Bosch będzie zwalniał, głównie w Niemczech

Kolejny sygnał o kryzysie branży motoryzacyjnej. Koncern Bosch, który jest największym na świecie dostawcą części samochodowych, ogłosił konieczność większych niż planował zwolnień. Pracę ma stracić w najbliższych latach pięć i pół tysiąca osób, głównie w Niemczech. Władze firmy o zwolnieniach mówiły już wcześniej, co wiosną doprowadziło do protestów pracowników. Teraz Bosch ogłosił, że ma jeszcze mniej zamówień, szczególnie na elektroniczne systemy wspierające jazdę. Stąd zapowiedź cięć etatów, głównie w odpowiedzialnej za ten produkt spółce. Z pięciu i pół tysiąca zapowiadanych zwolnień blisko cztery tysiące ma dotknąć pracowników w Niemczech. Firma przekazała, że w tym roku na świecie powstanie tyle samo lub nawet trochę mniej samochodów niż rok wcześniej. Rośnie konkurencja, presja cenowa, a widoki na poprawę są niewielkie – wynika z komunikatu koncernu, który tylko w Niemczech zatrudnia ponad 130 tysięcy ludzi. W ostatnim czasie zwolnienia w Niemczech zapowiedziały również: Volkswagen, Audi i amerykański Ford.

Read more

USA: firma transportowa Yellow Corp. wstrzymała działalność i zwolniła 30 tysięcy pracowników

Yellow Corp., firma transportowa istniejąca od 99 lat, wstrzymała działalność w niedzielę i zwolni wszystkich 30,000 pracowników.  Firma toczyła spór z związkiem zawodowym Teamsters, który reprezentuje około 22000 kierowców i pracowników firmy.  Tydzień temu związek odwołał zapowiadany strajk, który był spowodowany brakiem wpłat firmy na rzecz planów emerytalnych i ubezpieczeń zdrowotnych.  W ubiegłym tygodniu firma zaprzestała odbierania ładunków od swoich klientów i dostarczała jedynie ładunki już znajdujące się w systemie.  Mimo, że związek zgodził się nie strajkować przeciwko Yellow Corp., nie udało mu się osiągnąć porozumienia w sprawie nowej umowy z firmą transportową. Związek otrzymał wczesnym poniedziałkiem powiadomienie o zamknięciu działalności firmy a firma Yellow Corp. złożyła wniosek o upadłość. Siedziba firmy znajduje się w Nashville, Tennessee i działa na terenie całego kraju, z terminalami i pracownikami w ponad 300 placówkach.  Głównym problemem, który doprowadził do zamknięcia działalności firmy, była niezdolność do spłaty niemożliwie wysokiego zadłużenia obliczanego na półtora miliarda dolarów.

Read more

Magazyn przyrodniczy National Geographic zwalnia wszystkich etatowych dziennikarzy

Najsłynniejszy amerykański magazyn przyrodniczy National Geographic zwalnia wszystkich 19 etatowych dziennikarzy. Od lipca na jego łamach mają pojawiać się wyłącznie teksty wynajmowanych dziennikarzy oraz redaktorów pisma. Czasopismo rezygnuje również z wielu fotografów, a od nowego roku nie można go już będzie kupić w amerykańskich kioskach. National Geographic ukazuje się w USA od 1888 roku. Miesięcznik z w czasach świetności w latach 80. docierał do kilkunastu milionów Amerykanów. Obecnie ma niecałe 2 miliony prenumeratorów i od 2015 roku regularnie ogranicza koszty. Ofiarą tych cięć są przede wszystkim etatowi pracownicy pisma.  Rzecznik National Geographic Chris Albert twierdzi, że zmiany kadrowe nie wpłyną na plany firmy dotyczące dalszego publikowania miesięcznika. Podkreśla, że najwięcej odbiorców (ponad 500 milionów) jest w internecie, co sprawia, że firma stara się zaoszczędzić na papierowych wydaniach magazynu. Miesięcznik jest częścią koncernu medialnego National Geographic Media, który działa w ponad 170 państwach.

