Illinois: spłonął zabytkowy kościół St. Paul Lutheran Church w Beecher

Spłonął zabytkowy kościół St. Paul Lutheran Church w Beecher na dalekich południowych przedmieściach Chicago. Do zdarzenia doszło o godzinie 2 po południu w niedzielę. W gaszeniu ognia, który najprawdopodobniej wybuchł w wieży świątyni, udział wzięło 14 zastępów straży pożarnej. Nikt nie został ranny. Na terenie kościoła odbywał się coroczny Oktoberfest.  Ponad 150-letnia świątynia pojawiła się w filmie Toma Hanksa pt. „Droga do zatracenia” z 2002 roku.  

Read more

Chicago: anonimowa akcja odkupywania broni w kościele św. Sabiny

Począwszy od dzisiaj, do końca tygodnia, w godzinach o 8 rano do 4 po południu, w kościele pod wezwaniem Św. Sabiny w Chicago, przeprowadzana będzie anonimowa akcja odkupywania broni i amunicji od osób poniżej 25 roku życia. W zależności od rodzaju broni, osoba ją zdająca otrzyma 100 lub 200 dolarów, a za każdy magazynek broni – 20 dolarów. Odkupiona broń zostanie przekazana policji.

Read more

Kanada: spłonął “Polski Kościół”, zabytkowa świątynia z XX wieku

Spłonął rzymskokatolicki kościół położony niedaleko jeziora Redberry, 70 mil na północny zachód od Saskatoon w Kanadzie. Zabytkowa świątynia znana była jako „Polski Kościół”. Umieszczona przy wejściu tablica mówi, że kościół Świętej Trójcy był otwarty w latach 1909 – 1985. Chociaż świątynia nie była już używana to w ostatnich latach doszło do jej odrestaurowania. Nie jest znana przyczyna pożaru. W oświadczeniu wydanym w piątek premier prowincji Saskatchewan Scott Moe wyraził smutek i zaniepokojenie incydentem. W minionych tygodniach doszło do kilku podpaleń kościołów w Kanadzie. Przypuszcza się, że mają one związek z tragicznymi odkryciami masowych grobów na terenach byłych szkół, z których wiele prowadzonych było przez Kościół. W latach 1930-98, w kanadyjskich internatach wychowawczych zostało umieszczonych, często przymusowo, około 150 tysięcy dzieci rdzennych mieszkańców kraju. Tam w imieniu państwa dzieci miały być zapoznawane z “cywilizacją chrześcijańską”. Często nie pozwalano im mówić w ich ojczystym języku. Wiele z nich było maltretowanych lub wykorzystywanych seksualnie. Potomkowie rdzennych mieszkańców odkryli do tej pory ponad tysiąc ciał dzieci. W sumie ponad 4 tysiące dzieci uważa się za zaginione.

Read more

Watykan: powracają audiencje ogólne z udziałem wiernych

W środę po raz pierwszy od 4 listopada ubiegłego roku papieska audiencja ogólna odbędzie się z udziałem wiernych. Dotychczas nie było to możliwe z powodu ograniczeń sanitarnych. Audiencja odbędzie się po 9 rano czasu lokalnego na dużym dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim. Wierni będą mogli dostać się na dziedziniec przez Spiżową Bramę z placu św. Piotra. Nie będą wymagane bilety wstępu ani zaproszenia. Ale nadal obowiązywać będzie odległość bezpieczeństwa. Jeśli pojawi się zbyt wielu chętnych, nie wszyscy zostaną wpuszczeni.  Od 4 listopada do dziś audiencje ogólne odbywały się bez udziału wiernych. Transmitowały je watykańskie media z biblioteki Pałacu Apostolskiego. 18 kwietnia, po dłuższej przerwie, papież Franciszek powrócił do odmawiania niedzielnych południowych modlitw z okna biblioteki w obecności wiernych na Placu św. Piotra.

