Słowacja: prezydent mianowała rząd Roberta Ficy
Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová mianowała rząd Roberta Ficy. Zwycięski w przedterminowych wyborach, kierowany przez Ficę lewicowo-narodowy Smer, utworzył koalicję z socjaldemokratycznym ugrupowaniem Hlas i nacjonalistyczną Słowacką Partią Narodową.Zuzana Čaputová podkreśliła, że wyzwania, które stały przed rządzącymi w poprzedniej kadencji, nie skończyły się z dniem wyborów. „Również wy będziecie musieli się zmierzyć z wysokimi cenami energii, uzdrowieniem finansów publicznych przy zachowaniu standardów socjalnych, potrzebą poprawy dostępu do opieki medycznej czy potrzebą zwiększenia poziomu edukacji. W tym kontekście cieszy mnie wasze zapewnienie o ciągłości członkostwa w Unii Europejskiej i NATO” – powiedziała prezydent. „Wierzę, że będziecie kontynuować dobrą politykę sąsiedzką, także wobec naszego ciężko doświadczanego wschodniego sąsiada” – dodała Zuzana Čaputová. Robert Fico, który objął funkcję premiera po raz czwarty w swojej politycznej karierze, podkreślił, że przejmuje władzę w trudnej sytuacji społecznej. „Słowacki rząd i ministerstwa będą mówić suwerennym słowackim głosem. Suwerenna będzie nasza polityka zagraniczna. Chciałbym, abyśmy po wygaśnięciu mandatu tego rządu mogli stwierdzić, że na Słowacji żyje się lepiej” – powiedział nowy szef słowackiego rządu. Poprzednio Fico rozstał się z fotelem premiera w 2018 roku, po protestach wywołanych zabójstwem dziennikarza śledczego Jána Kuciaka. Ze stanowiska ustąpił wówczas także minister spraw wewnętrznych Robert Kaliňák, który w nowym gabinecie objął resort obrony. Obaj politycy usłyszeli w ubiegłym roku zarzuty dotyczące szeregu nadużyć, do których miało dochodzić podczas poprzednich rządów Smeru. Śledztwo to umorzył jednak prokurator generalny. Po wielu latach słowackim ministerstwem spraw zagranicznych nie pokieruje zawodowy dyplomata. Szefem resortu został jeden z najbliższych współpracowników Ficy, samorządowiec i parlamentarzysta Juraj Blanár, który w przeszłości krytykował wydalenie rosyjskich dyplomatów i nazwał je oznaką rusofobii. Uwagę komentatorów zwróciła też nominowana przez Słowacką Partię Narodową na stanowisko minister kultury Martina Šimkovičová. Była prezenterka telewizyjna jest ostatnio znana z działalności w dezinformacyjnym kanale internetowym oraz prorosyjskich, ekstremistycznych i homofobicznych wypowiedzi. Nowy rząd ma 30 dni na przedstawienie w parlamencie deklaracji programowej i wystąpienie o wotum zaufania. W 150-osobowej Radzie Narodowej trzy partie koalicyjne mają łącznie 79. Podczas inauguracyjnego posiedzenia parlamentu posłowie wybrali dziś na przewodniczącego izby szefa partii Hlas Petera Pellegriniego. Jego kandydaturę poparła też część…
Read moreSzef CDU o walce Olafa Scholza z antysemityzmem: “puste obietnice”
Lider niemieckiej opozycji Friedrich Merz wyraził zaniepokojenie wzrostem antysemityzmu w Niemczech i domaga się natychmiastowej delegalizacji wszelkich organizacji związanych z Hamasem. Według szefa CDU, rząd Olafa Scholza w tym zakresie “wiele obiecuje, ale niewiele robi”. W ocenie lidera chadeków, umyka uwadze ogółu, że kanclerz Olaf Scholz rzuca na szalę obietnice bez pokrycia. “Skala erupcji nienawiści wobec Żydów zaskoczyła także nas, mimo że od miesięcy wzywamy rząd do podjęcia stanowczych działań” – przyznał Friedrich Merz.Szef CDU dodał, że obietnice kanclerza nie dają nawet pozoru polepszenia sytuacji na niemieckich ulicach, gdzie dochodzi do antyizraelskich demonstracji. “Zawsze to samo: Scholz obiecuje, a potem wszystkie zadania przekazuje w dół, gdzie jego podwładni przewracają oczami i rozkładają ręce” – zaznaczył. Dwa tygodnie temu Olaf Scholz zapowiedział daleko idące konsekwencje wobec organizacji sympatyzujących z Hamasem. Zakazane miało zostać między innymi stowarzyszenie Samidoun, które jednak w dalszym ciągu bezkarnie nawołuje do przemocy wobec Żydów. Friedrich Merz wskazał, że także wielu Niemców arabskiego pochodzenia “uodporniło się na jakąkolwiek logikę poza przekonaniem, że państwo izraelskie nie ma racji bytu”. Przypomniał o wczorajszym zatrzymaniu 29-letniego islamisty z Duisburga, który planował atak na proizraelską demonstrację.
