Polska: prezydent zawetował ustawę ws. tabletki “dzień po”

1
Fot. FB: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy, która znosiła wymóg posiadania recepty przy zakupie tak zwanych pigułek “dzień po” dla osób od 15. roku życia. W ocenie prezydenta liberalizacja przepisów w tym zakresie może być zagrożeniem dla zdrowia młodych kobiet.

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda zawetował ustawę o dostępności pigułki “dzień po” bez recepty, “ponieważ wsłuchał się w głos rodziców”. Prezydencka minister powiedziała, że prezydent otrzymywał w tej sprawie liczną korespondencję.

“Pan prezydent jasno tutaj stoi na stanowisku konieczności ochrony praw i standardu konstytucyjnego opieki zdrowotnej nad dziećmi” – podkreśliła Małgorzata Paprocka. “W przekonaniu pana prezydenta dla osób poniżej 18. roku życia ze względu na ochronę zdrowia, ze względu na prawa rodziców, tego typu produkty lecznicze powinny być dostępne pod kontrolą lekarza” – dodała minister.

“Prezydent nie skorzystał z okazji, żeby stanąć po stronie kobiet” – ocenił z kolei Donald Tusk, odnosząc się do zawetowania przez Andrzeja Dudę nowelizacji ułatwiającej dostęp do tak zwanej tabletki “dzień po”. “Wdrażamy plan B” – zapowiedział szef rządu w serwisie X.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna oceniła, że wetując ustawę dotyczącą pigułki “dzień po” prezydent zachował się w sposób obłudny. W TVN24 mówiła, że nie można mówić o obronie życia i sprzeciwiać się aborcji, a jednocześnie utrudniać dostęp do antykoncepcji awaryjnej.
Izabela Leszczyna powiedziała, że resort zdrowia przygotował się na prezydenckie weto. Powstało już rozporządzenie, odwołujące się do ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz do ustawy o zawodzie farmaceuty. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że w formule opieki farmaceutycznej i po konsultacji, farmaceuta będzie mógł wydać apteczną receptą na pigułkę “dzień po”. Izabela Leszczyna przekazała w mediach społecznościowych, że po negocjacjach z farmaceutami i Naczelną Izbą Lekarską rozwiązanie to ma obowiązywać od 1 maja.

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o wecie nie jest zaskoczeniem – ocenił wiceminister rodziny i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Jegoi zdaniem prezydent Andrzej Duda nie stoi po stronie praw kobiet. W Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski mówił, że dostęp do antykoncepcji awaryjnej jest powszechny w innych krajach Unii Europejskiej i tego oczekują też kobiety w Polsce. Podkreślał, że kobiety powinny mieć dostęp do wszystkich sposobów antykoncepcji również ze względu na prawa gwarantowane przez konstytucję.

Ministerstwo Zdrowia powinno wydać rozporządzenie ułatwiające dostęp do tak zwanej tabletki “dzień po” – uważa posłanka Polski 2050 Żaneta Cwalina-Śliwowska. Posłanka mówiła w TVP Info, że zwiększenie dostępu do tego rodzaju antykoncepcji to jeden z głównych postulatów kobiet. “Cała nadzieja pozostała teraz w Ministerstwie Zdrowia, które może takie rozwiązanie wprowadzić drogą rozporządzenia” – oceniła polityk. “Bardzo na to liczymy” – zaznaczyła.

Tabletka “dzień po” to bezpieczny preparat, także dla osób poniżej osiemnastego roku życia – twierdzi profesor Rafał Kurzawa. Lekarz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, powiedział w Polskim Radiu 24, że prezydent nie wsłuchał się w głos ekspertów. Zaznaczył, że zarówno Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, jak i inni eksperci od dłuższego czasu mówią, że to bezpieczny preparat, także dla zdrowia nastolatków. Zdaniem profesora w Polsce powinny być równolegle podjęte działania, które doprowadzą do zwiększenia dostępność klasycznych metod antykoncepcji.

Dodał, że tabletka “dzień po” to jedynie metoda antykoncepcji awaryjnej. “Pamiętajmy, że te preparaty powinny być stosowane w sytuacji w danym momencie dla pacjentki trudnej, a nie stanowić klasycznej, codziennej metody antykoncepcyjnej” – podkreślił. Wyjaśniał, że właśnie dlatego powinny być one dostępne, przy równoczesnym dostępie do innych metod antykoncepcyjnych.

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego, którą na początku marca poparł Senat, przewidywała dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych dla osób powyżej piętnastego roku życia. Od lipca 2017 roku tak zwane tabletki “dzień po” są w Polsce dostępne tylko na receptę. Nowelizacja znosiłaby wymóg konsultacji z lekarzem i posiadania recepty.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. jak się nazywa posiadanie różnych zdań, poglądów? – Demokracja. Uzgodnij, porozmawiaj, przekonaj – niewymuszaj! Wesołych świąt.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!