Eurostat – Polska na drugim miejscu w UE jeśli chodzi o niskie bezrobocie

Polska na drugim miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o niskie bezrobocie. Z danych opublikowanych przez urząd statystyczny Eurostat wynika, że we wrześniu bez pracy w Polsce było 2,8 procent obywateli. Te dane różnią się od tych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny, bo inna jest metodologia liczenia. Według GUS-u bezrobocie we wrześniu w Polsce wyniosło 5 procent.  Eurostat podaje, że najlepsza sytuacja na rynku pracy w Unii jest w Czechach, gdzie bezrobotnych było 2,7 procent obywateli. Za Czechami ex aequo z Polską jest Malta z bezrobociem wyższym o 0,1 punktu procentowego. Podium uzupełniają Niemcy z 3-procentowym bezrobociem.  Według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce od kilku miesięcy utrzymuje się na niezmienionym poziomie, a w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku spadło o 0,2 punktu procentowego.  Najgorzej w Unii pod tym względem jest w Hiszpanii, gdzie bezrobocie wyniosło we wrześniu 12 procent i w Grecji – 10 procent. To jedyne kraje we Wspólnocie z dwucyfrowym bezrobociem.  Unijna średnia to 6 procent – ponad 13 milionów bezrobotnych. Natomiast bezrobocie w strefie euro we wrześniu było o pół punktu procentowego wyższe.

Read more

Indie: przez smog władze stolicy zamknęły szkoły

Władze stolicy Indii Nowego Delhi zamknęły szkoły z powodu smogu. Poziom najniebezpieczniejszych cząstek PM2,5 – tak małych, że mogą przedostać się do krwioobiegu – był dzisiaj w mieście prawie 35 razy większy od maksymalnego dziennego poziomu zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia.  „W świetle rosnącego poziomu zanieczyszczeń wszystkie rządowe i prywatne szkoły podstawowe w Nowym Delhi pozostaną zamknięte przez następne dwa dni” – napisał włodarz miasta Arvind Kejriwal w mediach społecznościowych.  Nowe Dehli – jeden z największych obszarów miejskich na świecie, w którym mieszka 30 milionów ludzi, jest również regularnie uznawany za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Smog osiąga szczyt w okresie od października do lutego, kiedy zimniejsze powietrze zatrzymuje zanieczyszczenia, a rolnicy wypalają pola, co pogłębia zanieczyszczenia powodowane przez pojazdy i przemysł. Z badania Lancet z 2020 roku wynika, że w wyniku zanieczyszczenia powietrza w Indiach w poprzednim roku zmarło milion 67 tysięcy osób, w tym prawie 17 i pół tysiąca w stolicy.

Read more

Rosja unieważniła ratyfikację traktatu o zakazie prób z bronią jądrową

Rosja unieważniła ratyfikację traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową. Dokument podpisał poszukiwany listem gończym za zbrodnie wojenne w Ukrainie Władimir Putin.  Traktat został przyjęty na forum ONZ w 1996 roku. Pod dokumentem podpisało się 187 państw, ale do tej pory ratyfikowany został w przez 178 krajów. Nie ratyfikowały traktatu między innymi Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Iran, Pakistan, Korea Północna i Egipt. Rosja ratyfikowała zapisy dokumentu, ale teraz moskiewski reżim anulował ratyfikację pod pretekstem „wyrównania prawnej sytuacji między Rosją i Stanami Zjednoczonymi”.  Część analityków wojskowych alarmuje, że Kreml może przeprowadzić próbę jądrową, aby zastraszyć zachodnich sojuszników Ukrainy. Takie sugestie pojawiały się w rosyjskiej przestrzeni publicznej. Do tej pory Rosja nie przeprowadzała prób jądrowych. Ostatni kontrolowany wybuch został przeprowadzony w Związku Sowieckim w 1990 roku. 

Read more

Polska – premier: kolejny rząd otrzyma w spadku budżet w dobrej kondycji

Kolejny rząd otrzyma w spadku budżet w dobrej kondycji – napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że budżet jest w lepszym stanie, niż można było się spodziewać po pandemii, kryzysie energetycznym czy agresji Rosji w Ukrainie. Premier Morawiecki dodał, że za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości dług publiczny w stosunku do PKB wynosił 3,6 procent, a podczas gry rządziła Platforma Obywatelska ten wskaźnik wynosił 7,5 procent. “Dzięki temu, porównując do innych europejskich krajów, lokujemy się w sąsiedztwie oszczędnej Holandii” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Premier przypomniał, że w ostatnich ośmiu latach dochody budżetu wzrosły ponad dwukrotnie, pomimo pandemii, wojny w Ukrainie i największych obniżek podatków w III Rzeczpospolitej. Mateusz Morawiecki zaapelował do polityków Platformy Obywatelskiej, którzy jego zdaniem kłamią na temat sytuacji finansów publicznych w Polsce, o zaprzestania mówienia nieprawdy, co – zdaniem szefa rządu – buduje negatywny sentyment na rynkach finansowych i zniechęca inwestorów. “Według prognoz KE polska gospodarka będzie rozwijać się w przyszłym roku najlepiej spośród dużych gospodarek europejskich. Mamy rekordowo najniższe bezrobocie, a odczyty sprzedaży i produkcji są optymistyczne” – podsumował premier Morawiecki.

