Premier Litwy: Święto Konstytucji 3 Maja jest też świętem narodu litewskiego

Dzień Konstytucji 3 Maja jest też świętem narodu litewskiego – pisze premier Litwy Ingrida Szimonyte. Gratulacje z dzisiejszego święta skierowała do szefa polskiego rządu Donalda Tuska oraz narodu polskiego. Na Litwie ten dzień zaliczany jest do “dni upamiętnianych”, ale nie jest wolny od pracy.  Premier Litwy napisała, że Konstytucja 3 Maja jest dziedzictwem naszych dwóch narodów oraz symbolem wolnych ludzi, które nie straciło na znaczeniu i może stanowić inspirację również w obecnych czasach. “Dzień ten jest nie tylko świętem narodowym Polski, ale też świętem narodu litewskiego” – czytamy w piśmie gratulacyjnym. Ingrida Szimonyte podkreśla, że Polacy i Litwini są bratnimi narodami i historycznymi sojusznikami. “Nasze narody zawsze łączyło pragnienie wolności i jasne zrozumienie, że jesteśmy silni tylko wtedy, gdy jesteśmy zjednoczeni” – przypomniała szefowa litewskiego rządu. Wskazała, że solidarność i ścisła współpraca są też niezwykle ważne w obliczu wyzwań, które stoją przed dzisiejszym światem. Premier Litwy wyraziła przekonanie, że “wspólne osiągnięcia z przeszłości i wyzwania przyszłości, zainspirują nas do kontynuowania bliskiego dialogu oraz strategicznego partnerstwa”.  Konstytucja 3 Maja byłą pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą określającą podstawy ustroju państwowego i społecznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 20 października 1791 roku zostały uchwalone szczegółowe przepisy wykonawcze do konstytucji o nazwie Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów. Były one wyjaśnieniem dotyczącym stanu unii polsko-litewskiej.

Read more

A.Blinken przekazał życzenia USA dla Polski z okazji dzisiejszego święta

– W imieniu Stanów Zjednoczonych składam najlepsze życzenia narodowi polskiemu, który świętuje rocznicę uchwalenia swojej pierwszej konstytucji 232 lata temu – przekazał sekretarz stanu USA Antony Blinken. – Tak jak mówił prezydent USA Joe Biden podczas swojej wizyty w Warszawie w lutym, w momentach wielkiego wstrząsu i niepewności, najważniejsze to wiedzieć, za czym się opowiadamy i kto nas wspiera, to naprawdę ma znaczenie – ocenił Blinken w oświadczeniu opublikowanym na stronie Departamentu Stanu.  – Opierając się na naszych wspólnych wartościach, stajemy się silniejsi i odnosimy sukcesy dzięki współpracy w ważnych kwestiach, jak czysta i niezawodna energetyka i rozwój relacji gospodarczych – dodał sekretarz stanu. – Z niecierpliwością oczekuję dalszego rozwoju naszej współpracy i przyjaźni w nadchodzącym roku – zakończył Antony Blinken.