Read more

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Najważniejsze święto dla katolików. Chrystus, który umarł na krzyżu, po trzech dniach zmartwychwstał. Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński podkreśla, że radosne Alleluja zwiastujące Zmartwychwstanie Jezusa przynagla do dzielenia się tą radością z innymi. “Abyśmy nie zmarnowali wysiłku Pana Jezusa. Całe Jego dzieło nabierze blasku i owocności, gdy przyjmiemy orędzie, z którym przyszedł na świat, cały jego trud, mękę i śmierć i zmartwychwstanie, to wszystko jest dla nas i trzeba z tych owoców korzystać, by te owoce pomnażać i zachęcać innych, by umocnieni darami Bożymi postępowali w świętości”- mówi biskup Romuald Kamiński. Jako przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia chorym i opiekującym się nimi lekarzom, pielęgniarkom życzy mocy płynącej z Chrystusa Zmartwychwstałego. Zwraca uwagę na oddanie medyków w służbie chorym. “Nieraz trzeba poświęcić wiele czasu, a co się z tym wiąże, potrzebna jest nadzieja, otucha, mobilizacja. Wszystkim zatem życzmy, aby byli mocni, aby mieli nadzieję, aby nie pokładali ufności w swoich siłach, ale korzystali jak najobficiej z daru Bożego” – życzy biskup Kamiński. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. Podczas porannej mszy rezurekcyjnej odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem wyniesionym z grobu Pana Jezusa. Triumfalne bicie dzwonów przypomną trzęsienie ziemi towarzyszące zmartwychwstaniu.Także wielkanocne śniadanie pełne jest symboli nawiązujących do zwycięstwa życia nad śmiercią i budzenia się do nowego życia w Chrystusie. W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne nie wszyscy mogą osobiście uczestniczyć w Liturgii. Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki apeluje, by w takich sytuacjach łączyć się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje. W Programie 1. Polskiego Radia będą odbywać się transmisje mszy świętych oraz nabożeństw Triduum Paschalnego z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

Read more

Jerozolima: Wielkanoc już z udziałem wiernych

Katolicy w Jerozolimie rozpoczęli obchody Wielkanocy. W przeciwieństwie do świąt sprzed roku, teraz w świątecznych mszach i celebracjach mogą uczestniczyć wierni. Szybkie tempo szczepień w Izraelu spowodowało, że rozluźniono już niektóre restrykcje, a w kościołach pojawiają się wierni. Podczas kościelnych uroczystości nadal obowiązuje noszenie masek oraz utrzymywanie dystansu społecznego. Duchowni z Ziemi Świętej przyznają jednak, że niewielkie grupy wiernych, które mogą uczestniczyć w nabożeństwach, to dla nich znak, że nadchodzą zmiany na lepsze. “W zeszłym roku na Drodze Krzyżowej było nas zaledwie czterech. Dzisiaj nie ma jeszcze co prawda pielgrzymów z zagranicy, ale są już miejscowi chrześcijanie” – mówi jeden z arabskich franciszkanów. Duchowni mówią też, że ludzie mniej niż przed rokiem obawiają się o przyszłość. Polski dominikanin z Jerozolimy ojciec Łukasz Popko podkreśla, że koronawirus nie jest już jedynym tematem w Izraelu. “Czytałem dzisiaj gazety. COVID nie zajmuje już pierwszych stron gazet. Pojawiają się informacje bardziej poboczne, związane z polityką czy świętami. Nie mówi się już o zachorowaniach, przepełnionych szpitalach” – dodaje dominikanin.Dla chrześcijan życie nie wróciło jednak jeszcze do normalności. Na Zachodnim Brzegu tempo szczepień wciąż jest wolne, dlatego izraelskie władze w tym roku wydały jedynie pięć tysięcy pozwoleń na wjazd do Jerozolimy na wielkanocne uroczystości. Większość tych pozwoleń dostali arabscy prawosławni chrześcijanie, którzy dopiero za miesiąc świętować będą Wielkanoc. Szacuje się, że w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej mieszka około 200 tysięcy chrześcijan. Do Kościoła katolickiego należy około 32 tysięcy łacińskich katolików, 11 tysięcy maronitów oraz grupa koptów.

Read more

Chicago – policja: ostrzeżenie po serii włamań do kościołów

Policja w Chicago wydała ostrzeżenie po serii włamań do kościołów w dzielnicy West Pullman. Włamywacze wyważali drzwi i rozbijali okna, aby dostać się do środka kościołów. Kradli pieniądze, sprzęt muzyczny, komputery i inne wartościowe rzeczy. Włamania miały miejsce głównie we wczesnych godzinach porannych przed nabożeństwami w niedzielę. Do przestępstw doszło w świątyniach przy 300 West 119th Street o godzinie 2 w nocy 28 lutego, dwukrotnie przy West 119th Street o godzinie 3 rano 28 lutego oraz pomiędzy 4 a 7 marca. Kolejne włamanie miało miejsce przy 11500 South State Street pomiędzy 6 a 7 marca. Każdy, kto posiada informacje dotyczące włamań, jest proszony o kontakt z policją pod numer (312) 747-8273.

