Chicago: miasto wydało ponad 200 milionów dolarów na zapłacenie nadgodzin
Do końca sierpnia, władze Chicago wydały ponad 222 miliony dolarów na zapłacenie nadgodzin pracownikom miejskim. Większość pieniędzy przeznaczono na wynagrodzenia dla policjantów (blisko 100 milionów dolarów), strażaków (ponad 60 milionów dolarów), pracowników departamentu oczyszczania i naprawy ulic (blisko 15 milionów dolarów), transportu (blisko 6 milionów) oraz na służbę zdrowia. O zwrot części wydatków, władze miasta będą mogły ubiegać się od władz federalnych w ramach programu antykryzysowego CARES Act. Rzeczniczka prasowa Lori Lightfoot do spraw budżetu Kristen Cabanban powiedziała, że duża liczba nadgodzin to efekt niepokojów społecznych i pandemii koronawirusa. Burmistrz Wietrznego Miasta zapowiedziała już, że deficyt budżetowy Chicago na 2021 rok wyniesie ponad 1,2 miliarda dolarów. Aby zaradzić rosnącym wydatkom, Lori Lightfoot nie wyklucza podniesienia podatków od nieruchomości i zwolnień z pracy w departamentach miejskich.
Read moreUSA: dostał 4 miliony z pakietu antykryzysowego, kupił Lamborghini
Dostał miliony dolarów na utrzymanie miejsc pracy, zamiast tego kupił sobie Lamborghini. Amerykańska policja aresztowała mieszkańca Florydy, który podając fałszywe informacje uzyskał wypłatę z rządowego programu antykryzysowego związanego z epidemią koronawirusa. Po wybuchu epidemii koronawirusa amerykański Kongres uchwalił program ochrony miejsc pracy. Przewidziano w nim setki miliardów dolarów umarzalnych pożyczek dla firm, które ograniczą zwolnienia pracowników.29-letni David Hines z Miami wystąpił o 13,5 miliona dolarów, z czego zatwierdzono mu wypłatę 3 milionów 900 tysięcy. Gdy tylko pieniądze trafiły na jego konto Hines zaczął żyć jak król. Amerykanin przeniósł się do luksusowego hotelu w Miami Beach, kupował markowe produkty i udał się do salonu Lamborghini, gdzie nabył nowe auto za 320 tysięcy dolarów. Na pensje dla pracowników nie wydał z przyznanych mu pożyczek ani centa. Wczoraj Hines został aresztowany pod zarzutem składania fałszywych wniosków o rządową pomoc. Amerykańskie władze odzyskały 3 miliony 400 tysięcy dolarów i przejęły Lamborghini.
Read moreLori Lightfoot: plan pomocy dla mieszkańców dot. spłacania rat za nieruchomości
Burmistrz Chicago Lori Lightfoot ogłosiła przekierowanie 33 milionów dolarów z federalnego funduszu pomocy w odbudowie gospodarki po pandemii koronawirusa, na granty dla mieszkańców miasta borykających się z płaceniem rat za wynajem mieszkań i pożyczek zaciągniętych na zakup nieruchomości. Osoby, których roczny dochód nie przekracza 50 procent średniej zarobków w regionie, wynoszącej obecnie 67 tysięcy dolarów na dwuosobową rodzinę, mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości odpowiadającej od 3 do 6 miesięcznych rat czynszu. Podania o przyznanie pomocy należy zgłaszać drogą elektroniczną w terminie od 27 lipca do 10 sierpnia na stronie miasta Chicago pod adresem: chi.gov/housinghelp. Wnioski rozpatrywane będą przez miejski Departament Rodziny. Kolejne granty w wysokości 2 i 3 tysięcy dolarów będą oferowane przez Departament Mieszkalnictwa Chicago rodzinom, których roczny dochód nie przekracza 60 procent wspomnianej wcześniej średniej w regionie. Na 3,300 dolarów mogą także liczyć właściciele domów, których zarobki nie przekraczają 120 procent średniej. W tym ostatnim przypadku wnioski będą przyjmowane od 3 sierpnia, a pieniądze trafią bezpośrednio do pożyczkodawców. Lori Lightfoot zapowiedziała także działania, mające na celu zapewnienie darmowej pomocy prawnej rodzinom, którym grożą eksmisje, ale tylko tym, których dochód nie przekracza 60 procent średniej zarobków w regionie.
