Polska – J. Kaczyński: współpraca NIK z partią polityczną to rzecz niedopuszczalna
Wicepremier Jarosław Kaczyński skrytykował wystąpienie lidera Konfederacji Sławomira Mentzena i prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia na wspólnej konferencji prasowej. Jakub Banaś, syn prezesa NiK będzie “jedynką” na liście wyborczej Konfederacji w Warszawie. Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, taka sytuacja jest sprzeczna z rolą NIK. “Jeżeli chodzi o współpracę NIK-u z partią polityczną, to jest to rzecz niedopuszczalna” – powiedział Jarosław Kaczyński w trakcie wizyty w Kodniu na Lubelszczyźnie.Podczas konferencji prasowej ze Sławomirem Mentzenem prezes NIK Marian Banaś stwierdził, że Konfederacja deklaruje całkowite poparcie niezależności Izby i wzmocnienie jej uprawnień.
Read moreWłochy: premier Meloni rozpoczyna oficjalną wizytę w USA
Premier Włoch Giorgia Meloni rozpoczyna dziś dwudniową, oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Włoscy komentatorzy wskazują na bardzo dobre obecnie stosunki włosko-amerykańskie, mimo że włoska premier stoi na czele prawicowego rządu, a prezydent Joe Biden reprezentuje amerykańską lewicę. Giorgia Meloni rozpocznie wizytę od spotkania z prezydentem Bidenem w Białym Domu. Potem będzie rozmawiać z przywódcami republikanów i demokratów w Kongresie. Włoskie media, w tym dziennik „Corriere della Sera”, sugerują, że to wyraz uznania dla bezwarunkowego poparcia, którego Włochy udzielają Ukrainie, a także specjalnych relacji, które łączą obecny rząd z amerykańską administracją. Premier Meloni i szef MSZ Antonio Tajani kilkakrotnie podkreślali, że Stany Zjednoczone są najważniejszym sojusznikiem Italii, a Sojusz Atlantycki jest jedynym prawdziwym gwarantem włoskiego bezpieczeństwa. Tematem rozmów ma być także wstępne porozumienie w sprawie Nowego Jedwabnego Szlaku, podpisane z Chinami przez premiera Contego. Jak się oczekuje, rząd Giorgii Meloni się z niego dyskretnie wycofa.
Read moreWiceprezydent K.Harris złożyła wizytę w Chicago
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, wiceprezydent Kamala Harris złożyła wizytę w Chicago. W poniedziałek wzięła udział w corocznej konwencji liderów społeczności latynoskich z całego kraju UnidosUS 2023 w McCormick Place i w bankiecie, na którym były zbierane fundusze na prezydencką kampanię wyborczą 2024. Głównym organizatorem przyjęcia była bliska przyjaciółka Kamaly Harris Desiree Rogers. Prezydent i współwłaścicielka firmy kosmetycznej Fashion Fair and Black Opal, popierała obecną wiceprezydent w prawyborach partii demokratycznej na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2020 roku, a wcześniej w wyścigu o fotel senatora w amerykańskim Kongresie. Bankiet odbył się w domu Desiree Rogers w chicagowskiej dzielnicy Gold Coast. Celem było zebranie 250 tysięcy dolarów na rzecz kampanii wyborczej. W swoim wystąpieniu na forum latynoskim w McCormick Place, Kamala Harris powiedziała m.in., że wspólna walka w koalicji o wolność, prawa i sprawiedliwość wszystkich ludzi, jest aktem patriotyzmu. “Kiedy celebrujemy naszą różnorodność i uznajemy, że jedność jest naszą siłą, budujemy silniejszy naród, silniejszą demokrację i silniejszy świat” – stwierdziła wiceprezydent. Harris skrytykowała także ostatnie orzeczenia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, które unieważniły federalne prawo do aborcji i akcji afirmatywnej na uniwersytetach oraz ograniczyły ustawę o prawach wyborczych. Wiceprezydent skrytykowała również wysiłki podejmowane przez niektóre stany w celu ograniczenia dostępności do książek i nauczania o rasie oraz potępiła nową politykę imigracyjną przyjętą na Florydzie, ograniczającą możliwość pracy migrantów, korzystania przez nich z opieki medycznej i ograniczenia swobodnego podróżowania. Oczekuje się, że wiceprezydent Kamala Harris wróci do Chicago 11 sierpnia na spotkanie w sprawie kontroli dostępu do broni.
