Chicago: kobieta skazana na 20 lat więzienia za morderstwo matki

Kobieta z Chicago została skazana na dwie dekady więzienia za zabójstwo swojej matki, do którego doszło w dzielnicy Bronzeville w 2022 roku. Shirley Gaines przyznała się w poniedziałek do dwóch zarzutów morderstwa pierwszego stopnia za zabicie swojej 87-letniej matki Mae Brown. 15 października 2022 roku policja została wezwana do kompleksu domów seniora Lincoln Perry przy 3200 South Prairie Avenue około godziny 3:40 pm po tym, jak świadek powiedział, że nie może skontaktować się z Brown. Brown została znaleziona na wózku inwalidzkim i szybko uznana za zmarłą na miejscu zdarzenia, podała policja. Jej śmierć została uznana za zabójstwo, miała na ciele liczne obrażenia. W poniedziałek Gaines została skazana na 20 lat pozbawienia wolności. Podczas procesu Gaines prokuratorzy powiedzieli, że na kilka dni przed zabójstwem miało dojść do kłótni o pieniądze.

Read more

Rosja: W. Putin w maju uda się do Chin

Władimir Putin w maju uda się do Chin – informuje Reuter, powołując się na pięć swoich źródeł, które chciały zachować anonimowość. Może to być pierwsza zagraniczna podróż rosyjskiego prezydenta w nowej kadencji, po nieuznawanych przez większość społeczności międzynarodowej za demokratyczne ubiegłotygodniowych wyborach. Jednakże Chiny, a także między innymi Indie i Korea Północna, pogratulowały dyktatorowi przedłużenia swoich rządów.  Jak podaje agencja, podróż nastąpi prawdopodobnie w drugiej połowie maja, ale dwa źródłą twierdzą, że wizyta Władimira Putina nastąpi przed planowaną podróżą chińskiego prezydenta Xi Jinpinga do Europy, która ma odbyć się na początku miesiąca. Kreml odmówił komentarza w tej sprawie, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin nie odpowiedziało na prośbę Reutera o komentarz.  W niedzielę Władimir Putin powiedział dziennikarzom, że Rosja i Chiny “podzielają opinię o globalnych zagrożeniach”. Z kolei Xi Jinping podczas rozmowy telefonicznej rosyjskim przywódcą w zeszłym miesiącu powiedział, że obie strony powinny zdecydowanie sprzeciwiać się ingerencji z zewnątrz w sprawy wewnętrzne, wskazując na USA.

Read more

L. Austin w Ramstein: nie pozwolimy Ukrainie upaść

Stany Zjednoczone nie pozwolą Ukrainie upaść – zapewnił sekretarz obrony USA. Lloyd Austin mówił o tym podczas comiesięcznego spotkania Grupy Kontaktowej do spraw Ukrainy w amerykańskiej bazie lotniczej w niemieckim Ramstein.  “Ukraina się nie podda i Stany Zjednoczone też, więc nasz przekaz jest jasny. Stany Zjednoczone nie pozwolą Ukrainie upaść, ta koalicja nie pozwoli Ukrainie upaść i wolny świat nie pozwoli Ukrainie upaść” – podkreślił sekretarz obrony.  Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson z Partii Republikańskiej jak dotąd odmawia zarządzenia głosowania nad ustawą zapewniającą między innymi 60 miliardów dolarów więcej na pomoc wojskową dla Ukrainy. W zeszłym tygodniu administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła, że ​​przekaże Ukrainie w tym celu ​​300 milionów dolarów, ale zaznaczono, że tak niezwykłe posunięcie jest możliwe po nieoczekiwanych oszczędnościach w kwestii wojskowych kontraktów zawartych przez Pentagon. 