Read more

Francja: śledztwo ws. przypadków molestowania przez duchownych

Według wstępnych ustaleń śledztwa prowadzonego przez francuską Niezależną Komisję ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele wynika, że od 1950 roku mogło dojść do co najmniej 10 tysięcy przypadków molestowania seksualnego nieletnich przez francuskich duchownych. Pełny raport komisji w tej sprawie ma ukazać się jesienią 2021 roku. Komisja została powołana w 2018 roku przez francuskie władze kościoła katolickiego w tym kraju, po tym, jak wyszły na jaw skandale związane z wykorzystywaniem nieletnich przez księży. Prace tego gremium finansowane są przez Konferencję Biskupów Francuskich, ale jego członkowie nie otrzymują wynagrodzenia czy  instrukcji od kościoła. Komisja ma dostęp do archiwów wszystkich diecezji i instytucji zakonnych we Francji. W maju 2019 roku papież Franciszek ogłosił zasady zgłaszania nadużyć seksualnych w kościele katolickim, nakazując po raz pierwszy w historii, aby wszystkie diecezje na świecie ustanowiły systemy informowania o przypadkach molestowania seksualnego i ewentualnych próbach ich tuszowania. Reguły nakładają na wszystkie katolickie diecezje wymóg posiadania „publicznego i dostępnego” systemu.

Read more

Chicago – parafia św. Konstancji: w marcu rozpatrzona zostanie sprawa o połączeniu z parafią św. Roberta Bellarmine

Ciąg dalszy decyzji dotyczącej połączenia parafii świętej Konstancji i świętego Roberta Bellarmine. Rada Kapłanów jeszcze raz rozpatrzy tę sprawę na początku marca. Dekret, który dotyczy połączenia parafii świętej Konstancji i parafii Roberta Bellarmine, Rada Kapłanów jeszcze raz rozpatrzy w marcu. Poinformował o tym wiernych obu parafii w liście biskup pomocniczy Chicago John Manz. Pojawiła się więc szansa na to, że nastąpi zmiana decyzji i obie parafie pozostaną, tak jak dotychczas, niezależne. Przypomnijmy, sprawa połączenia dwóch parafii: św Konstancji w dzielnicy Jefferson Park i św. Roberta Bellarmine trwa od wielu miesięcy. Wszystko zaczęło się od dekretu podpisanego przez kardynała Blase’a Cupicha w ramach procesu “Odnów mój kościół”. Dekret zakłada połączenie dwu administracji w jedną, kartoteki parafialne mają być przechowywane w jednym miejscu i wskazany został do tego kościół św. Roberta Bellarmine. To też ta parafia ma być główną po połączeniu. Ma być też jeden proboszcz dla obu parafii. Parafianie ze świętej Konstancji chcą jednak zachować odrębność i proszą o pozostawienie parafii w obecnym funkcjonowaniu. Parafia bowiem bardzo prężnie działa, ma wielu wiernych i organizuje wiele wydarzeń. Parafianie boją się, że połączenie parafii to pierwszy krok do jej zamknięcia w przyszłości.  Jeśli dekret zostanie podtrzymany, parafia w zmienionej formule miałaby zacząć funkcjonować od lipca 2021 roku. 

Read more

Kraków: zakończyła się renowacja Ołtarza Wita Stwosza

Zakończyła się renowacja jednego z najcenniejszych polskich zabytków. Po pięciu latach konserwatorzy zakończyli prace przy odnawianiu ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Arcydzieło odzyskało średniowieczny kolor i blaskPo raz pierwszy od rozpoczęcia remontu otwarto skrzydła ołtarza i zaprezentowano efekt prac konserwatorów. Ceremonii przewodniczył proboszcz Bazyliki Mariackiej ksiądz Dariusz Raś.  Prace prowadził Międzyuczelniany Instytut Restauracji i Konserwacji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP. Niemal wszystkie rzeźby konserwowano na miejscu. W ciągu pięciu lat odkryto wiele tajemnic ołtarza. Między innymi odkryto i odczytano datę – 1486 rok. Kierownik zespołu konserwatorskiego doktor Jarosław Adamowicz powiedział, że data sugeruje, iż na “trzy lata przed oficjalnym poświęceniem ołtarza, całość ołtarza była już zakończona”. Dodatkowo z badań wynika, że większość elementów górnej części ołtarza, które do tej pory uważano za XIX-wieczne rekonstrukcje, to gotyckie oryginały. W ciągu ostatnich pięciu lat udało się też – jak twierdzą konserwatorzy – dotrzeć do pierwotnej kolorystyki dzieła Wita Stworza. Prace konserwatorskie trwały pięć lat i kosztowały 14 milionów złotych. Ostatni raz ołtarz Wita Stwosza był odnawiany pół wieku temu.

Read more