Orlen ma nowego szefa
Orlen ma nowego szefa. Rada nadzorcza spółki wybrała na to stanowisko Ireneusza Fąfarę, który kierował spółką córką Orlenu na Litwie – Orlen Lietuva. Był także prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego, a od 2020 roku zarządzał firmą z branży medycznej 4Cell Therapies. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie o specjalności Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze oraz studiów podyplomowych na Politechnice Łódzkiej. Odbył praktykę na giełdach we Frankfurcie i Dusseldorfie. Ukończył kursy z zakresu: finansów, rynków kapitałowych i systemów emerytalnych organizowane m.in. przez Związek Banków Szwajcarskich oraz Austriacki Bank Centralny. Posiada licencję maklera papierów wartościowych. Na początku lutego do dyspozycji rady nadzorczej spółki oddał się poprzedni prezes firmy Daniel Obajtek. Rada zdecydowała o jego dymisji.Pełniącym obowiązki szefa spółki został Witold Literacki. Orlen to wielobranżowy koncern, to największa firma w Europie Środkowo-Wschodniej, która zatrudnia prawie 65 tysięcy osób.Największym udziałowcem w firmie jest Skarb Państwa – ma 49,90 % udziału w kapitale.
Read morePolska: politycy o odwołaniu Daniela Obajtka ze stanowiska prezesa Orlenu
Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa PKN Orlen. Decyzją Rady Nadzorczej spółki, obowiązki będzie pełnił do 5 lutego. Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej powiedział, że to dobra i oczekiwana decyzja. Jego zdaniem, umożliwi to płynne przejęcie spółki. Decyzję o odwołaniu Daniela Obajtka podjęła Rada Nadzorcza powołana przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy jeszcze za rządów PiS. Wkrótce może podzielić los prezesa. 6 lutego zbierze się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które dokona zmian w Radzie Nadzorczej. Zdaniem Michała Urbaniaka z Konfederacji, decyzja o odwołaniu Daniela Obajtka była do przewidzenia, choć przypomina, że miało dojść do niej dużo wcześniej – prezes Orlenu zapowiadał, że odejdzie, gdy powstanie rząd Donalda Tuska. Były poseł Konfederacji uważa, że ocena Daniela Obajtka nie jest jednoznaczna. Zauważa, że był on “żołnierzem politycznym” Jarosława Kaczyńskiego, ale miał też pewien zmysł biznesowy, o czym świadczy chęć stworzenia silnego przedsiębiorstwa w strategicznym sektorze gospodarki. Daniel Obajtek zapewniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że jego działania w koncernie, w tym badana przez prokuraturę fuzja z Lotosem były niezbędne. Zaznaczył, że “dalszy rozwój Orlenu, jego dobre imię oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski zawsze było dla mnie priorytetem”.
Read moreOrlen przejął 267 stacji paliw w Austrii
Orlen przejął 267 stacji paliw w Austrii działających pod marką Turmöl. Tym samym liczba stacji należących do spółki – w 7 krajach – w Polsce i w regionie zwiększyła się do prawie 3,5 tysiąca. Koncern rozważa dalsze przejęcia w regionie. Dzięki zakupie austriackich stacji, Orlen jest jedną z trzech największych sieci paliwowych w Austrii, Ma blisko 10 procent udziałów w rynku detalicznym. Spółka planowała do 2030 roku mieć blisko 3 i pół tysiąca stacji. Plan ten jest zrealizowany w 98 procentach. Posiada 3439 stacji – najwięcej w Polsce 1931, 1508 na rynkach zagranicznych: w Niemczech 607, Czechach 436, na Słowacji, Węgrzech, Litwie i od niedawna w Austrii.Spółka, którą przejął w Austrii dysponuje także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych w 34 lokalizacjach. Orlen rozważa dalsze przejęcia w regionie.