Read more

J.Borrell: 90 proc. zysków z zamrożonych aktywów Rosji na dozbrojenie Ukrainy

Szef unijnej dyplomacji za przekazaniem większości zysków z zamrożonych aktywów Rosji na zakup broni dla Ukrainy. Josep Borrell powiedział dziennikarzom, że chce, by 90 procent zostało przeznaczonych na ten cel. Taką propozycję szef unijnej dyplomacji przedstawi krajom członkowskim. Sprawą mają się zająć europejscy przywódcy na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie w Brukseli.  W Unii trwa obecnie dyskusja na co przeznaczyć pieniądze z zysków z zablokowanych, w ramach sankcji, aktywów Banku Centralnego Rosji. Początkowo mówiło się, że powinny być przekazane na odbudowę. Jednak już wczoraj, na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich, większość skłaniała się ku temu, by z tych pieniędzy dozbroić Ukrainę. „Lepiej je przeznaczyć teraz na zapobieganie skutkom agresji, na obronę, a nie dopiero na jej odbudowę” – komentował wczoraj minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W sumie Unia Europejska zamroziła 200 miliardów euro aktywów Banku Centralnego Rosji. Komisja szacuje, że zyski z nich to rocznie około 3 miliardów euro i właśnie te pieniądze mają być przekazane na rzecz Ukrainy. 

Read more

Dziś prawybory w Chicago

We wtorek 19 marca, w dniu prawyborów prezydenckich, prosimy wyborców miasta Chicago o kierowanie wszystkich pytań lub uwag na numer polskiej linii 312-269-5702 LUB do Centralnego Biura Wyborczego “Election Central” pod numer telefonu 312-269-7870  (należy prosić o polskiego przedstawiciela). Linia telefoniczna Centralnego Biura Wyborczego będzie czynna tylko w dniu wyborów. Wszystkie placówki wyborcze w dniu wyborów będą otwarte w godzinach od 6:00 do 19:00. Wyborcy mogą oddać głos w lokalu do którego zostali przydzieleni. Wyborcy mogą sprawdzić do jakiego lokalu wyborczego zostali przydzieleni w dniu wyborów na stronie https://chicagoelections.gov/voting/your-voter-information. Wyborcy mogą również oddać głos w jednej z 51 placówek wczesnego głosowania tzn. centrach wyborczych (Election Centers). Wyborcy z Chicago mogą głosować w dowolnej placówce, niezależnie od miejsca zamieszkania w mieście. Wszystkie centra wyborcze będą otwarte of 6:00 rano do 7:00 wieczorem.  W dniu wyborów jest rówmież możliwość osobistej rejestracji. Od osób rejestrujących się do głosowania wymagane jest przedstawienie dwóch (2) dokumentów tożsamości, co najmniej jeden z nich musi posiadać aktualny adres zamieszkania wyborcy. 

