Nowy Jork: jedna z ostatnich złotych monet jakie trafiły do obiegu sprzedana za blisko 20 milionów dolarów

0
Fot. Smithsonianmag/SquareMoose / Sotheby's
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Jedną z ostatnich złotych monet, jakie kiedykolwiek trafiły do obiegu w Stanach Zjednoczonych, sprzedano we wtorek w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku za rekordową kwotę 18,9 miliona dolarów. Wyjątkowo rzadki „Double Eagle” z 1933 roku jest obecnie najcenniejszą monetą, jaka kiedykolwiek została zlicytowana, prawie podwajając poprzedni rekord. Nominalna wartość monety wynosi 20 dolarów. Tylko niewielka ich liczba weszła na rynek. W 1944 roku Secret Service uznało, że każda z nich znaleziona w rękach kolekcjonerów zostanie uznana za skradzioną. Sprzedana we wtorek moneta jest jedyną, którą może legalnie posiadać osoba prywatna. 

Oprócz „Double Eagle” wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów cieszyły się na wtorkowej aukcji: znaczek z byłej kolonii brytyjskiej i arkusz amerykańskich znaczków pocztowych wydrukowanych z unikalnym błędem.

Pochodzący z Gujany Brytyjskiej znaczek sprzedano za 8,3 miliona dolarów, a bloczek 4 znaczków amerykańskiej poczty lotniczej, datowanych na rok 1918 za 4,9 miliona dolarów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!