Nowojorska grupa inwestycyjna przejmuje kolejne akcje Tribune Publishing
Nowojorska grupa inwestycyjna Alden Global Capital przejmuje kolejne 68 procent akcji Tribune Publishing, wydawcy m.in. Chicago Tribune, New York Daily News, Denver Post czy Baltimore Sun. Suma transakcji to 630 milionów dolarów. Całkowite przejęcie Tribune Publishing przez Alden Global Capital spowoduje stworzenie na rynku jednego z największych wydawnictw w USA. Zakup musi być jeszcze zatwierdzony przez 2/3 właścicieli akcji Tribune Publishing, którzy nie są związani z Alden Global Capital. Wśród nich jest kalifornijski multimiliarder Patrick Soon-Shiong, do którego należy 24 procent Tribune Publishing.
Read moreUSA: Beam Suntory przeniesie główną siedzibę z Chicago do Nowego Jorku
Beam Suntory, kompania produkująca napoje alkoholowe, w tym Jim Beam i Maker’s Mark, planuje w przyszłym roku przenieść swoją główną siedzibę z Chicago do Nowego Jorku. Wietrzne Miasto pozostanie centrum biznesowym na Amerykę Północną z największym biurem firmy na świecie w budynku Merchandise Mart w centrum miasta. To już druga przeprowadzka głównej siedziby Beam Suntory w ciągu ostatnich 5 lat. W 2016 roku władze firmy zadecydowały o przenosinach biura z Deerfield na północnych przedmieściach do centrum Chicago. Beam Suntory podpisał długoterminową umowę najmu na około 100 tysięcy stóp kwadratowych w budynku przy 11 Madison Avenue Nowym Jorku, gdzie znajdują się biura japońskiej spółki Suntory Holdings.
Read moreŚnieżna burza w Nowym Jorku
W Nowym Jorku pierwsza w tym roku śnieżna burza. W mieście w niektórych miejscach może spaść ponad 30 centymetrów śniegu, a w stanie Nowy Jork na wielu autostradach ograniczono ruch, wiele dróg jest nieprzejezdnych. It's Snowing! #NewYork Source: https://t.co/I3sb9boAuo pic.twitter.com/jMSF2ZbU4d — V̸̢̙̙͒̈̑̀͛̍͝engeance (@TheVengeance17) December 17, 2020 W Nowym Jorku ciągle pada. Władze miasta zalecają aby mieszkańcy nie wychodzili z domu. Wiele linii autobusowych wyłączono z ruchu. Metro jeździ z dużym opóźnieniem. W tragicznej sytuacji znajdują się nowojorscy bezdomni. Dla ponad 20 tysięcy nie ma już miejsc w schroniskach. Organizacje charytatywne i służby porządkowe rozdają im śpiwory, ciepłe posiłki i rozwożą na stacje metra, aby mogli się schronić przed śniegiem. Burmistrz DeBlasio zapowiedział, że w najbliższych dniach odda do dyspozycji bezdomnych kolejne hotele. Hotelarze protestują i oskarżają burmistrza o nieudolność w zarządzaniu miastem. Uważają, że bezdomni zdewastują pokoje hotelowe. Nowojorskie ulice patroluje mniejsza liczba policjantów. Jest to wynikiem redukcji o miliard dolarów wydatków na nowojorską policję. It’s beginning to look a lot like Christmas in New York after heavy snow arrived yesterday. The weather has made driving conditions dangerous and could bring up to 60cm of snow. Credit @AnthonyQuintano #NewYork #SnowStorm2020 #christmas pic.twitter.com/S5c8B62Lc5 — SNEWZ (@SNEWZWEB) December 17, 2020
Read moreUSA – sąd: kłopoty Donalda Trumpa w Nowym Jorku
Arthur Engoron sędzia Sądu Najwyższego Stanu Nowy Jork orzekł we wtorek, że Trump Organization musi przekazać dokumenty finansowe nowojorskiej prokurator Letitii James. Chodzi o sprawę związaną z nieruchomością będącą przedmiotem dochodzenia. Biuro Letitii James prowadzi śledztwo w sprawie prezydenta Donalda Trumpa i jego organizacji od 2019 roku kiedy to były adwokat prezydenta, Michael Cohen, zeznał przed Kongresem, że roczne sprawozdania finansowe Donalda Trumpa zawyżyły wartość jego aktywów w celu zabezpieczenia korzystnych pożyczek i ubezpieczenia, ale zaniżały wartość innych aktywów w celu obniżenia podatków od nieruchomości. Sędzia Arthur Engoron orzekł, że dokumenty Organizacji Trumpa muszą zostać przekazane do 18 grudnia.
