Francja: w szkołach rozmieszczone będą dodatkowe siły bezpieczeństwa
We francuskich szkołach uznawanych za niebezpieczne rozlokowane zostaną mobilne siły bezpieczeństwa. To reakcja władz na groźby, jakie otrzymują francuscy nauczyciele. W tym tygodniu z pracy zrezygnował dyrektor jednej z paryskich szkół średnich. Nauczyciel odszedł, ponieważ otrzymał groźby śmierci w internecie, po tym jak pokłócił się z jedną z uczennic o hidżab. To muzułmańskie nakrycie głowy, które od 2004 roku jest zakazane we francuskich szkołach. Przypadek nie jest odosobniony – według resortu edukacji od połowy ubiegłego tygodnia groźby otrzymało 340 szkół we Francji. Dlatego francuskie władze zdecydowały się powołać specjalne mobilne siły bezpieczeństwa, które mają pomóc szkołom uznanym za niebezpieczne uporać się z trudnościami i uspokoić kadrę pedagogiczną. Minister edukacji Nicole Belloubet zapowiedziała, że mobilne siły będą rozmieszczone w szkołach od początku września. Już teraz nauczyciele we Francji mogą wzywać mobilne zespoły do spraw bezpieczeństwa w ramach systemu ustanowionego w 2009 roku. W ostatnich latach we Francji brutalnie zamordowano kilku nauczycieli i dlatego groźby kierowane pod adresem pedagogów są traktowane poważnie. Najbardziej głośny był przypadek Samuela Patego, któremu w 2020 roku islamski ekstremista obciął głowę, ponieważ nauczyciel miał pokazać uczniom karykatury proroka Mahometa.
Read moreWatykan: nabożeństwo Męki Pańskiej
W bazylice watykańskiej pod przewodnictwem papieża Franciszka odbyło się nabożeństwo Męki Pańskiej. Kaznodzieja Domu Papieskiego powiedział w homilii, że ukrzyżowanie zmieniło zasadniczo postrzeganie Boga przez ludzi. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia ma umożliwić przyjęcie komunii świętej i przypomnieć cierpienia Jezusa na krzyżu. Niemal 90-letni kardynał Raniero Cantalamessa, Kaznodzieja Domu Papieskiego od 42 lat, powiedział w homilii, że ukrzyżowanie jest lekcją dla nas wszystkich, gdyż mniej lub bardziej świadomie zawsze chcemy być na pierwszym miejscu. „To lekcja przede wszystkim dla możnych tego świata! Dla tych, którzy nigdy nie myślą o tym, by służyć, a tylko pragną władzy dla niej samej”. Na zakończenie homilii kardynał Cantalamessa zacytował słowa Listu do Koryntian: „To, co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi”.
Read moreUSA: kilka tygodni zajmie sprzątanie po zawaleniu się mostu w Baltimore
Kilka tygodni zajmie sprzątanie po zawaleniu się mostu Francisa Scotta w Baltimore. Eksperci podkreślają, że załogi pracujące nad oczyszczeniem stalowej ramy mostu i 384-metrowego kontenerowca, który go powalił, stoją przed niezwykle skomplikowanym zadaniem. Czterokilometrowa konstrukcja była częścią miejskiej obwodnicy. Działania te są niezbędne do ponownego otwarcia portu w Baltimore. Stacja CNN informuje, że skontaktowała się z ekspertem w tej sprawie, który pragnie zachować anonimowość. Podkreślił on, że pracownikom rozbiórkowym być może uda się oczyścić kanał na tyle, aby mogły przez niego przepłynąć statki już po miesiącu od przybycia wymaganego sprzętu. Usunięcie całego gruzu prawdopodobnie zajmie więcej czasu, ale wystarczy oczyścić obszar o długości 500 metrów pomiędzy dwoma filarami podtrzymującymi główne przęsło mostu do ponownego otwarcie portu dla ruchu. Do Baltimore ściągany jest specjalny największy dźwig znajdujący się na wschodnim wybrzeżu. W najbliższych godzinach na miejsce powinny dotrzeć również trzy statki przystosowane do transportu ciężkiego. W katastrofie zginęło sześciu pracowników drogowych, którzy nie zdążyli ewakuować się z mostu na czas. Czterech ciał w dalszym ciągu nie odnaleziono. Wszyscy byli emigrantami z Ameryki Środkowej.
