USA: proces byłego prezydenta D.Trumpa rozpocznie się w maju 2024 r.

Proces byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, dotyczący obchodzenia się ze ściśle tajnymi dokumentami, rozpocznie się 20 maja przyszłego roku. Tak zdecydowała sędzia Aileen Cannon. Proces będzie prowadzony z udziałem ławy przysięgłych. Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump usłyszał 37 zarzutów związanych z niewłaściwym obchodzeniem się z niejawnymi dokumentami. Tak wynika z odtajnionego w czerwcu przez Departament Sprawiedliwości USA aktu oskarżenia. Donald Trump miał zabrać dziesiątki pudeł z dokumentami z Białego Domu do swojego domu na Florydzie, w kurorcie Mar-a-Lago. Według prokuratorów, były prezydent trzymał tajne dokumenty w łazience, w tym pod prysznicem, a także w różnych innych miejscach – sali balowej, magazynie, biurze i sypialni. Z aktu oskarżenia wynika także, że polityk i biznesmen dwa razy udostępnił niejawne dokumenty osobom trzecim. Pierwszy raz miało do tego dojść podczas spotkania z pisarzem w należącym do niego Trump National Golf Club w Bedminster w stanie New Jersey, gdzie opisał „plan ataku” urzędników federalnych na niego i miał przyznać, że wiedział, że informacje „nadal pozostają tajemnicą”. Z kolei podczas późniejszego spotkania z przedstawicielem swojego komitetu politycznego Donald Trump miał pokazać „tajną mapę związaną z operacją wojskową”, przyznając, że „nie powinien jej mu pokazywać, a przedstawiciel nie powinien się zbytnio zbliżać”. Donald Trump oficjalnie ogłosił zamiar ubiegania się o prezydenturę w wyborach, które mają odbyć się w listopadzie 2024 roku. Republikanie nie wybrali swojego przedstawiciela.Spośród kandydatów Donald Trump cieszy się największym poparciem wśród wyborców republikanów – wynika z sondaży.

Read more

Wielka Brytania: dwie porażki Konserwatystów

Konserwatyści ponieśli dwie porażki w wyborach uzupełniających do Izby Gmin. Przegrali w miejscach, gdzie dotąd łatwo wygrywali, w dodatku dużą różnicą głosów. Według ekspertów dla premiera Sunaka to zły prognostyk przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Prawica może się pocieszać zwycięstwem w byłym okręgu Borisa Johnsona. Selby and Ainsty to konserwatywna twierdza, ale Lewica zdobyła ją właśnie bez trudu. Po raz pierwszy od utworzenia okręgu, czyli od 13 lat. Cztery lata temu prawica miała tu przewagę ponad 20 tysięcy głosów. Takie prowadzenie Partia Pracy ostatnim razem zniwelowała w wyborach uzupełniających w 1945 roku. “Słyszymy krzyk o zmiany. i ją przyniesiemy” – obiecał lider Partii Pracy Keir Starmer. W Somerton and Frome prawica przegrała z Liberalnymi Demokratami. Wynik: 55 procent do 26 procent. Rezultat Konserwatystów skurczył się o niemal 27 punktów, a wynik liberałów polepszył o ponad 28. Politycy Liberalnych Demokratów podziękowali tradycyjnym wyborcom prawicy za to, że tym razem oddali głos na nich. “Ludzie, którzy zwykle głosowali na Konserwatystów pożyczają teraz swój głos opozycji, by pozbyć się partii rządzącej” – mówi profesor Paul Whiteley, ekspert od zachowań wyborczych z Essex University. “Gdyby to były zwycięstwa rzędu 5-6 punktów procentowych nie moglibyśmy wyciągać wniosków co do wyników przyszłorocznych wyborów. Ale tu mamy do czynienia z różnicą 20 punktów” – podkreśla rozmówca Polskiego Radia. W ogólnokrajowych sondażach przewaga Partii Pracy wynosi właśnie tyle. “Konserwatyści mają poważne kłopoty” – czytamy w analizie profesora Johna Curtice’a z Uniwersytetu Strathclyde, który podkreśla, że sukcesy lewicy przyjmują skalę ostatnio widzianą przed wyborami z 1997 roku, kiedy to zdecydowane zwycięstwo odniosła tzw. Nowa Partia Pracy Tony’ego Blaira. Konserwatyści mogą się pocieszać minimalnym zwycięstwem w Uxbridge & South Ruislip: niegdysiejszym okręgu byłego premiera Borisa Johnsona. Zwycięstwo na przedmieściach stolicy uchroniło premiera Sunaka od potrójnej porażki, co dla Konserwatystów byłoby pierwszym takim przypadkiem od 1968 roku i czasów Harolda Wilsona.Tu decydujące były niepopularne plany lewicowego burmistrza stolicy Sadiqa Khana, który chce rozszerzyć strefę niskich emisji na przedmieścia. Profesor Whiteley podkreśla, że w odczuciu mieszkańców gorzej skomunikowanych przedmieść zmiany te były wprowadzone odgórnie, bez konsultacji i zrozumienia lokalnego kontekstu. Konserwatysta Steve…

