Chicago: ostatni dzień festiwalu Lollapalooza, gubernator nie pojawi się na miejscu, sytuacja pandemiczna w mieście
Gubernator Illinois J.B. Pritzker nie pojawi się w niedzielę na festiwalu Lollapalooza, choć wcześniej deklarował publicznie, że weźmie udział w dorocznym święcie muzyki. Gubernator zrezygnował z udziału ze względu na rosnącą liczbę przypadków Covid-19 w naszym stanie. Kilka dni temu CDC podało wyniki nowych badań, według których osoby w pełni zaszczepione mogą nadal przenosić koronawirusa na innych. Według danych opublikowanych przez CDC, praktycznie każdy powiat w aglomeracji Chicago doświadcza obecnie „znacznego” wzrostu transmisji COVID-19, co oznacza, że mieszkańcy są zachęcani do noszenia masek w pomieszczeniach, nawet jeśli są zaszczepieni. Dotyczy to również samego Chicago . Od soboty uczestnicy Lollapaloozy są zobowiązani do noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych na terenie Parku Granta. Bez względu na status szczepień. Z kolei burmistrz miasta Lori Lightfoot uczestniczyła w niedzielę w konferencji dotyczącej aktualnej sytuacji epidemicznej w Chicago. Obok burmistrz aktualne rekomendacje przedstawiła główna lekarka Chicago, dr Allison Arwady oraz inni przedstawiciele miejskiego Departamentu Zdrowia. Drastyczny wzrost zachorowań na COVID-19 w ostatnim tygodniu spowodował,że eksperci zalecają powrót do noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych nawet osobom w pełni zaszczepionym. Takie zalecenia pojawiają się w większości powiatów Illinois, w tym Cook i w samym Chicago. Dotyczy to także osób w pełni zaszczepionych. Dr Arwady powtórzyła, że departament zdrowia zaleca, aby każda osoba w wieku powyżej 2 lat nosiła maskę w pomieszczeniach w miejscach publicznych, niezależnie od statusu szczepień. Jak podkreśliła tym momencie jest to zalecenie, a nie obowiązek.
Read morePolska: 77 lat temu w Godzinę “W” wybuchło Powstanie Warszawskie
77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku w Godzinę “W” wybuchło Powstanie Warszawskie. Zryw przeciwko brutalnej niemieckiej okupacji trwał 63 dni. W stolicy i wielu polskich miastach, o 17.00 włączono syreny i zabrzmiały kościelne dzwony. Mieszkańcy zatrzymali się, by oddać hołd powstańcom i ofiarom walk. Na Placu Zamkowym warszawiacy zebrali się i utworzyli symbol Polski Walczącej. Na Rondzie Dmowskiego odpalono race, a na Wisłę wypłynęła flotylla cywilnych łodzi, udekorowanych flagami państwowymi. Główne uroczystości odbywają się przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Pod pomnikiem, wraz z powstańcami, wieniec złożył prezydent Andrzej Duda. O 18.30 rozpoczną się uroczystości przy pomniku Polegli niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tysięcy ofiar Niemców. Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej, bo aż 63 dni. W czasie walk zginęło od 16 do 18 tysięcy powstańców. Prawie 25 tysięcy zostało rannych, w tym ponad 6 tysięcy ciężko. Straty wśród osób cywilnych wyniosły około 180 tysięcy osób.
Read moreIO Tokio – 1. sierpnia
Polscy siatkarze poznali rywala w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni (którzy wygrali grupę A) trafili na Francuzów, czyli czwarty zespół grupy B. Polacy w niedzielę na zakończenie fazy grupowej wygrali z Kanadą 3:0 (25:15, 25:21, 25:16).Ćwierćfinał Polska-Francja odbędzie się we wtorek. Trzy reprezentantki Polski awansowały do finału rywalizacji w rzucie młotem podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Najlepszy rezultat eliminacji uzyskała Anita Włodarczyk. Dwukrotna złota medalista imprezy tej rangi już w pierwszej próbie posłała młot na odległość 76,99 m. Na 8. pozycji uplasowała się Malwina Kopron (73,06 m), a dziesiąta była Joanna Fiodorow (72,32 m). Finał – we wtorek o 13.35 czasu polskiego. Chińska badmintonistka Chen Yufei wywalczyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Chen Yufei w finale wygrała z Tajwanką Tai Tzu-Ying 2:1 (21:18, 19:21, 21:18).Brązowy medal zdobyła Pusarla Venkata Sindhu z Indii, która w meczu o trzecie miejsce pokonała Chinkę He Bingjiao 2:0 (21:13, 21:15). Rywalizująca w kategorii do 76 kg Neisi Patricia Dajomes Barrera zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w podnoszeniu ciężarów. Ekwadorka uzyskała w dwuboju 263 kg – 118 kg w rwaniu oraz 145 w podrzucie.Drugie miejsce zajęła Amerykanka Katherine Elizabeth Nye (249 kg – 111+138), a podium uzupełniła Meksykanka Aremi Fuentes Zavala (245 kg – 108+137). Polki nie startowały. Nowym królem sprintu – Włoch. Lamont Marcell Jacobs został w Tokio mistrzem olimpijskim w biegu na 100 metrów. Jacobs w niedzielę dwukrotnie poprawił rekord Europy – w półfinale uzyskał 9,83 sekundy, w finale 9,80. Srebrny medal dla Amerykanina Freda Kerleya (9,84), brąz dla Kanadyjczyka Andre de Grasse (9,89). Polacy nie startowali. Mutaz Essa Barshim i Gianmarco Tamberi obaj zdobyli złote medale w skoku wzwyż na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zarówno Katarczyk, jak i Włoch skoczyli na wysokość 2.37 metra. Brąz przypadł Białorusinowi Maksimowi Niedasiekauowi. Wenezuelka Yulimar Rojas została w Tokio mistrzynią olimpijską w trójskoku i do tego pobiła rekord świata. Rojas prowadziła od początku konkursu, ale rekordowy skok oddała w ostatniej próbie. Uzyskała 15 metrów i 67 centymetrów, czyli 17 centymetrów więcej niż dotychczasowy rekord, który od 1995 roku należał do Ukrainki Inesy Kraweć.Srebro dla…
Read more



