwiększa napięcia w regionie. Musimy mieć zdolność do obrony przed potencjalnymi zagrożeniami – powiedział sekretarz obrony USA. Dążenie Chin do pozbawienia USA dominującej pozycji w Azji wywołuje niepokój w Waszyngtonie. Według ekspertów testowany w lipcu pocisk hipersoniczny został opracowany w celu stworzenia przeciwwagi do amerykańskiej obrony przeciwrakietowej. Pekin zaprzeczył, że testowano broń hipersoniczną. Według chińskich władz próba dotyczyła pojazdu kosmicznego wielokrotnego użycia, a nie pocisku.
Read moreŁotwa – USA ostrzegają Rosję
Stany Zjednoczone zapowiadają sankcje gospodarcze na Rosję, jeśli ta zaatakuje Ukrainę. Mówił o tym na Łotwie amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Brał on udział w dwudniowym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO, a sytuacja na Ukrainie była głównym tematem spotkania. Przed inwazją na Ukrainę przestrzegli Rosję ministrowie wszystkich krajów NATO. Sojusz zapowiedział zdecydowane działania, choć szczegółów działań NATO nie podano. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zapowiedział z kolei, że jego kraj nałoży sankcje na Rosję w przypadku agresji na sąsiada. “Daliśmy Kremlowi jasno do zrozumienia, że odpowiemy w sposób zdecydowany, nakładając cały wachlarz sankcji gospodarczych, od jakich w przeszłości się powstrzymywaliśmy” – podkreślił. Blinken zapowiedział też, że NATO jest gotowe wzmocnić środki bezpieczeństwa na wschodniej flance, choć szczegółów nie podał. Amerykański polityk ma w najbliższych dniach spotkać się w Sztokholmie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Rosja od kilku tygodni wysyła na granicę z Ukrainą tysiące żołnierzy oraz ciężki sprzęt. Władze w Kijowie twierdzą, że Moskwa zmobilizowała 90 tysięcy żołnierzy. Kreml z kolei twierdzi, że uspokojenie sytuacji nie jest możliwe, bo Ukraina po drugiej stronie granicy także gromadzi swoje wojska. Do podobnego napięcia doszło wiosną tego roku. Wówczas konflikt udało się zażegnać drogą dyplomatyczną.
Read moreSzef MON rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA
Modernizacja armii oraz sytuacja na granicy polsko-białoruskiej- to główne tematy rozmowy telefonicznej ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem. “Dobra rozmowa telefoniczna z Sekretarzem Obrony. Rozmawialiśmy o modernizacji technicznej, rozwoju Sił Zbrojnych RP i szczegółach nowej strategii Stanów Zjednoczonych określonej w Global Posture Review. Poruszyliśmy także kwestie kryzysu na granicy polsko- białoruskiej oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionie, szczególnie na Ukrainie”- napisał na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.
Read moreŁotwa – szef NATO apeluje o reformę Sojuszu
Szef NATO wzywa do kompleksowych reform Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg mówił o tym w Rydze, gdzie rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów NATO poświęcone głównie ostatnim działaniom Białorusi i Rosji. Sekretarz generalny NATO powiedział w Rydze, że Sojusz musi dostosować się do realiów na świecie. Podkreślił, że NATO zostało stworzone, by bronić demokracji oraz praworządności i że musi przeciwstawiać się rosnącym w siłę krajom autorytarnym, takim jak Rosja i Chiny. Jens Stoltenberg zaznaczył, że Zachód jest atakowany w cyberprzestrzeni oraz poprzez dezinformację, a wrogowie demokracji są dzisiaj częścią demokratycznych społeczeństw. “W naszych krajach są ekstremiści i grupy polityczne, które nie szanują naszych demokratycznych wartości. Widzieliśmy to 6 stycznia, kiedy kongres USA został zaatakowany, by podważyć proces pokojowego przekazania władzy” – dodał Stoltenberg.Szef NATO podkreślił, że Zachód musi też inwestować w technologię i budować społeczeństwa, które są świadome zagrożeń. “Jednym kliknięciem można wyłączyć nasze sieci. Media społecznościowe mogą służyć dezinformacji, a pandemia potrafi sparaliżować nasze społeczeństwa” – dodał Jens Stoltenberg. W NATO trwają teraz prace nad szerokim programem reform Sojuszu, który ma być wcielony w życie do końca dekady. Projekt NATO 2030 zakłada m.in. zwiększenie siły dyplomatycznej Sojuszu oraz ścisłą współpracę krajów członkowskich w nowych technologiach.
