UE wzmocni partnerstwo z NATO

0
265
ue nato
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W odpowiedzi na kryzys na wschodniej granicy, Unia Europejska wzmocni partnerstwo z NATO. Zapowiedziała to w Wilnie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która wraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem spotkała się dziś z władzami Litwy.

Podczas spotkania w Wilnie omówione zostały kwestie bezpieczeństwa w regionie i sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej z Białorusią. Ursula von der Leyen oświadczyła, że trwają prace nad zacieśnieniem współpracy między Unią Europejską i NATO. “Naszym celem jest odnowienie i zaktualizowanie politycznego zaangażowania na rzecz silnego partnerstwa Wspólnoty i Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedziała szefowa KE.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ostrzegał, że reżim Aleksandra Łukaszenki nie przestanie testować jedności państw zachodnich. “Jeśli sytuacja stanie się bardziej skomplikowana to nie wykluczamy konsultacji w sprawie czwartego artykułu NATO” – zapowiedział litewski przywódca. Jego zdaniem niepokojąca jest też mobilizacja wojsk rosyjskich przy ukraińskiej granicy.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Moskwę do deeskalacji tego typu działań. “To co widzimy to skoncentrowane siły, widzimy ciężką broń, uzbrojone jednostki wojskowe, widzimy artylerię, widzimy czołgi i drony, elektroniczne systemy obrony. Wreszcie obserwujemy dziesiątki tysięcy przygotowanych do walki żołnierzy” – zaznaczył Stoltenberg. Dodał, że jeśli Moskwa zdecyduje się na użycie siły to musi liczyć się z konsekwencjami i przypomniał, że po nielegalnym zaanektowaniu Krymu w 2014 roku, na Rosję nałożono ciężkie sankcje gospodarcze i finansowe.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!