Illinois: miliarder Ken Griffin przekazał 130 mln $ organizacjom działającym w naszej aglomeracji

Najbogatszy mieszkaniec Illinois, miliarder Ken Griffin, który w czerwcu ogłosił, że przenosi swoją firmę z Chicago do Miami, przekazał 130 milionów dolarów czterdziestu organizacjom, działających w naszej aglomeracji. Największym beneficjentem przekazanych funduszy będzie University of Chicago, które otrzyma 30 milionów dolarów. 25 milionów dolarów trafi do Northwestern Medicine, 20 milionów do Field Museum, po 10 milionów do Museum of Science and Industry i Fourth Presbyterian Church, a po 5 milionów dolarów do Lurie Children’s Hospital, Shirley Ryan AbilityLab, Museum of Contemporary Art, Art Institute of Chicago i po raz pierwszy do Project HOOD, niedochodowej organizacji z południa miasta, działającej na rzecz walki z ubóstwem i rosnącą przestępczością. Od czasu założenia swojej firmy inwestycyjnej Citadel w 1990 roku, Ken Griffin, którego majątek szacowany jest na 27 miliardów dolarów, przekazał różnym organizacjom działającym na terenie kraju ponad 1,5 miliarda dolarów, w tym chicagowskim instytucjom, ponad 600 milionów dolarów. Po darowiźnie w wysokości 125 milionów dolarów zarząd Museum of Science and Industry postanowił zmienić nazwę tej instytucji na Kenneth C. Griffin Museum of Science and Industry.

Read more

Chicago: miliarder Ken Griffin przenosi siedzibę swojej firmy do Miami

Najbogatszy mieszkaniec Illinois Ken Griffin przenosi główną siedzibę swojej firmy inwestycyjnej Citadel z Chicago do Miami. Pochodzący z Florydy miliarder zapewnił, że w Wietrznym Mieście pozostanie jedno biuro i część pracowników firmy. Powodem, zapowiadanych już wcześniej przenosin Citadel, były m.in. rosnąca każdego roku przestępczość w Chicago, polityka miasta i stanu oraz rosnące podatki, których jak się oblicza, firma Griffina zapłaciła w ostatniej dekadzie miliardy dolarów. Przez ponad 30 lat Ken Griffin, którego majątek szacowany jest na 27 miliardów dolarów, przekazał na różne organizacje charytatywne w Chicago ponad miliard dolarów. Pieniądze trafiły m.in. do Art Institute, the Museum of Modern Art czy the Museum of Science and Industry. Ken Griffin rozpoczął już proces sprzedaży swoich nieruchomości w Chicago, w tym kupione w 2017 roku za blisko 59 milionów dolarów mieszkania na czterech najwyższych piętrach budynku przy 9 West Walton Street. Citadel zatrudnia łącznie ponad 4 tysiące pracowników w 17 biurach na całym świecie. Firma jest jedną z kilku dużych korporacji, które zdecydowały się w ostatnim czasie opuścić Chicago. Wcześniej uczyniły to firmy Boeing i Caterpillar.

Read more

Illinois: miliarder Ken Griffin przeznaczył kolejne 5 mln dolarów na kampanię Richarda Irvina

Chicagowski miliarder Ken Griffin przeznaczył kolejne 5 milionów dolarów na kampanię wyborczą republikańskiego kandydata na gubernatora Illinois Richarda Irvina. Na koncie burmistrza Aurory do wykorzystania jest więc 50 milionów dolarów. Ostatni zastrzyk gotówki na konto Richarda Irvina nastąpił wkrótce po tym, jak demokratyczny gubernator naszego stanu J.B. Pritzker wyemitował serię reklam, w których stwierdza, że poparcie Griffina dla Irvina jest wynikiem ich powiązań biznesowych. W odpowiedzi na zarzuty Pritzkera Griffin uznał za „rozczarowujący” fakt, że człowiek urodzony w bogatej rodzinie osiągnął w życiu tak niewiele, zwłaszcza jako gubernator. Ken Griffin jest najbogatszym mieszkańcem Illinois. Magazyn Forbes szacuje jego majątek na 26,5 miliarda dolarów. J.B. Pritzker spadkobierca fortuny Hyatt Hotels, jest wart 3,6 miliarda dolarów.