Read morePolska: bezrobocie we wrześniu wyniosło 5 procent
Bezrobocie we wrześniu wyniosło 5 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z szybkim szacunkiem opublikowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 10 października. Minister Marlena Maląg mówiła wtedy, że “sytuacja jest stabilna. Nawet po zakończonym wrześniu, kiedy kończą się prace sezonowe”. To kolejny – czwarty – miesiąc z rzędu, kiedy wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie. Z danych GUS wynika poza tym, że we wrześniu w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 776 tysięcy – miesiąc wcześniej (782,5 tysiąca). We wrześniu ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła wyniosła 5 pięć. Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w sierpniu 2,8 procent. Oznacza to, że Polska zanotowała trzeci najniższy wskaźnik bezrobocia – po Czechach (2,5 proc.) i Malcie (2,7 proc.).
Read moreUE – nie będzie zakazu dla polskich rybaków ws. połowu śledzi na Bałtyku w 2024
Nie będzie zakazu dla polskich rybaków dotyczącego połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku. W Luksemburgu ministrowie odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa unijnych krajów, po trwających od wczoraj negocjacjach, uzgodnili przyszłoroczne limity połowowe odrzucając propozycję Komisji Europejskiej. Gdyby ten zakaz wszedł w życie byłaby to katastrofa dla naszych rybaków – podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. „Najważniejsza decyzja z dzisiejszej kończącej się już Rady w Luksemburgu jest taka, że rybacy od stycznia dalej mogą wypływać i łowić te ryby, nic się nie będzie zmieniało znacząco” – powiedział wiceszef resortu rolnictwa. Krzysztof Ciecióra powiedział, że kluczowe było jednomyślne stanowisko krajów basenu Morza Bałtyckiego. Zgodnie uznały one propozycję Komisji za niedopuszczalną, która byłaby ciosem dla rybaków. „To stanowisko zostało poparte przez 19 innych krajów” – dodał w rozmowie z Polskim Radiem wiceszef resortu rolnictwa. Ostatecznie ustalono limit połowów śledzi na Morzu Bałtyckim na przyszły rok na poziomie 40 tysięcy ton. To o 17 procent mniej niż w tym roku. Na Polskę przypadnie około jednej czwartej tej kwoty. Będzie wprawdzie jednomiesięczny okres ochronny, ale – jak przekonuje wiceminister rolnictwa – polscy rybacy mają tego świadomość i nie będzie to miało większego wpływu na połowy. Jeśli chodzi o pozostałe limity, to nadal rybacy będą mogli łowić szproty, choć te kwoty zostały zmniejszone o 10 procent w porównaniu z tym rokiem. Utrzymany zostanie natomiast zakaz połowów dorszy, który obowiązuje od 2019 roku.
Read moreOlaf Scholz: wsparcie dla Izraela nie będzie miało wpływu na pomoc Ukrainie
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zobowiązał się do dalszej pomocy Ukrainie w obliczu rosyjskiej inwazji i zaznaczył, że wsparcie będzie utrzymane, nawet jeśli berliński rząd wesprze Izrael w konflikcie z Hamasem. „Wspieramy Ukrainę gospodarczo, finansowo, humanitarnie, a także zbrojnie” – powiedział Olaf Scholz Szef niemieckiego rządu zapewniał o pomocy podczas niemiecko-ukraińskiego forum biznesowego w Berlinie, w którym uczestniczył premier Ukrainy Denys Szmyhal. Wirtualnie w spotkaniu wziął udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Niemcy są obecnie drugim po Stanach Zjednoczonych dostawcą pomocy wojskowej dla Kijowa. Po ataku polityczno-militarnej organizacji palestyńskiej Hamas na Izrael Olaf Scholz był pierwszym zagranicznym szefem rządu, który przyleciał do Izraela. Podkreślił, że wsparcie dla izraelskiej samoobrony stanowi podstawę niemieckiej polityki zagranicznej ze względu na odpowiedzialność Berlina za Holokaust. Minister Obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że Niemcy pozwolą Izraelowi na użycie dwóch swoich dronów bojowych Heron TP oraz rozpatrzą wniosek o zaopatrzenie w amunicję dla okrętów wojennych.
