Premier Johnson opuścił Downing Street, Liz Truss kolejnym premierem 

Brytyjski premier opuścił Downing Street. To już ostatnie godziny jego urzędowania. Na słynnej ulicy Boris Johnson wygłosił swe ostatnie przemówienie, w którym podkreślał dziedzictwo swego gabinetu. “Przez te lakierowane czarne drzwi wkrótce przejdzie nowy premier, by spotkać się z fantastyczną grupą urzędników służby cywilnej. To ludzie, którzy dokończyli Brexit. Ludzie, którzy stworzyli najszybszy program szczepień w Europie. To się nazywa rząd! To się nazywa konserwatywny rząd! To też ludzie, którzy na wczesnym etapie zorganizowali dostawy broni dla bohaterskiej ukraińskiej armii. Niewykluczone, że odwróciło to losy największej europejskiej wojny od osiemdziesięciu lat” – mówił Boris Johnson. Zasugerował też, że dymisja – wymuszona przez jego własną partię po serii afer – była “zmianą reguł w trakcie gry”. Jednocześnie zapewnił, że będzie popierał nowy gabinet na każdym kroku. Zaapelował o jedność do członków swego ugrupowania – podzielonych po okresie jego rządów i po burzliwej kampanii, która wyłoniła następcę Johnsona.  “Politykowanie się skończyło, moi drodzy konserwatyści” – powiedział Boris Johnson. Do przemówienia wkradli się też czworonożni lokatorzy Downing Street. Po pierwsze, słynny kot Larry, który przy Downing Street 10 mieszka od 11 lat, od czasów Davida Camerona. Po drugie, pies Dilyn, który wprowadził się tam wraz Borisem Johnsonem i jego żoną. “Jeśli Dylan i Larry są w stanie wznieść się ponad pojawiające się czasem nieporozumienia, to z pewnością potrafią to zrobić członkowie Partii Konserwatywnej” – stwierdził odchodzący premier. Teraz Boris Johnson zmierza ku Szkocji, gdzie po audiencji u królowej przestanie być szefem rządu. Zastąpi go szefowa dyplomacji, Liz Truss, którą na następczynię Borisa Johnsona wybrali członkowie Partii Konserwatywnej. Po południu to ona – trzecia kobieta-premier w historii – wygłosi swoje przemówienie na Downing Street. Kot Larry już na nią czeka.

Read more

Niemiecki rząd uzgodnił pakiet, który ma złagodzić wzrost cen energii

Niemiecki rząd uzgodnił pakiet warty ponad 65 miliardów euro, który ma złagodzić obywatelom podwyższoną inflację, w tym przede wszystkim wzrost cen energii. Wśród zaproponowanych rozwiązań jest jednorazowa dopłata w wysokości 300 euro dla emerytów, która ma im pomóc w regulowaniu rachunków. Niższy, bo wynoszący 200 euro dodatek otrzymają natomiast studenci. W planach jest też wprowadzenie dopłat do ogrzewania domów.  Wcześniej niemiecki rząd zdecydował się m.in. obniżyć akcyzę na paliwo, wprowadził też tani bilet miesięczny na przejazdy komunikacją miejską i regionalną. Teraz władze pracują nad następcą tego drugiego rozwiązania. W sierpniu inflacja w Niemczech wzrosła ponownie, osiągając poziom 7,9 procent. Analitycy spodziewają się jednak, że z powodu szybkiego wzrostu cen energii pod koniec roku tempo wzrostu cen może przekroczyć 10 procent, co byłoby najwyższym poziomem inflacji od kilkudziesięciu lat.

Read more

Grecja zatrzymała w tym roku ponad 150 000 nielegalnych migrantów

W tym roku Grecja zatrzymała ponad 150 000 nielegalnych migrantów na swojej granicy lądowej i morskiej – poinformował minister do spraw migracji Notis Mitarachi. “Od początku roku zablokowano wjazd 154 tysięcy 102 nielegalnych migrantów. Tylko w sierpniu około 50 tysięcy osób próbowało przedostać się do Grecj” – powiedział minister. W zeszłym miesiącu grecki rząd ogłosił plany przedłużenia 40-kilometrowego muru wzdłuż granicy grecko-tureckiej w Evros o kolejne 80 kilometrów. W planach jest również montaż kamery termowizyjnych i wysłanie na miejsce ​​dodatkowych 250 funkcjonariuszy straży granicznej. Migranci przybywają do Grecji najczęściej z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Read more

Prezydent Włoch: przed Rosją trzeba się solidarnie bronić jak przed koronawirusem