Read moreUSA: przed nami pierwsza debata Republikanów, 7 kandydatów jest gotowych i spełniło wymogi
Siedmiu republikańskich kandydatów na prezydenta spełniło do niedzieli wymagania wyborcze, aby pojawić się na scenie sierpniowej debaty. To wyniki sondażu przeprowadzonego przez Fox Business w stanach Iowa i Południowej Karolinie. Były prezydent Donald Trump, gubernator Florydy Ron DeSanti, przedsiębiorca technologiczny Vivek Ramaswamy, były wiceprezydent USA Mike Pence, była gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley, senator Karoliny Południowej Tim Scott i były gubernator New Jersey Chris Christie, osiągnęli po jeden lub więcej procent w co najmniej dwóch kwalifikujących się sondażach krajowych i dwóch kwalifikujących się sondażach stanowych, co jest wymogiem ustalonym przez Republikański Komitet Narodowy (RNC). Aby zakwalifikować się do debaty 23 sierpnia w Milwaukee, kandydaci muszą również spełnić kryteria pozyskiwania funduszy i podpisać zobowiązanie do poparcia ewentualnego kandydata Republikanów. Kilku kandydatów twierdzi, że osiągnęli już ten próg dawców, w tym Trump, DeSantis, Scott, Haley, Christie, Ramaswamy i gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum. Ramaswamy ogłosił, że spełnił również kryteria zbierania funduszy RNC dotyczące 40,000 darczyńców, z co najmniej 200 darczyńcami z 20 lub więcej stanów i terytoriów. Pence jest jedynym kandydatem, który osiągnął próg wyborczy, ale twierdzi, że nie osiągnął progu zbierania funduszy. Nowe sondaże Fox Business z Iowa i Południowej Karoliny pokazują, że Donald Trump ma zdecydowaną przewagę nad resztą stawki w obu stanach. W Iowa byłego prezydenta poparło 46 procent republikańskich wyborców. 16 procent głosowało za DeSantisem, a 11 procent za Scottem. W Karolinie Południowej na Donalda Trumpa oddało głosy 48 procent prawdopodobnych wyborców GOP, na Haley – 14 procent, na DeSantisa – 13 procent, a na Scotta – 10 procent. Ankiety przeprowadzono w dniach 15-19 lipca wśród 806 republikańskich wyborców w Iowa i 808 w Karolinie Południowej. Margines błędu wynosi plus minus 3,5 punktu procentowego.
Read morePolska: policjanci świętowali w Warszawie
Dziś Święto Policji. Na Placu Zamkowym w Warszawie podczas centralnych uroczystości wręczono policjantom odznaczenia państwowe i resortowe. Były promocje na pierwszy stopień oficerski i uroczyste ślubowanie nowych policjantów ze stołecznego garnizonu. W centralnych uroczystościach brał udział prezydent Andrzej Duda i szef MSWiA Mariusz Kamiński. Minister Kamiński dziękując policjantom dodał, że Polacy czują się w swoim kraju bezpiecznie. Przywołał wyniki badań, w których aż 88 procent Polaków uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym, a aż 96 procent badanych uważa, że miejsce ich zamieszkania jest bezpieczne. Szef MSWiA dodał, że takie wyniki są w czasie, kiedy za wschodnią granicą naszego kraju toczy się brutalna wojna. “To jest miara sukcesu polskiej policji, to jest efekt waszej ciężkiej pracy, waszej ciężkiej służby” – podkreślił Kamiński. Policjanci często mówią, że wybierają tę służbę ze względu na nieszablonowe zadania i stabilność zatrudnienia. Policjanci – bracia bliźniacy sierżant sztabowy Kamil Kłeczek i sierżant sztabowy Krystian Kłeczek powiedzieli IAR, że po skończeniu studiów nie chcieli pracować za biurkiem. Podkreślili, że każdy dzień w służbie jest inny, praca ta wiąże się z adrenaliną i trudno się nudzić. Dodali, że nosić policyjny mundur to zaszczyt i duma. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda podziękował policjantom za trudną służbę. Prezydent zaznaczył, że szczególnie dla obcokrajowców odwiedzającym nasz kraj widoczne jest, że jak Polska jest bezpiecznym państwem.