Read moreZełenski: im więcej narodów będzie z nami, tym szybciej zakończymy rosyjską agresję
„Im więcej narodów będzie z nami, tym szybciej zakończymy rosyjską agresję” – powiedział prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski połączył się z uczestnikami drugiego szczytu parlamentarnego Platformy Krymskiej, który odbywa się w Pradze. Biorą w nim udział przedstawiciele czterdziestu państw. Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina stara się przerwać szlaki transportowe prowadzące z Rosji na Krym. Dodał, że choć dotąd nie udało się odzyskać pełnej kontroli nad półwyspem, to w przyszłości z pewnością się tak stanie. „Tymczasem rosną proukraińskie nastroje na Krymie. Mamy tam wielu sojuszników. Ludzie mają coraz większą świadomość, że ostatecznie Rosja będzie zmuszona się wycofać” – powiedział prezydent Ukrainy. Otwierając drugi szczyt parlamentarny Platformy Krymskiej, przewodnicząca czeskiej Izby Poselskiej powiedziała, że niedostateczna i nieadekwatna reakcja społeczności międzynarodowej na aneksję Krymu w 2014 roku została odebrana przez Rosję jako oznaka słabości, a słabość zachęca agresora do ataku. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk zaznaczył, że bez pełnego przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy – z Krymem włącznie – nie ma szans na trwały pokój. „Zebraliśmy się tu, ponieważ dostrzegamy potrzebę wspólnego działania wobec jednego z najbardziej bolesnych wyzwań naszych czasów. Wszyscy jesteśmy przekonani co do potrzeby zachowania porządku międzynarodowego i utrzymania szacunku do prawa międzynarodowego” – powiedział szef ukraińskiego parlamentu. Premier Czech Petr Fiala zaznaczył, że Ukraina będzie wolna dopiero, gdy zostaną przywrócone jej międzynarodowo uznane granice, obejmujące również Półwysep Krymski. „Jest to kwestia moralna, kwestia wolności i praw człowieka. Ale to również kwestia praktyczna. Cały świat potrzebuje pokoju i stabilności w regionie Morza Czarnego” – zauważył czeski premier. Platforma Krymska powstała w 2021 roku z inicjatywy Ukrainy. Stanowi forum do konsultacji i koordynacji działań dotyczących anektowanego przez Rosję terytorium.
Read morePolska: Kancelaria Prezydenta o konsultacjach z przedstawicielami komitetów wyborczych
Prezydent zapewnił, że będzie stał na straży norm konstytucyjnych i terminów dotyczących zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu i powołania nowej Rady Ministrów – przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. W mediach społecznościowych przypomniała, że w Pałacu Prezydenckim odbyły się pierwsze dwa z pięciu zaplanowanych spotkań konsultacyjnych głowy państwa z przedstawicielami komitetów wyborczych. “Spotkania z reprezentantami PiS oraz KO przebiegały w dobrej atmosferze” – zaznaczyła szefowa Kancelarii Prezydenta. Dodała, że prezydent pogratulował zwycięstwa w wyborach Prawu i Sprawiedliwości oraz dobrego wyniku wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Oba ugrupowania przedstawiły swoich kandydatów na premiera i zadeklarowały wolę utworzenia rządu. Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała, że prezydent podkreślił, iż zależy mu na dobrym współdziałaniu z rządem. “Szczególnie w obszarach szeroko pojętego bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych” – napisała na platformie X. Jutro kolejne spotkania konsultacyjne. O 11:00 prezydent spotka się z przedstawicielami Trzeciej Drogi, o 13:00 – Nowej Lewicy, a o 15.00 – Konfederacji.