Read more

Najpopularniejsze brytyjskie atrakcje turystyczne

British Museum to najpopularniejsza atrakcja Zjednoczonego Królestwa. Według danych organizacji ALVA, zrzeszającej szefów największych atrakcji turystycznych w kraju, w zeszłym roku muzeum historyczne zanotowało prawie sześć milionów wizyt. To był też dobry rok dla Szkocji. Spotkanie z wielorybem, mamutem i dinozaurami wybrało ponad cztery i pół miliona ludzi. Muzeum Historii Naturalnej (NHM) w londyńskim South Kensington jest na drugiej pozycji. Zanotowało najlepszy wynik w historii: pięć milionów siedemset tysięcy odwiedzających.W czołówce były także: sąsiad NHM, Muzeum Wiktorii i Alberta oraz położona nad Tamizą galeria sztuki współczesnej Tate Modern. Duży, niemal pięćdziesięcioprocentowy wzrost zaliczyło Opactwo Westminsterskie. “To wiąże się z relacjami z koronacji i pogrzebem królowej. Inne królewskie posiadłości też radziły sobie dobrze: Buckingham Palace, czy Zamek Windsorski” – mówi szef ALVA Bernard Donoghue. Okolice Windsor Castle znalazły się na trzecim miejscu, a Westminster Abbey – na siedemnastym, awansując z dwudziestego pierwszego. W czołówce dominuje stolica. Dziewięć na dziesięć miejsc znajduje się w Londynie. To także między innymi: Galeria Narodowa i Muzeum Nauki. Był to też jednak dobry rok dla Szkocji. “Artysta niewidzialny, Banksy, miał retrospektywę w Muzeum Sztuki Współczesnej w Glasgow. Fenomenalne zainteresowanie” – podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Bernard Donoghue. Narodowe Muzeum Szkocji w Edynburgu, najpopularniejsza atrakcja na północ od granicy, wyprzedziła na przykład Stonehenge czy londyńską Katedrę świętego Pawła oraz szekspirowski teatr The Globe. W Irlandii Północnej najpopularniejsze jest nowoczesne muzeum Titanica, a w Walii – Narodowe Muzeum Historii w St Fagans.Główne brytyjskie atrakcje odwiedziło niemal 147 milionów ludzi. To wzrost o jedną piątą w porównaniu z poprzednim rokiem. Ale też nadal wynik poniżej poziomu z 2019 roku, czyli tuż sprzed pandemii. Bernard Donoghue mówi, że jest optymistą, bo już widać, że do Królestwa wracają amerykańscy turyści, a – co równie ważne – spodziewa się wzrostu napływu zwiedzających z Chin. Kraj ten późno wyszedł z lockdownu, a mieszkańcy najpierw zaczęli podróżować po swoim kraju, by odwiedzić krewnych i znajomych. “Ale teraz wracają do Europy” – podkreśla rozmówca Polskiego Radia. Pierwsza dziesiątka atrakcji to:1. Muzeum Brytyjskie2. Muzeum Historii Naturalnej3. Okolice Zamku Windsorskiego4. Galeria Tate Modern w Londynie5.…

Read more

USA: J.Biden ostrzegł izraelskiego premiera przed operacją wojskową w Rafah

Podczas rozmowy telefonicznej w poniedziałek, prezydent Joe Biden ostrzegł izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu przed przeprowadzeniem przez Izrael planowanej operacji wojskowej w Rafah, poinformował Biały Dom. “Nasze stanowisko jest takie, że Hamas nie powinien mieć bezpiecznego schronienia w Rafah ani nigdzie indziej, ale poważna operacja naziemna w tym miejscu byłaby błędem” – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan podczas briefingu prasowego w Białym Domu, gdzie poinformował o rozmowie przywódców. “Doprowadziłoby to do śmierci większej liczby niewinnych cywilów, pogorszyłoby i tak już tragiczny kryzys humanitarny, pogłębiło anarchię w Strefie Gazy i jeszcze bardziej odizolowało Izrael na arenie międzynarodowej” – dodał Sullivan. Wyjaśnił, że ponad milion ludzi schroniło się w Rafah, mieście w południowo-zachodniej Strefie Gazy wzdłuż granicy z Egiptem. “Nie mają dokąd pójść” – powiedział Sullivan. “Izrael nie przedstawił nam ani światu planu, w jaki sposób lub gdzie mogliby bezpiecznie przenieść tych cywilów, nie mówiąc już o ich wyżywieniu i zakwaterowaniu oraz zapewnieniu dostępu do podstawowych rzeczy, takich jak urządzenia sanitarne”. Sullivan zauważył, że Rafah służy jako główny punkt dla pomocy humanitarnej napływającej do Strefy Gazy z Egiptu i Izraela i ostrzegł, że “inwazja zamknęłaby ją lub przynajmniej naraziła na duże ryzyko”. Podczas rozmowy telefonicznej Biden poprosił Netanjahu o wysłanie do Waszyngtonu “wysokiego rangą zespołu międzyagencyjnego złożonego z urzędników wojskowych, wywiadowczych i humanitarnych” w najbliższych dniach, aby wysłuchać obaw USA dotyczących inwazji na Rafah, powiedział Sullivan. Potwierdził, że Netanjahu zgodził się na zaproszenie.