Read more

Now and Then – “ostatni” utwór Beatlesów

Na przekór czasowi i przestrzeni głosy starych przyjaciół, Paula i Johna znów brzmią w harmonii. “Od czasu do czasu za tobą tęsknię” – śpiewają Lennon i McCartney w refrenie nowej piosenki Beatlesów. Prawdopodobnie ostatniej. Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=AW55J2zE3N4 Świat usłyszał dziś “Now and Then”. “To ostatnia piosenka. Z tego co wiemy, jest to jedyny fragment głosu Johna Lennona, który można sensownie wykorzystać. Co więcej – grał tu krótko George Harrison, jeszcze zanim muzycy odłożyli utwór na półkę” – mówi dr Adam Behr, ekspert od muzyki popularnej z Newcastle University. “O ile nam wiadomo, nie będzie już nagrania, na którym obecni byliby i John, i George” – dodaje. John Lennon zmarł od kuli zamachowca w 1980 roku. George Harrison przegrał z rakiem w 2001 roku. Z Wielkiej Czwórki dziś została dwójka: Paul McCartney i Ringo Starr. Okładkę fizycznej wersji singla zaprojektował Ed Ruscha, artysta popartowy, który ozdobił też ostatni krążek Paula, McCartney III. Za teledysk odpowiada Peter Jackson, który zasłynął ekranizacjami “Hobbita” i “Władcy pierścieni”, ale także opracowaniem “Get Back” – monumentalnego, ośmiogodzinnego dokumentu o sesjach nagraniowych zespołu do “Let It Be”. Historia “Now and Then” zaczyna się od taśmy z wersją demo, jaką John stworzył w 1979 roku, po dłuższej przerwie w nagrywaniu i pisaniu muzyki. Pisząc muzykę, która potem znalazła się między innymi na albumie “Double Fantasy”, ostatnim wydanym za jego życia, stworzył też zręby delikatnej ballady, nieodległej pod względem atmosfery powstałych w tym czasie “Beatiful Boy”, “Woman”, czy też “Grow Old With Me”. Wdowa po Johnie, Yoko Ono, przekazała taśmę z nagraniem gitarzyście, George’owi Harrisonowi na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy pozostali przy życiu Beatlesi zabierali się za opracowanie Antologii – zbioru archiwalnych nagrań z sesji Wielkiej Czwórki. To z zapisów tych domowych sesji Paul, George i Ringo wyłuskali “Free as a Bird” i “Real Love”, które po “odczyszczeniu” i dodaniu nowych partii stały się singlami Beatlesów w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy jakość “Now and The” była zbyt słaba, po kilku próbach nagranie trafiło więc do archiwum. Ale Paul nigdy o nim nie zapomniał i od lat zarzekał się,…

Read more

A.Blinken z kolejną wizytą w Izraelu

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken jest po raz kolejny w drodze na Bliski Wschód. Szef amerykańskiej dyplomacji odwiedzi Izrael, gdzie ma rozmawiać o operacji przeciwko Hamasowi i sytuacji humanitarnej w Gazie. Antony Blinken ma też rozmawiać z dyplomatami z krajów arabskich.  Przed odlotem z bazy sił powietrznych Andrews Antony Blinken powiedział, że Izrael ma nie tylko prawo, ale i obowiązek obrony swoich obywateli. „Powiedzieliśmy jednak wyraźnie, że sposób, w jaki to robi, ma znaczenie” – podkreślił. Sekretarz stanu USA dodał, że podczas rozmów w Izraelu skupi się na krokach, które należy podjąć, aby chronić cywilów, którzy znaleźli się w ogniu krzyżowym. „W ostatnich dniach widzieliśmy, że palestyńscy cywile nadal ponoszą ciężar tych działań. Ważne jest, aby Stany Zjednoczone upewniły się, że zrobiono wszystko, co możliwe, aby chronić cywilów” – dodał szef amerykańskiej dyplomacji.  Antony Blinken powiedział też, że Stany Zjednoczone pozostają skoncentrowane także na uwolnieniu zakładników wziętych przez Hamas 7 października i że kontynuowane są rozmowy z partnerami, w tym z Katarem i Egiptem.