Read moreUSA – Nowy Orlean: mgła powodem kolizji ponad 150 aut, w której zginęło co najmniej 7 osób
Co najmniej siedem osób zginęło nieopodal Nowego Orleanu w amerykańskim stanie Luizjana w wyniku zderzenia 158 samochodów na autostradzie, którą wczoraj spowiła bardzo gęsta “super-mgła”. 25 osób zostało rannych, ale jak informuje policja ostateczny bilans może jeszcze wzrosnąć.Gęsta mgłą i dym z płonących nieopodal bagien niemal do zera ograniczyły widoczność dla kierowców. Cały czas trwa usuwanie skutków zdarzenia. Część samochodów w wyniku kraksy zaczęła się palić. Blisko sto osób utknęło w miejscu zdarzenia, ewakuowano je z pomocą szkolnych autobusów. Amerykańska Narodowa Agencja Pogodowa określiła zjawisko jako “super-mgłę” i zastrzegła, że podobne, niebezpieczne warunki pogodowe mogą w Luizjanie występować przez cały tydzień.
Read moreMorze Północne: zderzenie dwóch frachtowców z udziałem polskiej jednostki
Dwa frachtowce zderzyły się w Zatoce Niemieckiej na Morzu Północnym. Jednym z nich jest należący do Polskiej Żeglugi Morskiej statek MS Polesie. Jego załoga jest bezpieczna. Trwa akcja poszukiwania rozbitków brytyjsko-holenderskiego kontenerowca “Verity”, który w wyniku kolizji zatonął. Nie żyje jedna osoba. Rzecznik Dówództwa Awaryjnego w północnoniemieckim Cuxhaven Benedikt Spangardt powiedział Polskiemu Radiu, że na pokładzie statku “Verity” było siedem osób. “Wiemy, że z wody wyciągnięto trzy osoby. Dwie trafiły do szpitala, bo były narażone na wychłodzenie. Kolejna niestety już nie żyła. Cztery pozostałe zniknęły bez śladu, a warunki są niezwykle trudne” – przyznał. Benedikt Spangardt dodał, że przyczyna wypadku jest niejasna. Dopuszcza jednak możliwość “nieodpowiedniej prędkości” jednego z frachtowców w warunkach sztormowych. Potwierdził, że 22-osobowej załodze statku “MS Polesie”, płynącego z Hamburga do północno-zachodniej Hiszpanii, nic się nie stało. Według niego, po zatonięciu frachtowca “Verity” może też dojść do zanieczyszczenia morza. Do zderzenia doszło około godziny piątej rano, dwanaście mil morskich na południowy zachód od szlezwickiej wyspy Helgoland. Służby przypominają, że o tej porze roku temperatura wody w Morzu Północnym wynosi 15 stopni, a fale mają trzy metry wysokości. W akcji ratowniczej uczestniczą śmigłowce niemieckiej marynarki wojennej i kilka jednostek ratowniczych, a także statek MS Polesie, który zderzył się z kontenerowcem Verity.
Read moreE. Macron zaproponował utworzenie międzynarodowej koalicji do walki z Hamasem
Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował utworzenie międzynarodowej koalicji do walki z Hamasem. Francuski przywódca mówił o tym po spotkaniu w Tel-Awiwie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Emmanuel Macron rozpoczął rano dwudniową wizytę w tym kraju. Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Izraela Emmanuel Macron powiedział, że pokonanie Hamasu oraz innych organizacji terrorystycznych takich jak Al-Kaida i Państwo Islamskie jest priorytetem jego kraju. „Dlatego Francja jest gotowa do tego, aby międzynarodowa koalicja przeciwko ISIS, w ramach której jesteśmy zaangażowani w Iraku i Syrii, mogła również walczyć z Hamasem” – oświadczył prezydent Francji. Dodał, że sojusz musi mieć zarówno charakter regionalny jak i międzynarodowy. „Walka musi być bezlitosna, ale nie bez zasad” – zaznaczył jednak Emmanuel Macron. Podkreślił, że państwa demokratyczne powinny szanować prawo wojny i zapewnić cywilom pomoc humanitarną. Apelował też o przywrócenie dostaw prądu do szpitali w strefie Gazy. Prezydent Francji pokreślił, że walka z terroryzmem nie może doprowadzić do eskalacji napięć w całym regionie. Ostrzegł też Iran i jego sojuszników przed otwarciem nowego frontu. Emmanuel Macron apelował też o wznowienie dialogu między Izraelem i Palestyną. „Trzeba zaakceptować uzasadnione prawo Palestyńczyków do dysponowania terytorium i pokojowym i bezpiecznym państwem u boku Izraela” – stwierdził francuski prezydent. Według nieoficjalnych doniesień prezydent Macron spotka się jutro w Ramalli z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.
Read more








