Nowy Jork: porozumienie z dystrybutorami opioidów i odszkodowanie dla mieszkańców na kwotę miliarda dolarów

Według biura nowojorskiej prokurator generalnej Letitii James, trzech dystrybutorów opioidów doszło do porozumienia z władzami Nowego Jorku na wypłatę odszkodowań mieszkańcom stanu na łączną kwotę 1,1 miliarda dolarów.  W wydanym oświadczeniu prokurator Letitia James napisała, że w ciągu ostatnich dwóch dekad James McKesson Corporation, Cardinal Health Inc. i Amerisource Bergen Drug Corporation „rozprowadzały opioidy bez względu na panujący kryzys i spustoszenie jakie te siały w niezliczonych społecznościach w całym Nowym Jorku i w pozostałej części kraju, zabijając setki tysięcy naszych przyjaciół i członków rodzin i uzależniając kolejne miliony osób”.  Pieniądze zostaną wypłacone w ciągu następnych 17 lat, przy czym pierwsza wypłata nastąpi we wrześniu.  Na mocy porozumienia sądowego, trzy firmy zgodziły się na monitorowanie wysyłek opioidów w przyszłości przez niezależny organ nadzorujący dystrybucję lekarstw do aptek. McKesson, Cardinal i Amerisource Bergen zostały pozwane przez stan Nowy Jork w 2019 roku w ramach rozległego pozwu przeciwko producentom i dystrybutorom farmaceutycznym. W czerwcu na wypłatę odszkodowania w wysokości 230 milionów dolarów zgodziła się firma Johnson & Johnson. Kilku innych pozwanych firm, w tym Purdue Pharma i Rochester Drug Cooperative, ogłosiły bankructwo, a sprawy przeciwko nim toczą się w sądach upadłościowych.

Read more

Okręt ORP Wodnik w Nowym Jorku

Okręt polskiej marynarki wojennej, ORP Wodnik, odbywa wizytę w porcie w Nowym Jorku. W czwartek na pokładzie statku odbyło się uroczyste powitanie zorganizowane przez załogę, konsulat RP w Nowym Jorku, oraz ataszat Sił Zbrojnych RP w USA. Wśród gości honorowych byli przedstawiciele sojuszniczych placówek i organizacje polonijne.  „Jesteśmy świadkami historycznej chwili, kiedy to treningowy okręt wojskowy pod polską banderą przypłynął i zadokował z pięknym widokiem na Manhattan” – mówił konsul Adrian Kubicki. Komandor Paweł Ogórek, dowódca okrętu ORP Wodnik wyjaśnił: “Jest to okręt szkolny polskiej marynarki wojennej, szkolny to znaczy, że zabezpieczamy praktyczne szkolenie podchorążych akademii marynarki wojennej w Gdyni, przyszłych oficerów.” ORP Wodnik odbywa rejs szkoleniowy ze 120 kadetami z Polski oraz Kataru i Jemenu. Po przepłynięciu Atlantyku cumował w Miami, obecnie w Nowym Jorku, a przed powrotem do Gdyni popłynie do kanadyjskiego Halifaxu.   Attache sił zbrojnych RP, gen Cezary Wisniewski podkreślił znaczenie wizyty: „Dla mnie jako szefa placówki dyplomatycznej wojskowej w Waszyngtonie to jest świetne narzędzie do promocji relacji wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi”. Dodał, że ostatnie cztery lata były pasmem sukcesów w tej współpracy na polu armii naziemnej i lotnictwa, więc wizyta jednostki marynarki wojennej ma również znaczenie.

Read more

Nowy Jork – sąd: ława przysięgłych uznała chicagowskiego bankiera winnym przekupstwa

We wtorek ława przysięgłych sądu federalnego na nowojorskim Manhattanie uznała chicagowskiego bankiera Stephena Calka winnym przekupstwa. Były dyrektor Federal Savings Bank umożliwił Paulowi Manafortowi uzyskanie 16 milionów dolarów pożyczki, zanim były kierownik kampanii Donalda Trumpa pomógł mu zaaranżować rozmowę o pracę z prezydentem USA. Zdarzenie miało miejsce w 2016 roku. Według prokuratury były bankier umożliwił Manafortowi otrzymanie pożyczek, do których ten nie był uprawniony, w nadziei, że Paul Calk zdobędzie stanowisko wysokiego szczebla w administracji Trumpa. Do rozmowy Calka doszło, ale były bankier nie został zatrudniony w Białym Domu. Ogłoszenie wyroku w sprawie Paula Calka ma nastąpić 10 stycznia.