Read morePrezes Orlenu: nie przewidujemy wzrostu cen paliw w najbliższych tygodniach
Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że koncern nie przewiduje wzrostu cen paliw w najbliższych tygodniach. Dodał, że tak duża grupa jak Orlen musi patrzeć na gospodarkę, bo “stabilna gospodarka to stabilny koncern”. Daniel Obajtek wymienił powody, dzięki którym spółka ma możliwość kontynuowania dotychczasowej polityki cenowej. “Na politykę cenową patrzymy z perspektywy długoterminowej, dlatego nie przewidujemy, żeby w ciągu najbliższych tygodni cena na stacjach wzrosła. Mamy potencjał, żeby tak robić dzięki fuzji, mamy większe możliwości negocjacyjne, jesteśmy też bardziej odporni na zawirowania na rynkach, posiadamy dostawy ropy z różnych kierunków, mamy kontrakty długoterminowe. Zbudowaliśmy też silne kompetencje handlowe i musimy również patrzyć na popyt” – wyjaśnił. Prezes Orlenu, odnosząc się do zarzutów części polityków, że obecne ceny na stacjach to ruch przedwyborczy stwierdził, że “opozycja próbuje manewrować ceną paliw, próbuje wzbudzać panikę”. “To właśnie opozycja próbuje rozchwiać kwestię ceny paliw, to samo robiła w trakcie agresji Rosji na Ukrainę twierdząc, że paliwa będą po 15, po 10 złotych, nie będzie ich. To samo mówili w przypadku węgla czy też gazu” – podkreślił. Daniel Obajek ocenił, że to “nienormalne” działania polityczne, bo “jest coś takiego jak polska racja stanu, polskie bezpieczeństwo”.”Żaden polityk nie powinien takimi rzeczami i takimi emocjami się kierować” – dodał. Daniel Obajtek zaznaczył, że robienie zapasów paliwa jest niepotrzebne. Przypomniał, że koncern informował wielokrotnie, iż gromadzone teraz paliwo nie jest przeznaczone do użytku zimą. “My od listopada będziemy blendować, dodawać dodatki do paliwa, które będzie bardziej odporne na okres zimowy” – podkreślił. Prezes koncernu, pytany o wydarzenia w Izraelu, powiedział, że spółka przygląda się rozwojowi sytuacji i jeżeli w przyszłości będzie taka potrzeba, to polityka cenowa będzie korygowana. “Na razie takich przesłanek nie ma” – zaznaczył. Dodał, że “wahania na rynku są bardzo częste, ale taki koncern musi patrzeć na politykę cenową z dłuższej perspektywy”.
Read moreOrlen rozszerza działalność w Norwegii
Orlen rozszerza działalność w Norwegii. W Stavanger koncern podpisał porozumienie z norweskim Horisont Energi AS dotyczące potencjalnej współpracy przy jednym z najbardziej zaawansowanych projektów magazynowania CO2 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Polska spółka obejmie 50 procent udziałów w złożu Polaris na Morzu Barentsa. Dzięki temu będzie operatorem tego złoża. Grupa zamierza zaoferować klientom nowe usługi związane z odbiorem i zarządzaniem przemysłowymi emisjami dwutlenku węgla. Jej przedstawiciele podkreślają, że do rozwoju tych usług Orlen zamierza wykorzystać doświadczenia zebrane na Morzu Barentsa. Norwegia jest jednym z liderów w rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. “Magazynowanie CO2 w Polsce, m.in. pod dnem Morza Bałtyckiego, będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności krajowego przemysłu w branżach obarczonych wysokimi kosztami emisji” – powiedział prezes Grupy Daniel Obajtek i dodał, że działanie na złożu Polaris to nabywanie niezwykle ważnych doświadczeń. Szef Rady Dyrektorów Horisont Energi Gabriel Clemens ocenił, że to ważny dzień dla wszystkich firm zajmujących się wychwytywaniem i magazynowaniem CO2. “Zmiany klimatu wymagają efektywnego działania na wielu polach – w zakresie efektywności energetycznej, w zakresie zielonego prądu, technologii takich jak zielony wodór, ale tez jednostki do wychwytywania i magazynowania CO2” – dodał. Zgodnie ze strategią Orlenu do 2030 roku Koncern chce mieć możliwość magazynowania lub zagospodarowania 3 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Grupa ma udziały w 91 koncesjach w Norwegii. Obecnie prowadzi wydobycie z 18 złóż.