Read more

Prezydent Andrzej Duda w Święto Narodowe 3 Maja

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Konstytucja 3 Maja to rewolucyjny dokument, który w nowy sposób ustanawiał ustrój państwa w skali ówczesnej Europy i świata. Prezydent wziął udział w uroczystościach z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji na Placu Zamkowym.  Andrzej Duda podkreślił, że była to druga, po amerykańskiej, konstytucja na świecie i pierwsza w Europie. Zaznaczył, że z uwagi na nowoczesne rozwiązania obowiązywała krótko. “Bano się wówczas, że Polska, która w taki sposób będzie się przebudowywała, upodmiotowi się na nowo, ukształtuje na nowo te relacje, będzie na powrót państwem silnym, które mocą narodów wówczas ją tworzących, znowu będzie zajmowała należne jej miejsce w środku Europy” – mówił prezydent. Jak dodał, wrogowie Polski rzucili się przeciwko niej wtedy z taką zapalczywością, bo sami obawiali się, że podległe im narody mogą pod wpływem Konstytucji 3 Maja zażądać własnej podmiotowości.Andrzej Duda zwracał uwagę na przełomowy charakter tamtego dokumentu. “Mieliśmy wtedy konstytucję, która wtedy ustanawiała w Polsce coś, co byśmy nazwali monarchią konstytucyjną, ale taką monarchią, w której konstytucja mówiła o narodzie o suwerenie, o narodzie rozumianym wówczas jako nie tylko jako ta klasa najwyższa, ale narodu podejmowanego szerzej, bo włączano do niego mieszczaństwo, po raz pierwszy zauważono włościaństwo” – wskazywał prezydent. Andrzej Duda powiedział, że wierzy w to, iż przed nami jest dobra przyszłość. Zaznaczył, że to kwestia odpowiedzialności polskich władz, ale także i wszystkich pokoleń za Polskę, za polskie sprawy. Jak mówił, tutaj może istnieć tylko państwo silne. Podziękował wszystkim, którzy przez lata zabiegali o umocnienie Polski. “Dziękuję wszystkim tym, którzy odpowiedzialnie podejmowali decyzje i parli w kierunku wspomnienia Polski do NATO i Unii Europejskiej. Kto wie, czy z punktu widzenia naszej suwerenności, niepodległości, możliwości jej zachowania nie były to jedne z najbardziej fundamentalnych decyzji, jakie w ogóle zostały na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci podjęte. Żeby stać się polityczną częścią wolnego Zachodu, militarną częścią wielkiego, potężnego Zachodu” – mówił. Prezydent Andrzej Duda podziękował też Polakom, że “biorą w swoje ręce sprawy kraju”, pomagając potrzebującym sąsiadom i aktywnie uczestnicząc w wyborach. Prezydent zwrócił uwagę, że teraz do najważniejszych zadań naszego kraju należy wzmacnianie polskiej…

Read more

USA – A. Blinken pogratulował Polakom z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w imieniu Stanów Zjednoczonych pogratulował Polakom z okazji przypadającej dziś 231. rocznicy uchwalenia naszej pierwszej ustawy zasadniczej – Konstytucji 3 Maja. W oświadczeniu prasowym podkreślił znaczenie partnerstwa wiążącego nasze kraje. Wyraził nadzieję na dalsze zacieśnienie więzi.  Antony Blinken napisał, że “trwałe partnerstwo między naszymi dwoma narodami jest niezwykle jasne” i ma “krytyczne znaczenie”, ponieważ “Stany Zjednoczone i Polska stoją razem w obliczu rosyjskiej agresji”. “Jako partnerzy, przyjaciele i członkowie NATO codziennie pracujemy razem na rzecz poprawy naszego zbiorowego bezpieczeństwa, wspólnego dobrobytu gospodarczego i podzielanych wartości demokratycznych. Jesteśmy wdzięczni za silne więzy przyjaźni i współpracy, nad którymi pracowaliśmy wspólnie przez wiele dziesięcioleci, na których dziś polega tak wielu” – podkreślił sekretarz stanu USA. Zaznaczył, że “Stany Zjednoczone bardzo doceniają niezłomne wsparcie Polski dla Ukrainy i ciepłe powitanie milionów niewinnych cywilów uciekających przed brutalnością rosyjskiej wojny z wyboru”. “Polska odpowiedziała z wielką hojnością, przywództwem i zdecydowaniem w tym momencie kryzysu” – czytamy w oświadczeniu.   Antony Blinken dodał, że w nadchodzącym czasie Stany Zjednoczone oczekują dalszego rozwoju naszego partnerstwa, ponieważ – jak ujął – “nadal ściśle koordynujemy kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz nasze wspólne zaangażowanie w reagowanie na regionalne i globalne wyzwania, w tym niesprowokowaną, niesprawiedliwą i zaplanowaną wojnę Putina”.

Read more

Święto 3 maja: pozdrowienia z Ukrainy

Rada Najwyższa Ukrainy – parlament tego kraju – złożyła Polsce życzenia z okazji 3 maja – Dnia Konstytucji. W swoim oświadczeniu podkreśliła, że ustawa konstytucyjna z 1791 roku stała się manifestem wierności ideałom wolności i sprawiedliwości. “Prawdziwi sojusznicy, przyjaciele i partnerzy!” – czytamy w specjalnym oświadczeniu.  Wcześniej gratulacje i życzenia przekazał narodowi polskiemu premier Ukrainy Denys Szmyhal. “Prawa i wolności to wielki skarb ludzkości. Doceniamy, że dzisiaj nasze kraje i społeczeństwa stoją po tej samej stronie w walce o światową demokrację. Dziękujemy za solidarność premierowi Mateuszowi Morawieckiemu” – napisał Szmyhal na swoim profilu społecznościowym.Uchwalona 231 lat temu Ustawa Rządowa – Konstytucja 3 Maja była drugim na świecie, a pierwszym w Europie tego typu spisanym aktem prawnym regulującym organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. 