Read more

Francja: na zachodzie kraju odnaleziono groby uczestników Wielkiej Emigracji

W zachodniej Francji odnaleziono groby uczestników Wielkiej Emigracji. To efekt poszukiwań prowadzonych przez Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. Z prezesem towarzystwa Barbarą Kłosowicz rozmawiał korespondent Polskiego Radia w Paryżu Stefan Foltzer. Wynikiem poszukiwań prowadzonych w ostatnich latach było odnalezienie i udokumentowanie około pięćdziesięciu nieznanych grobów uczestników Wielkiej Emigracji. “O tej emigracji na Prowincji niewiele mówiono, a teraz okazuje się, że oni również odegrali wielką rolę, w odbudowie Francji w XIX wieku, w budowie dróg, kanałów, kolei. Dlatego polscy historycy w tej chwili zwracają się ku historii tej emigracji zapomnianej” – stwierdza Barbara Kłosowicz. Szacuje się, że po zachodniej Francji rozproszonych było około 4 tysięcy uczestników Wielkiej Emigracji. Większość żyła w biedzie i zaledwie jedna czwarta mogła sobie pozwolić na wykupienie wieczystej koncesji na cmentarzu. “Pozostali spoczęli w grobach tymczasowych lub w grobach zbiorowych, i nie został po nich żaden ślad, oprócz ewentualnego zapisu w księgach pochowków” – zaznaczyła prezes Towarzystwa. Nagrobki wiele mówią o życiu emigrantów. Większość musiała walczyć o przetrwanie i odkładała na bok sprawę Polski.“Oczywiście w okresach Wiosny Ludów czy powstania styczniowego to zainteresowanie Polską rosło, ale ono nie było na prowincji tak bardzo widoczne” – wskazała rozmówczyni Polskiego Radia.  Wielu polskich emigrantów zapisało się w lokalnej historii francuskiej prowincji. W Péjoces niedaleko Dijon odnaleziono grób powstańca listopadowego i lekarza Rocha Woycikowskiego, który zdobył popularność dzięki przeprowadzanym operacjom guzów. “Pomnik w formie wysokiego obelisku z wapienia był wzniesiony z funduszy zebranych przez subskrypcje w 1895 roku, jak głosi napis na obelisku, za pierwszą we Francji operację usunięcia jajników” – tłumaczyła Barbara Kłosowicz. Uczestnicy Wielkiej Emigracji przyczynili się też do rozwoju Francji. Powstaniec listopadowy i inżynier Józef Obalski przez wiele lat nadzorował roboty publiczne w Agen i budowę dróg w rejonie Nantes. Jego grób został odnaleziony w miasteczku Machecoul na granicy między Wandeą a Bretanią. Na nagrobku wyryto napis: “Polsko, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie. Ile Cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił”. Część Polaków doświadczyła awansu społecznego, jak na przykład rodzina szewca i powstańca Macieja Dukacińkiego. Jeden z…

Read more

Dziś Dzień Zaduszny

Kościół katolicki obchodzi dziś wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwane Dniem Zadusznym. Dla chrześcijan to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński zwrócił uwagę, że jest to szczególny dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba. “Wymiarem naszej pobożności jest modlitwa za zmarłych, za których możemy zyskiwać odpusty” – dodał. “Ta wymiana duchowa jest dla nas, pielgrzymów na ziemi, bardzo istotna” – zaznaczył. Dogmat o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił na Soborze w Lyonie w 1274 roku, a potwierdził i wyjaśnił w osobnym dekrecie na Soborze Trydenckim – w latach 1545-1563.

Read more

Minister Zbigniew Rau o relacjach polsko-niemieckich i reparacjach

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że relacje polsko-niemieckie są “dalekie od godnych pożądania”. Podczas wizyty w Berlinie szef polskiej dyplomacji wskazywał, że Niemcy nie odnieśli się rzeczowo do kwestii reparacji wojennych, podejmowanych przez Polskę. “Największym problemem jest nieprzyjmowanie przez stronę niemiecką wszystkich konkluzji, które wynikają z raportu dotyczącego strat wojennych, no i faktyczne nieustosunkowanie się w konstruktywny sposób do tych wszystkich kwestii, które poruszyliśmy w nocie, wysłanej do rządu niemieckiego ponad rok temu” – mówił. We wrześniu ubiegłego roku polskie władze opublikowały “Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”. Według tego dokumentu, szkody te oszacowano na ponad sześć bilionów złotych. W wystosowanej do władz Niemiec nocie rząd Polski domaga się od federalnego rządu Niemiec między innymi odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Read more