Read more

Petr Fiala: Czechy i Polskę łączy głęboka przyjaźń

Premier Czech Petr Fiala po zakończeniu w Katowicach ósmych polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych wyraził zadowolenie, że tradycja spotkań w tym formacie jest kontynuowana. “Świadczy to o bliskiej i bogatej współpracy pomiędzy Polską i Czechami” – powiedział szef czeskiego rządu. Rozmowy dotyczyły współpracy w zakresie energetyki i transportu, obronności, sytuacji na Białorusi i zewnętrznych granicach Unii Europejskiej, a także wsparcia dla Ukrainy. Szefowie rządów omówili aktualną unijną agendę, w tym kwestie dotyczące polityki migracyjnej i norm emisyjnych. Premier Petr Fiala powiedział, że Polska i Czechy są dziś dobrymi sąsiadami oraz bliskimi partnerami w Unii Europejskiej i NATO. “Dzisiejsze rozmowy ponownie pokazały, że wraz z Polską mamy wiele wspólnych interesów w Europie i Sojuszu Północnoatlantyckim. Ale to nie tylko kwestia wspólnych interesów. Łączy nas wspólne spojrzenie na większość spraw. Łączy nas też głęboka przyjaźń. Myślę, że możemy na tym budować” – podkreślił premier Czech. Szef czeskiego rządu zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego na wrześniowe Dni NATO w Ostrawie, podczas których Polska będzie gościem specjalnym.

Read more

Chicago: radni podpisali się pod propozycją ws. płacy minimalnej dla pracowników otrzymujących napiwki

Ponad połowa radnych Rady Miasta Chicago podpisała się w środę pod propozycją rozwiązania likwidacji płacy minimalnej dla pracowników otrzymujących napiwki oraz umożliwienie im nabywania większej ilości urlopu i przenoszenia go na kolejny rok. Od 1 lipca zatrudnieni w firmach z co najmniej 21 pracownikami zarabiają co najmniej 15,80 dolarów za godzinę, podczas gdy w firmach z 20 lub mniejszą liczbą osób otrzymują minimum 15 dolarów za godzinę. Jednak pracownicy otrzymujący napiwki, tak jak kelnerzy w restauracjach, barmani i boye hotelowi, mają płacę minimalną w wysokości 9,48 dolarów w większych firmach i 9 dolarów w mniejszych. Jeśli pensja pracownika otrzymującego napiwki wraz z dodatkami nie wynosi pełnej płacy minimalnej, pracodawca musi wyrównać różnicę. Zgodnie z przedstawioną w środę propozycją, której współautorem jest radny Carlos Ramirez-Rosa z 35. okręgu, aktualna stawka płacy minimalnej dla pracowników otrzymujących napiwki wzrosłaby o 3 dolary w lipcu 2024 roku i tyle samo w lipcu następnego roku. Po pandemii niektóre lokalne restauracje dobrowolnie zrezygnowały z polityki napiwków, płacąc standardową pensję i pobierając dodatkową stałą opłatę za usługę w wysokości 20 lub 25 procent, którą przekazywano następnie kelnerom. Propozycja zakłada również, że cały zgromadzony płatny urlop będzie można przenieść na kolejny rok, a pracownicy otrzymają wynagrodzenie za niewykorzystane dni po opuszczeniu pracy.

Read more

Gubernator Illinois zakończył swoją wizytę w UK

Gubernator J.B. Pritzker podczas swojej tygodniowej wizyty w Wielkiej Brytanii promował stan Illinois jako przyjazny dla czystej energii oraz rozwijający się ośrodek technologiczny, dążąc do poszerzenia obecności tego stanu na międzynarodowym rynku biznesowym. J.B. Pritzker w trakcie konferencji wideo z Wielkiej Brytanii na zakończenie swojej zagranicznej podróży, zaznaczył, że Illinois przez wiele lat nie było widoczne na arenie międzynarodowej. Wraz z gubernatorem, do Wielkiej Brytanii poleciała grupa ponad trzydziestu osób, w której znaleźli się m.in. przewodniczący Izby Reprezentantów Illinois, Emanuel „Chris” Welch oraz reprezentanci departamentów: szkolnictwa wyższego, usług publicznych i lotnictwa. Oprócz poszukiwania zagranicznych firm, które mogłyby wzmocnić przemysł pojazdów elektrycznych w Illinois, a także pozycję stanu w dziedzinie produkcji, usług finansowych, przetwórstwa żywności i sektora hotelarskiego, J.B. Pritzker spotkał się także z liderami w dziedzinie obliczeń kwantowych.  W Illinois jest ponad 850 firm z Wielkiej Brytanii, które zatrudniają 90 tysięcy osób. 