Read moreUSA: administracja Bidena zaniepokojona działaniami gubernatora Teksasu ws. migrantów
Urzędnicy administracji Joe Bidena coraz bardziej zaniepokojeni działaniami gubernatora Teksasu Grega Abbotta wzdłuż granicy Teksasu z Meksykiem, które zakłóciły operacje amerykańskiej straży granicznej w regionie i naraziły migrantów na niebezpieczeństwo. Agenci graniczni w przeszłości ściśle współpracowali z Gwardią Narodową Teksasu i Departamentem Bezpieczeństwa Publicznego tego stanu. Jednak ostatnie kroki podjęte przez stan sprawiły, że niektóre codzienne operacje stały się trudniejsze do wykonania. Departament Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu utrudnił dostęp do niektórych części granicy Teksas-Meksyk, co oznacza odejście od istniejącej współpracy między organami ścigania. Niepokojące obrazy rannych migrantów i doniesienia o oddziałach z Teksasu wypychających migrantów z powrotem do Meksyku zmusiły administrację Joe Bidena do działania. W środę Departament Sprawiedliwości powiedział, że ocenia sytuację na granicy Teksasu z Meksykiem. Wewnętrzne dyskusje na temat działań prawnych przeciwko stanowi Teksas sięgają zeszłego roku, kiedy Greg Abbott zaczął wysyłać migrantów do miast w całym kraju i kontynuował rozmieszczanie boi w Rio Grande, które stwarzają potencjalne ryzyko utonięcia dla migrantów. Inspektor generalny Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w Teksasie otrzymał także skargi od personelu DPS w sprawie traktowania migrantów próbujących przedostać się do Stanów Zjednoczonych. Wśród nich są doniesienia, że żołnierzom z Teksasu kazano zawracać migrantów do Rio Grande i nakazano nie dawać im wody. We wtorkowym wspólnym oświadczeniu z innymi najwyższymi urzędnikami w Teksasie, w tym szefem Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Steve’em McCrawem, biuro gubernatora Teksasu stwierdziło, że w ramach operacji Lone Star nie wydano żadnych rozkazów ani wskazówek, które „zagroziłyby życiu osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę”.
Read moreHiszpania: wyniki wyborów parlamentarnych
W wyborach parlamentarnych w Hiszpanii wygrała centrowa Partia Ludowa. Poparło ją 33 procent wyborców, co przekłada się na 136 mandatów w parlamencie składającym się z 350 deputowanych. Za nią, ze 122 mandatami, uplasowała się Partia Socjalistyczna urzędującego premiera Pedro Sancheza – poparta przez prawie 32 procent głosujących, a dalej – prawicowa partia Vox, która zdobyła 33 mandaty. Skrajnie lewicowe ugrupowania, startujące w bloku Sumar, które są sojusznikami Partii Socjalistycznej, może liczyć na 31 mandatów, a pozostałe, mniejsze regionalistyczne ugrupowania – 28. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez stwierdził, że prawica została pokonana. “Zacofany blok, który chciał cofnąć cały postęp, jaki poczyniliśmy w ciągu ostatnich czterech lat, poniósł porażkę” – przekonywał.Z kolei szef hiszpańskiej konserwatywnej Partii Ludowej powiedział, że spróbuje sformować rząd. “Jako kandydat partii, która zdobyła najwięcej mandatów, uważam, że moim obowiązkiem jest próba utworzenia rządu” – powiedział Alberto Nunez Feijoo wyborcom zgromadzonym przed siedzibą partii w Madrycie. Aby utworzyć rząd, potrzeba 176 mandatów. Partia Ludowa i Vox mogą utworzyć koalicję, jednak do samodzielnych rządów będzie im brakować siedmiu parlamentarzystów. Mogą liczyć na wsparcie maksymalnie kilku osób z ugrupowań regionalistycznych. Oznacza to, że szanse na prawicowy rząd są niewielkie. Eksperci prognozują, że albo rozpisane będą nowe wybory bez sformowania rządu, albo powstanie bardzo chwiejny gabinet lewicy i separatystów.