Read more35. Urodziny Radia 1030
35. URODZINY RADIA 1030 Wczoraj minęło 35 lat od powstania Polskiego Radia 1030. – To ogromny sukces, że przetrwaliśmy do tej pory, funkcjonujemy i się rozwijamy. Dziękuję słuchaczom, że są z nami i zachęcam do słuchania radia – mówi Walter Kotaba, prezes Polnet Communications, założyciel radiostacji, która nadaje w Chicago i Nowym Jorku. Rozgłośnia emituje program na pięciu częstotliwościach w rejonie metropolii Chicago. Jest posiadaczem zakresów WNVR 1030AM, WRDZ 1300AM, 104.7FM, 107.1FM oraz W276BM 103.1FM. W Nowym Jorku programu można słuchać z kolei na częstotliwości WRKL 910AM. Wspólnie z siostrzaną Telewizją Polvision tworzy największym polskojęzyczny koncernem medialny w USA. Nadaje program dla ponad miliona słuchaczy. Dla amerykańskiej Polonii stanowi wyjątkowy pomost łączący wiadomości z ojczyzny i kraju obecnego zamieszkania. Początki i zmiany Polskie Radio w Chicago założył w 1985 roku Walter Kotaba, który przybył do Wietrznego Miasta w latach 70-tych. Jak wspomina twórca rozgłośni, początki nie były łatwe, a radio przeszło wiele zmian. – Polonia nieustannie się zmienia, a my musimy dostosowywać się do niej. W czasie, kiedy ja przyjechałem do Ameryki, prym wiodła emigracja powojenna. Ludzi, którzy stracili ojczyznę. Oni bardzo prężnie tu działali. Tworzyli teatry i inne instytucje kultury. Potem zaczęła przyjeżdżać Polonia postsolidarnościowa, która szukała już czegoś innego. Posługiwała się innym językiem polskim. Pracowaliśmy nad tym, by ten język był bardziej współczesny. Postanowiłem więc, że radio będzie zatrudniało profesjonalnych dziennikarzy, posługujących się poprawnym językiem polskim, który będzie sprawiał przyjemność słuchającym – wspomina Walter Kotaba. Northbrook i Chicago Pierwszą siedzibą rozgłośni radiowej był tak zwany “biały domek” w Northbrook. – Na początku nadawaliśmy audycję tylko przez godzinę w polskim języku. Potem zwiększano te godziny, aż w końcu zaczęliśmy nadawać całą dobę, wyłącznie w języku polskim. Od początku audycje były podobnie jak teraz o sytuacji politycznej w Chicago, w Polsce, funkcjonowaniu w USA. Były komentarze redaktorów i muzyka. Nie było oczywiście sprzętu, który jest dostępny dziś. Muzykę graliśmy z płyt winylowych. Do dyspozycji mieliśmy magnetofony szpulowe wielkości pralki. Pierwsza konsoleta, jaką mieliśmy też była ogromna i toporna. W Polsce, w akademikach były nowocześniejsze sprzęty. Późniejsze magnetofony szpulowe były…
Read moreNowy Jork: strażacy nie chcą się szczepić
Ankieta przeprowadzona wśród nowojorskich strażaków wykazała, że ponad połowa z nich nie skorzystałaby z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19, gdyby szczepionka byłaby im oferowana. W badaniu wzięło udział ponad 2 tysiące strażaków spośród 8,200 zatrudnionych w FDNY. 1,100 funkcjonariuszy departamentu czyli 54,7 procent, stwierdziło, że nie weźmie udziału w dobrowolnych szczepieniach, a 45,3 procent, powiedziało, że tak. Z badań przeprowadzonych m.in. przez naukowców z New York University Medical School wynika, że podczas pandemii koronawirusa strażacy byli 15 razy bardziej narażeni na infekcję, niż pozostali mieszkańcy Wielkiego Jabłka. W pierwszych 3 miesiącach trwania epidemii zachorowało ponad 5 tysięcy pracowników nowojorskiego departamentu pożarnictwa. 62 osoby trafiły do szpitali, a 4 zmarły.