Read morePolska: PiS o znaczeniu Orlenu dla bezpieczeństwa państwa
Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka podkreśla rolę spółki paliwowej Orlen dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.W podwarszawskiej bazie paliw Orlen-Mościska sztab Prawa i Sprawiedliwości zainaugurował akcję “4 x Nie. Tusk = Wyprzedaż Majątku”, związaną z referendum. Jedno z pytań, na które odpowiedzą Polacy w ogólnokrajowym referendum, będzie dotyczyło wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw. Andrzej Śliwka podkreślił, że dzięki działaniom rządu i zarządu Orlenu, znaczenie tej spółki w ostatnim czasie wzrosło. Powiedział, że w wyniku połączenia Orlenu z Lotosem, PGNiG-iem oraz Energą znacznie wzmocnił się udział Skarbu Państwa w sektorze energetycznych.Także wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podkreślił wagę referendalnego pytania o przyszłość państwowych spółek. Ogólnokrajowe referendum zaplanowano na 15 października. Tego dnia odbędą się też wybory parlamentarne.
Read moreŚmiertelny wypadek w płockim Orlenie – 2 osoby nie żyją
Dwie osoby zginęły w wypadku, do którego doszło w Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen w Płocku. Biuro prasowe koncernu poinformowało, że zapalił się piec na instalacji Hydroodsiarczania Gudronu, która była uruchamiana po planowanym remoncie. “Zakładowa straż pożarna oraz odpowiednie służby PKN Orlen niezwłocznie podjęły działania ratownicze, co umożliwiło ugaszenie pożaru w ciągu pół godziny” – poinformowano w komunikacie. Koncern zapewnia, że rodziny ofiar objęte zostały pomocą psychologiczną. “Wszystkie pozostałe osoby przebywające na miejscu zdarzenia są bezpieczne, nie odniosły obrażeń i również objęte zostały pomocą psychologiczną. W gotowości pozostaje Fundacja Orlen, która w kolejnym kroku będzie w kontakcie z rodzinami ofiar i udzieli im wszelkiego niezbędnego wsparcia” – dodano. Komisja do zbadania okoliczności zdarzenia Obecny na miejscu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powołał specjalną komisję, która szczegółowo przeanalizuje okoliczności zdarzenia. Spółka pozostaje w kontakcie ze wszystkimi właściwymi służbami, aby jak najszybciej ustalić przyczyny wypadku. Firma zapewnia, że niezwłocznie po wystąpieniu zdarzenia odpowiednie służby ochrony środowiska przeprowadziły badania, które nie zarejestrowały przekroczeń norm jakości powietrza. Kondolencje od wicepremiera Sasina w mediach społecznościowych Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin złożył kondolencje rodzinom ofiar wypadku w płockim Orlenie. “Bardzo smutna wiadomość. W wyniku wybuchu w zakładzie PKN Orlen w Płocku zginęły dwie osoby. Wyrazy współczucia dla rodzin i bliskich” – napisał polityk w mediach społecznościowych. W związku z tym, że do zdarzenia doszło na wyłączonej z procesów produkcyjnych i uruchamianej po remoncie instalacji, Zakład Produkcyjny w Płocku pracuje bez zakłóceń.
