Illinois – Sąd Najwyższy: ustawa SAFE-T ws. zniesienia kaucji pieniężnej jest zgodna z konstytucją

0
Fot. wqad.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sąd Najwyższy stanu Illinois, głosami 5-2, podtrzymał zgodność z konstytucją prawa stanowego znoszącego kaucję pieniężną, nakazując jego wdrożenie 18 września.

Orzeczenie unieważnia grudniową opinię sędziego powiatu Kankakee, który uznał, że prawo to narusza konstytucję Illinois.

Prezes Sądu Najwyższego Mary Ann Theis w uzasadnieniu decyzji napisała m.in., że konstytucja „nie stanowi, że kaucja pieniężna jest jedynym sposobem zapewnienia, że oskarżeni w sprawach karnych stawią się na rozprawach lub jest jedynym środkiem ochrony społeczeństwa”.

W styczniu 2021 roku nowe prawo zatwierdził Kongres Illinois w ramach przebudowy stanowego systemu sądownictwa karnego, znanej jako ustawa SAFE-T. 

W 2020 roku Komisja Sądu Najwyższego Illinois ds. Praktyk Przedprocesowych zdecydowanie poparła nową ustawę. Stwierdzono, że życie oskarżonego, którego nie stać na zapłacenie kaucji, rozpada się w ciągu kilku dni, kiedy traci pracę czy opiekę nad dzieckiem.

Krytycy ustawy argumentowali, że kaucja jest najlepszym sposobem zapewnienia, że oskarżeni zwolnieni z więzienia po wpłaceniu kaucji, pojawią się w sądzie na rozprawę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!