Read moreRzym: zakończenie międzynarodowej konferencji na temat migracji i rozwoju Afryki
W Rzymie zakończyła się zwołana z inicjatywy premier Giorgii Meloni pierwsza międzynarodowa konferencja poświęcona migracji i problemom Afryki. Obecni byli przedstawiciele 21 państw basenu Morza Śródziemnego i kilkunastu organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej. Do Rzymu przybyło 5 prezydentów i ośmiu premierów, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a także przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw wyżywienia, rolnictwa i uchodźców. Premier Giorgia Meloni powiedziała, że to pierwsze z licznych planowanych podobnych spotkań i wymieniła ich główne cele. „Po pierwsze walka z nielegalną migracją, po drugie zwiększenie migracji legalnej, po trzecie pomoc migrantom i uchodźcom, po czwarte i najważniejsze: szeroka współpraca na rzecz rozwoju Afryki”. Chodzi o pomoc finansową, inwestycje i partnerską współpracę, by zlikwidować główne przyczyny migracji z Afryki: głód i bezrobocie.
Read morePolska – premier Morawiecki: nigdy nie zostawimy ludzi w kryzysie
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że mimo wielu kryzysów, udało się ochronić Polaków. Szef rządu podczas Pikniku Rodzinnego 800 plus w Krotoszynie zapewniał, że Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie zostawi Polaków w kryzysie samych sobie. Premier powiedział, że jest to zobowiązanie jego rządu, poparte działaniami z ostatnich lat. “Nasza filozofia to nie jest filozofia liberałów, darwinistyczna filozofia «niech każdy sobie radzi, jak chce». Jak sobie poradzi, tak będzie, każdy sobie rzepkę skrobie, filozofia dzikiego zachodu, prawo pięści, prawo silniejszego” – zaznaczał Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie chce, żeby Polska tak wyglądała. “Nasza Polska musi być Polską otwartą wobec tych słabszych, wobec tych, którzy potrzebują pomocy” – oświadczył premier. W pikniku brała udział również minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Polityk powiedziała, że Zjednoczona Prawica chce być i jest wiarygodna. Dlatego – jak mówiła – realizowane są programy, które służą drugiemu człowiekowi i zmieniają Polskę. Minister podkreślała, że rządowe programy społeczno-gospodarcze pokazują, że dla Prawa i Sprawiedliwości najmniejsze miejscowości są bardzo ważne. Dodała, że tylko do mieszkańców ziemi krotoszyńskiej z programów Rodzina 500 plus, Dobry start i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego trafiło ponad 300 milionów złotych.
Read morePolska: ustawa o 14. emeryturze podpisana przez prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza czternastą emeryturę jako świadczenie stałe. Oznacza to, że będzie wypłacane co roku. Przysługiwać będzie emerytom i rencistom uprawnionym do świadczeń z ZUS. Przewodnicząca sejmowej komisji rodziny Urszula Rusecka z PiS mówi, że prezydent podjął bardzo dobrą decyzję. Stwierdza, że wpisuje się ona w politykę korzystną dla seniorów, którą Prawo i Sprawiedliwość, co podkreśla, realizuje od 2015 roku. W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana na przełomie sierpnia i września. W kolejnych latach zgodnie z ustawą o terminie będzie decydował rząd w rozporządzeniu. W tym roku świadczenie w maksymalnej wysokości, tj. minimalnej emerytury wypłacanej przez ZUS, otrzymają osoby, których dochód miesięczny wynosi 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty będzie stosowana zasada złotówka za złotówkę. W kolejnych latach rząd w formie rozporządzenia będzie miał prawo zwiększyć wysokość świadczenia. W tym roku “czternastka” trafi do ponad 8 mln Polaków. Świadczenie po raz pierwszy zostało wypłacone w 2021 roku. Rząd zdecydował się powtórzyć je w 2022 roku. Za każdym razem wymagało to uchwalenia odrębnej ustawy. Teraz nie będzie to już konieczne.
Read more