Read more

Illinois: miliarder Ken Griffin przekazał kolejne 25 mln dolarów na kampanię wyborczą Richarda Irvina

Najbogatszy mieszkaniec Illinois, miliarder Ken Griffin przekazał kolejne 25 milionów dolarów na kampanię wyborczą republikańskiego kandydata na gubernatora naszego stanu Richarda Irvina. To druga tak duża suma przekazana na rzecz obecnego burmistrza Aurory, na zachodnich przedmieściach. W styczniu Ken Griffin przekazał komitetowi wyborczemu Irvina kwotę 20 milionów dolarów. Najbogatszy mieszkaniec Illinois stał się zaciekłym przeciwnikiem J.B. Pritzkera, po tym jak biuro gubernatora w ubiegłym roku nazwało go kłamcą. Ken Griffin obarcza gubernatora odpowiedzialnością za rosnącą przestępczość w Chicago i powiedział, że rozważa przeniesienie swojej firmy inwestycyjnej z Wietrznego Miasta.  Jak dotychczas 5 republikanów zgłosiło oficjalnie chęć ubiegania się  o nominację z ramienia swojej partii na stanowisko gubernatora Illinois. Są to: wspomniany Richard Irvin, Gary Rabine z Bull Valley, senator stanu Darren Bailey z Xenia, były senator stanu Paul Schimpf z Waterloo i Jesse Sullivan z Petersburg.  W ostatnich wyborach na gubernatora Illinois, J.B. Pritzker wydał na swoją kampanię 171 milionów dolarów.  Magazyn Forbes ocenia majątek Kena Griffina na 26,7 miliarda dolarów, a J.B. Pritzkera, spadkobiercy fortuny Hyatt Hotels, na 3,6 miliarda dolarów.

Read more

Illinois: miliarder Ken Griffin przekazał 20 mln $ na kampanię Republikanina Richarda Irvina

Najbogatszy mieszkaniec Illinois, miliarder Ken Griffin potwierdził w poniedziałek, że przekazał 20 milionów dolarów na kampanię wyborczą republikańskiego kandydata na gubernatora naszego stanu Richarda Irvina. Obecny burmistrz Aurory, na zachodnich przedmieściach, podziękował Griffinowi za jego wsparcie i obiecał zrobić wszystko aby powstrzymać wymykającą się spod kontroli przestępczość, ciągłe podwyższanie podatków, korupcję i  marnotrawstwo stanowych funduszy. „Będą zawsze w pierwszej kolejności stawiał na poprawę warunków życia mieszkańców Illinois” – podkreślił Irvin. W wydanym oświadczeniu Ken Griffina napisał m.in., że „J.B. Pritzker stawia na pierwszym miejscu politykę i nie chce zająć się prawdziwymi problemami takimi jak rosnąca przestępczość w naszym stanie. Głęboko wierzę, że Richard Irvin ma charakter i zdolności przywódcze potrzebne do tego, aby ponownie uczynić Illinois miejscem, w którym ludzie mogą czuć się bezpiecznie, zakładać rodziny i realizować swoje marzenia. …Nadszedł czas, abyśmy odzyskali nasz stan i ochronili Illinois przed szkodliwą polityką gubernatora Pritzkera i jego skorumpowanych kumpli. Richard Irvin zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest położenie kresu marnotrawstwu i obniżeniu wysokich podatków. Podatnicy z Illinois są zmęczeni wysyłaniem ciężko zarobionych pieniędzy do Springfield”, napisał Griffin.

Read more

Illinois: najbogatszy mieszkaniec stanu zapowiedział wsparcie finansowe przeciwnika J.B. Pritzkera

Najbogatszy mieszkaniec Illinois Ken Griffin, zapowiedział całkowite wsparcie finansowe przeciwnika J.B. Pritzkera w przyszłorocznych wyborach o fotel gubernatora naszego stanu. Swoją deklarację miliarder złożył podczas Szczytu DealBook Online, zorganizowanego przez The New York Times, niespełna miesiąc po tym, gdy obóz J.B. Pritzkera nazwał go kłamcą. Griffin obarczył gubernatora odpowiedzialnością za roznącą przestępczość w Chicago i powiedział, że rozważa przeniesienie swojej firmy inwestycyjnej z Wietrznego Miasta. Podczas szczytu, miliarder nie wymienił, którego z przeciwników J.B. Pritzkera poprze. Jak dotychczas czterech republikanów zgłosiło oficjalnie chęć ubiegania się  o nominację z ramienia swojej partii na stanowisko gubernatora Illinois: Gary Rabine z Bull Valley, senator stanu Darren Bailey z Xenia, były senator stanu Paul Schimpf z Waterloo i Jesse Sullivan z Petersburg.  W ubiegłorocznym referendum, dotyczącym zmiany konstytucji Illinois i wprowadzenia stopniowanego podatku od dochodów, Ken Griffin wydał 53,75 miliona dolarów na kampanię sprzeciwiającą się proponowanej nowelizacji. J.B. Pritzker, który był pomysłodawcą zmiany naliczania podatków od dochodów, wydał 58 milionów dolarów. Ostatecznie, wyborcy opowiedzieli się za pozostawieniem jednolitego systemu podatkowego, co oznaczało przegraną gubernatora Illinois.  Magazyn Forbes ocenia majątek Kena Griffina na 21 miliardów dolarów, a J.B. Pritzkera, spadkobiercy fortuny Hyatt Hotels, na 3,6 miliarda dolarów.

Read more