Serbia: na szczycie Open Balkan podpisano porozumienie o bezpieczeństwie żywnościowym

0
182
Fot. The Independent
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W czasie szczytu państw inicjatywy Open Balkan podpisano porozumienie o bezpieczeństwie żywnościowym. Gdy jedno z państw uczestniczących w inicjatywie będzie miało problemy z niedoborem dostaw – inne będą mu pomagać.

W Belgradzie porozumienie podpisali ministrowie rolnictwa Serbii, Macedonii Północnej oraz Albanii. Wskazano, że jest ono niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej- zarówno związanej z wojną na Ukrainie, ale i ogólnych problemów gospodarczych na świecie. Gdyby w jednym z państw sygnatariuszy zaburzone zostały łańcuchy dostaw – pozostałe w miarę swoich możliwości mają mu pomagać, tak by nie powstawało zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego ludności.

Dziś w stolicy Serbii, oprócz wspomnianych członków inicjatywy Open Balkan gościli także przedstawiciele rządów Czarnogóry,Turcji, Węgier i Bośni i Hercegowiny. Premier tej ostatniej powiedział, że jego kraj już praktycznie został członkiem Open Balkan. Akces do organizacji, która ma wspierać współpracę między państw w tym regionie, zgłosił dziś minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

W grupie Open Balkan nie ma Słowenii, Chorwacji ani Kosowa. Dziś na marginesie porozumienia energetycznego między Serbią a Albanią- szef rządu w Tiranie powiedział, że dla dobra regionu wskazane by było uczestnictwo w inicjatywie właśnie Kosowa. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!