Read more

USA – Nowy Jork: Departament Sprawiedliwości oskarżył czterech Irańczyków o spiskowanie w celu porwania dziennikarki

Departamentu Sprawiedliwości USA oskarżył czterech Irańczyków, rzekomo agentów wywiadu w Teheranie, o spiskowanie w celu porwania nowojorskiej dziennikarki i działaczki na rzecz praw człowieka Masihy Alinejad. Kobieta od lat współpracuje z finansowanym przez rząd amerykański serwisem w języku perskim „Głos Ameryki”. Alinejad, powiedziała, że od 8 miesięcy współpracuje w tej sprawie z Federalnym Biurem Śledczym.  Irańscy agenci wynajęli prywatnych detektywów na Manhattanie, aby nadzorowali Alinejad i jej rodzinę, twierdząc, że jest ona zaginioną osobą z Dubaju, która uciekła z kraju, aby uniknąć spłaty długu. Zbadali także, w jaki sposób mogliby wywieźć dziennikarkę z Nowego Jorku łodzią płynącą do Caracas. Poszukiwanym Irańczykom, jeśli zostaną złapani i skazani, grozi dożywocie.

Read more

Nowy Jork: mistrz jedzenia hot dogów, 76 sztuk w ciągu 10 minut

Joey „Jaws” Chestnut nadal niepokonany. Mistrz jedzenia hot dogów pobił własny rekord świata w ilości pochłoniętych bułek z parówką. Na corocznych mistrzostwach w tej konkurencji, rozegranych tradycyjnie w Nowym Jorku, w obecności blisko 5 tysięcy kibiców, w ciągu 10 minut zjadł aż 76 hot dogów. Była to jego 14 wygrana w tej imprezie. Wśród pań zwyciężyła Michelle Lesco. W ciągu 10 minut Amerykanka pochłonęła blisko 31 hot dogów. 

Read more

Nowy Jork – Rudy Giuliani: sąd apelacyjny zawiesił stanową licencję prawniczą prawnikowi Trumpa

Sąd apelacyjny Nowego Jorku zawiesił stanową licencję prawniczą Rudy’ego Giulianiego. 5-osoby panel uznał, że były burmistrz tego miasta skłamał, argumentując, że wybory prezydenckie w 2020 roku zostały skradzione jego klientowi, byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi. W wydanym oświadczeniu członkowie sądu apelacyjnego napisali, że „znaleziono niepodważalne dowody na fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia Gulianiego, skierowane do sądów, prawodawców i opinii publicznej, podważające ważność wyboru na urząd prezydenta USA Joe Bidena. Uznajemy, że postępowanie pozwanego zagraża interesowi publicznemu i uzasadnia tymczasowe zawieszenie prawa do wykonywania zawodu prawnika”.   Sąd stwierdził, że Giuliani złożył wiele fałszywych oświadczeń na temat głosowania w Arizonie, Georgii i Pensylwanii, w tym, o setkach tysięcy głosów osób nieobecnych. Sąd odrzucił argument prawników reprezentujących Giulianiego, że śledztwo w sprawie jego zachowania naruszyło jego konstytucyjne prawo do wolności słowa.  Zawieszenie Giulianiego wchodzi w życie natychmiast, w oczekiwaniu na dalsze postępowanie przed komisją ds. skarg adwokackich.

Read more

Nowy Jork: prawybory na burmistrza wyłaniają głównego faworyta i kontrkandydata

W Nowym Jorku odbyły się prawybory na burmistrza. Według wstępnych wyników o zwycięstwo w jesiennych wyborach powalczą Demokrata Eric Adams i Republikanin z polsko-włoskimi korzeniami Curtis Sliwa. Prawybory na burmistrza miasta w praktyce wyłaniają faworyta do objęcia władzy w mieście po obecnym burmistrzu Billu de Blasio, który kończy swoją ostatnią możliwą kadencję. W Nowym Jorku faworytem do zwycięstwa jest kandydat Demokratów. Pierwszy raz w prawyborach zastosowano metodę głosowania rankingowego. To system, w którym każdy wyborca może zaznaczyć do pięciu kandydatów na każde stanowisko – w prawyborach odbywało się też głosowanie m.in. na członków Rady Miejskiej, prokuratora okręgowego Manhattanu oraz rzecznika praw obywatelskich. Wydłuża to proces liczenia. Według wstępnych wyników Eric Adams w prawyborach pokonał 12 konkurentów związanych z Demokratami. Z kolei Curtis Sliwa rywalizował z jednym Republikaninem. Czołowym wątkiem kampanii był wzrost przestępczości w Nowym Jorku. Curtis Sliwa pochodzi z katolickiej, polsko-włoskiej rodziny i jest założycielem społecznej organizacji Guardian Angels, której misją jest przeciwdziałanie przestępczości ulicznej. W kampanii zdobył poparcie byłego burmistrza Nowego Jorku kojarzonego ze skutecznym zwalczeniem przestępczości Rudy’ego Giulianiego.  Eric Adams ma długi staż w strukturach policji Nowego Jorku. Od ponad 20 lat jest zaangażowany w politykę lokalną i stanową. Od 2013 roku jest prezydentem dzielnicy Brooklyn.Oficjalne wyniki będą znane 6 lipca, gdy Miejska Komisja Wyborcza poda wyniki głosowania korespondencyjnego.