Read more

Polska: W. Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z szefem MON Niemiec

W lipcu pięć tysięcy żołnierzy Polski i Niemiec utworzy siły szybkiego reagowania na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Poinformował o tym minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem MON Niemiec Borisem Pistoriusem w Pruszkowie. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że do udziału w siłach tego rodzaju zgłosiły się tylko dwa państwa. Od lipca dwa i pół tysiąca żołnierzy polskich oraz dwa i pół tysiąca żołnierzy niemieckich będzie gotowych do wypełniania zadań w ramach Strategicznego kompasu dla UE wprowadzonego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polsko-niemieckie siły szybkiego reagowania muszą jeszcze przejść specjalne przygotowanie. Wspólne siły mają istnieć przez rok.  Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował również, że 26 marca w Warszawie działanie rozpocznie koalicja zdolności opancerzonych na rzecz wsparcia Ukrainy. Szef MON podkreślił, że Polska i Niemcy są współliderami projektu, do którego zgłosiły się również Wielka Brytania, Szwecja i Włochy. Minister obrony narodowej powiedział również, że nowe otwarcie w stosunkach polsko-niemieckich zwiększa bezpieczeństwo państwa. Wicepremier Kosiniak-Kamysz podkreślił po rozmowie z niemieckim ministrem, że bliska współpraca Polski i Niemiec jest fundamentalna dla całej Europy. Mówił, że to sygnał przyjaźni i współpracy pomiędzy Warszawą a Berlinem, które pomagają Ukrainie oraz chcą zapewnić bezpieczeństwo Unii Europejskiej, NATO oraz “naszej cywilizacji” i “naszego dorobku demokracji”.  Ponadto Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Polska spróbuje odwołać się od wyników unijnego konkursu na dofinansowanie produkcji amunicji w krajach członkowskich. Mówił, że pomoże polskim przedsiębiorstwom uzyskać większe środki, niż przyznane 2 miliony euro. Minister obrony narodowej podkreślił, że w konkursie do uzyskania było łącznie 500 milionów euro, a rząd Prawa i Sprawiedliwości wnioskował o 10 milionów w jednej z pięciu kategorii, więc otrzymanie większych środków było niemożliwe. Wnioskowały trzy polskie firmy, a pieniądze ma otrzymać jedna z nich – Dezamet. Wicepremier Kosiniak-Kamysz powiedział, że dopiero 22 grudnia, czyli po objęciu przez niego MON, przedsiębiorstwo otrzymało ministerialne gwarancje wsparcia. Wcześniej uczestniczyło w konkursie “na własną rękę”. Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że liczy również na zwolnienie się części unijnych środków, przeznaczonych na konkurs amunicyjny i przekazanie ich polskim przedsiębiorstwom. Po rozmowach w Pruszkowie minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że współpraca z Polską…

Read more

Polska: Minister I.Leszczyna o “planie B” w kwestii tabletki “dzień po”

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że “plan B” w sprawie tabletki “dzień po” to wprowadzenie jej bez recepty poprzez rozporządzenie. Według niej od 1 maja tego typu antykoncepcja awaryjna będzie dostępna bez recepty od 15. roku życia, nawet jeśli prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy w tej sprawie. Izabela Leszczyna liczy na to, że prezydent podpisze ustawę.  Andrzej Duda pytany w poprzednim tygodniu o kwestię tabletki “dzień po” powiedział, że nie podpisze ustawy wprowadzającej “niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci” zasady. W Polsce od lipca 2017 roku tabletka ellaOne zawierająca octan uliprystalu jest dostępna tylko na receptę. Nowelizacja Prawa Farmaceutycznego – która czeka na podpis prezydenta – sprowadza się do uchylenia tego przepisu.

Read more