Read more

Prezydent Rosji nie weźmie udziału w sierpniowym szczycie BRICS w RPA

Prezydent Rosji Władimir Putin nie weźmie udziału w sierpniowym szczycie grupy państw BRICS w Republice Południowej Afryki. Jak przekazała kancelaria prezydenta RPA, decyzja o nieobecności rosyjskiego przywódcy została podjęta “za obopólną zgodą”, a Rosję reprezentować będzie minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. RPA jest gospodarzem tegorocznego szczytu państw BRICS, w którym udział biorą przywódcy Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA. Władze Republiki Południowej Afryki stanęły przed dylematem związanym z organizacją szczytu, bowiem Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji. Jako członek trybunału, RPA byłaby zobowiązana do aresztowania Putina, gdyby pojawił się na jej terytorium. Początkowo, prezydent RPA Cyril Ramaphosa wszczął postępowanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym na podstawie art. 97, zgodnie z którym państwa mogą odwołać się od nakazu aresztowania z powodu okoliczności, które to uniemożliwiają. Nie ujawnił jednak dalszych szczegółów. “Rosja dała jasno do zrozumienia, że aresztowanie jej urzędującego prezydenta byłoby wypowiedzeniem wojny” – powiedział prezydent Ramaphosa. Podczas gdy RPA oficjalnie utrzymuje neutralność w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej, wstrzymując się od głosowania nad rezolucjami ONZ w tej sprawie konfliktu, kraje zachodnie uważają ją za jednego z najbliższych sojuszników Moskwy na kontynencie afrykańskim.W zeszłym miesiącu prezydent RPA Cyril Ramaphosa poprowadził misję sześciu afrykańskich przywódców do Kijowa i Moskwy. Miała ona na celu wynegocjowanie porozumienia pokojowego. W sierpniowym szczycie grupy państw BRICS w Republice Południowej Afryki obecność potwierdzili przywódcy Brazylii, Indii, Chin i RPA. 

Read more

Brytyjczycy odświeżyli swoją politykę obronną

Pieniądze na uzupełnienie zapasów i inwestycja w sztuczną inteligencję – to między innymi znalazło się w opublikowanej właśnie odświeżonej wizji polityki obronnej Zjednoczonego Królestwa. Przedstawiając ją minister obrony Ben Wallace mówił o lekcjach, wyniesionych z trwającej wojny na Ukrainie. Dodatkowe dwa i pół miliarda funtów na uzupełnienie zapasów i amunicji, które uległy uszczupleniu po wysłaniu pomocy dla Ukrainy, oraz 400 milionów na poprawienie warunków, w jakich mieszkają rodziny żołnierzy. Do tego ambicja, by tak szybko, jak się da, zacząć wykorzystywać sztuczną inteligencję i drony. A także, by opracować strategię obrony przed nimi. To wszystko składa się na odświeżoną właśnie wizję przyszłości brytyjskiej armii. “Świat znów się zmienił. Era konkurencji ustąpiła światu chwiejności i konfliktu” – mówił w Izbie Gmin minister obrony Ben Wallace. I dodawał, że konflikt za naszą wschodnią granicą stał się “inkubatorem nowych sposobów prowadzenia wojny”. “Postęp technologiczny, który przewidywaliśmy – nastąpił. Zagrożenia i wyzwania, jakich się baliśmy, objawiły się. A dziś nie ma większego zagrożenia, niż Rosja” – podkreślał Ben Wallace. Opozycyjna Partia Pracy przekonuje, że choć kierunek jest dobry, to w dokumencie zabrakło szerszej wizji. Ministerstwo obrony nie zmieniło wcześniejszych planów redukcji armii z 82 do 73 tysięcy żołnierzy. Ben Wallace przekonywał, że kluczem to nie liczebność, a wyposażenie i wyszkolenie, co udowodnili Ukraińcy.