Read morePolska: prezydent zawetował ustawę ws. tabletki “dzień po”
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy, która znosiła wymóg posiadania recepty przy zakupie tak zwanych pigułek “dzień po” dla osób od 15. roku życia. W ocenie prezydenta liberalizacja przepisów w tym zakresie może być zagrożeniem dla zdrowia młodych kobiet. Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda zawetował ustawę o dostępności pigułki “dzień po” bez recepty, “ponieważ wsłuchał się w głos rodziców”. Prezydencka minister powiedziała, że prezydent otrzymywał w tej sprawie liczną korespondencję. “Pan prezydent jasno tutaj stoi na stanowisku konieczności ochrony praw i standardu konstytucyjnego opieki zdrowotnej nad dziećmi” – podkreśliła Małgorzata Paprocka. “W przekonaniu pana prezydenta dla osób poniżej 18. roku życia ze względu na ochronę zdrowia, ze względu na prawa rodziców, tego typu produkty lecznicze powinny być dostępne pod kontrolą lekarza” – dodała minister. “Prezydent nie skorzystał z okazji, żeby stanąć po stronie kobiet” – ocenił z kolei Donald Tusk, odnosząc się do zawetowania przez Andrzeja Dudę nowelizacji ułatwiającej dostęp do tak zwanej tabletki “dzień po”. “Wdrażamy plan B” – zapowiedział szef rządu w serwisie X. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna oceniła, że wetując ustawę dotyczącą pigułki “dzień po” prezydent zachował się w sposób obłudny. W TVN24 mówiła, że nie można mówić o obronie życia i sprzeciwiać się aborcji, a jednocześnie utrudniać dostęp do antykoncepcji awaryjnej.Izabela Leszczyna powiedziała, że resort zdrowia przygotował się na prezydenckie weto. Powstało już rozporządzenie, odwołujące się do ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz do ustawy o zawodzie farmaceuty. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że w formule opieki farmaceutycznej i po konsultacji, farmaceuta będzie mógł wydać apteczną receptą na pigułkę “dzień po”. Izabela Leszczyna przekazała w mediach społecznościowych, że po negocjacjach z farmaceutami i Naczelną Izbą Lekarską rozwiązanie to ma obowiązywać od 1 maja. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o wecie nie jest zaskoczeniem – ocenił wiceminister rodziny i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Jegoi zdaniem prezydent Andrzej Duda nie stoi po stronie praw kobiet. W Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski mówił, że dostęp do antykoncepcji awaryjnej jest powszechny w innych krajach Unii Europejskiej i tego oczekują też kobiety w Polsce. Podkreślał, że…
Read moreKraje bałtyckie obchodzą 20. rocznicę przystąpienia do NATO
Kraje bałtyckie świętują dziś dwudziestą rocznicę przystąpienia do NATO. Na Litwie, Łotwie i w Estonii w tym tygodniu organizowane są obchody tego wydarzenia. Centralne uroczystości związane z 20. rocznicą przystąpienia Litwy do Sojuszu odbyły się dziś w Wilnie w południe na placu przed Pałacem Prezydenckim. W planie był przelot nad miastem m.in. francuskich myśliwców oraz amerykańskich helikopterów Black Hawk. Z kolei o godzinie 16.47 na Placu Katedralnym została pokazana instalacja artystyczna “#MesNATO20″ (pol. #MyNATO20”). Dokładnie o tej godzinie przed dwudziestu laty rozpoczęła się misja Baltic Air Policing, polegająca na patrolowaniu przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich przez siły Sojuszu. W Estonii do 4 kwietnia w różnych miejscowościach wojsko prezentuje wyposażenie i broń należącą do sił sojuszniczych. Wśród największych i najbardziej spektakularnych są czołg Challenger czy system rakietowy HIMARS. Z kolei Łotysze obchody rozpoczęli już wczoraj. Rano przy Pomniku Wolności w Rydze została rozwinięta ogromna flaga Sojuszu. Po południu nad łotewską stolicą przeleciały natowskie myśliwce oraz odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod monumentem. Wziął w niej udział szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer. Jak zapewniał w łotewskiej telewizji, zastosowanie artykułu 5 w razie zagrożenia, mówiącego o tym, że atak na któregoś z członków Sojuszu powinien być interpretowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same, będzie obowiązkowe i nie będzie podlegać dyskusji.