Prezydent Włoch zaapelował do Unii Europejskiej, by w obliczu kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję wykazała determinację i solidarność jak podczas walki z pandemią koronawirusa. Sergio Mattarella wystosował do przesłanie do prestiżowego Forum Dyskusyjnego w Cernobbio.  W Cernobbio na północy Włoch od 47 lat spotykają się najwybitniejsi politycy, przedsiębiorcy, laureaci nagrody Nobla i autorytety religijne z całego świata.  W przesłaniu do uczestników tegorocznej imprezy prezydent Mattarella napisał, że poważne konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, z których Rosja doskonale zdawała sobie sprawę, wystawia Europę i świat pragnący wolności i pokoju na bardzo ciężką próbę. Podkreślił, że wzrost cen energii to także wina nierozsądnych mechanizmów i nierównowagi między państwami w łonie Unii. Wezwał do wspólnej polityki energetycznej. Zaznaczył, że aby uniezależnić się od rosyjskich źródeł energii Unia musi wykonać duży krok naprzód: działać wspólnie, z determinacją i wyobraźnią. Za przykład dał politykę Unii wobec pandemii koronawirusa.

Read more

Dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie: największe odszkodowania za II WŚ przypadły Niemcom

Największe odszkodowania za drugą wojnę światową otrzymały Niemcy – napisała w mediach społecznościowych szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska. Wyliczyła, że do Niemców trafiło łącznie około 89 miliardów euro, a do wszystkich pozostałych ofiar zbrodni hitlerowskich – 65 miliardów euro. Na podstawie dokumentów niemieckiego resortu finansów Hanna Radziejowska obliczyła, że ludność niemiecka zmuszona do opuszczenia wschodnich terenów otrzymała 75 miliardów, a osoby prześladowane politycznie – około 14 miliardów euro. Razem daje to 89 miliardów euro, podczas gdy pozostałe ofiary niemieckiej okupacji otrzymały 65 miliardów euro. W ową sumę wliczone są już odszkodowania wypłacane na podstawie umowy dwustronnej z Izraelem, środki dla ofiar prac przymusowych oraz eksperymentów medycznych, a także pieniądze przyznane na podstawie umów multilateralnych. Znaczną część odszkodowań za hitlerowskie zbrodnie Niemcy wypłaciły na mocy ustawy z 1953 roku, która nie obejmowała zagranicznych ofiar nazizmu. Hanna Radziejowska przywołuje w tym miejscu niemieckiego historyka Hansa Günter Hockertsa, którego zdaniem “powód był nader prosty: ich roszczenia miały być rozstrzygnięte w ramach reparacji na gruncie prawa międzynarodowego”.

Read more

Włochy: zatrzymano ponad dwustu mafiozów

We Włoszech karabinierzy i policja skarbowa zatrzymały ponad dwustu członków organizacji mafijnej ‘ndrangheta, wywodzącej się z Cosenzy na południu kraju. Wśród aresztowanych oprócz gangsterów znaleźli się politycy, przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów. Dochodzenie było prowadzone od 5 lat. Śledczy zlikwidowali potężną organizację przestępczą, do której należeli również prominentni przedstawiciele lokalnych władz. Działała na terenie całego kraju. Zatrzymań dokonano również w Mediolanie, Neapolu i Turynie. Wśród zatrzymanych jest jeden z najbardziej znanych lokalnych prawników, burmistrz miasta Rende i przewodniczący gmin regionu Kalabrii.  Jak poinformowali śledczy, mafiozi mieli decydujący wpływ na wybory lokalne w prowincji i przetargi na zamówienia publiczne. Ściągali haracze i opanowali lokalny sektor legalnego i nielegalnego hazardu. Zajęto 78 nieruchomości, 44 tereny, majątek ponad dwustu firm, 70 samochodów, jacht i samolot.

Read more

Serbia: na szczycie Open Balkan podpisano porozumienie o bezpieczeństwie żywnościowym

W czasie szczytu państw inicjatywy Open Balkan podpisano porozumienie o bezpieczeństwie żywnościowym. Gdy jedno z państw uczestniczących w inicjatywie będzie miało problemy z niedoborem dostaw – inne będą mu pomagać. W Belgradzie porozumienie podpisali ministrowie rolnictwa Serbii, Macedonii Północnej oraz Albanii. Wskazano, że jest ono niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej- zarówno związanej z wojną na Ukrainie, ale i ogólnych problemów gospodarczych na świecie. Gdyby w jednym z państw sygnatariuszy zaburzone zostały łańcuchy dostaw – pozostałe w miarę swoich możliwości mają mu pomagać, tak by nie powstawało zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego ludności. Dziś w stolicy Serbii, oprócz wspomnianych członków inicjatywy Open Balkan gościli także przedstawiciele rządów Czarnogóry,Turcji, Węgier i Bośni i Hercegowiny. Premier tej ostatniej powiedział, że jego kraj już praktycznie został członkiem Open Balkan. Akces do organizacji, która ma wspierać współpracę między państw w tym regionie, zgłosił dziś minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. W grupie Open Balkan nie ma Słowenii, Chorwacji ani Kosowa. Dziś na marginesie porozumienia energetycznego między Serbią a Albanią- szef rządu w Tiranie powiedział, że dla dobra regionu wskazane by było uczestnictwo w inicjatywie właśnie Kosowa. 