Read moreUSA – Niemcy: dyskusja ws. sankcji przeciwko Nord Stream 2
Niemcy starają się przekonać amerykańskich senatorów, by nie nakładali nowych sankcji przeciwko Nord Stream 2. Tak wynika z dokumentów ambasady Niemiec w USA. Urzędnicy placówki argumentują, że sankcje będą zwycięstwem dla Putina i osłabiłyby wiarygodność amerykańskiego rządu. Na starania Berlina negatywnie zareagowała Ukraina. Jeden z doradców Wołodymyra Zełenskiego miał wyrazić szok, smutek i zakłopotanie niemieckimi próbami ratowania najniebezpieczniejszego geopolitycznego projektu Rosji. Już w październiku specjalny doradca Departamentu Stanu ds. bezpieczeństwa energetycznego Amos Hochstein ocenił, że rosyjskie działania w obliczu kryzysu energetycznego w Europie znajdują się bardzo blisko granicy używania energii jako broni. Zapisy, pozbawiające prezydenta USA możliwości odejścia od sankcji, znalazły się w wersji ustawy przegłosowanej przez Izbę Reprezentantów, ale nie wiadomo, czy uchwali je również Senat.
Read moreUE wzmocni partnerstwo z NATO
W odpowiedzi na kryzys na wschodniej granicy, Unia Europejska wzmocni partnerstwo z NATO. Zapowiedziała to w Wilnie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która wraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem spotkała się dziś z władzami Litwy. Podczas spotkania w Wilnie omówione zostały kwestie bezpieczeństwa w regionie i sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej z Białorusią. Ursula von der Leyen oświadczyła, że trwają prace nad zacieśnieniem współpracy między Unią Europejską i NATO. “Naszym celem jest odnowienie i zaktualizowanie politycznego zaangażowania na rzecz silnego partnerstwa Wspólnoty i Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedziała szefowa KE. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ostrzegał, że reżim Aleksandra Łukaszenki nie przestanie testować jedności państw zachodnich. “Jeśli sytuacja stanie się bardziej skomplikowana to nie wykluczamy konsultacji w sprawie czwartego artykułu NATO” – zapowiedział litewski przywódca. Jego zdaniem niepokojąca jest też mobilizacja wojsk rosyjskich przy ukraińskiej granicy. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Moskwę do deeskalacji tego typu działań. “To co widzimy to skoncentrowane siły, widzimy ciężką broń, uzbrojone jednostki wojskowe, widzimy artylerię, widzimy czołgi i drony, elektroniczne systemy obrony. Wreszcie obserwujemy dziesiątki tysięcy przygotowanych do walki żołnierzy” – zaznaczył Stoltenberg. Dodał, że jeśli Moskwa zdecyduje się na użycie siły to musi liczyć się z konsekwencjami i przypomniał, że po nielegalnym zaanektowaniu Krymu w 2014 roku, na Rosję nałożono ciężkie sankcje gospodarcze i finansowe.
Read moreB. Johnson: stoimy ramię w ramię z polskimi przyjaciółmi
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył, że z radością przyjął dziś na Dowing Street szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego. “Wielką Brytanię i Polskę łączy dłogotrwała przyjaźń. Stoimy ramię w ramię z naszymi polskimi przyjaciółmi wobec tych, którzy próbują destabilizować integralność granic Polski” – napisał na twitterze Boris Johnson po zakończeniu wizyty premiera Morawieckiego w Londynie. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z szefem brytyjskiego rządu potwierdził zrozumienie i sojuszniczą solidarność naszych państw, a także i wsparcie dla Polski ze strony Zjednoczonego Królestwa wobec wyzwań geopolitycznych. Po spotkaniu na Downing Street z premierem Borisem Johnsonem szef polskiego rządu podkreślał, że Warszawa i Londyn niemal identycznie oceniają aktualne wyzwania, w tym kryzys na granicy z Białorusią, i zagrożenia ze strony Rosji. Premierzy rozmawiali też o ewentualnych nowych sankcjach przeciwko Białorusi. Wizyta w Londynie to kolejny punkt Mateusza Morawieckiego na mapie trwającej ofensywy polskiej dyplomacji. Od niedzieli Mateusz Morawiecki spotkał się w dziewięciu krajach z jedenastoma przywódcami. Był między innymi w Berlinie, Paryżu, Wilnie i Budapeszcie. Głównym tematem rozmów jest kryzys graniczny z Białorusią i zagrożenie ze strony Rosji.