Read moreUSA: Sąd Najwyższy po stronie wiernych
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, głosami 5-4, zakazał władzom stanu Nowy Jork ograniczania mieszkańcom miasta dostępu do kościołów czy synagog. Trzej liberalni sędziowie sądu i prezes sądu John Roberts byli za utrzymaniem istniejących przepisów. Decydujący głos w sprawie miała nowa członkini tego gremium Amy Coney Barrett, która opowiedziała się za zniesiem ograniczania dostępu do świątyń. Gubernator Nowego Jorku demokrata Andrew Cuomo, powiedział, że orzeczenie „lepiej ilustruje Sąd Najwyższy niż cokolwiek innego” i „nie ma żadnego praktycznego znaczenia”, biorąc pod uwagę, że ograniczenia zostały już usunięte. Decyzja Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych jest zwycięstwem Kościoła rzymskokatolickiego i ortodoksyjnych synagog żydowskich, które złożyły pozew o zakwestionowanie ograniczeń ogłoszonych przez Andrew Cuomo 6 października. Avi Schick, prawnik Agudath Israel of America, napisał w e-mailu: „To historyczne zwycięstwo. Ta przełomowa decyzja zapewni, że praktyki religijne i instytucje religijne będą chronione przed rządowymi edyktami, które nie traktują religii z szacunkiem wymaganym przez Konstytucję ”.
Read moreNowy Jork: kryzys na rynku wynajmu mieszkań
Coraz więcej nowojorczyków opuszcza miasto i maleje liczba chętnych na wynajmowanie mieszkań. Ceny wynajmu mieszkań spadły o ponad 30 procent.
Read moreUSA: do Nowego Jorku dotarła świąteczna choinka
W Nowym Jorku jest już świąteczna choinka. Przywiezienie choinki symbolicznie, nieoficjalnie rozpoczyna sezon świąteczny.
Read morePolska: wracają regularne loty z Chicago, nowe rozporządzenie
Od dzisiaj zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Na liście znalazło się dziesięć krajów, między innymi Jordania, Armenia, Gruzja, Czarnogóra i Macedonia. Zakaz obejmuje także Stany Zjednoczone, ale z dwoma wyjątkami: regularne loty będą możliwe na lotniska w stanach Illinois oraz Nowy Jork. Oznacza to możliwość przywrócenia regularnych połączeń pasażerskich do portów lotniczych w Nowym Jorku oraz w Chicago. Polskie Linie Lotnicze LOT latają już do tych dwóch miast w USA, ale do dziś loty te miały status czarterowych. Od dziś polski przewoźnik zdejmie specjalny status tych lotów. Zakaz nie będzie obowiązywał w przypadku lotów wyczarterowanych wcześniej przez biura podróży, a także tych, które odbywają się na zlecenie rządu. Zakazem nie zostaną objęte także te lotniska, które zagwarantują, że na pokład samolotów będą wpuszczani jedynie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Rozporządzenie będzie obowiązywało do 24 listopada.
Read more