Read morePolska: Orlen i PGNiG uzgodniły plan połączenia
PKN Orlen i PGNiG uzgodniły plan połączenia spółek, które nastąpi poprzez wymianę akcji. Plan zostanie wdrożony po decyzjach, które zostaną podjęte podczas Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy obydwu spółek. “Połączenie PGNiG z PKN ORLEN będzie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju branży paliwowo-energetycznej oraz wzmocni bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Pozwoli na zwiększenie możliwości inwestycyjnych oraz poprawi pozycję negocjacyjną połączonego koncernu, co wpłynie na dalszą poprawę bezpieczeństwa surowcowego kraju” – podaje w komunikacie Orlen. Plan tzw. przeniesienia poprzez przejęcie przewiduje, że cały majątek PGNiG zostanie przeniesiony na PKN ORLEN w zamian za akcje, które płocki koncern przyzna akcjonariuszom PGNiG. Emisja akcji połączeniowych, które trafią do dotychczasowych akcjonariuszy PGNiG podwyższy kapitał zakładowy PKN ORLEN. W planie połączenia określony został parytet wymiany akcji. Akcjonariusze PGNiG, w zamian za posiadane akcje spółki, otrzymają nowo emitowane akcje PKN ORLEN w stosunku 0,0925 do 1. Oznacza to, że za każdą akcję PGNiG akcjonariusz otrzyma 0,0925 akcji PKN ORLEN. Liczba przyznanych akcji będzie stanowić liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki akcji połączeniowych, które zostaną zatrzymane w nowo utworzonym koncernie, akcjonariusze PGNiG otrzymają dopłaty na zasadach określonych w planie połączenia.
Read morePolska – Orlen: 100 proc. ropy w rafinerii w Możejkach z kierunku innego niż rosyjski
Należąca do PKN Orlen rafineria w Możejkach na Litwie nie sprowadza już ropy naftowej z Rosji. Jak powiedział Polskiemu Radiu prezes koncernu Daniel Obajtek, firma konsekwentnie od pięciu lat realizuje strategię dywersyfikacji. Szef PKN Orlen zaznaczył, że w wyniku tych działań udało się zmarginalizować znaczenie rosyjskiej ropy w działaniach petrochemicznej spółki. “Zaczynaliśmy od prawie 100 procent ropy REPCO z Rosji, a dziś, w całym systemie Orlenu – to Polska, rafineria w Możejkach, dwie rafinerie w Czechach – mamy 70 proc. ropy spoza kierunku rosyjskiego. Jeżeli mówimy o rafinerii w Możejkach, to od 14 marca 100 procent ropy idzie z zupełnie innego kierunku” – podkreślił. Daniel Obajtek dodał, że obecnie w rafinerii Możejkach wykorzystywany jest surowiec pochodzący z Morza Północnego, Nigerii, Angoli, Zatoki Perskiej i ze Stanów Zjednoczonych. Prezes PKN Orlen przebywa dziś z wizytą na Litwie. W planie spotkań jest m. in. rozmowa z premier Ingridą Szimonyte. Daniel Obajtek zapewnił, że współpraca z władzami w Wilnie układa się bardzo dobrze, a PKN Orlen planuje kolejne inwestycje w sektor energetyczny na Litwie.
Read morePolska: PKN Orlen uruchomił 200 automatów paczkowych
PKN Orlen ma nową usługę – to Orlen Paczka. Firma uruchomiła 200 automatów paczkowych. Do końca roku będzie ich 500. W przyszłym roku ma działać dwa tysiące tego typu urządzeń. Automaty są czynne przez całą dobę. Klienci mają trzy dni na odebranie przesyłek. Prezes koncernu Daniel Obajtek powiedział, że detal dla PKN Orlen jest jednym z ważniejszych elementów biznesu. Przypomniał, że do 2030 roku zainwestuje w tę działalność około 11 miliardów złotych. Członkini zarządu PKN Orlen Patrycja Klarecka dodała, że Orlen bardzo uważnie śledzi trendy konsumenckie. Nowa usługa jest odpowiedzią na zapotrzebowania rynku. Wyjaśniła, że aplikacja mobilna “ORLEN Paczka” jest dostępna na urządzenia z systemem IOS i Android. Umożliwia ona śledzenie statusu zamówionej przesyłki, odebranie jej w całej sieci punktów oraz bezdotykowe otwieranie skrytki w automatach bez konieczności oczekiwania w kolejce. Automaty działają między innymi w Warszawie, Krakowie, Płocku, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i miastach Aglomeracji Śląskiej.
Read more