Read moreIllinois: najbogatszy mieszkaniec stanu zapowiedział wsparcie finansowe przeciwnika J.B. Pritzkera
Najbogatszy mieszkaniec Illinois Ken Griffin, zapowiedział całkowite wsparcie finansowe przeciwnika J.B. Pritzkera w przyszłorocznych wyborach o fotel gubernatora naszego stanu. Swoją deklarację miliarder złożył podczas Szczytu DealBook Online, zorganizowanego przez The New York Times, niespełna miesiąc po tym, gdy obóz J.B. Pritzkera nazwał go kłamcą. Griffin obarczył gubernatora odpowiedzialnością za roznącą przestępczość w Chicago i powiedział, że rozważa przeniesienie swojej firmy inwestycyjnej z Wietrznego Miasta. Podczas szczytu, miliarder nie wymienił, którego z przeciwników J.B. Pritzkera poprze. Jak dotychczas czterech republikanów zgłosiło oficjalnie chęć ubiegania się o nominację z ramienia swojej partii na stanowisko gubernatora Illinois: Gary Rabine z Bull Valley, senator stanu Darren Bailey z Xenia, były senator stanu Paul Schimpf z Waterloo i Jesse Sullivan z Petersburg. W ubiegłorocznym referendum, dotyczącym zmiany konstytucji Illinois i wprowadzenia stopniowanego podatku od dochodów, Ken Griffin wydał 53,75 miliona dolarów na kampanię sprzeciwiającą się proponowanej nowelizacji. J.B. Pritzker, który był pomysłodawcą zmiany naliczania podatków od dochodów, wydał 58 milionów dolarów. Ostatecznie, wyborcy opowiedzieli się za pozostawieniem jednolitego systemu podatkowego, co oznaczało przegraną gubernatora Illinois. Magazyn Forbes ocenia majątek Kena Griffina na 21 miliardów dolarów, a J.B. Pritzkera, spadkobiercy fortuny Hyatt Hotels, na 3,6 miliarda dolarów.
Read moreBiały Dom opublikował raport z badania okresowego J.Bidena
Biały Dom opublikował raport z okresowego badania lekarskiego Joe Bidena. Podsumowując jego wyniki prezydencki lekarz orzekł, że jest on zdrowy i może w pełnio wykonywać obowiązki głowy państwa. Dziś Joe Biden kończy 79 lat. Joe Biden przeszedł badania okresowe w wojskowym Centrum Medycznym imienia Waltera Reeda w Waszyngtonie. Tam tez wykonano mu rutynową kolonoskopię. Po powrocie do Białego Domu Biden powiedział, że czuje się świetnie. Kilka godzin później Biały Dom opublikował sześciostronicowe podsumowanie wyników badań dokonane przez prezydenckiego lekarza Kevina O’Connora. „Prezydent pozostaje zdrowym, pełnym wigoru 78-letnim mężczyzną, który jest w pełni zdolny do sprawowania z sukcesem obowiązków prezydenta” – ocenił O’Connor. Lekarz wskazał na dwa problemy zdrowotne – usztywniony chód i częste pochrząkiwanie. „Chód prezydenta wydaje się bardziej sztywny niż w przeszłości. On sam przyznaje, że odczuwa sztywność o poranku, która łagodnieje w ciągu dnia” – napisał lekarz. Częstsze niż w przeszłości odchrząkiwanie jest skutkiem przypadłości zwanej refluks żołądkowo-przełykowy. O’Connor poinformował też, że podczas kolonoskopii prezydentowi usunięto niegroźny polip. Joe Biden waży 83 kilogramy co przy jego wzroście oznacza, że jest na granicy nadwagi. Biały Dom poinformował, że podczas kolonoskopii Joe Biden był pod narkozą i zgodnie z konstytucyjnymi procedurami przekazał na ten czas władze wiceprezydent Kamali Harris, które pełniła jego funkcję przez godzinę i 25 minut.
Read moreUSA: prezydent Joe Biden dziś rano przekazał na godzinę władzę prezydencką Kamali Harris
Prezydent Biden na krótko przekazał władzę prezydencką wiceprezydent Kamali Harris. Stało sie to w piątek rano, gdy przeszedł rutynowy zabieg lekarski. Kolonoskopię przeprowadzono w Walter Reed National Military Medical Center. Kamal Harris stała się tym samym pierwszą kobietą sprawującą władzę prezydencką w historii Stanów Zjednoczonych. Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki wydała w piątek rano oświadczenie, w którym stwierdziła, że Kamala Harris będzie pracować ze swojego biura w Zachodnim Skrzydle. Biały Dom powiedział, że Joe Biden formalnie przesłał listy do senatora Patricka Leahy’ego, Demokraty z Vermont, przewodniczącego pro tempore Senatu i przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, informując ich o przekazaniu władzy o godzinie 10:10 i wznowieniu swoich obowiązków o godzinie 11:35 rano.
Read more