Read moreONZ: 20 proc. żywności jest marnowana, podczas gdy blisko 800 mln osób głoduje
Jedna piąta żywności wyprodukowanej na świecie jest marnowana – wynika z raportu, który Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała przed świętami. W ocenie ONZ jest to tym bardziej niepokojące, że 783 mln mieszkańców globu cierpi głód. „To nie jest tylko problem bogatych krajów” – podkreśla Richard Swannell, jeden z autorów raportu i dodaje: „To absolutnie jest problem globalny. Znaczące marnowanie żywności w gospodarstwach domowych można zobaczyć we wszystkich krajach, niezależnie jakie mają dochody. Kraje zamożne, kraje średnio zamożne, kraje mało zamożne – różnice między innymi grupami wynosiła jedynie siedem kilogramów, jeśli chodzi o ilość marnowanej żywności na mieszkańca. Jesteśmy więc już pewni, że marnowanie żywności to rzeczywiście problem całego świata, który wymaga globalnych rozwiązań”. Każdego dnia mieszkańcy globu wyrzucają łącznie około miliarda posiłków, co w skali roku daje ponad miliard ton zmarnowanej żywności – alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. 19 procent żywności wyprodukowanej na świecie trafia do kosza w sklepach, restauracjach czy naszych domach. Kolejne 13 procent ginie na etapie produkcji i dostaw. Dechen Tsering, z programu środowiskowego ONZ, dodaje, że marnowanie żywności przyczynia się też do zmian klimatycznych: „Marnowanie i utrata żywności odpowiadają za 8 do 10 procent światowej emisji gazów cieplarnianych i są uznawane za jedno z najwięcej źródeł emisji metanu – to gaz cieplarniany, który w 30 procentach odpowiada za wzrost globalnej temperatury” – powiedziała. Średnio każdy mieszkaniec globu wyrzuca rocznie 79 kilogramów żywności. Gdyby udało się całą zmarnowaną żywność ocalić, można byłoby przygotować każdego dnia więcej niż jeden posiłek dla każdej głodującej osoby na świecie.
Read moreD.Trump uczestniczył w uroczystości upamiętniającej zamordowanego funkcjonariusza NYPD
Trump uczestniczył dziś w uroczystości upamiętniającej zamordowanego funkcjonariusza nowojorskiej policji Jonathana Dillera. Były prezydent wyraził oburzenie z powodu zabójstwa i podkreślił swoje stanowisko w sprawie ograniczenia przestępczości. “To, co się stało, jest tak smutnym, smutnym wydarzeniem – tak straszną rzeczą i dzieje się zbyt często, a my po prostu nie pozwolimy, aby tak się stało” – powiedział Trump do kamer przed domem pogrzebowym Massapequa po uroczystości, otoczony przez około tuzin policjantów. Diller został zastrzelony w poniedziałek w Queens podczas kontroli drogowej, która dotyczyła nielegalnie zaparkowanego pojazdu. Trump nazwał podejrzanego “bandytą” i powiedział, że on i kierowca pojazdu byli wcześniej aresztowani. “Nie uczą się, bo nie szanują” – powiedział Trump mówiąc o przestępcach. “Nie mają szacunku… Policja to najwspanialsi ludzie, jakich mamy. Nie ma nic i nie ma nikogo takiego jak oni”. Trump skorzystał z okazji, aby przedstawić swoje poglądy na temat walki z przestępczością, mówiąc: “Musimy wrócić do prawa i porządku. Musimy zrobić wiele rzeczy inaczej, ponieważ to nie działa. To dzieje się zbyt często”. W Nowym Jorku przebywają dziś również inni prezydenci Stanów Zjednoczonych – Bill Clinton, Barack Obama i Joe Biden. Biorą oni udział w zbiórce związanej z kampanią obecnego prezydenta, na której nie zabraknie również gwiazd z showbiznesu.
Read more