Read more

Nowy Jork: jedna z ostatnich złotych monet jakie trafiły do obiegu sprzedana za blisko 20 milionów dolarów

Jedną z ostatnich złotych monet, jakie kiedykolwiek trafiły do obiegu w Stanach Zjednoczonych, sprzedano we wtorek w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku za rekordową kwotę 18,9 miliona dolarów. Wyjątkowo rzadki „Double Eagle” z 1933 roku jest obecnie najcenniejszą monetą, jaka kiedykolwiek została zlicytowana, prawie podwajając poprzedni rekord. Nominalna wartość monety wynosi 20 dolarów. Tylko niewielka ich liczba weszła na rynek. W 1944 roku Secret Service uznało, że każda z nich znaleziona w rękach kolekcjonerów zostanie uznana za skradzioną. Sprzedana we wtorek moneta jest jedyną, którą może legalnie posiadać osoba prywatna.  Oprócz „Double Eagle” wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów cieszyły się na wtorkowej aukcji: znaczek z byłej kolonii brytyjskiej i arkusz amerykańskich znaczków pocztowych wydrukowanych z unikalnym błędem. Pochodzący z Gujany Brytyjskiej znaczek sprzedano za 8,3 miliona dolarów, a bloczek 4 znaczków amerykańskiej poczty lotniczej, datowanych na rok 1918 za 4,9 miliona dolarów.

Read more

Nowy Jork: prezent z Francji z okazji Dnia Niepodległości

Nowojorczycy czekają na prezent-niespodziankę z okazji Dnia Niepodległości. Chodzi o drugą Statuę Wolności wysłaną przez Francję. Nowy posąg z brązu, nazywany „młodszą siostrą”, jest kopią wykonaną w skali 1 do 16, prawdziwej, stojącej na Liberty Island, Statuy Wolności. W miniony poniedziałek w Paryżu, podczas specjalnej ceremonii, pomnik został załadowany do specjalnego kontenera w Narodowym Muzeum Sztuki i Rzemiosła (CNAM), gdzie od 2011 roku był wystawiony w ogrodzie. Posąg o wadze ponad 450 kilogramów i wysokości zaledwie 3 metrów został wykonany w 2009 roku. Jest to dokładna replika oryginalnego gipsowego modelu z 1878 roku zachowanego przez muzeum. „Posąg symbolizuje wolność i światło na całym świecie” – powiedział Olivier Faron, generalny administrator CNAM. „Chcemy wysłać bardzo prostą wiadomość: nasza przyjaźń ze Stanami Zjednoczonymi jest bardzo ważna, szczególnie w tej chwili. Musimy zachować i bronić naszej przyjaźni”, dodał Olivier Faron. Podróż „młodszej siostry” rozpocznie się śladami oryginalnego posągu już 19 czerwca. Załadowana zostanie na statek w portowym mieście Le Havre i 1 lipca dotrze do Nowego Jorku. Jej ostatecznym celem będzie Waszyngton DC. Tam, przez kolejne 10 lat, „młodsza siostra” będzie eksponowana w rezydencji ambasadora Francji w USA.

Read more

Nowy Jork – sierżant USA Corey Speck: uroczystość przyjęcia do Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej

Sierżant armii Stanów Zjednoczonych Corey Speck, który w 2009 roku ocalił życie rannemu polskiemu żołnierzowi kapralowi Marcinowi Kulasowi, podczas polsko-amerykańskiej operacji odparcia ataku Talibanu w Afganistanie, został w czwartek przyjęty do Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Uroczystość miała miejsce w konsulacie RP w Nowym Jorku. Stowarzyszenie Weteranów, SWAP, to ponad 100-letnia polska organizacja zapoczątkowana przez polonijnych ochotników, którzy tworzyli Armię gen. Hallera ku odzyskaniu niepodległości. Konsul generalny Adrian Kubicki otwierając uroczystość wspomniał, że sierżant Speck staje się kolejnym przykładem polsko-amerykańskiego sojuszu i braterstwa broni, dołączając do wspólnych bohaterów takich jak Kościuszko, gen. Pułaski czy gen. Kukliński. „Jestem zaszczycony. Uratowanie kpr. Kulasa zmieniło również moje życie. Zacząłem badać pochodzenie mojej rodziny. Okazało się, że sam wywodzę się od polskich emigrantów” – mówił sierżant Speck po złożeniu przysięgi SWAP. Sierżant Corey Speck wraz z Marcinem Kulasem są bohaterami ekranizacji „Weterani. Wyrwani śmierci”, świadectwa serii polsko-amerykańskich operacji wojskowych i heroicznych akcji wzajemnego wsparcia. W spotkaniu w konsulacie, oprócz przedstawicieli dyplomacji Rzeczypospolitej i zarządu Stowarzyszenia Weteranów, uczestniczyli także członkowie Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, Klubów Gazety Polskiej, oraz ekipa prasowa realizująca przyszły film o sierżancie Speck’u i polsko-amerykańskim braterstwie broni. Przedstawiciele konsulatu i SWAPu oraz sierżant Speck zostali uhonorowani ryngrafami Komitetu upamiętniającymi Pomnik Żołnierzy Niezłomych odsłoniętego w Amerykańskiej Częstochowie, w stanie Pensylwania, przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Read more