Polska: 77 lat temu w Godzinę “W” wybuchło Powstanie Warszawskie

0
324
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP - Jakub Szymczuk
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku w Godzinę “W” wybuchło Powstanie Warszawskie. Zryw przeciwko brutalnej niemieckiej okupacji trwał 63 dni.

W stolicy i wielu polskich miastach, o 17.00 włączono syreny i zabrzmiały kościelne dzwony. Mieszkańcy zatrzymali się, by oddać hołd powstańcom i ofiarom walk. Na Placu Zamkowym warszawiacy zebrali się i utworzyli symbol Polski Walczącej. Na Rondzie Dmowskiego odpalono race, a na Wisłę wypłynęła flotylla cywilnych łodzi, udekorowanych flagami państwowymi.

Główne uroczystości odbywają się przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Pod pomnikiem, wraz z powstańcami, wieniec złożył prezydent Andrzej Duda. O 18.30 rozpoczną się uroczystości przy pomniku Polegli niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tysięcy ofiar Niemców. 

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej, bo aż 63 dni. W czasie walk zginęło od 16 do 18 tysięcy powstańców. Prawie 25 tysięcy zostało rannych, w tym ponad 6 tysięcy ciężko. Straty wśród osób cywilnych wyniosły około 180 tysięcy osób.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!