Read more

USA: firma Grubhub zwalnia pracowników

Firma Grubhub, z siedzibą w Chicago ogłosiła w poniedziałek decyzję o zwolnieniu 400 pracowników korporacyjnych. Grubhub jest platformą internetową zajmująca się realizacją zamówień gotowych posiłków. Od 2021 roku właścicielem ‘Grubhub’ jest firma ‘Just Eat Takeaway.com’ z siedzibą w Amsterdamie. Zwolnienia dotkną piętnastu procent personelu. Z dwóch tysięcy ośmiuset pracowników Grubhub, osiemset pięćdziesiąt osób pracuje w siedzibie w Chicago. Liczba zwolnień w Chicago będzie na poziomie piętnastu procent. W liście do pracowników, CEO Howard Migdal poinformował, że pomimo wzrostu przekraczającego poziomy sprzed pandemii, koszty operacji i utrzymania personelu powiększyły się jeszcze bardziej.  Udziały Grubhub na rynku zamówień jedzenia spadają od kilku lat. W maju 2022, firma kontrolowała 11 procent sprzedaży dostaw. W 2019 była to prawie jedna trzecia. Zeszłego lata, Amazon ogłosił, że gwarantuje członkom Amazon Prime w USA dostęp do usługi Grubhub Plus, która pozwoli klientom dokonywać zamówień bez kosztów w ramach członkostwa w Prime. W poprzednim tygodniu Amazon ogłosił, że przedłuży partnerstwo z Grubhub na kolejny rok. Just Eat Takeaway.com kupiło Grubhub za 7.3 miliardy dolarów w 2021 roku.

Read more

Chicago: zwolnienia w Walgreens, około 500 osób straci pracę

Walgreens z główną siedzibą w Deerfield, na północnych przedmieściach Chicago, ogłosiło zwolnienie z pracy 504 osób. To około 1 procent zatrudnionych. Zwolnienia obejmą osoby pracujące w głównych biurach firmy w Deerfield i Chicago. Z danych wynika, że w pierwszych 6 miesiącach roku fiskalnego, Walgreens zanotował straty w wysokości 3 miliardów dolarów. Większość z tej kwoty, to część kary, którą firma musi zapłacić za swój udział w aferze opioidowej. Łącznie Walgreens zapłaci 5,4 miliarda dolarów odszkodowań związanych z tą sprawą.

Read more

USA: firma odzieżowa Gap ogłosiła likwidację 1,800 stanowisk pracy

Gap, Inc. ogłosiło w czwartek plan redukcji 1,800 stanowisk pracy, dołączając do powiększającej się listy dużych amerykańskich firm dokonujących masowych zwolnień. Gap w ramach restrukturyzacji planuje zwolnienia w siedzibach firmy. Dzięki restrukturyzacji chce zaoszczędzić rocznie $300 milionów dolarów.  W styczniu Gap posiadał 95,000 pracowników, z czego około 9% procent zatrudnionych w siedzibach firmy. Gigant dołącza do innych dużych przedsiębiorstw, które w ostatnich miesiącach ogłosiły zwolnienia, są to m.in. Amazon, Meta, Alphabet, Microsoft. Lyft ogłosił w czwartek, że zwolni kolejne 1,000 osób, po wcześniejszej likwidacji 13% procent załogi w listopadzie.

Read more

Koncern Meta zwalnia kolejnych pracowników

Koncern Meta, właściciel sieci społecznościowej Facebook, rozpoczął kolejną falę zwolnień pracowników.  Pracę ma stracić 10 tysięcy osób. Dyrektor generalny Meta Platforms Mark Zuckerberg powiedział, że zwolnienia są kluczem do zwiększenia wydajności przedsiębiorstwa, dostosowania się do nowej rzeczywistości gospodarczej i umożliwienia firmie inwestowania w przyszłość.  Meta, która jest również właścicielem aplikacji Instagram i komunikatora WhatsApp, zwalnia pracowników z uwagi na zmniejszenie rynku reklam w 2022 roku. Pierwsza fala zwolnień, do której doszło pod koniec ubiegłego roku, objęła około 11 tysięcy osób, czyli 13 procent zatrudnionych. Na całym świecie od początku roku w branży internetowej pracę straciło około 170 tysięcy osób, a wśród przedsiębiorstw, które zwolniły najwięcej pracowników znajdują się tacy giganci jak Amazon i Google.