Read more

Niemcy: koalicja rządowa traci poparcie

Rządząca w Niemczech koalicja SPD-FDP-Zieloni notuje dalszy spadek zaufania. Niemal dwie trzecie Niemców jest niezadowolonych z jej pracy. Obywatele przyznają jednak, że rząd zmaga się z wieloma kłopotami naraz. Według sondażu “Deutschlandtrend” zaufanie do rządu Olafa Scholza jest na rekordowo niskim poziomie. Około 70 procent ankietowanych sądzi, że w obliczu narastających na świecie napięć państwo jest przeciążone, a działania rządu ograniczają się do obietnicy “zajęcia się sprawą”. Z chóru niezadowolonych wyłamuje się jedynie żelazny elektorat SPD i Zielonych.  Zdaniem obywateli brak zaufania dla rządu wynika przede wszystkim z jego niezdolności do zapewnienia im tanich dostaw energii. Listę mnożących się problemów respondenci dostrzegają też w systemie emerytalnym. Wielu z nich uważa, że ceny za usługi publiczne wzrastają z każdym miesiącem. W sondażu poparcia partii politycznych socjaldemokraci zajmują trzecie miejsce, zyskując 17 procent. Na drugim miejscu plasują się Zieloni z poparciem 22 procent. Najwyższe miejsce na podium zajmuje niezmiennie opozycyjna chadecja, ciesząc się poparciem 27 procent obywateli.

Read more

Gazprom ma jutro wznowić dostawy do Europy

Rosyjski koncern Gazprom ma w nocy wznowić dostawy gazu do Europy. Tak przynajmniej twierdzą źródła w firmie na które powołują się zachodnie agencje prasowe. Kilka dni temu kurek z gazem po raz drugi w ciągu ostatnich tygodni został zakręcony. Według rosyjskiego przedsiębiorstwa, chodziło o awarię. Ale Zachód uważa, że to próba sił w odwecie za nakładane na Rosję sankcje. W tym tygodniu Rosjanie zakręcili kurek z gazem płynącym do Francji. Potem okazało się, że dostawy wstrzymano w całej Europie, a powodem miała być rzekomo awaria gazociągu Nord Stream 1. Rosyjskie źródła zapowiadają, że w nocy awaria zostanie już usunięta i że gaz będzie z powrotem płynął na Zachód. Ale w rosyjskie zapewnienia mało kto wierzy. Jeszcze przed rzekomą awarią przepustowość gazociągu została zmniejszona do zaledwie 20 procent. A rzecznik Kremla Dmitrij Piesków nie wykluczał w ostatnich godzinach, że w najbliższych tygodniach mogą pojawić się kolejne problemy. Stąd nieufność do Rosji i masowe gromadzenie zapasów przez Zachód na zimę “Wypełniamy magazyny gazem z Norwegii, Holandii, Belgii, a wkrótce także z Francji – deklaruje prezes największego niemieckiego przedsiębiorstwa gazowego Klaus Mueller. Europa intensywnie szuka także innych źródeł energii, by móc w przyszłości pożegnać się z rosyjskimi dostawami. We wtorek w Kopenhadze szefowie rządów krajów północy kontynentu i Polski umówili się na ścisłą współpracę w poszukiwaniu odnawialnych źródeł energii.

Read more

Szwecja: wspólne ćwiczenia wojskowe USA i Szwecji

Trwają wspólne ćwiczenia wojskowe Szwecji ze Stanami Zjednoczonymi związane z ubieganiem się kraju skandynawskiego o członkostwo w NATO. Szwedzkie siły zbrojne poinformowały, że dwa amerykańskie bombowce B-52 przeleciały na niskiej wysokości nad Sztokholmem, w tym nad pałacem królewskim i gmachem parlamentu. Były eskortowane przez szwedzkie myśliwce JAS Gripen. Jak poinformowała rzecznik szwedzkiego wojska Therese Fagerstedt, był to pierwszy raz, kiedy amerykańskie bombowce przeleciały nad stolicą.  Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o przyjęcie do NATO w połowie maja, w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę. Po kilku tygodniach odbyły się negocjacje członkowskie, a następnie sojusznicy podpisali protokoły akcesyjne, które obecnie są ratyfikowane w państwach członkowskich.  Szwecja zachowywała neutralność jeśli chodzi we wstępowanie do organizacji militarnych od 1811 roku. Z kolei Republika Finlandii – od 1918 roku, czyli od momentu odzyskania niepodległości. Odpowiedzią na rosyjską pełnoskalową inwazję na Ukrainie są także ćwiczenia wojskowe organizowane przez Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie, a także pokazy potęgi militarnej w całym regionie.  Dziś do Polski przybył również bombowiec B-52. “Rośnie nasza interoperacyjność i zdolności do obrony wschodniej flanki NATO” – napisał na swoim profilu społecznościowym minister obrony Mariusz Błaszczak.

Read more