Read more

Chicago: za nami trzydniowa konferencja “Netroots Nation”

W Chicago głównymi punktami trzydniowej konferencji o nazwie Netroots Nation był wybór Brandona Johnsona na burmistrza oraz liberalizacja polityki społecznej w Illinois pod rządami gubernatora J.B. Pritzkera. Konferencja odbyła się w hotelu Chicago Hilton przy ulicy South Michigan Avenue. Zgromadziła ponad 3000 działaczy i liderów organizacji. Wśród prelegentów znaleźli się Brandon Johnson, demokratyczni kongresmeni Pramila Jayapal z Waszyngtonu, Ilhan Omar z Minnesoty oraz Jan Schakowsky, Jesús “Chuy” García i Delia Ramirez z Illinois. Johnson powiedział, że mimo wielu wyzwań, “istnieją siły, które codziennie ciężko pracują”, aby promować negatywną narrację na temat Chicago.  Kim Foxx, odchodząca prokurator okręgu Cook County, wystąpiła na scenie i razem z autorką Colette Payne, dyrektorką Women’s Justice Institute Reclamation Project, zaprezentowała tekst dotyczący wpływu systemu sprawiedliwości karnej na Payne i jej rodzinę. Payne, zwracając uwagę na uprzedzenia rasowe w systemie sprawiedliwości karnej, opowiedziała, jak w młodości została aresztowana za kradzież i później zaczęła się uzależniać od narkotyków, nie otrzymując odpowiedniej uwagi lub pomocy ze strony władz. W trakcie kongresu zorganizowano ponad 150 paneli dyskusyjnych, sesji szkoleniowych i wydarzeń. Sesje poświęcone były zagadnieniom tzw. sprawiedliwości naprawczej, zmianom klimatu, budowaniu koalicji, zwalczaniu dezinformacji, prawom wyborczym, polityce zagranicznej USA i budżetowi Pentagonu. Kongres nosił znamiona przygotowawczego do Narodowej Konwencji Demokratów która odbędzie się w Chicago w przyszłym roku oraz do wyborów prezydenckich.  W trakcie zapowiedziano również trasę autobusową przez stany podczas której rozdawane są książki zakazane przez różne władze rządowe w całym kraju. Trasa zakończy się w stolicy Florydy, Tallahassee, jako symboliczny gest sprzeciwu wobec republikańskiego kandydata na prezydenta i gubernatora Rona DeSantisa, który popiera ustawy ograniczające dostęp do książek dotyczących rasizmu i kwestii LGBTQ w bibliotekach publicznych i szkołach.

Read more

USA – Z. Rau: groźb Rosji nie należy ignorować

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przestrzegł przed zagrożeniem, związanym z obecnością najemników z grupy Wagnera na Białorusi. Przebywający w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji powiedział, że gróźb ze strony Rosji nie wolno ignorować. Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w Nowym Jorku w serii debat w Organizacji Narodów Zjednoczonych, poświęconych między innymi Ukrainie. Spotkał się także z polskimi korespondentami w Stanach Zjednoczonych. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia o płynące z Rosji pogróżki, że najemnicy mogą zostać wykorzystani do ataku na przesmyk suwalski, Zbigniew Rau wyraził przekonanie, że jest to element wojny hybrydowej, którą Rosja prowadzi przeciwko Zachodowi oraz Polsce. „Nauczyliśmy się od wieków jednej rzeczy – rosyjskich gróźb nigdy nie należy lekceważyć” – powiedział minister. “Ja zawsze powtarzam, że Rosja jest przewidywalna w swojej nieprzewidywalności”. Szef polskiej dyplomacji dodał, że z powodu zagrożenia ze strony Rosji Polska jest krajem coraz lepiej uzbrojonym i coraz lepiej przygotowanym, a jednocześnie Sojusz Atlantycki jako całość jest przygotowany na adekwatne działania w wypadku takiego rozwoju sytuacji.

Read more

Illinois – Sąd Najwyższy: ustawa SAFE-T ws. zniesienia kaucji pieniężnej jest zgodna z konstytucją

Sąd Najwyższy stanu Illinois, głosami 5-2, podtrzymał zgodność z konstytucją prawa stanowego znoszącego kaucję pieniężną, nakazując jego wdrożenie 18 września. Orzeczenie unieważnia grudniową opinię sędziego powiatu Kankakee, który uznał, że prawo to narusza konstytucję Illinois. Prezes Sądu Najwyższego Mary Ann Theis w uzasadnieniu decyzji napisała m.in., że konstytucja „nie stanowi, że kaucja pieniężna jest jedynym sposobem zapewnienia, że oskarżeni w sprawach karnych stawią się na rozprawach lub jest jedynym środkiem ochrony społeczeństwa”. W styczniu 2021 roku nowe prawo zatwierdził Kongres Illinois w ramach przebudowy stanowego systemu sądownictwa karnego, znanej jako ustawa SAFE-T.  W 2020 roku Komisja Sądu Najwyższego Illinois ds. Praktyk Przedprocesowych zdecydowanie poparła nową ustawę. Stwierdzono, że życie oskarżonego, którego nie stać na zapłacenie kaucji, rozpada się w ciągu kilku dni, kiedy traci pracę czy opiekę nad dzieckiem. Krytycy ustawy argumentowali, że kaucja jest najlepszym sposobem zapewnienia, że oskarżeni zwolnieni z więzienia po wpłaceniu kaucji, pojawią się w sądzie na rozprawę.

Read more