Read more

Elon Musk zredukował globalną liczbę pracowników Twittera o 80 proc.

Elon Musk zwolnił 6,500 osób od czasu przejęcia firmy w październiku. Musk na łamach wywiadu przeprowadzonego przez BBC powiedział, że obecnie Twitter zatrudnia 1,500 osób. Redukcja dotknęła 80% załogi. Miliarder powiedział, że było to dla niego bolesne doświadczenie ale musiał podjąć drastyczne działania, aby uratować firmę, która jak oświadczył, miała 4 miesięcy życia po jej przejęciu. Porównał sytuację jaką zastał w firmie do tonącego statku.  Musk zakupił Twitter za $44 miliardy dolarów w październiku. Po złożeniu wstępnej oferty w kwietniu 2020, starał się z niej wycofać powołując się na liczbę sztucznych kont obsługiwanych przez boty. Od tego czasu dokonał gruntownej przebudowy Twittera: zwalniając dyrektorów, menedżerów, tnąc etaty i wprowadzając nowe zasady m.in. weryfikacji kont. Musk powiedział, że od tego czasu Twitter zaczyna wychodzić na prostą a reklamodawcy wracają na platformę. Zapytany o działania wobec TikToka stwierdził, że zazwyczaj „jest przeciwko zakazywania rzeczy,” nawet jeśli miałoby to zwiększyć liczbę użytkowników Twittera.

Read more

USA: Disney rozpoczyna zwolnienia 7 tysięcy pracowników

Disney rozpoczyna zwolnienia 7,000 pracowników. CEO Disneya Bob Iger ogłosił, że zwolnienia przyjdą w trzech falach. Firma rozpocznie pierwszą rundę zwolnień w tym tygodniu. Druga większa fala zwolnień przyjdzie w kwietniu, z oczekiwanymi zwolnieniami w liczbie kilku tysięcy. Trzecia runda rozpocznie się “na początku lata”, aby osiągnąć cel wyeliminowania 7,000 posad.  W październiku 2022 roku Disney posiadał 220,000 pracowników, z czego 166,000 z nich zatrudnionych jest w Stanach Zjednoczonych. Zwolnienie 7,000 osób oznacza redukcję globalnej siły roboczej Disneya o 3%.

Read more

Illinois: State Farm i Wells Fargo planują setki zwolnień

State Farm i Wells Fargo planują setki zwolnień w stanie Illinois. Takie informacje firmy opublikowały we wtorek.Gigant ubezpieczeń State Farm z siedzibą w Bloomington zlikwiduje 451 ról pod koniec marca. Wells Fargo zapowiedziało 140 zwolnień w Springfield.  Rzecznik State Farm, Chris Pilcic podał informację, że redukcje łączą się z przekazaniem ról w helpdesku IT zewnętrznej firmie technologicznej HCLTech.     Według rzecznika, pracownikom zaoferowano możliwość dołączenia do HCLTech na podobnych rolach, w tej samej lokalizacji, i kontynuowania pracy przy wspieraniu State Farm. Pilcic odmówił podania szczegółów jak wiele osób otrzymało propozycję. Ty Morrison rzecznik Wells Fargo, potwierdził, że 140 zamykanych etatów dotyczy ról w departamencie kupowania długów. Dotknięci redukcją pracownicy pracują w dziale długów hipotecznych. Bank planuje powiadomić konkretne osoby do końca września.    Planowane zwolnienia zostały ogłoszone w styczniu, w zgodzie ze stanowym obowiązkiem prawnym, który wymaga od dużych przedsiębiorstw oficjalnego zawiadomienia o masowych zwolnieniach z dużym wyprzedzeniem. 

Read more