Read more

Polska: historyk o Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 maja była rewolucyjnym aktem prawnym – przypomina historyk Muzeum Historii Polski Michał Bąk. 231 lat temu uchwalona została przez Sejm Czteroletni ustawa rządowa. Przeszła ona do historii jako Konstytucja 3 maja – była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Uchwalenie ustawy było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom, które rozumiały jak ważną kwestią jest zreformowanie Rzeczypospolitej. Michał Bąk wyjaśnia w rozmowie z IAR, że Konstytucja z 1791 roku wprowadzała Polskę w zupełnie nowy ustrój. “Konstytucja była kompromisem pomiędzy monarchizmem króla, a w republikanizmem szlachty. Przede wszystkim znosiła wolną elekcję i wprowadzała dziedziczenie tronu. Miała rozwiązywać ten problem jaki tworzyły wolne elekcje i chaos, który powodowały i możliwość ingerencji z zewnątrz. Konstytucja w ten sposób miała stabilizować władzę wykonawczą w państwie”. Konstytucja 3 maja ograniczyła znacząco demokrację szlachecką a także zniosła liberum veto. Jednocześnie, przypomina historyk, na Konstytucji zyskiwało przede wszystkim mieszczaństwo, dzięki temu, że prawo miastach zostało uznane za jej część. “Mieszczanie zyskiwali przede wszystkim prawo nienaruszalności osobistej takiej samej jak szlachta”. Gorzej wygląda sytuacja chłopstwa – tłumaczy historyk – która została w bardzo ogólnikowy sposób ujęta: “chłopi są brani w opiekę prawa co właściwie nic nie znaczyło”. Te fundamentalne zmiany polityczne społeczne – podkreśla Michał Bąk – powodowały, że Konstytucja stała się swoistym symbolem walki o nowoczesną, wolną i suwerenną Rzeczypospolitą. “Konstytucja 3 maja była aktem oporu wobec dominacji rosyjskiej i wobec konsekwencji ingerencji głównie właśnie Rosji w sprawy polskie. Był to taki akt, który pokazywał, że Polacy chcą być wolni, Konstytucja poprzez to stała się takim pomnikiem starania Polaków o naprawę błędów ustrojowych, które umożliwiały ingerencję obcych państw” – tłumaczy historyk. Próby przeprowadzenia reform zawartych w Konstytucji, zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez konfederację targowicką zawiązaną w porozumieniu z carycą Rosji Katarzyną II oraz przez wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Ostatecznie dokument został uchylony przez sejm grodzieński 23 listopada 1793 roku po klęsce w wojnie polsko – rosyjskiej.

Read more

Nowy Jork: Polonia obchodziła Dzień Flagi, Dzień Polonii a także 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Nowojorska Polonia obchodziła Dzień Flagi, Dzień Polonii a także 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odprawiane były nabożeństwa za Ojczyznę w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w stanie Pensylwania i w polskich kościołach w Nowym Jorku. Z powodu obostrzeń związanych z wirusem nie odbyły się tradycyjne majowe pikniki i kiermasze. Jednak na nowojorskich ulicach, było biało-czerwono. W polskiej dzielnicy, Greenpoint, przed gmachem Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej zgromadziło się ponad 50 samochodów, ozdobionych polskimi flagami. Byli tez polonijni harleyowcy. Ks. Grzegorz Markulak z kościoła św. Stanisława Kostki na Greenpoincie poświęcił polskie flagi mówiąc “Co roku oddajemy cześć fladze, i naszemu dziedzictwu. Dzisiaj jest także nasze święto, Święto Polonii, bądźmy więc dumni z biało-czerwonej ojczyzny”. Później kolorowa kawalkada samochodów i motocykli z polskimi flagami przejechała ulicami nowojorskich dzielnic.

Read more