Polska: rekordowe wpływy do ZUS dzięki e-składce

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ponad 280 miliardów złotych wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na indywidualne rachunki składkowe w ubiegłym roku – powiedziała IAR prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Jest to o 9,4 procent więcej niż rok wcześniej.

Prezes ZUS aznaczyła, że ta rekordowa suma wskazuje na bardzo dobrą sytuację gospodarczą kraju. Wyjaśniła, że średnio miesięcznie 2 miliony 600 tysięcy płatników wpłacało ponad 23 mliardy złotych. Prezes Gertruda Uścińska podkreśliła, że tak dobre wyniki są możliwe dzięki usprawnieniu poboru składek poprzez zmianę sposobu ich opłacania. Dzięki wprowadzeniu w 2018 roku indywidualnych numerów racunku przedsiębiorcy mogą dokonywać wpłat jednym przelewem na łączną kwotę wszystkich składek, jakie są zobowiązani odprowadzać. Podziałem składki zajmuje się sam ZUS.

Wcześniej przedsiębiorca odprowadzał składkę na ubezpieczenie społeczne, składkę zdrowotną, kolejną na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. A jeśli zatrudniał osoby w szczególnych warunkach, kolejną składkę odprowadzał na Fundusz Emerytur Pomostowych. Prezes ZUS zaznaczyła, że dzięki wprowadzeniu e-składki płatnicy popełniają mniej błędów i są one szybko wykrywane. Dłużnicy błyskawicznie dowiadują się o zaległościach i w przypadku trudności ze spłatą mogą wejść z ZUS-em w układ ratalny. Według profesor Gertrudy Uścińskiej reforma poboru składek jest historycznym przedsięwzięciem, porównywalnym do reformy ubezpieczeń społecznych z 1999 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!