Read moreIDES prosi o zwrot części wypłaconych w wyniku pomyłki pieniędzy
Jak donosi grupa dziennikarzy śledczych ABC7 I-Team, kilku właścicieli biznesów i osób samozatrudniających się zostało poproszonych przez Stanowy Departament Zatrudnienia Illinois (IDES) o zwrot części wypłaconych im zasiłków dla bezrobotnych, przyznawanego w ramach programu Pandemic Unemployment Assistance (PUA). Przedstawiciele IDES twierdzą, że w wyniku pomyłki, zainteresowane podmioty gospodarcze otrzymały zbyt wysokie kwoty pieniędzy. Są to sumy od 3,200 do 8 tysięcy dolarów. Stanowy Departament Zatrudnienia poinformował także te same osoby o redukcji kwot ich przyszłych zasiłków. Wszyscy zainteresowani złożyli apelacje od decyzji IDES.
Read moreIllinois: ComEd zapłaci 200 milionów dolarów
ComEd zapłaci 200 milionów dolarów – to efekt ugody z władzami federalnymi kończący śledztwo w sprawie korupcji w Illinois. Chodzi o długoletni program przekupstwa, w który zamieszany jest marszałek stanowej Izby Reprezentantów, Michael Madigan. Firma przyznała, że organizowała pracę, zlecała podwykonawstwo i płatności związane z tymi pracami „dla różnych współpracowników wysokiego urzędnika w stanie Illinois’’. Ten “wybrany urzędnik’’ jest określony jako „Urzędnik publiczny A”. Odroczona umowa oskarżenia dla ComEd złożona w sądzie federalnym stwierdza, że „urzędnikiem państwowym A” jest szef Izby Reprezentantów Illinois, ale Madigan nie jest wymieniony z nazwiska.
Read morePolska: rekordowe wpływy do ZUS dzięki e-składce
Ponad 280 miliardów złotych wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na indywidualne rachunki składkowe w ubiegłym roku – powiedziała IAR prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Jest to o 9,4 procent więcej niż rok wcześniej. Prezes ZUS aznaczyła, że ta rekordowa suma wskazuje na bardzo dobrą sytuację gospodarczą kraju. Wyjaśniła, że średnio miesięcznie 2 miliony 600 tysięcy płatników wpłacało ponad 23 mliardy złotych. Prezes Gertruda Uścińska podkreśliła, że tak dobre wyniki są możliwe dzięki usprawnieniu poboru składek poprzez zmianę sposobu ich opłacania. Dzięki wprowadzeniu w 2018 roku indywidualnych numerów racunku przedsiębiorcy mogą dokonywać wpłat jednym przelewem na łączną kwotę wszystkich składek, jakie są zobowiązani odprowadzać. Podziałem składki zajmuje się sam ZUS. Wcześniej przedsiębiorca odprowadzał składkę na ubezpieczenie społeczne, składkę zdrowotną, kolejną na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. A jeśli zatrudniał osoby w szczególnych warunkach, kolejną składkę odprowadzał na Fundusz Emerytur Pomostowych. Prezes ZUS zaznaczyła, że dzięki wprowadzeniu e-składki płatnicy popełniają mniej błędów i są one szybko wykrywane. Dłużnicy błyskawicznie dowiadują się o zaległościach i w przypadku trudności ze spłatą mogą wejść z ZUS-em w układ ratalny. Według profesor Gertrudy Uścińskiej reforma poboru składek jest historycznym przedsięwzięciem, porównywalnym do reformy ubezpieczeń społecznych z 1999 roku.
Read more





